ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.849 μέλη

    Πρωταπριλιατικο: Ο Αλγόριθμος Υπολογισμού των ψήφων του Διαγωνισμού Τραγουδιού

    jorge
    01.04.2015, 17:45

    Μετά από τα μηνύματα και τα emails πολλών, κρίθηκε σκόπιμο να δημοσιευθουν κάποιες λεπτομέρειες του αλγορίθμου που αποτρέπει τις κακόβουλες ψήφους και προστατεύει την αξιοπιστία και την αξιοκρατία του 4ου Διαγωνισμού Τραγουδιού.

    Ελπίζουμε να μην χρησιμοποιήσετε τις παρακάτω πληροφορίες προκειμένου να "σπάσετε" την ασφάλεια του διαγωνισμού ή να στείλετε στους φίλους σας "κόλπα" για να εισαγάγουν ψεύτικες ψήφους, αλλά μόνο για να λυθούν οι εύλογες απορίες σας.

    Συγκεκριμένα λοιπόν, ο αλγόριθμος προκειμένου να εντοπίσει και να διαγράψει ψήφους που δεν θεωρούνται έγκυρες:

    α) αναλύει διεξοδικά τις προηγούμενες σελίδες που βρισκόταν ο χρήστης, πριν μπει στη σελίδα του Διαγωνισμού. Αν εντοπίσει κίνηση του χρήστη σε sites που έχουν να κάνουν με hacking ή σε αναζητήσεις στο Google με περιεχόμενο όπως πχ "χάκεμα", "διπλοψηφία", "XSS", "Facebook API hack", τότε η ψήφος θεωρείται κακόβουλη.

    β) αναλύει τα εισερχόμενα μηνύματα που έχει ο χρήστης στο MusicHeaven ή στο Facebook και ψάχνει να εντοπίσει φράσεις όπως "ψήφισέ με", "το τραγούδι μου συμμετέχει", "φίλε σε παρακαλώ", "θέλω απλά να σου γνωστοποιήσω", "κι εγώ στο γάμο σου", "να με ψηφίσεις μόνο αν σου αρέσει το τραγούδι μου".

    Μετά αναλύει τα εξερχόμενα για φράσεις όπως "βεβαίως φίλε μου", "αλίμονο να μην ψηφίσω συγχωριανό", "αρκεί να βγούμε για καφέ", "άλλη μια ψήφος από μένα" και άλλες.

    Αν βρει μηνύματα του χρήστη και στις 2 αυτές κατηγορίες, η ψήφος θεωρείται "κατευθυνόμενη" και κατευθύνεται στον κάδο.

    γ) ανιχνεύει το ιστορικό του browser του χρήστη και συγκεκριμένα αν έχει μπει την ώρα της ψήφου σε sites με μουσική, όπως Youtube ή Soundcloud. Αν έχει γίνει αυτό, σημαίνει πως δεν άκουγε τα τραγούδια του Διαγωνισμού, αλλά κάτι άλλο.

    δ) Αναζητεί στα δεδομένα του Facebook ή του MusicHeaven πόσο "αξιόπιστος" είναι ένας ψηφοφόρος. Αξιόπιστοι θεωρούνται όσοι ψηφοφόροι έχουν λογαριασμό "gmail", έχουν φωτογραφία προφίλ που να φαίνεται ολόκληρο το πρόσωπό τους και έχουν κάνει like τουλάχιστον σε μια σελίδα που να έχει θέμα τη μουσική.

    ε) Λαμβάνει πληροφορία σχετικά με την ηλικία του ψηφοφόρου. Ψηφοφόροι μικρής ηλικίας θεωρούνται περισσότερο επιρρεπείς, επομένως η ψήφος τους θεωρείται ως "ύποπτη" και γίνεται έλεγχος στις λίστες φίλων για πιθανή ύπαρξη τραγουδιστών. Αν βρεθούν τουλάχιστον 2, τότε η ψήφος ακυρώνεται.

