ελληνική μουσική
    459 online   ·  210.844 μέλη

    Ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    kwstasagas
    14.03.2015, 11:16

    Αφού άσκησα το ... "δικαίωμα του εκλέγειν" ως μέλος του Music Heaven, ανοίγω και το σχετικό τόπικ ... Όπως ήταν αναμενόμενο άκουσα αρκετά όμορφα τραγούδια, τραγουδοποιητική άποψη με φρεσκάδα και ανανεωτική διάθεση, πρωτότυπες μουσικο-στιχουργικές ιδέες που δεν τις συνατάμε συχνά στο διάβα μας και, εννοείται, δεν ακούμε συχνά στους ραδιοφωνικούς σταθμούς [που δυστυχώς γινήκανε προβλέψιμοι] ... αλλά και ένα σωρό ιδέες που χρειάζονται ακόμη δουλειά, δημιουργούς που προφανώς δοκιμάζονται για πρώτη φορά στην τέχνη του γραψίματος τραγουδιών και ... άλλα όμορφα πράγματα που αξίζει τον κόπο να ανακαλύψουμε, τόσο στον 1ο, όσο και στους επόμενους ομίλους !!!

    Αλλά ... αλλά .... με ένα τραγούδι με έπιασε υπερτατος ενθουσιασμός !!! Και γι' αυτό άνοιξα το παρον τόπικ για να εκδηλώσω αυτόν τον ενθουσιασμό !!

    "Γιορτή" !!! Τι απίστευτη ροκιά είναι αυτή βρε παιδιά !!! Τραγούδι θα έλεγες ... βγαλμένο απ' τα παλιά, σαν εκείνα που σταδιοδρομούσαν στις αρχές των 70ς στο θρυλικό "Κύτταρο", παιγμένα από τους "Μπουρμπούλια" και τους "Νοστράδαμος" ... κι όμως, όσο κι αν αντλεί επιρροές από παλιά ακούγεται τόσο φρέσκο και σημερινό ....

    Δεν γνωρίζω ποιος ή ποιοι έγραψαν αυτό το τραγούδι και ούτε το" ερεύνησα" ... Επίσης, πριν ψηφίσω δεν κοίταξα καθόλου τη βαθμολογία ... και να σας πω .... ούτε και που με ενδιαφέρει πού θα φτάσει το τραγούδι και αν θα περάσει στον τελικό! Για μένα μετράει το εξής: Άκουσα ένα υπέροχο, ένα ωραιότατο τραγούδι που μού έφτιαξε τη διάθεση και έκανε την ψυχή μου να πανηγυρίσει !!! Μπράβο μπράβο και πάλι μπράβο σ' αυτούς που το έγραψαν και ένα ευχαριστώ από καρδιάς για τα ΄΄ομορφα αισθήματα που με γέμισε η ακρόασή του !!!

    Αλλά ... αρκετά φλυάρησα ... πάω ξανά στον 1ο ΄΄ομιλο να βάλω το τραγούδι "στο τέρμα" και να χορέψω ... ναιιι .... έχουμε Γιορτήηηη .... το ελληνικό ροκ με τον ελληνικό στίχο "είναι εδώ"!!! ναιιιιιι ....

    Φυσικά κι άλλα τραγούδια μού άρεσαν από τον 1ο όμιλο αλλά ... ας μην τα αναφέρω όλα από τωρα ... σιγά-σιγά θα αναφερθώ και στα υπόλοιπα τραγουδια που βαθμολόγησα γενναιόδωρα !!!

    Καλές ακροάσεις να έχετε !!! Όσο πιο πολύ ασχοληθείτε με τον διαγωνισμό και με τα διαγωνιζόμενα τραγούδια τόσο πιο κερδισμένοι θα βγείτε, πιστέψτε με ..... Όλοι οι όμιλοι είναι ... σαν "σεντούκια θησαυρών" ένα πράμα ....


    sillia
    14.03.2015, 11:43

    Στην πρώτη ακρόαση και με αυτάκια ολάνοιχτα διέκρινα πολλά όμορφα τραγούδια{#emotions_dlg.walkman}

    Σε όλα τα είδη !Πολύ όμορφα !Σε κάποια δε .....υποκλίνομαι !!!!!!!!

    Μπράβο παιδιά !!!!!!!!!

    Και μην ξεχνάτε την διαδρομή των τραγουδιών ...ΑΥΤΗ έχει σημασία !

