ελληνική μουσική
    812 online   ·  210.833 μέλη

    Ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    vert
    17.03.2015, 23:52

    Προσωπικά ήμουν μάλλον αυστηρός αν και σχεδόν όλα τα τραγούδια ήταν αξιέπαινες απόπειρες  (αν και νομίζω πως τα περισσότερα κυρίως υστερούσαν στον στίχο). Και πολύ καλύτερα από πολλά άλλα  που κυκλοφορούν στην δισκογραφία. Γι΄αυτό και -πλην κανά δυο εξαιρέσεων- όλα πήραν από ένα αστέρι ως επιβράβευση για την προσπάθεια.

    Εκείνα που είχαν μια ιδιαίτερη χροιά τους έδωσα τα 2 αστέρια κι εκείνα που ήθελα να τα ξανακούσω γιατί μου άρεσαν το τριάστερο.

    4 αστέρια θα έδινα στο τραγούδι που θα με ενθουσίαζε και 5 αστέρια στο τραγούδι που θα το έβαζα μονίμως στην λίστα με τα αγαπημένα μου κομμάτια που θέλω να ακούω καθημερινά... Κάτι τέτοιο, σόρρυ αλλά δεν το βρήκα ακόμα.

    Καλή συνέχεια να έχουμε και καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες.


    reteos
    18.03.2015, 00:30

    Χάρηκα πάρα πολύ , που άρχισε ο νέος διαγωνισμός τραγουδιού διότι μου δινεται η ευκαιρία να ακούσω νέα τραγούδια, να γνωρίσω νέους δημιουργούς  ή να ακούσω νέες δημιουργίες από τους παλιούς  .   Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους. Τα συγχαρητήριά μου  για τις  συμμετοχή τους. 


    jorge
    18.03.2015, 01:29
    Παιδιά διαβάζουμε το θέμα, το οποιο λέει: ΠΟΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ξεχωρίζετε. Για ευχές και συγχαρητήρια μπορείτε να γράψετε σε άλλο topic. Εδώ ο κόσμος μπαίνει για να δει τίτλους τραγουδιών.
    yiannakis
    18.03.2015, 15:16

    Μόλις ολοκλήρωσα και εγώ την ακρόαση και την ψήφο μου, και θα ήθελα να αναφέρω τα τραγούδια που μου έκαναν εντύπωση. Αρχικά να πω, πως έδωσα αστέρια σε όλα τα τραγούδια, και μάλιστα σε αρκετά έδωσα 4 και 5.

    Από όσα, όμως, έδωσα 5 αστέρια, περισσότερο ξεχώρισα τα εξής:

    - Γιορτή: Ωραίο ροκ κομμάτι, για το οποίο θα συμφωνήσω με τα όσα γράφτηκαν στην αρχή αυτού του θεματος

    - Δεν θα ξαναχορεψω: Πολύ ωραία μελωδία, ένα ζειμπέκικο που εύκολα θα σηκωθείς να χορεψεις (παρά τον τίτλο του)

    - Σε όνειρα παλιά: Το άκουσα τουλάχιστον 4-5 φορές πριν πάω στο επόμενο. Πιστεύω ότι μας έχει εκφράσει όλους μας κάποια στιγμή.

    - Με της Αλόννησος το θα: Από εκείνα τα τραγούδια που ακούς σε ένα μαγαζί (πχ μεζεδοπωλείο/ρεμπετάδικο) και σου ανεβάζουν το κέφι της βραδιάς.

     - Το σημάδι: Από τα πιο ερωτικά τραγούδια που έχω ακούσει, έχει κάτι να πει, και πιστεύω ότι το αδικεί η θέση στην οποία βρίσκεται

    επίσης, περνάει ωραίο μήνυμα η "κατάθεση ψυχής", από το οποίο όμως κράτησα περισσότερο τους στίχους του, και γι'αυτό το βαθμολόγησα με 3 αστέρια.

