ελληνική μουσική
    656 online   ·  210.830 μέλη

    Άγχος και προσπάθειες για βελτίωση..

    RockFan99
    01.04.2015, 22:39

    Γειά σας,είμαι 15 χρονών και ασχολούμαι με την ηλεκτρική κυρίως κιθάρα.Ακούω κυρίως Classic Rock,Hard Rock,progressive,Blues και λίγο μέταλ κυρίως Dio φάση..Κιθαρα άρχισα να παίζω περισυ τον Σεπτέμβριο και μέχρι τον Απρίλιο είχα κανει μια πολύ καλή μπάντα..παίζαμε κυρίως Pink Floyd(το καλοκαιρι στο σόλο του comfortably numb στο φεστιβαλ και τους ανατρίχιασα και απο το πολύ καλό παίξιμο όπως λενε όλοι αλλά και από την βλακεία να ξεχάσω να αλλάξω μαγνίτη)..!

    Αφού έγιναν κάποιες αλλαγές στο γκρουπ γύρισα τον Νοέμβριο στο γκαραζ που καναμε τις πρόβες και οταν μου ζητίθηκε απο τον ντράμερ να παίξω ήμουν κάπως αγχομένος και ένιωθα πως έπαιζα πρώτη φορά..αυτό επαναλαμβένεται καθε φορά εως σήμερα οταν μου ζητιλεται απο τους φίλους μου..και ηθελα να σας ρωτήσω τι φταιει αγχονομαι και βεβαια υστερα παιζω τόσο χάλια;;Επιπλέον ήθελα να ρωτήσω κατι πιο σημαντικό:καθως έτυχε να αρχίσω και να συνεχίσω να είμαι αυτοδίδακτος λογω οικονομικών ψαχνω τρόπους να βελτιωθώ αν και παίζω καθε μέρα backing tracks και ταυτόχρονα με τα τραγούδια που ακούω στο youtube..εχω μαθει τις πιο σημαντικες πεντατονικες κλίμακες και αρκετές συγχορδίες αλλά παρολα αυτά δεν βλεπω να αλλαζω προς το καλό..τι θα μου συστινατε;{#emotions_dlg.confused1}


    guitarforever
    15.04.2015, 22:02

    αν παιζεις μεσα σε ενα χρονο Pink Floyd, πρεπει να εισαι κιθαριστας φαινομενο! θα σου προτεινα να προσγειωθεις στη γη και να κανεις τα εξης: 1)να σε αξιολογησει καποιος που παιζει καλυτερα απο εσενα 2)να οργανωσεις το χρονο μελετη σου πχ ζεσταμα, βασικες ασκησεις,τεχνικη,κλιμακες,θεωρια,ρεπερτοριο   να χρησιμοποιεις παντα μετρονομο, να μαθεις να διαβαζεις νοτες  και να παιζεις καθε μερα αν μπορεις εστω και λιγο! τωρα στη αρχη πρεπει να δυναμωσεις τα δακτυλα σου και να αποκτησεις καλη τεχνικη στη πενα. συγνωμη για τη προσγειωση αλλα καλυτερα ζητα συμβουλες για κατι συγκεκριμενα και ασε τους Pink Floyd ησυχους.


    likeion
    16.04.2015, 10:12
    καταρχας κάλο θα ήτανε αφού το αγαπάς τόσο με την πρωτη ευκαιρια να πας σε εναν δασκαλο.Απο κει και υστερα ειναι απολυτα φυσιολογικο να κανεις λαθη οταν σου ζητανε να παιξεις για δεν ξερεις τι παιζεις.Αλλο να εχεις προσπαθήσει τσατρα πατρα να παιξεις κατι και αλλο να ξερεις τι παιζεις.Ολα τα οργανα θελουν πολλες ασκήσεις δεξιοτεχνίας (κλιμακες κ.τ.λ)με μετρονομο και μονο τοτε θα μπορεσεις να παιξεις σωστα και ανετα αυτα που θες.
    RockFan99
    22.04.2015, 21:03

    ευχαριστώ για τις συμβουλές..τα δάχτυλα πως μπορώ να τα δυναμώσω κ μόνος κ επίσης υπάρχουν ασήσεις στο ίντερνετ έτσι ωστε να μπορώ να κινούμαι πιο εύκολα και γρήγορα πανω κάτω στις κλίμακες;οσο για δασκαλο θα το σκεφτω!