    στ) Μόνο για χρήστες Facebook: Αν ένα μέλος έχει πολλούς επαγγελματίες μουσικούς ως φίλους, η ψήφος του θεωρείται περισσότερο "ύποπτη" με συντελεστή 1.5. Ο αλγόριθμος στη συνέχεια εντοπίζει κατά πόσον σε αυτούς τους μουσικούς συμπεριλαμβάνονται συγγενείς μέχρι 3ου βαθμού ή δημοφιλείς (πάνω από 3000 φίλους) τραγουδιστές/τριες του αντίθετου φίλου. Αν συμβαίνει αυτό, τότε πιθανότατα έχει μπει να ψηφίσει κάποιον από αυτούς και έτσι η ψήφος ακυρώνεται.

    ζ) γίνεται αναζήτηση στο ιστορικό επισκέψεων του μέλους και ενδελεχής ανίχνευση για επισκέψεις σε σελίδες (pages) τραγουδιστών ή τραγουδιστριών που θεωρούνται πως απευθύνονται στη "μάζα". Ο λόγος είναι πως τέτοιοι ψηφοφόροι, που επηρεάζονται από τα lifestyle πρότυπα, θα είναι ιδιαίτερα ευάλωτοι σε ψήφους "φιλίας". Αντίθετα, αν έχουν ακούσματα πιο "δύσκολα", όπως αυτά που ακούμε εδώ στο MusicHeaven (έντεχνα,  Jazz, παραδοσιακά, δημοτικά και συνδυασμούς τους), σημαίνει πως το ίδιο δύσκολα θα επηρεαστούν από φιλίες. Άρα οι ψήφοι τους θεωρούνται έγκυρες.

    Περισσότερες λεπτομέρειες μόλις ολοκληρωθεί το 2ο group.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 01-04-2015 18:06 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 02-04-2015 01:21 ]


    BandofBounty
    01.04.2015, 18:27

    "κι εγώ στο γάμο σου"

    Όχι άλλο γάμο, ευχαριστώ...

    (...δεν υπάρχεις λέμε...)

    ανιχνεύει το ιστορικό του browser

    ...δηλαδή, μπορείς να καταλάβεις τι ομάδα είμαι, πολιτικές, σεξουαλικές προτιμήσεις κλπ; Θεέ μου, τρομάζω...

    Σε κάθε περίπτωση και πέρα από την πλάκα, ο αλγόριθμος διεκδικεί νόμπελ...χαλαρά! Δεν υπάρχει περίπτωση να πω σε κανέναν φίλο μου να με ψηφίσει.

    Το πρόβλημα είναι ότι τελικά, δημοσίευσες τις λεπτομέρειες και τα αντίμετρα είναι γνωστά...Αλλά ποιός κάθεται να τα εφαρμόσει, θα μου πεις. Ας ελπίσουμε...


    panosdk
    01.04.2015, 18:31

    Παιδιά νομίζω έχετε χάσει την μπάλα με τον διαγωνισμό. Αυτά τα πράγματα που διαβάζω εδώ έχουν να κάνουν με πληροφορίες που δεν έχετε κανένα δικαίωμα να έχετε. Πρώτη φορά βλέπω διαγωνισμό που χρειάζεται τόσο ευαίσθητες πληροφορίες όπως συζητήσεις στο facebook και ιστορικό browser για να είναι και καλά αξιοκρατικός. Το mail μου είναι στο outlook που δεν θεωρείται αξιόλογο. Μπορώ κάλλιστα να κατεβάσω έναν άλλο browser και να ψηφίσω απο εκεί.Φυσικά και έχω φίλους μουσικούς και τραγουδιστές. Όλοι όσοι γράφουμε τραγούδια έχουμε. Και εννοείται οτι πάντα έχω ανοιχτό το youtube με τραγούδια.Δεν έχω δικαίωμα να ακούσω 2 τραγούδια πχ απο τον διαγωνισμό να τα ψηφίσω να ακούσω ενα τραγούδι το youtube και μετά να συνεχίσω να ψηφίζω;

