ελληνική μουσική
    477 online   ·  210.845 μέλη

    Συγκροτημα , ειμαι ο τραγουδιστης

    Ozzy21
    16.04.2015, 15:08

    Γεια σας συναδελφοι (ελπιζω απο δικης μου πλευρας χαχα) λοιπον με κατι φιλαρακια εχουμε ενα συγκροτημα και παιζουμε μεταλ , κυριως Black Sabbath , planet of zeus και αλλα παρομοια , το θεμα ειναι το εξης! Ειμαι τραγουδιστης και παλια εβγαζα πολυ ψιλες νοτες ευκολα αλλα δεν το εφαρμοζα στα τραγουδια γιατι μου φαινοταν πολυ ψευτικο απο ενα μαντραχαλο να βγαινει τετοια φωνη και δε το εκανα ποτε με αποτελεσμα τοτε η φωνη μου να ειναι μετρια! Μετα που μιλησα με εναν ανθρωπο που ηξερε μου ειπε οτι αυτο οχι απλα δνε ειναι κατι να ντρεπεσαι αλλα να υπερηφανευεσαι.. αλλα μαντεψτε.. οταν το ξαναδοκιμασα δεν! Επεσαν μαζι γηπεδα (αρρωστος ΑΕΚτζης) τριημερες και κρυοματα και η φωνη μου εχει κλεισει αρκετα και δε μπορω να βγαλω πια οτι εβγαζα , δεν ειναι μεταφωνηση... πειτε μου τι μπορω να κανω απο ροφηματα τροφιμα ή οτιδηποτε αλλο ωστε να επιστρεψει αυτο που ειχα καθως και αλλες συμβουλες που θα κανουν την φωνη μου καλυτερη :) Ευχαριστω!


    atreu73
    16.04.2015, 15:56
    2 ωμά αυγά φιλαράκι το πρωί επί 1 μήνα και μετά για ένα μήνα τα αυγά ρούφηγμα και χαμομήλι μαζί και θα δεις αποτελέσματα. Εγώ έχω χτυπήσει με αυτή την διατροφή κάτι λα ψηλά, κάτι σι ψηλά που σπάσανε βιτρίνες.
    Ozzy21
    16.04.2015, 17:16
    Αδελφε μεθαυριο εχουμε προβα ;ρ αλλα σε ευχαριστω πολυ
    freddieKrueger
    16.04.2015, 17:20

    Παράθεση:

    Το μέλος Ozzy21 στις 16.04.2015, 15:08 έγραψε...

    Γεια σας συναδελφοι (ελπιζω απο δικης μου πλευρας χαχα) λοιπον με κατι φιλαρακια εχουμε ενα συγκροτημα και παιζουμε μεταλ , κυριως Black Sabbath , planet of zeus και αλλα παρομοια , το θεμα ειναι το εξης! Ειμαι τραγουδιστης και παλια εβγαζα πολυ ψιλες νοτες ευκολα αλλα δεν το εφαρμοζα στα τραγουδια γιατι μου φαινοταν πολυ ψευτικο απο ενα μαντραχαλο να βγαινει τετοια φωνη και δε το εκανα ποτε με αποτελεσμα τοτε η φωνη μου να ειναι μετρια! Μετα που μιλησα με εναν ανθρωπο που ηξερε μου ειπε οτι αυτο οχι απλα δνε ειναι κατι να ντρεπεσαι αλλα να υπερηφανευεσαι.. αλλα μαντεψτε.. οταν το ξαναδοκιμασα δεν! Επεσαν μαζι γηπεδα (αρρωστος ΑΕΚτζης) τριημερες και κρυοματα και η φωνη μου εχει κλεισει αρκετα και δε μπορω να βγαλω πια οτι εβγαζα , δεν ειναι μεταφωνηση... πειτε μου τι μπορω να κανω απο ροφηματα τροφιμα ή οτιδηποτε αλλο ωστε να επιστρεψει αυτο που ειχα καθως και αλλες συμβουλες που θα κανουν την φωνη μου καλυτερη :) Ευχαριστω!



