ελληνική μουσική
    755 online   ·  210.832 μέλη

    Τεχνικά προβλήματα τραγουδιών

    STEFANOS604
    14.03.2015, 13:59

    Θα φέρω σαν παράδειγμα το τραγούδι : ‘’Δε θα ξαναχορέψω’’ (χωρίς καμιά αναφορά για τη σύνθεση , τον τραγουδιστή και την ενορχήστρωση -προσωπικά μου άρεσε) και θα το συγκρίνω με τα υπόλοιπα του group 1 , όσον αφορά την ένταση  πχ τυχαία με το επόμενο τραγούδι: ‘’Χόρεψε’’.

    Αν έχεις το volume του ενισχυτή σου στο ένα τραγούδι σε Α θέση του volume knob(μια λογική ένταση όπου συνήθως ακούς άνετα )  τότε το πρώτο δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου και μεταγόμενος στο δεύτερο με το volume knob στην ίδια θέση Α σε ‘’ξεκουφαίνει’’ και το αντίστροφο .

    Φανταστείτε αυτό να γινόταν σε πολλά τραγούδια του group θα ήταν εκνευριστικό.

    Μου θυμίζει μερικά κυρίως τοπικά TV κανάλια που έχουν 2πλάσια ένταση από τα πανελλήνια (και μόνο με το ζάπινγ σε ξεκουφαίνουν ) με αποτέλεσμα πολλοί να τα διαγράφουν από το menu. Δεν θα ήθελα να συμβεί και στα τραγούδια και η αναφορά μου έχει να κάνει με γνώσεις που μπορούν να πάρουν οι μουσικοί για να μη συμβαίνει αυτό.

    Εδώ θα συμφωνήσω με τον Geo321 ότι ''μια ηχογραφηση ειναι τοσο απλη αλλα και τοσο συμπλοκη οπως και ενα μιξ αντιστοιχα '' και απαιτείται γνώση της τεχνικής της ηχογράφισης και ειδικά στο Mastering .

    Αν δηλαδή , υποθέταμε , ότι μετά το διαγωνισμό θα γινόταν ένα album σε CD και θα συμπεριλαμβάνονταν το ’’Χόρεψε’’ , τότε τα tracks του CD δεν θα είχαν το ίδιο loudness level και οι ακροατές θα έπρεπε να ανεβοκατεβάζουν το volume knob με  το ξεκίνημα του νέου track.

    Δε θα αναφερθώ περαιτέρω στο θέμα αυτό γιατί αυτά που θα έλεγα δεν θα είχαν προσωπική εμπειρία σε επαγγελματικό mastering γι αυτό περιμένω από μέλη γνώστες του θέματος (Geo 321, MixalisP …) να αναλύσουν  τις εμπειρίες τους 

    Τα άκουσα όλα του group 1 προσεκτικά και μου άρεσε πολύ το ‘’Αυτό τον κόσμο’’ που μάλιστα πιστεύω ότι θα του πήγαινε στην ενορχήστρωση και φυσαρμόνικα

    Καλή επιτυχία σ' όλους


    takispag
    15.03.2015, 12:52

    Το ''Στενό  καπέλο'' δεν παίζει καθόλου. Έχει κάποιο πρόβλημα το τραγούδι?

    Σε κανένα άλλο δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα.


    STEFANOS604
    15.03.2015, 14:05

    παιζει κανονικά


    takispag
    15.03.2015, 14:08

    Σοβαρα, ειμαι με firefox, και δεν το ψηφισα καν γιατι δεν παιζει. Υπάρχει το κουμπι ''play'' αλλα δεν φορτωνει ποτε το συγκεκριμενο. Το δοκιμασα 4-5 φορες, πάντα το ιδιο...


    Chrysanna
    15.03.2015, 14:28

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 14.03.2015, 13:59 έγραψε...

    Δε θα αναφερθώ περαιτέρω στο θέμα αυτό γιατί αυτά που θα έλεγα δεν θα είχαν προσωπική εμπειρία σε επαγγελματικό mastering γι αυτό περιμένω από μέλη γνώστες του θέματος (Geo 321, MixalisP …) να αναλύσουν  τις εμπειρίες τους 



    Άρα ανοίγεις ένα θέμα για προβλήματα στα τραγούδια ενός διαγωνισμού εν εξελίξει , χωρίς να έχεις επαγγελματική εμπειρία και ορμώμενος απ' τον προβληματισμό σου για πιθανό CD ενώ έχουμε ακόμα 79 μέρες μέχρι το τέλος του διαγωνισμού;

    Αντιλαμβάνομαι ότι κάποια πράγματα δεν είναι δυνατόν να επιβληθούν στους ανθρώπους, πόσο μάλλον η όποια λογική προσέγγιση, μπορούμε όμως - έστω και υπό πίεση - να σεβαστούμε τους δημιουργούς αυτών των τραγουδιών οι οποίοι συμμετέχουν σ' έναν εν εξελίξει διαγωνισμό οι περισσότεροι εκ των οποίων ίσως να μην είχαν την δυνατότητα μίας καλύτερης ποιοτικά ηχογράφησης.