    Για μην συνεχίσω με τους λόγους που αυτή η απόφαση είναι τραγική για μένα θα πω το εξής. Αξιοκρατία δεν υπάρχει απλά. Εάν αυτα τα τραγούδια κυκλοφορούσαν αύριο σε single, οι περισσότεροι θα έκαναν ότι μπορούσαν για να αγοραστούν. Δεν μπορεί κανείς να ελέγξει τον κόσμο και τι θα αγοράσει. Άλλος μπορεί να έκλεινε μια συμφωνία με κάποια εφημερίδα και οι άλλοι όχι. Τι σημαίνει αυτό; Θα τον σκοτώσουμε η θα τον ακυρώσουμε; Έτσι ειναι η ζώη και έτσι είναι και οι διαγωνισμοί... τι να κάνουμε. Θεωρητικά δεν θα πρεπε να λέω εγώ αυτα τα πράγματα γιατί δεν έχω πολλούς ανθρώπους να ψηφίσουν το τραγούδι μου και με συμφέρει αυτό, αλλά για τον θεό. Δεν βλέπω ειλικρινά τον λόγο που ξέφυγαν κάποια άτομα με την ψηφοθηρία. Δεν βλέπω κανένα απολύτως όφελος να το κάνει κάποιος. Δεν υπάρχει συμβόλαιο σαν έπαθλο και όλοι μας θα συνεχίσουμε να είμαστε το ίδιο άγνωστοι όσο όταν ήμασταν και πρίν τον διαγωνισμό ακόμα και πρώτοι να βγούμε.

    Καταλαβαίνω οτι το έχετε πάρει ζεστά και είναι όντως μια πολύ καλή προσπάθεια. Αλλά το παρακάνετε.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την panosdk, 01-04-2015 18:32 ]


    PetrosTser
    01.04.2015, 18:36

    It was just a joke {#emotions_dlg.tt2}


    MikeBooklover
    01.04.2015, 18:38
    Το καλύτερο της ημέρας θα έλεγα!!!
    jorge
    01.04.2015, 18:42

    Παράθεση:

    Το μέλος panosdk στις 01.04.2015, 18:31 έγραψε...

    Παιδιά νομίζω έχετε χάσει την μπάλα με τον διαγωνισμό. Αυτά τα πράγματα που διαβάζω εδώ έχουν να κάνουν με πληροφορίες που δεν έχετε κανένα δικαίωμα να έχετε. Πρώτη φορά βλέπω διαγωνισμό που χρειάζεται τόσο ευαίσθητες πληροφορίες όπως συζητήσεις στο facebook και ιστορικό browser για να είναι και καλά αξιοκρατικός. Το mail μου είναι στο outlook που δεν θεωρείται αξιόλογο. Μπορώ κάλλιστα να κατεβάσω έναν άλλο browser και να ψηφίσω απο εκεί.Φυσικά και έχω φίλους μουσικούς και τραγουδιστές. Όλοι όσοι γράφουμε τραγούδια έχουμε. Και εννοείται οτι πάντα έχω ανοιχτό το youtube με τραγούδια.Δεν έχω δικαίωμα να ακούσω 2 τραγούδια πχ απο τον διαγωνισμό να τα ψηφίσω να ακούσω ενα τραγούδι το youtube και μετά να συνεχίσω να ψηφίζω;

    Για μην συνεχίσω με τους λόγους που αυτή η απόφαση είναι τραγική για μένα θα πω το εξής. Αξιοκρατία δεν υπάρχει απλά. Εάν αυτα τα τραγούδια κυκλοφορούσαν αύριο σε single, οι περισσότεροι θα έκαναν ότι μπορούσαν για να αγοραστούν. Δεν μπορεί κανείς να ελέγξει τον κόσμο και τι θα αγοράσει. Άλλος μπορεί να έκλεινε μια συμφωνία με κάποια εφημερίδα και οι άλλοι όχι. Τι σημαίνει αυτό; Θα τον σκοτώσουμε η θα τον ακυρώσουμε; Έτσι ειναι η ζώη και έτσι είναι και οι διαγωνισμοί... τι να κάνουμε. Θεωρητικά δεν θα πρεπε να λέω εγώ αυτα τα πράγματα γιατί δεν έχω πολλούς ανθρώπους να ψηφίσουν το τραγούδι μου και με συμφέρει αυτό, αλλά για τον θεό. Δεν βλέπω ειλικρινά τον λόγο που ξέφυγαν κάποια άτομα με την ψηφοθηρία. Δεν βλέπω κανένα απολύτως όφελος να το κάνει κάποιος. Δεν υπάρχει συμβόλαιο σαν έπαθλο και όλοι μας θα συνεχίσουμε να είμαστε το ίδιο άγνωστοι όσο όταν ήμασταν και πρίν τον διαγωνισμό ακόμα και πρώτοι να βγούμε.