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ !{#emotions_dlg.inlove}


    tallos
    14.03.2015, 13:55
    εγω ψηφισα τα.ειμαι μονη μου,χορεψε,αυτον τον κοσμο,μονο εσενα θελω,Mambo mas ,la raza.
    BandofBounty
    14.03.2015, 15:08

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 14.03.2015, 11:16 έγραψε...

    "Γιορτή" !!! Τι απίστευτη ροκιά είναι αυτή βρε παιδιά !!! 


    Θα συμφωνήσω απόλυτα!

    Απίστευτα δροσερό και με καλές επηροές από το παρελθόν. Κρίμα για την ποιότητα της ηχογράφησης. 

    Αν τα παληκάρια είναι κάτοικοι Θεσσαλονίκης (ή των πέριξ νομών), ας μου στείλουν πμ να τους δώσω την δυνατότητα μιας περισσότερο αξιοπρεπούς ηχογράφησης...εντελώς δωρεάν, εννοείται! Το αξίζουν!

    Επίσης, και το "Πήδα" είχε κάτι μοναδικό και πρωτότυπο. Εξαιρετικό!


    SakisKouroupos
    14.03.2015, 15:35

    Επειδή πολλοί μου έστειλαν ΠΜ ζητώντας την γνώμη μου σχετικά με το 1ο group του διαγωνισμού του ΜΗ, για να μην απαντώ σε καθένα ξεχωριστά έχω να πω τα εξής : Δεν θα αναφερθώ σε συγκεκριμένα τραγούδια γιατί είναι του καθενός δημιουργού ΄΄ η κατάθεση της ψυχής του ΄΄ και είναι σεβαστή. Θα μιλήσω όμως γενικά και έχω να επισημάνω ότι παρ ότι είναι ακόμη αρχή διέκρινα πολύ ωραίες μουσικές και συγχαρητήρια στους συνθέτες οι οποίοι διέθεσαν αρκετή ποιότητα στις συνθέσεις και αρκετά χρήματα σε studios, αλλά αρκετά τραγούδια υστερούσαν από φωνές ( ψυχρές ή φάλτσες) καθώς και από στίχους ( κακούς μέχρι παράτονους). Επίσης το αντίθετο, καλές φωνές χάθηκαν γιατί η μουσική ή η ενορχήστρωση ήταν λίγη για την ποιότητα της φωνής. Τέλος ......

    07.03.2015, 12:41 #36   

    (Με σκοπό την καθιέρωση του διαγωνισμού αυτού, του Music Heaven σαν θεσμό, και με απώτερο σκοπό την ενίσχυση συμμετοχών και ποιοτικής μουσικής, εύχομαι στους διοργανωτές και στους συμμετέχοντες. Καλή επιτυχία!!!)…..330 περίπου συμμετοχές είναι αρκετές και θα γίνουν περισσότερες και μπορεί να γίνει θεσμός, αλλά πρωτίστως χρειάζεται από μέρους των διοργανωτών, τους οποίους συγχαίρω για τα τόσα πολλά που έχουν προσφέρει μέχρι τώρα σε όλους τους τομείς του ΜΗ, περισσότερο προσοχή όσο αφορά την ποιότητα των στίχων ( Να μη θίγουν ή βωμολοχίες), υλικό που μάλλον υποβιβάζει παρά αναβαθμίζει την ποιότητα ενός διαγωνισμού πόσο μάλλον περισσότερο που φέτος έχει μεγαλύτερη εμβέλεια λόγω του Fb. Και πάλι συγχαρητήρια σε όλους, διοργανωτές και δημιουργούς και καλή επιτυχία.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την SakisKouroupos, 14-03-2015 15:39 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την SakisKouroupos, 14-03-2015 16:05 ]


