ελληνική μουσική
    467 online   ·  210.826 μέλη

    Μετατροπή αρχείου σε mp3

    marita-q
    05.04.2015, 14:53

    Έχω ένα αρχείο το οποίο ο υπολογιστής δεν μπορεί να το διαβάσει ως τραγούδι και δεν μπορώ να το βάλω να παίξει στο SAM, προσπάθησα από τις ιδιότητες να το κάνω να ανοίγει αυτόματα με BS player αλλά δεν γίνεται να ανοίγει πάντα έτσι και κάθε φορά με ρωτάει με ποιο πρόγραμμα να το ανοίξω. 

    Στις ιδιότητες για τύπο αρχείου, γράφει "αρχείο".

    Καμιά ιδέα; Γιατί όπως βλέπετε δεν είμαι προχωρημένη... 


    geo321
    05.04.2015, 16:00

    Κανε το εξης..............αντεγραψε το αρχειο σε ενα αλλο μερος του σκληρου σου δισκου,μετα προσπαθησε το αρχειο που εχεις αντιγραψει να του κανεις μετονομασια και ξανα δες αν παιζει.

    Αν δεν πιασει αυτο πρεπει να δεις τι αρχειο ειναι αυτο?wav. wma και μετα αναλογα τι αρχειο ειναι θα πας στο γκουγκλ και θα πεις π.χ  free program convert wma to mp3

    Αν δεν καταφερεις κατι και αν δεν βιαζεσε στειλε μου το αρχειο να στο φτιαξω καποια στιγμη.


    CROSS
    05.04.2015, 16:56

    Μπορείς να πάς εδώ http://media.io/ και να το κάνεις mp3 σε λίγα δευτερόλεπτα.Δεν υπάρχει λόγος να κάθεσαι να ψάχνεις τί πρόβλημα έχει,αν μιλάμε μόνο για ένα αρχείο.

    Παλιότερα είχα ένα τέτοιο πρόβλημα,αλλα οφειλόταν σε δικό μου λάθος.Σχετιζόταν με το αρχείο της ηχογραφημένης εκπομπής απο το SAM.Στον φάκελο που γινόταν η αποθήκευσή του,το έβρισκα με λευκό εικονίδιο και στις ιδιότητες έλεγε απλά ''αρχείο''.Το έλυσα με το να αλλάξω την ονομασία του,προς αποθήκευση,αρχείου(μέσα στο SAM),βάζοντας μετά απο το όνομα .mp3.Όμως τώρα που το σκέφτομαι ίσως να είχα αλλάξει και απευθείας το όνομα στο αρχείο(με τον κλασσικό τρόπο)βάζοντας .mp3 μετά απο το όνομα.Ακούγεται λίγο περίεργο αυτό,αλλά υπάρχει πιθανότητα να το είχα κάνει κι έτσι.Εχει περάσει αρκετό διάστημα και δε θυμάμαι καλά.Δοκίμασέ το πάντως και αυτό,πριν πάς στο link που σου έδωσα,για να το κάνεις ακόμα πιο γρήγορα.


    marita-q
    05.04.2015, 22:11
    Cross το link δεν έκανε δουλειά. Αφού γέμισε η μπάρα στο 100% ήταν σαν να κόλλησε και δεν μου έβγαλε τίποτα άλλο. Geo321 έκανα αυτό που είπες αλλά χωρίς να κάνω άλλο αντίγραφο, απλά πρόσθεσα στο όνομα του αρχείου το ".mp3" ΚΑΙ ΕΠΙΑΣΕ !!!! ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΦΟΒΕΡΟ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟ!!! χα χα χα Σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε :)
    geo321
    06.04.2015, 02:02

    Μαριτα μου χαιρομαι που τα καταφερες!!!το αντιγραφο το κανεις σε ενα αρχειο για ασφαλεια,ετσι ωστε αν γινει κατι να εχεις το προτοτυπο!!!