    Καταλαβαίνω οτι το έχετε πάρει ζεστά και είναι όντως μια πολύ καλή προσπάθεια. Αλλά το παρακάνετε.

    Είστε υπερβολικός!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 01-04-2015 18:43 ]


    nikolaw
    01.04.2015, 18:43

    ρε μάγκες - κουλ ρε - μη μασάτε πρωταπριλιά είναι .... αχ ρε Jorge μας κατατρόμαξες

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nikolaw, 02-04-2015 01:39 ]


    panosdk
    01.04.2015, 18:45
    χαχαχα κρίμα και ειχα πάρει φόρα
    mary_omikron
    01.04.2015, 19:05


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 01-04-2015 19:07 ]


    BandofBounty
    01.04.2015, 19:09

    Δεν έπρεπε να το μαρτυρήσετε...Θα ρίχναμε τρελό γέλιο σήμερα.

    Κάποιοι, είχαν παραγείλει 2ο,3ο λάπτοπ, κατέβασαν κι άλλους browser, τσέκαραν τα internet cafe της περιοχής τους, άρχισαν να πειράζουν τις ip...και το καλύτερο...έστειλαν στο πυρ το εξώτερον ένα σκασμό φίλους τους από το fb...

    Το πιο επιτυχημένο ψέμα της ημέρας...μακράν!


    sillia
    01.04.2015, 20:06

    Kαι του χρόνου με υγεία ........ {#emotions_dlg.lol} και ME νέο Διαγωνισμό {#emotions_dlg.lol}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 01-04-2015 20:33 ]


    sillia
    01.04.2015, 20:09

    Αν απο την δεύτερη παράγρφο εξακολουθήσαμε να διαβάζουμε με το ιδιο ενδιαφέρον εεε καλά είμαστε για πολλές Πρωταπριλιές χαχαχα ..

    Εγώ ομολογώ μέρα που'ναι σήμερα έφτασα μέχρι το τέλος{#emotions_dlg.eek}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 01-04-2015 20:11 ]


    sillia
    01.04.2015, 20:21

    Μακράν το καλύτερο Πρωταπριλιάτικο !

    Για κορνίζα είναι {#emotions_dlg.lol}

    Όλη η οικογένεια ψάρωσε ....μα φωτο είναι κι αυτή που έχεις?{#emotions_dlg.rolleyes}

    Εύγε Χορχε !Smile


    dimitris1965
    01.04.2015, 20:25
    eykolo alla kalo :) :)
    jorge
    02.04.2015, 01:24
    Και του χρόνου να είμαστε καλά 😊
    mary_omikron
    02.04.2015, 08:25

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 01.04.2015, 20:21 έγραψε...

     ....μα φωτο είναι κι αυτή που έχεις?{#emotions_dlg.rolleyes}

    Εύγε Χορχε !Smile



    http://cdn.screenrant.com/wp-content/uploads/james-bond-marathon.jpg


    essendream
    03.04.2015, 01:43

    Παράθεση:

    Το μέλος BandofBounty στις 01.04.2015, 18:27 έγραψε...


    ...δηλαδή, μπορείς να καταλάβεις τι ομάδα είμαι, πολιτικές, σεξουαλικές προτιμήσεις κλπ; Θεέ μου, τρομάζω...



    Ειδικά αυτό με τις..... σεξουαλικές προτιμήσεις..... έγραψεεεεε!!!

    Όπως και να χει όμως θα μπορούσε να στείλει αδιάβαστο  τον οποιοδήποτε ψαρωμένο συμμετέχοντα ειδικα αν συμμετέχει για πρώτη φορά σε έναν τέτοιο διαγωνισμό!!!


    ilio
    03.04.2015, 08:19

    Μήπως αυτός ο αλγόρυθμος ψήνει και καφέ; {#emotions_dlg.biggrin}

    Υ.γ Γιώργο πολύ καλό!'Εγραψες! {#emotions_dlg.thumbup}