    Εύχομαι πάντως, αυτά τα τραγούδια να μην μείνουν μόνο εδώ, στο MH, και να ανοίξουν τα φτερά τους, να γίνουν περισσότερο γνωστά και αγαπητά στον κόσμο γιατί πραγματικά αξίζουν πολλά πολλά περισσότερα από αυτά τα "τραγούδια" (σε εισαγωγικά) που μας πλασάρουν τα ραδιόφωνα. Για το λόγο, ότι όλα αυτά τα τραγούδια του διαγωνισμού είναι πάνω απ'όλα αυθεντικά!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την yiannakis, 18-03-2015 19:06 ]


    fontasgreece
    20.03.2015, 12:37

    Τα 5 τραγούδια που ξεχώρισα από το πρώτο γκρουπ είναι τα εξής: Αθάνατο Νερό, Της Κρίσης, Αναστάσιμο, Μambo mas, Σκοτεινή Πολιτεία

    [ τροποποιήθηκε από τον/την fontasgreece, 20-03-2015 12:38 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την fontasgreece, 20-03-2015 12:38 ]


    marita-q
    20.03.2015, 17:40
    "Νιώθεις μόνη σου" το ακούω συνέχεια !!!
    atreu73
    21.03.2015, 18:00
    La Raza. Πολύ καλό. 5 αστέρια.
    tallos
    21.03.2015, 18:20
    To EIME MONH MOY λαικο από τα παλια,δεκαετιας 80 τοτε που ακούγαμε πειρατικούς σταθμούς στα μεσαια κυματα.Μαριανθη Κεφαλα,Μαιρη Βασω κ.τ.λ.
    pkafar
    23.03.2015, 09:27

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΣΥΖΗΤΙΤΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ''ΑΘΑΝΑΤΟ ΝΕΡΟ''. ΔΡΟΣΕΡΟ ,ΑΙΣΙΟΔΟΞΟ ΕΙΔΙΚΑ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ. ΜΕ ΚΑΛΗ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΜΕ ΤΟ ΜΑΝΤΟΛΙΝΑΚΙ. ΑΠ'ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΤΙΜΗΣΑ ΜΕ ΤΟ 12 ΑΡΑΚΙ ΜΟΥ.


    TRAVELOGUE
    23.03.2015, 09:57

    Χτες βράδυ έκανα το καθήκον μου και πέρασα τη βαθμολογία μου για τα τραγούδια του 1ου γκρουπ.

    Έβαλα βαθμολογία σε όλα τα τραγούδια, εφόσον θεωρώ καλύτερο να τα αντιμετωπίζω μεμονωμένα και όχι συγκριτικά με τα υπόλοιπα.

    Η αλήθεια είναι πως δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα και δεν έβαλα σε κάποιο από τα τραγούδια 5 αστέρια. Ωστόσο, ξεχώρισα τα εξής: "Αναστάσιμο", "Νιώθεις μόνη σου", "Της Κρίσης", "Πήδα". 

    Καλή επιτυχία σε όλα τα τραγούδια και καλή δύναμη για τη συνέχεια!

    Την καλημέρα μου! Smile


    DespinaAlexopoulou
    23.03.2015, 11:45

    Αφού άκουγα τα τραγούδια τόσες μέρες , σήμερα τελευταία μέρα ψήφισα προσπαθώντας να φανώ όσο το δυνατόν πιο δίκαιη. Βαθμολόγησα το κάθε τραγούδι ως προς την ερμηνεία,  την μελωδία,  την ενορχήστρωση και το στίχο του. Αν έστω και ένα από αυτά με άγγιζε τότε το τραγούδι έπαιρνε το αστέρι του. Στα δικά μου αυτιά άρεσαν, (πήραν δηλαδή τουλάχιστον ένα αστέρι) 15 τραγούδια. Ξεχώρισα όμως από αυτά τα παρακάτω:

    - Ρωτάω, Αθάνατο Νερό, Νιώθεις μόνη σου, Σε όνειρα παλιά, Mambo mas, Κουφάλες Ευρωπαίοι, Φωτεινή μου Ιουλιέτα. Βέβαια όλα τα τραγούδια άξιζαν ένα αστέρι μόνο και  μόνο για την προσπάθεια που κατέθεσαν οι δημιουργοί τους, αλλά είναι διαγωνισμός οπότε πρέπει να επιλέξουμε.

