ελληνική μουσική
    627 online   ·  210.830 μέλη
    Constantinos82
    31.03.2015, 20:59

    Καλησπερα. Δυστυχως βρεθηκα να ειμαι θυμα κλοπης ενος τραγουδιου μου μαζι με τους στιχους. Οι στιχοι ειναι copy paste ενα πραγμα, μελωδικα ειναι ιδιο απλα το δικο μου μπαλαντα κ το αντιγραφο λιγο πιο μπιτατο.

    Δυστυχως δεν το εχω κατοχυρωσει το κομματι. Εφτιαξα ενα cd  με 13 τραγουδια το 1998 το οποιο εγινε μεσα σε στουντιο κ εχω την μητρα(κασετα). Τα κοματια γραφτηκαν σε μερικα σιντακια για φιλους κ γνωστους αλλα ποτε δεν κατοχυρωθηκαν.

    Το τραγουδι για το οποιο μιλαω ειναι με ρωσικους στιχους. Μπαινω λοιπον με εντολη ενος "πληροφοριοδοτη" στο youtube και μου λεει δες το κοματι σου. Ο τυπος στη ρωσια εχει κανει δισκο το 2009 με το τραγουδι μου μεσα στο δισκο του. Το site αναφερει οτι εχει πνευματικα δικαιωματα για το δισκο αυτο ο ιδιος ο τραγουδιστης ο ρωσος και εννοειται και για το τραγουδι μου.

    Εχετε καταλαβει ολοι τι προσπαθω να ρωτησω... Υπαρχει λυση? Η να το κλαψω απο τωρα??

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 31-03-2015 21:30 ]


    panosdk
    31.03.2015, 22:04

    Αφού είναι σε άλλη χώρα και όχι ελλάδα μπορείς να αρχίσεις να κλαις. Είναι συνηθισμένη τακτική βαλκανικών χωρών (βουλγαρία,ρουμανία κλπ) να κλέβουν ελληνικά κομμάτια. Δεν λέμε για μέτρα. Λέμε για όλο το κομμάτι απο την αρχή μέχρι το τέλος. Σαν διασκευή. Επίσης δεν είναι θέμα κατοχύρωσης. Τα κομμάτια που κλέβουν είναι συνηθως πολύ γνωστά κομμάτια και εννοείται κατοχυρωμένα. Και πάλι όμως δεν είναι εύκολο να βρεί κάποιος το δίκιο του.

    Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πώς απο μερικά cd σε φίλους, έφτασε το κομμάτι σου να κλαπεί απο ρώσο. Το είχες βγάλει στο youtube? Αν ναι τότε έχεις μια απόδειξη. Το ανέβασες πρίν κάνει αυτός την ηχογράφηση. Επίσης το θέμα με τους στίχους δεν το καταλαβαίνω. Αφου οι δικοί σου ειναι στα ελληνικά και οι δικοί του ρώσικοι. Κατάφερε ο άνθρωπος αυτός να μεταφράσει το νόημα τών στίχων σου και όχι μόνο αυτό αλλα να το μετατρέψει πιστά και σε ρώσικο στίχο; Εδω δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις τίποτα. Για την μελωδία θα μπορούσες.

    Πάντος απο ότι βλέπω γνωστοί συνθέτες με εταιρία απο πίσω και πάλι δεν μπορούν να κάνουν πολλά όταν το τραγούδι είναι σε άλλη χώρα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την panosdk, 31-03-2015 22:05 ]


    Constantinos82
    31.03.2015, 23:00
    panosdk Φιλε μου ευχαριστω καταρχας για την απαντηση σου. Οχι δεν το εχω ανεβασει διαδυκτιακα ποτε κ πουθενα κ απο οσο γνωριζω δε το εχει κανει κανενας γνωστος μου. Επισης και οι δικοι μου στιχοι ειναι στα ρωσικα, συγνωμη αν δεν εγινα κατανοητος. Θελω να πω επισης οτι το θεμα ηρθε στην επιφανεια επειδη θελησα να ανεβασω τα κοματια μου στο youtube και τωρα ανησυχω για το συγκεκριμενο τραγουδι επειδη ο ρωσος το εχει κατωχειρωσει ενω εγω οχι. Στη τελικη αυτος θα με τρεχει. Τα λεω σωστα?
    panosdk
    31.03.2015, 23:37
    Τότε πώς εξηγείς οτι στο έκλεψε; Απο τα λίγα που μπορώ να καταλάβω ειναι οτι πρέπει να ψαχτείς με το περιβάλλον σου. Δεν ξέρω τον λόγο που γράφεις ρώσικο στίχο αλλά ο άνθρωπος που βρήκε την ομοιότητα αρχικά και στην έδειξε, την βρήκε τυχαία; Είναι λιγάκι δύσκολο στα χιλιάδες τραγούδια απο ρωσια να βρείς ενα όμοιο που γράφτηκε το 09. Δεν έσκασε τώρα το κομμάτι. Το θέμα μας πάντως ειναι οτι δύσκολα θα βρείς κάποια άκρη. Και ναι αφού δεν έχεις κανένα τρόπο να αποδείξεις οτι το κομμάτι είναι δικό σου, καλύτερα να μην το ανεβάσεις. Έχετε κοινούς γνωστούς με αυτόν που το βγαλε; Είναι κουκιά μετρημένα η περιπτωσή σου πάντως από την στιγμή που το κομμάτι δεν ήτανε ποτέ online κάπου.
    mary_omikron
    01.04.2015, 00:39