    KRISTHESS
    14.03.2015, 21:21

    Υπάρχει ένα τραγούδι που προσπαθώ να καταλάβω τι εντύπωση μού'χει κάνει... ο τίτλος του la raza... ένα τραγούδι στο οποίο το ταλέντο είναι σίγουρο.. όμως ένα ταλέντο που επέλεξε να χαθεί στη βωμολοχία... δεν αντιλαμβάνομαι ειλικρινά ..γιατί... έχει τρομερή ικανότητα στη σύνταξη στίχων..όπως και στην ερμηνεία.. αυτό βγάζει μάτι.. Αναρωτιέμαι αν τα σημερινά νέα παιδιά στη μουσική ...είναι θυμωμένα ή αν κάποια πράγματα τα κάνουν από άποψη.. Προσωπικά θα του δώσω πολύ μεγάλη βαθμολογία γιατί θέλω με πρόθεση να δω πέρα από αυτό το δημιούργημά τους..που για άλλους..ίσως να είναι τερατούργημα Smile Ελπίζω ..ως μπερδεμένη ..{#emotions_dlg.blink} να έχω γίνει πλήρως κατανοητή {#emotions_dlg.biggrin}.Η βαθμολογία μου δε θέλω να θεωρηθεί επιβράβευση στη βωμολοχία ..η οποία πάντα ενοχλεί..(πλην ίσως της περίπτωσης της Σάτιρας..)


    BandofBounty
    14.03.2015, 21:43

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 14.03.2015, 21:21 έγραψε...

    Προσωπικά θα του δώσω πολύ μεγάλη βαθμολογία γιατί θέλω με πρόθεση να δω πέρα από αυτό το δημιούργημά τους..\



    Ομοίως, το βαθμολόγησα "λίαν καλώς"...Καμιά φορά, το συνολικό αποτέλεσμα ξεπερνά τις λέξεις. Μην το ξεχνάμε αυτό...είναι απλώς λέξεις. Κι όσο κι αν λερώνουν την αισθητική μας, υπάρχουν στιγμές που τα ίδια αυτά λόγια, μαλακώνουν τον θυμό μας.


    mary_omikron
    14.03.2015, 22:12

    χαχαχαχα...είπα να κρατηθώ και να μην γράψω αλλά μιας και το πιάσατε στη συζήτηση γιατί βρε παιδιά μας πετάνε θυμωμένα στα μούτρα (ρατσιστικά και με υποτίμηση) ο,τι έχει σχέση με το γυναικείο υπογάστριο και δεν αναφέρονται με τον ίδιο τρόπο και για "τα μέζεα του στεατοπυγικού μας υποσυστήματος" που λέει κι ο Ζουράρις? {#emotions_dlg.lol}

    Πάντα την είχα και θα την έχω αυτή την απορία...και βεβαίως η ερώτηση είναι ρητορική και δεν χρήζει απάντησης...

    Το τραγούδι είναι όμορφα δομημένο σε όλα του, ο στίχος όμως...χμ...δεν είναι για "ευρεία" ακρόαση (μόλις τώρα σκέφτηκα καλοκαίρι, ανοιχτά παράθυρα και το raza στη διαπασων!!! συντηρητικούρα εε? χμ....)


    MikeBooklover
    14.03.2015, 23:10
    Μόλις τελείωσα την πρώτη ακρόαση των τραγουδιών του γκρουπ και νομίζω θα συμφωνήσω με το φίλτατο Σάκη. Με τις φτωχές μου γνώσεις και εμπειρίες αποκόμισα την εντύπωση ότι στη μουσική πάμε καλά με πολύ όμορφες συνθέσεις οι οποίες όμως χάνονται από τους κάτω του μετρίου στίχους στις περισσότερες περιπτώσεις. Σχετικά με τις ακατάλληλες λέξεις έχω να παρατηρήσω ότι μάλλον πολλοί έχουν μπερδέψει τη σύνθεση τραγουδιών για το κοινό με την ευκαιρία να βγάλουν τα απωθημένα τους. Τέλος νομίζω ότι το musicheaven πρέπει να ξεκινήσει σεμινάρια προς επίδοξους "τραγουδοποιούς" σχετικά με τα είδη της μουσικής και τι περιλαμβάνει το καθένα!
    STEFANOS604
    14.03.2015, 23:47

    ‘’Φωνές’’….ατμοσφαιρικό….

    ’Ατμοσφαιρική ‘’χαρακτηρίζεται η μουσική η οποία έχει γραφτεί για να μην απαιτεί πολύ από την προσοχή του ακροατή με έντονο το στοιχείο της επανάληψης χωρίς μεγάλες αλλαγές στον ήχο και την ενορχήστρωση του κάθε κομματιού. ….