    Καλή επιτυχία σε όλους τους ''καταθέτες''.


    marita-q
    24.03.2015, 01:22

    Το 2ο group έχει ανοίξει και έχω τρελαθεί !!!  Δεν έχω λόγια για τις περισσότερες ερμηνίες. Σε αυτή τη φάση ξεχώρισα:


    _ Η αγάπη μας πάνω από όλα (ο τύπος μου έφτιαξε το βράδυ! χορεύω και χαμογελώ, χαμογελώ ΠΟΛΥ) {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap} το ακούω συνέχεια

    _Αναστροφή ( δεν αγαπώ ότι έχω και έχεις ότι αγαπώ ) {#emotions_dlg.inlove}

    _ Κλέφτες εραστές (αυτή η γυναικεία φωνή... ) {#emotions_dlg.eek}


    _ Αγάπη της βροχής (παραδεχτείτε ότι σας κάνει να κουνάτε το κεφάλι πέρα δώθε και να χαμογελάτε όταν το ακούτε + γλυκιά μουσική) 

    _Λιμάνη στη ζωή σου (ε άφησε με ντε να ονειρευτώ μαζί σου!! )

    _Εραστές του ονείρου (στην αρχή νόμιζα οτι ο Παπακωνσταντίνου πήρε μέρος στον διαγωνισμό {#emotions_dlg.tt2}  + ερωτικό ροκ και κλαίμε με μαύρο δάκρυ {#emotions_dlg.inlove})


    _Γέλα μου (φρέσκες φωνές, τόσο απλά!) {#emotions_dlg.walkman}


    -----------------

    Μην αναβάλλεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα.

    (Του Λαού) 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την marita-q, 24-03-2015 01:39 ]


    kwstasagas
    24.03.2015, 01:41

    Παράθεση:

    Το μέλος marita-q στις 24.03.2015, 01:22 έγραψε...

    Το 2ο group έχει ανοίξει και έχω τρελαθεί !!!  Δεν έχω λόγια για τις περισσότερες ερμηνίες. Σε αυτή τη φάση ξεχώρισα:


    _ Η αγάπη μας πάνω από όλα (ο τύπος μου έφτιαξε το βράδυ! χορεύω και χαμογελώ, χαμογελώ ΠΟΛΥ) {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}

    _

    _ Κλέφτες εραστές (αυτή η γυναικεία φωνή... ) {#emotions_dlg.eek}



    Σε αυτές τις δύο επιλογές θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, όπως και με τα σχόλιά σου !!! Και σκέψου : οι δημιουργοί και των 2 ως άνω τραγουδιών μας τα παρουσιάζουν ακόμη "πρωτόλεια" και "ακατέργαστα", με μια κιθάρα και μια φωνή και με μια "υποτυπώδη/εγγίζουσα την επαρκή" ηχογράφηση !! Δηλαδή αν οι δημιουργοί τους τα δουλέψουν περισσότερο, τα ενορχηστρώσουν, τα ηχογραφήσουν υπό καλύτερες συνθήκες ... σκέψου πόσο θα αναδειχθούν τα τραγούδια !!! Θα σταθώ, λιγάκι περισσότερο, στους "Κλέφτες Εραστές' : Τι φωνή γεμάτη σπαραγμό είναι αυτήηη ... Τι "διαμαντάκι" είναι αυτόοο ... Κι αυτό με μια κιθάρα που στην αρχή ακούγεται ηχογραφημένη με "φυσήματα" !! Αλλά ... μέσα απ' την "πρωτόλεια" ηχογράφηση, πώς καταφέρνει και μας πλημμυρίζει με αισθήματα !!!

    Και αυτό είναι, κατά την ταπεινή μου άποψη, το "νόημα" και η "πεμπτουσία" του διαγωνισμού : να ξεχωρίσουμε εκείνες ακριβώς τις πρωτόλειες και ακατέργαστες ηχογραφήσεις [που ... μόνο ως πρόχειρα demo θα μπορούσαν να σταθούνε], στις οποίες, όμως, αποκαλύπτονται και το "ταλέντο" και οι δυνατότητες των δημιουργών !! Κι αυτό για να ενθαρρυνθούν κάποιοι ταλαντούχοι δημιουργοί να δουλέψουν περισσότερο τα τραγούδια τους και να τα αναδείξουν, μιας και τους αξίζει !!!

    Περισσότερα ... θα γράψω εν καιρώ για τα τραγούδια του 2ου ομίλου που ξεχώρισα και "φιλοδώρησα" με πολλά αστεράκια !!! Φυσικά, θα συμβουλευτώ και τις σημειώσεις που κράτησα κατά τη διαδικασία της ψηφοφορίας μου για κάθε τραγούδι ξεχωριστά ..... Κι όντως, ο 2ος όμιλος έχει πολλά όμορφα τραγούδια, ίσως και να είναι καλύτερος απ' τον 1ο όμιλο, όπως επισημαίνει και η προλαλήσασα ......  