    Ότα με το καλό: 1. Τελειώσει ο διαγωνισμός 2. Ξεκινήσει η παραγωγή του CD 3. Μας καλέσουν για συναυλία στο Μέγαρο και στα MAD AWARDS 4. Μας καλέσουν να παραλάβουμε το Νόμπελ Ειρήνης και το Oscar καλύτερου πρωτότυπου τραγουδιού ΤΟΤΕ μπορούμε όχι μόνο να προβληματιστούμε ελεύθερα αλλά και να ξεκινήσουμε εκστρατεία επαγγελματικής ηχογράφησης στο studio που ηχογραφούν οι Rolling Stones.

    Σεβασμός.

    @ takispag

    Αν θέλεις πήγαινε σε αυτό το θέμα και γράψε το πρόβλημα σου σχετικά με την ψηφοφορία.
    Είναι πιο εύκολο να λάβετε απαντήσεις όταν οι ερωτήσεις είναι συγκεντρωμένες σ' ένα θέμα.


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 15-03-2015 14:29 ]


    STEFANOS604
    15.03.2015, 14:35

    Takispag 

    Πράγματι δε φορτώνει με τον Firefox. Κάνε όμως το εξής κόλπο:

    1. Παίξε πρώτα ένα οποιοδήποτε άλλο για λίγο

    2. Μετα βγές και κλικ σ' αυτό που δεν παίζει

    Chrysanna

    το πρόβλημα υφίσταται δεν είναι ρητορικό αλλά και ούτε μειώνει το τραγούδι αφού με λίγο volume up όλα ΟΚ.

    Η εμπεριστατωμένη όμως ανάλυση από κάποιον με εμπειρία από κάποιον με εμπειρία θα βοηθήσει πολλούς 


    sillia
    15.03.2015, 14:38

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 15.03.2015, 14:05 έγραψε...

    παιζει κανονικά



    15/03/ ωρα 2.36

    Δεν παίζει ...και στα αποτελέσματα ως τώρα ..και στην σελίδα που δίνουμε προτιμήσεις !

    Αναφέρομαι στο "στενό καπέλο"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 15-03-2015 14:39 ]


    Chrysanna
    15.03.2015, 14:40

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 15.03.2015, 14:35 έγραψε...

    Chrysanna

    το πρόβλημα υφίσταται δεν είναι ρητορικό αλλά και ούτε μειώνει το τραγούδι αφού με λίγο volume up όλα ΟΚ.




    1. Timing is the time when something happens or the spacing of events in time. "Timing" also means the tracking of time when an event is happening in time. Good timing is having waited for the right moment to match parts that belong together.

    2. An expert is someone widely recognized as a reliable source of technique or skill whose faculty for judging or deciding rightly, justly, or wisely is accorded authority and status by peers or the public in a specific well-distinguished domain.

    God bless Wikipedia...!

    {#emotions_dlg.smartass}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 15-03-2015 14:42 ]


    takispag
    15.03.2015, 14:41

    Έγραψα και στο άλλο θέμα το πρόβλημα, δεν λύνεται με το να παίξει κάποιο άλλο για λίγο...


    STEFANOS604
    15.03.2015, 14:45

    κι εγώ στιο ''στενό καπέλο'' αναφέρομαι.

    Με τον Firefox το μπουτόν ''Ενισχυτή'' δεν ενεργοποιείται. Φορτώνοντας όμως ένα οποιοδήποτε άλλο που παίζει και βγαίνοντας απ' αυτό και ενεργοποιώντας το ''στενό καπέλο'' ΟΚ. (2:45)


    geo321
    15.03.2015, 15:20

    Στεφανε το εχουμε πει και αλλου,το πως θα ειναι τελικα ενα τραγουδι στην τελικη του μορφη αυτο εχει να κανει με ολη την διαδικασια.

    Πολλα τραγουδια δεν εχουν καθολου μιξ αλλα καθολου μαστερ και αλλα τα εχουν ολα.