    Γηράσκω αεί διδασκόμενος που λένε. Πρωτοείδα τη λέξη στη λίστα…


    kwstasagas
    15.03.2015, 00:08
    παιδιά, μην επηρεάζεσθε από τις "ταμπέλες" κάτω απ' τα τραγούδια του διαγωνισμού! Το "είδος τραγουδιού" είναι μια "ένδειξις" και τίποτα παραπάνω! Το παρατήρησα και σε προηγούμενους διαγωνισμούς: κάποια χαρακτηρίζονταν π.χ. ως "ροκ" και ... μόνο τέτοια δεν ήταν! Για να μην πούμε για τον όρο "έντεχνο" που τόσες και τόσες συζητήσεις έχουν γίνει επ' αυτού! Γι' αυτό ακούω τα τραγούδια του διαγωνισμού χωρίς να επηρεάζομαι από το πώς το έχει χαρακτηρίσει αυτός που το έστειλε!!!
    takispag
    15.03.2015, 10:58

    Καλημέρα σε όλους. Προσπαθώ να μην διαβάσω οποιαδήποτε συζήτηση σχετικά με τα τραγούδια πριν τα ακούσω όλα ώστε να ψηφίσω ανεπηρέαστος. Καλή επιτυχία σε όλους εύχομαι...

    Κάπου ανάμεσα στα 8 γκρουπ υπάρχει κι ένα δικό μου,  οπότε να μου ευχηθώ κι εμένα, χαχα!!!


    Λοιπόν, ''κλέβοντας''  την ιδέα από κάποιον συμφορουμίτη στον προηγούμενο διαγωνισμό, έφτιαξα ένα excelακι με τους τίτλους.  Το ανεβάζω για όποιον θέλει...


    kwstasagas
    15.03.2015, 11:31

    "έχουμε γιορτή/ μεσημέρι Κυριακή", όπως λέει και το αγαπημένο μου τραγούδι του 1ου Ομίλου [για το οποίο ... να σας πω την αλήθεια ... μόλις το άκουσα πληκτρολόγησα στο google τίτλο τραγουδιού, αποσπάσματα στίχων κλπ και ... δεν βρήκα κανένα στοιχείο !!! Οπότε ... θα περιμένω "εναγωνίως" να αποκαλυφθούν τα στοιχεία του για να μάθω ποιος ή ποιοι κρύβονται πίσω απ΄αυτό] .... "έχουμε γιορτή" της μουσικής του τραγουδιού .... Κι αν το παραπάνω τραγούδι λέει "Σήμερα γιορτάζουν οι φτωχοί", στην προκειμένη περίπτωση "γιορτάζουν οι ανώνυμοι, οι αφανείς, οι εκτός κυκλώματος, οι άγνωστοι δημιουργοί της διπλανής πόρτας" !!! Γι' αυτούς είναι ο διαγωνισμός, και για εμάς που θέλουμε να απολαύσουμε και να χαρούμε τα δημιουργήματά τους, τα οποία αποφάσισαν να τα βγάλουν από το συρτάρι και να "εκτεθούν" [με την καλή, την κάλλιστη, έννοια] !!! Να ποια τραγούδια, ακόμη, ξεχώρισα από τον πρώτο όμιλο :

    - Αρχίζει η μέρα : τόσο γλυκιά και τόσο τρυφερή μπαλάντα ... χθες το πρωί που το άκουσα, πραγματικά ... "μού έφτιαξε τη μέρα" !! Μόλις με μια κιθάρα και με τη φωνή του, ο δημιουργός έφτιαξε ένα πολύ όμορφο και πολύ ανθρώπινο τραγούδι !!

    - Ρωτάω : το τραγούδι είναι πολύ τρυφερό και πολύ καλοβαλμένο, αλλά αυτό που "μέτρησε" στην κρίση μου είναι η φωνή της τραγουδίστριας [που, φυσικά, ΔΕΝ τη γνωρίζω] !! Πολύ ωραία φωνή, ίσως η καλύτερη φωνή του 1ου ομίλου !!!

    - Πεντελικός : Στο τετράδιο που κρατώ σημειώσεις για τα τραγούδια του διαγωνισμού, προκειμένου να διαμορφώσω την κρίση μου [σε κάθε διαγωνισμό κρατώ σημειώσεις με παρατηρήσεις] έχω σημειώσει : "πρωτοτυπία στην έκφραση" !! Κι όντως ... αυτό το τραγούδι είναι "κάτι το διαφορετικό" απ' αυτά που ακούμε συνήθως, σε όλες τις παραμέτρους του, μουσική, στίχο και ερμηνεία !! Αν και ... διέκρινα κάποιες επιρροές από Δήμο Μούτση [από την περίοδο που έγραφε τις μπαλάντες του] !!