    KRISTHESS
    24.03.2015, 10:54
    Σαφώς πιο δυνατός όμιλος.. πολλά τραγούδια αυτού του ομίλου αν ήταν στον προηγούμενο..θα τους έδινα αβέρτα 5αστερα !!! Εδώ βλέπω μεγαλύτερο συναγωνισμό..
    sillia
    24.03.2015, 13:27

    Στην . βάλε , "Τίποτα δεν τέλειωσε ακόμα" η ροκιά της ημέρας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.walkman}

    Καλή συνέχεια !{#emotions_dlg.walkman}


    Kalliopiliopoulou
    24.03.2015, 13:39
    Όμορφες καλημεροκαλησπέρες και από εμένα! Προσωπικά στο πρώτο γκρουπ τα κομμάτια στα οποία έδωσα και υψηλή βαθμολογία είναι τα εξής: Αναστάσιμο, Ρωτάω, De profundis,Γιορτή. Υπήρξαν και άλλα με χαμηλότερη βαθμολογία. Αύριο - μεθαύριο θα ακούσω προσεκτικά και τα τραγούδια του 2ου γκρουπ. Συγχαρητήρια στα κομμάτια που πέρασαν στον τελικό!!!
    KRISTHESS
    24.03.2015, 16:32

    Το "άριστα" το δικό μου , το καθένα για τους δικούς του  ξεχωριστούς λόγους πήραν τα παρακάτω τραγούδια στο 2ο όμιλο.. ΙΘΑΚΗ,ΡΙΖΙΚΟ(το λάτρεψα κυριολεκτικά),ΧΑΜΕΝΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ,ΗΟΜΟ ΥΠΑΝΘΡΩΠΟΣ και το ΑΛΦΑ το οποίο παρόλο που το έστειλαν μισό?δε φορτώθηκε σωστά και ολόκληρο?- εν τούτοις με κέρδισε ο τρόπος ερμηνείας όπως και η απλότητα του "παρεϊστικου" που μου πέρασε.. θα ήθελα να το είχα ακούσει όμως ολόκληρο..Ωστόσο του έδωσα το 5αράκι μου Smile Υπάρχουν και άλλα όμορφα κομμάτια που τα βαθμολόγησα με 4άρια και έχασαν στην λεπτομέρεια το πενταράκι.. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά ..σαφώς και ισχυρότερος ο Όμιλος αυτός, ύστερα από προσεχτική ακρόαση..


    spirosfot
    24.03.2015, 16:53

    ΑΓΑΠΗ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ


    alexantrapapazoglou
    24.03.2015, 17:01
    Ιθάκη για το συνολικό ακουστικό αποτέλεσμα, Ριζικό κυρίως για την τριφωνία, κλέφτες εραστές ξεχωρίζουν για μένα μέχρι στιγμης...
    kwstasagas
    24.03.2015, 17:36

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 24.03.2015, 16:32 έγραψε...

    Το "άριστα" το δικό μου , το καθένα για τους δικούς του  ξεχωριστούς λόγους πήραν τα παρακάτω τραγούδια στο 2ο όμιλο.. ΙΘΑΚΗ,ΡΙΖΙΚΟ(το λάτρεψα κυριολεκτικά),ΗΟΜΟ ΥΠΑΝΘΡΩΠΟΣ



    Ως προς αυτά ... ταιριάζουν τα γούστα μας Χριστίνα !!! Στο Ριζικό και στο Homo Υπάνθρωπος έδωσα, χωρίς πολλή σκέψη, πλήρες πεντάστερο/12 βαθμούς !!!