    Κι εγώ το ίδιο με τον panosdk πιστεύω, οτι κάποιος από το περιβάλλον σου που είχε το σιντί είναι ο συνδετικός κρίκος, ίσως όχι κακόβουλα από πλευράς του... το άκουσε ο άλλος του άρεσε και το οικειοποιήθηκε εν αγνοία του.

    Μήπως από την ηχογράφηση που λες οτι έγινε σε στούντιο το 1998 και έχεις μήτρα μπορείς να βρεις καμμιά άκρη...ρώτα και κανένα δικηγόρο 


    SakisKouroupos
    01.04.2015, 01:00
    Επικοινώνησε με το νομικό τμήμα της ΕΜΣΕ.
    KRISTHESS
    01.04.2015, 17:55

    Πολύ δύσκολο πράγμα η κλοπή τραγουδιού .. ειδικά από Βαλκανική χώρα.. άντε να βγάλεις άκρη..Προσωπικά επειδή στα Γιαννενα πιάνουμε και άλλα κανάλια..πολλές φορές πέφτω από τά σύννεφα..ένα παράδειγμα.. Κλοπή (αν και κάπως κεκαλυμμένη..)στα "Σμυρνέϊκα Τραγούδια" από Σκοπιανούς...Αμφιβάλλω αν ο ίδιος ο Παντελής θαλασσινός το γνωρίζει...


    Constantinos82
    01.04.2015, 22:23

    Καλησπερα. Ο ανθρωπος που μου εδειξε το κοματι κανει συναυλιες στη ρωσια. Τη μερα που ηθελα να ανεβασω τα κοματια μου στο διαδυκτιο τυχαινει να ηταν σπιτι μου κ ακουγε τα τραγουδια μου. Μεχρι που ακουσε και αυτο το τραγουδι. Εμεινε με το στομα ανοιχτο οταν εμαθε οτι το τραγουδι που ακουγε ηταν δικο μου και μετα εμεινε εγω με το στομα ανοιχτο οταν με εβαλε να δω το βιντεακι στο youtube. Δυστυχως η μητρα δεν ειναι αποδεικτικο στοιχειο. τα αρχεια απο cubase δεν υπαρχουν. Το πως εφτασε το κοματι στα αυτια του ειναι αγνωστο αλλα πιθανων επειδη 10 απο τα 13 κοματια ειναι στα ρωσικα, απο αντιγραφη σε αντιγραφη εφτασε και ενα cd  καπου στη ρωσια. Πρεπει να το παρω αποφαση οτι το εχασα το κοματι αυτο. Επειδη εχω 12 κοματια ακομα και δε θελω να τρεχω με ΑΕΠΙ, γινεται κατωχειρωση με γραμμα στον εαυτο σου?


    Constantinos82
    01.04.2015, 22:25


    Constantinos82
    01.04.2015, 22:27
    οριστε κ το κοματι του ρωσου.Εψαξα πιο βαθια κ βρηκα δισκογραφια του 2009 κ οχι 2012.
    KRISTHESS
    02.04.2015, 00:48
    ξέχνα το γραμμα στον εαυτό σου..ή μάλλον στείλε και γράμμα και μέιλ και σε αλλους και ανέρτησέ το στο youtube..και κάνε και μία συμβολαιογραφική πράξη αν έχεις βεβαιως τα χρήματα οι ημερομηνίες παντως δημοσιοποίησης όπως και αποστολής έχουν σημασία όπως και οι μάρτυρες!Αυτά μπορουν σε μία κακή στιγμη να σε δικαιωσουν! Καλή επιτυχία από μένα και μη στεναχωριέσαι! δεν είσαι ο πρωτος που του κλέβουν..και σίγουρα όχι και ο τελευταίος!
    AlfaWolf
    02.04.2015, 12:51

    Παράθεση:

    Το μέλος mingrelia στις 02.04.2015, 12:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 01.04.2015, 17:55 έγραψε...