    - Φύγε πια : Η εισαγωγή μου άρεσε αρκετά, ενώ και η μελωδία του τραγουδιού έχει πολύ ενδιαφέρουσα πλοκή !!! Η ερμηνεία κερδίζει της εντυπώσεις εκεί που ανεβαίνει τις "οκτάβες" !!! Λίιιγο περισσότερη δουλειά να είχε γίνει στο στίχο, θα το είχα "φιλοδωρήσει" με ένα ακόμη "αστεράκι" [όταν "ξαφνιάζει"η μουσική, θα πρέπει να γίνεται προσπάθεια απ' τον δημιουργό να "ξαφνιάσει" ΚΑΙ ο στίχος] ....

    - Αθάνατο νερό : πολύ όμορφο, δροσερό, χαρούμενο και αισιόδοξο τραγουδι !! ιδίως η εισαγωγή με τα μαντολίνα ... Μού έφερε στο μυαλό αυτά που τραγουδούσε η Αφροδίτη Μάνου εκεί στα 80ς ....

    - Αναστάσιμο : Πολύ καλή ροκιά, με πολύ όμορφη "γκαζωμένη" εισαγωγή και πολύ ενδιαφέρουσα πλοκή !!Αλλά και ο στίχος είναι συγκροτημένος σε ό,τι έχει να πει !!!

    - Σε όνειρα παλιά : Σε αυτό το τραγούδι μού έκανε εντύπωση η εξέλιξή του: αρχίζει κάπως "τρυφερά" με τη φυσαρμόνικα να πρωταγωνιστεί στην αρχή, αλλά μετά ... το τραγούδι γίνεται πιο δυναμικό και πιο "εξηλεκτρισμένο" !! Ένα "άρτιο" και καλοβαλμένο ροκ τραγούδι με ουσιώδη ενορχήστρωση .... Κι αν το κράτησα στα 4 αστέρια και δεν του έδωσα το "κάτι παραπάνω" είναι επειδή, κατά τη γνώμη μου πάντα, οι δημιουργοί του θα έπρεπε σε κάποια σημεία του να κάνουν περισσότερο εμφανές το "προσωπικό στίγμα τους" [που σίγουρα το διαθέτουν "εν επαρκεία"]  !!!  

    Αυτά, λοιπόν, ήτανε τα τραγούδια που ξεχώρισα απ' τον 1ο 'Ομιλο !!! οπωσδήποτε, και σε άλλα τραγούδια διέκρινα πολύ καλά στοιχεία, και ωραίες ιδέες και άλλα που ... είναι "στο χέρι" των δημιουργών να τα δουλέψουν και να γίνουν καλύτεροι .... Καλή συνέχεια σε όλους τους συμμετέχοντες, ανεξαρτήτως αποτελέσματος !! Και μην ξεχνάτε το εξής : Μόνο το γεγονός ότι είχατε το θάρρος να βγάλετε τα τραγούδια σας απ' το συρτάρι και να μας τα παρουσιάσατε, είναι από μόνο του "επιτυχία", χωρίς να έχει σημασία "σε ποια θέση θα τερματίσουν" και "μέχρι πού θα φτάσουν" !!!   

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 15-03-2015 11:48 ]


    THANOS35
    15.03.2015, 12:46

    αφού άκουσα και γω όλα τα κομμάτια και αφού ευχηθώ σε όλα τα παιδιά καλή επιτυχία..δε θα πω πολλά  ...αλλά νομίζω ότι σ'αυτό το διαγωνισμό τα 12άρια μου θα τα δίνω απλόχερα σε κομμάτια που για κάποιο λόγο με κάνουν και ανατριχιάζω !!! Αυτό νομίζω είναι το απόλυτο κριτήριο.. Συμφωνώντας λοιπόν σε πολλά με τον φίλο Κώστα .. εκείνο που με έκανε να ανατριχιάσω στο κουπλέ του με τον τρόπο ερμηνείας και την απίστευτα γλυκιά φωνή είναι το "Ρωτάω"!!!!!! Είναι από αυτά τα κομμάτια που αν μη τι άλλο δεν περνάνε απαρατήρητα..Το δυνατό του χαρτί βεβαίως είναι η φωνή αλλά το σύνολο είναι επίσης πολυ καλό. Επομένως του έδωσα 12άρι με όλη μου την ψυχή και εύχομαι να περάσει στον επόμενο γύρο!! Καλή επιτυχία ωστόσο και στα υπόλοιπα τραγούδια - οι προσπάθειες των παιδιών είναι πολύ όμορφες Smile και μην ξεχνάμε ότι όντως το ταξίδι μετράει!