    Φιλε οι ψευτικες νοτες ειναι κατι που θα πρεπει να αποφυγεις ειδικα στη μεταλ μουσικη

    Θα πρεπει ξνα ανεβαινεις ψηλα τονικα,αλλα να ακουγεσαι και παλι σα μαντραχαλας

    παρε παραδειγμα το παρακατωγ βιντεακι

    απο τα 2¨00 κι επειτα δωσε προσοχη στις δευτερες που κανει ο Παπακωνστασντινου που ειναι στο Θεο-πολυ ψηλα,φτανει ντο του τενορου στις κορυφωσεις-κι ομως ακουγεται με την κανονικη του φωνη

    Για να το κανεις αυτο θες πολλα χρονια δουλειας.Οποιος σου πει πως με λιγη δουλεια και μεσα σε λιγο9ςυ μηνες θα γινεις φωναρα κανει λαθος.

    Επισης εξαρταται κι απο σενα.Αν σουαρεσει πραγματικα το τραγουδι και θες να μαθεις να τραγουδας ανετα χωρις να βλαπτεις το λαιμο σου και με καλη ωραια χροια η αν απλα επιθυμεις να ξεφωνησεις ειτε κραυγες ειτε τσιριγματα σ ενα μικροφωνο για να κανεις το κομματι σου.Στη δευτερη ποεριπτωση δεν θα πας μακρια.

    Αυτα φιλε.

    Καλη συνεχεια.


    geo321
    16.04.2015, 17:24

    Οχι τσιγαρο οχι αλκοολ οχι τροφες και υγρα που εχουν ζαχαρη,πινε τσαι, χαμομηλι, χυμους, να ειναι χλιαρα το τσαι και το χαμομηλι οχι καυτα και να ξεκουρασεις την φωνη σου μεχρι την προβα,δηλαδη αφωνια.

    Πριν ξεκινησεις την προβα κανε ζεσταμα.


    delta66
    16.04.2015, 18:12

    Mια λυση ειναι και να αλλαξεις ομαδα.

    Πχ γινε Παναθηναικος.

    Μεχρι F το πολυ, ανεβαινουν στα συνθηματα τους.

    ΥΓ Καλησπερα και χρονια πολλα. Συγνωμη αλλα δεν κρατηθηκα να μη σπαμαρω Cool


    Ozzy21
    17.04.2015, 11:12
    delta γελασα παρα πολυ ρε φιλε χαχαχααχ
    Ozzy21
    17.04.2015, 11:13
    οσο γα τους υπολοιπους ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας :)
    vocalesque
    26.04.2015, 00:29

    Κατά τη γνώμη μου πολύ κακώς θεωρείται η υψηλή τονικά περιοχή γυναικεία, γιατί από πάντα οι άνδρες τραγουδούσαν "ψηλά". 

    Φυσικά παλαιά υπήρχαν οι castrati αλλά αργότερα ανακαλύψθηκε η τεχνική η οποία επέτρεπε στους άνδρες να συνεχίσουν να τραγουδάνε ψηλά ακόμη και εάν περνούσαν την σεξουαλική ωρήμανση. 

    Υπάρχουν πολλοί counter tenors, sopranists, falsettisti σήμερα που κάνουν αυτό ακριβώς, τραγουδάνε σε πολύ υψηλή περιοχή, που θεωρείται "γυναικεία". 

    Παράδειγμα θα ακούσεις εδώ   

    >

    Στην πραγματικότητα οι άνδρες που τραγουδούνε ψηλά έχουν πολλά πλεονεκτήματα, ιδιαίτερα ισχυρές φωνές (μια και η ανδρική ανατομία είναι μεγαλύτερη, και άρα οι χώροι αντήχησης της φωνής είναι πιο μεγάλοι) και φυσικά τεράστιο εύρος, καθώς μπορούν να τραγουδίσουν και χαμηλά. 