    Ριζικό : Με αξιοζήλευτο τρόπο αναδεικνύεται η παραδοσιακή μουσική, με υπέροχη ενορχήστρωση και με χορωδιακή ερμηνεία που μαγεύει τα αυτιά μας !!! Κι όλα αυτά ... για να ντύσουν το καταπληκτικό στιχουργικό μέρος του τραγουδιού, με το οποίο ... θαρρείς ότι ταξιδεύεις στον τόπο και στο χρόνο, στο χθες και στο σήμερα, κι από την Ήπειρο στη Μικρά Ασία κι από εκεί ... μέχρι Ινδία !! Κι όλα αυτά ... για έναν και μοναδικό σκοπό : Για να ΄λύσεις τα μάγια της αγάπης !! Άλλωστε ...  και σε εκείνο το κορυφαίο τραγούδι του Τσιτσάνη "Η Μάγισσα της Αραπιάς", για τον ίδιο σκοπό ταξίδεψε ο ήρωας του τραγουδιού μέχρι ... την Αραπιά: για να βρει τη "μεγάλη μάγισσα" που θα του λύσει τα μάγια της αγάπης!! Στην προκειμένη περίπτωση, όμως, ο "ήρωας" του "Ριζικού" φτάνει μέχρι Ινδία, για να βρει τον γκουρού που θα του δώσει τις "λύσεις" για να θεραπευθεί απ' την "ανίατη ασθένεια" που λέγεται έρωτας .....

    Homo Υπάνθρωπος : Δεν είναι μόνο η μελωδία που είναι πολύ καλή, πολύ ευρηματική και απρόβλεπτη ... Είναι ιδίως το στιχουργικό μέρος ... Τι φοβεροί στίχοι σε αυτό το τραγούδι ... στίχοι που τα λένε "έξω απ' τα δόντια", ευθύβολοι και πολύ-πολύ σημερινοί .... Σε αυτό το τραγούδι στην κυριολεξία "καθρεφτίζεται" η σημερινή κοινωνική κατάσταση !!!

    Ένα ακόμη πεντάστερο/12 βαθμούς σε αυτόν τον όμιλο το έδωσα στο

    Αγάπη της Βροχής : Δροσερό, ευδιάθετο, με πολύ ωραία φωνητικά και πολύ ωραία μελωδική εξέλιξη και πλοκή ... Τραγούδι που κλείνει το μάτι σε παλαιότερες εποχές, αλλά ταυτόχρονα ακούγεται τόσο φρέσκο και σημερινό ... Θα το χαρακτήριζα "η ευχάριστη έκπληξη του 2ου ομίλου" !!! 

    Όσο για το Ιθάκη ... να τι σημείωσα στο τετράδιο του διαγωνισμού [χωρίς να κρατώ τις απαραίτητες σημειώσεις δεν μπορώ να ψηφίσω] : Πολύ ωραίο τραγούδι με πολύ ωραία εισαγωγή! Πολύ όμορφο το "εύρημα" που στα μισά του τραγουδιού αλλάζει ο τόνος !! Όμως ... το κράτησα στα 4 αστέρια χωρίς να του δώκω το "κάτι παραπάνω" !! Κι αυτό επειδή η μελωδία μού θύμισε [έστω και λίγο] εκείνο το τραγούδι που έλεγε ο Αλκίνοος Ιωαννίδης : "με τόσα ψέματα που ντύθηκαν οι λέξεις..." [δεν ενθυμούμαι τον τίτλο του] !!! Σε αυτόν τον διαγωνισμό θέλω πρωτίστως να συναντώ [και εντέλει να επιβραβεύω] το προσωπικό στίγμα του συμμετέχοντος τραγουδιού και του δημιουργού του και δευτερευόντως τις επιρροές του!!! Φυσικά ... χωρίς επιρροές δεν πας πουθενά και δεν γράφεις δικό σου τραγούδι .... Όμως .... χίλιες φορές καλύτερα να υπερισχύει η δική σου προσωπικότητα και το δικό σου στίγμα, παρά η επιρροή σου .... Εν πάση περιπτώσει, την "Ιθάκη" τη φιλοδώρησα με 4 αστέρια που τα άξιζε και με το παραπάνω ....

    Υπήρξαν κι άλλα τραγούδια του 2ου ομίλου που μου άρεσαν και τα φιλοδώρησα γενναιόδωρα [με 4 και 5  αστέρια] ... αλλά και τραγούδια που τους έδωκα 3 αστέρια, στα οποία, όμως, διέκρινα πολύ όμορφες και "φρέσκιες" ιδέες, οι οποίες θα μπορούσαν να είχαν "δουλευτεί" περισσότερο !! Γι' αυτά, όμως, θα γράψω σιγά-σιγά και στη συνέχεια ..... Ο 2ος όμιλος αξίζει να προσεχτεί και να "ακουστεί", περιέχει πολλά "ψήγματα χρυσού" εντός του .....