    Το μαστερ δεν ειναι ανεβαζω την ενταση απλα μεσω ενος limiter και τελος!υπαρχουν καποια τραγουδια που απο την ηχογραφηση εχουν καποια peak,αν αυτα δοκιμασεις να τα σηκωσεις σε ενταση αυτα θα πικαρουν πιο πολυ,οποτε καλως ειναι εκει που ειναι.

    Ο λογος του διαγωνισμου δεν ειναι αυτα τα τραγουδια να γινουν σιντι,ο καθε ενας δουλεψε οπως μπορουσε.

    Ακομα και αν ηταν να γινουν ομως σιντι,θα επρεπε ολοι οι διαγωνιζομενοι να φερουν το δικο τους μιξ σε εναν ανθρωπο ο οποιος θα τα εφτιαχνε καταλληλα.

    Δεν εχει καμια ουσια να συζηταμε ομως γιατι αυτο εχει peak γιατι το αλλο ειναι χαμηλα και γιατι το ταδε εχει ωραιο μιξ.

    Αυτα δεν ειναι για εδω, δεν ειναι αυτη η ουσια.Το να ανεβασεις η να κατεβασεις την ενταση στην αλλαγη των τραγουδιων δεν εχει και την τοσο μεγαλη σημασια.


    BandofBounty
    15.03.2015, 15:45

    "...το στενό καπέλο δεν φαίνεται", "...το στενό καπέλο δεν ακούγεται", "...το στενό καπέλο δεν παίζεται"...

    Πάλι καλά που είναι καπέλο κι όχι τίποτα άλλο...

    Ας το λύσει κάποιος, επιτέλους, αυτό το πρόβλημα...


    mary_omikron
    15.03.2015, 16:02

    Για όσους δεν ακούν το "Στενό καπέλο" δοκιμάστε να συνδεθείτε με explorer ή με chrome..

    Σε κάποιους -όχι όλους- βγάζει αυτό το πρόβλημα με τον firefox.


    jorge
    15.03.2015, 23:29
    Νομίζω πλέον παίζει οκ.
    alkyoni
    16.03.2015, 00:53

    Ειμαι με firefox 36.0.1  , το δοκιμασα και πριν τις 23.30 και κατα τις 00.00 και κατι και πριν λιγο, και δεν παιζει.

    Εχω κλεισει και ανοιξει τον browser αρκετες φορες.

    Μου εμφανιζει την μπαρα σα να ειναι ετοιμο να παιξει, δειχνει για λιγο το συμβολο του pause και γινεται αμεσως μετα παλι "βελακι" play, και δεν πατιεται... {#emotions_dlg.confused1}

    Την 1η μερα , οταν ανοιξε δηλαδη το γκρουπ,  το ακουσα κανονικα .


    ice_dim
    03.04.2015, 19:34
    Μήνυμα προς διαχειριστές : μπαίνω στο ΜΗ απο ipad συνήθως και δεν μπορώ να ακούσω τα τραγούδια των προηγούμενων διαγωνισμών. Μπορει αυτο να φτιάξει;
    alkyoni
    14.05.2015, 14:07

    Στο 7ο  γκρουπ , το τραγουδι " Να τραγουδήσουμε μαζί όπως παλιά",   προσπαθησα πολλες φορες και δεν παιζει.

    Ουτε απο την σελιδα ψηφοφοριας, ουτε απο την σελιδα με τα αποτελεσματα.

    Ειμαι με firefox 38.0 ,  (ανοιξα κι εκλεισα αρκετες φορες και το δοκιμασα πριν γραψω εδω)

    Μου εμφανιζει την μπαρα σα να ειναι ετοιμο να παιξει, δειχνει για λιγο το συμβολο του pause και γινεται αμεσως μετα παλι "βελακι" play, και δεν πατιεται... {#emotions_dlg.confused1} 

    (Ειχε εμφανιστει  παρομοιο  προβλημα και σε αλλο τραγουδι περασμενου ομιλου και διορθωθηκε.)



    mary_omikron
    14.05.2015, 15:14
    Με google chrome παίζει κανονικά χωρίς πρόβλημα.
    jorge
    14.05.2015, 15:25
    fixed
    alkyoni
    15.05.2015, 03:06

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14.05.2015, 15:25 έγραψε...

    fixed

    Eυχαριστουμε!!!! {#emotions_dlg.thumbup}
    (ειναι και πολυ ωραιο τραγουδι παρεπιπτοντως!!!!{#emotions_dlg.thumbup})