    Πολύ δύσκολο πράγμα η κλοπή τραγουδιού .. ειδικά από Βαλκανική χώρα.. άντε να βγάλεις άκρη..Προσωπικά επειδή στα Γιαννενα πιάνουμε και άλλα κανάλια..πολλές φορές πέφτω από τά σύννεφα..ένα παράδειγμα.. Κλοπή (αν και κάπως κεκαλυμμένη..)στα "Σμυρνέϊκα Τραγούδια" από Σκοπιανούς...Αμφιβάλλω αν ο ίδιος ο Παντελής θαλασσινός το γνωρίζει...



    Μωρε, μπράβο, ο Σκοπιανός,...καρμπόν, όχι, αστεία!!!!Θρασύτατος και είναι και...δίπλα μας!!Αλλα μήν ανησυχείς, KRISTΗESS, ευτυχώς, που το ανέφερες και το είδα!Το έστειλα, γραμμή, στον κοινό μας φίλο, τον Γιάννη Νικολάου (τον...έτερο, Λαθρεπιβάτη) και σε λίγη ώρα, θα έχει λάβει γνώση κι ο ίδιος, ο Παντελής!!!


    -----------------

    mingreliaSmile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mingrelia, 02-04-2015 12:43 ]



    Το γνωριζει ήδη ο Παντελής !!! απο χθές ,δεν ξέρω ακόμα τις προθέσεις του.


    KRISTHESS
    02.04.2015, 20:23
    και να'ταν το μόνο .. αν αρχίσω να κάνω αναρτήσεις.. με όσα βλέπω κατά καιρούς..ένα ποστ δε θα φτάνει ..
    KRISTHESS
    02.04.2015, 20:48

    Άντε πάρτε άλλο ένα "Makedonska Song".. Παλιοκλέφτη .. Καζαντζιδη {#emotions_dlg.blink}{#emotions_dlg.tt2}

    Τελικά εμείς οι Έλληνες είμαστε πολύ κλέφτες...{#emotions_dlg.scared}
    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 02-04-2015 20:49 ]


    Katzenfreund
    07.04.2015, 13:34

    Εν πρώτοις Ρωσικά δεν ξέρω, αλλά η μελωδία είναι αναμφισβήτητα δυνατή με άμεση απήχηση. Αν είναι δική σου, μπράβο από μένα, που επίσης καταγίνομαι με τη σύνθεση.

    Τώρα στο θέμα. Θεωρητικά, μπορείς ακόμα να αποδείξεις ότι είσαι ο συνθέτης, εάν (πολύ μεγάλο εάν αυτό) οι τεχνικοί του στούντιο όπου ηχογράφησες βρίσκονται ακόμα, θυμούνται εσένα και το τραγούδι και είναι διατεθειμένοι να μαρτυρήσουν σε δικαστήριο. Ομοίως με τους φίλους που πήραν τότε τοCD, οι οποίοι όμως έχουν λιγότερο βάρος, αφού είναι φίλοι σου. Φυσικά, αυτά είναι πιο εύκολο να λέγονται παρά να γίνονται.

     

    Αν μπορείς να ξεπεράσεις τον πιο πάνω σκόπελο, τότε θα πρέπει να πληροφορηθείς κατά πόσο η δίκη μπορεί να γίνει στην Ελλάδα ή θα πρέπει να γίνει στη Ρωσία όπου έχουν κατοχυρωθεί τα δικαιώματα. Αν θα πρέπει να γίνει στη Ρωσία και να μεταβούν εκεί οι μάρτυρες, αντιλαμβάνεσαι πως οι προοπτικές είναι ανύπαρκτες. Αν μπορεί να γίνει στην Ελλάδα, τότε μάθε κατά πόσο αποφάσεις Ελληνικών δικαστηρίων μπορούν να εκτελεστούν στη Ρωσία.

     

    Παραμένει το μεγάλο ερώτημα αν όλα αυτά αξίζουν τον κόπο και τα έξοδα. Νομίζω έχεις αντιληφθεί την απάντηση.

     

    Όσο κι αν σου είναι δυσάρεστο, καλό είναι να γνωρίζεις πως υπάρχει νομικό αξίωμα που λέγει ότι ο νόμος βοηθά αυτούς που βοηθούν τους εαυτούς τους. Με άλλα λόγια, αν ο δικαστής κρίνει ότι ενήργησες ανεύθυνα και απερίσκεπτα, δυνατό να μην έχεις τη συμπάθεια του.

     

    Δυστυχώς, το να γνωρίζεις την αλήθεια και το να αποδίδεις δικαιοσύνη είναι δυο διαφορετικά πράγματα, ενώ τα δικαστήρια υπάρχουν πρωταρχικά για να εξυπηρετούν τα συμφέροντα των δικηγόρων.

     

    Όσο αφορά την κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων, το θέμα έτυχε διεξοδικής συζήτησης σε αυτό το φόρουμ, ψάξε να την βρεις.