    papaxristosantonios
    15.03.2015, 16:45
    Το Αναστασιμο μου εδωσε πολυ ομορφα ηχητικα χρωματα και γεματα ροκ!επισης το εχουμε γιορτη μου εκανε καλη εντυπωση,και το......Αυτον τον κοσμο που δειχνει μια πολυκοσμια διχως...................ανθρωπους
    stet
    15.03.2015, 18:05
    Καλή επιτυχία σε όλους. Το 12αρι μου πήγε στο "Αθάνατο Νερό" επειδή "τα χέρια ψηλά υψώνω να μένει η αγάπη ζωντανή χωρίς να χαθεί στο χρόνο".
    aitherovamonas
    15.03.2015, 21:47

    Μambo mas            5

    Δώσε μου κι άλλο φιλί                4

    Αναστάσιμο            3

    Κουφάλες Ευρωπαίοι                  3

    Φωνές          3

    Πήδα            2

    Ποιος θα καταλάβει           2

    Μόνο Εσένα Θέλω             1

    Μην μου ζητάς συγνώμη             1

    De Profundis           1

     {#emotions_dlg.walkman}

    (με την τροποποίηση, πρόσθεσα και τα υπόλοιπα τραγούδια έχω ψηφίσει καθώς και τις σχετικές βαθμολογίες μου) 
    -----------------

    Η ζωή σε όλες τις στιγμές της είναι μουσική, με την κάθε μία από αυτές να έχει τη δική της μελωδία ή τραγούδι. Η επιλογή .... δική σας..... Κωνσταντίνος (Αιθεροβάμων)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την aitherovamonas, 25-03-2015 13:18 ]


    jorge
    15.03.2015, 23:31
    Περισσότερο μου άρεσαν τα Ρωτάω, Αναστάσιμο, της Κρίσης, Κουφάλες Ευρωπαίοι, Χόρεψε και κυρίως το Πήδα.
    ariskeyman
    15.03.2015, 23:51
    Αρχικά καλή επιτυχία σε όλους. Μια παρατήρηση για τους διοργανωτές. Το τραγούδι "Στενό καπέλο" δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπόρεσα να το ακούσω. Σαν να είχε κάποιο πρόβλημα το player. Πιστεύω ότι ήταν τυχαία απλά κοιτάξτε το παρακαλώ. Τώρα για τα τραγούδια του πρώτου Group έχω να πω πολλά καλά λόγια και ευχές σε όλα τα παιδιά κυρίως για την προσπάθεια! Ψήφισα υποκειμενικά βέβαια αλλά προσπάθησα να είμαι οσο το δυνατόν αντικειμενικότερος ακούγωντας όλα τα τραγούδια -1. Καλή επιτυχία σε όλους!
    alpatman
    16.03.2015, 09:25

    δεν εχω ακομα τελειωσει την προσεκτικη ακροαση , γενικα πολλα καλα κομματια ,δυνατες ιδεες και 'ευρηματα ΄σε αρκετα απο αυτα . Στις πρωτες αυτες λιγο 'πασαλειματικες ΄ακροασεις , ξεχωρισα , 

    νιωθεις μονη σου - το κομματι αυτο καπως με παρεπεμψε σε Πορτοκαλογλου ,ισως η χροια της φωνης , ισως η μουσικη , οπως και να εχει καλοφτιαγμενο 

    αθανατο νερο - το κομματι αυτο εχει το τιτλο εντεχνο , θεωρω οτι ειναι ενα δροσερο ποπ κομματι και με παρεπεμψε σε μια εποχη 80-90  Βοσσου ,Ριφιφι (στις ποπ εκδοχες τους ) , νοσταλγικο κατα μια εννοια . 

    φωτεινη μου ιουλιετα - αυτο επισης μου ακουστηκε 'φρεσκο΄, οχι στο στυλ μου , αλλα το κρατησα στην μνημη περισσοτερο απο αλλα