    Η τεχνική αυτή πέρασε απο την "κλασική" μουσική και στην σύγχρονη.  

    Οι άνδρες επίσης μπορούν μέσω μίας τεχνικής που λέγεται zip up να "κλείσουν" μέρος των φωνητικών τους χορδών, και έτσι να πάλλεται μόνο ένα μικρό κομμάτι τους, έχοντας ως αποτέλεσμα υψηλούς τόνους. 

    Μέσα από την λογική των ρετζίστρων με την οποια είμαστε εκοικιωμένοι οι περισσότεροι (και με την οποία εγώ προσωπικά διαφωνώ)  το ρετζίστρο αυτό ονομάζεται flageolet ή whistle. 

    Προφανώς και θα ακούγεται διαφορετικά από την υπόλοιπή σου φωνή, καθώς ο τρόπος δόνησης των χορδών είναι κατά πολύ διαφορετικός. 

    Αυτό δεν είναι κακό. 

    Για να ξαναβρείς τις ψηλές σου νότες λοιπόν θα πρέπει να κάνεις ασκήσεις έκτασης και να προσπαθείς να πηγαίνεις ολοένα και ψηλότερα, χωρίς προφανώς να προκαλείς πόνο ή ενόχληση. 

    Η φωνή θέλει και αυτή καθημερινή προπόνηση.  Τα αφεψήματα μπορούν να βοηθήσουν στην ενυδάτωση που είναι σημαντική. 

    Εννοείται πως δεν καπνίζεις. 

    Επίσης όταν πρωτοβρεις τη φωνή σου μπορεί να μην σου αρέσει το πως ακούγεται. Θα πρέπει να συνεχίσεις και να μην κατακρίνεις την ποιότητα του ήχου. Μόλις κατακτήσεις τις νότες, θα μπορέσεις με σωστή καθοδήγηση να αλλάξεις την ποιότητα του ήχου μέσα απο΄μικρές μετατροπές στον φωνητικό μηχανισμό. 

    Ελπίζω να πήρες κάπως απάντηση... 


    -----------------
    Vocalesque_____________ μαθήματα φωνητικής

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vocalesque, 26-04-2015 15:01 ]


    Stoyo
    26.04.2015, 01:07
    Το πιο σημαντικό πάντως είναι τα αβγά που είπε στην αρχή, εγώ θα στα πρότεινα χτυπητά ΜΑΖΙ με το χαμομηλί ταυτόχρονα, έτσι θα γλυτώσεις και τον ένα μήνα που θα είστε στο περίμενε για να τελειώσεις με τα αβγά και μετά να χαμομηλωθείς. Λοιπόν άκου, θα τα βάζεις όλα μέσα (αβγά+τσόφλι και χαμομήλι, κορμό+ρίζα) σε ένα μπλέντερ !σημαντικό! πρέπει να είναι μπλε γιατί αλλιώς ΔΕΝ θα σε βοηθήσει αν είναι π.χ. γκρίντερ, το γκρι δε κάνει το έχω δοκιμάσει! και θα τα κατεβάζεις και θα λες και ένα τραγούδι.
    Stoyo
    26.04.2015, 02:02

    Όταν λες παλιά έβγαζες ψηλές εύκολα, πόσο παλιά και πόσο ψηλές; Αν θες στείλε ένα βίντεο ή ένα ηχητικό δείγμα και θα βοηθήσεις πολύ.

    Για να βελτιώσεις τη φωνή σου πρώτα άσε τις - κατ'εμέ - χαζομάρες όπως κραυγές στο γήπεδο, να μιλάς δυνατά, κρύα ροφήματα και οτιδήποτε άλλο καταπονεί τη φωνή και ξεκίνα ασκήσεις φωνητικής σε μέτρια ένταση και σε όλη σου την έκταση μέχρι εκεί που δε ζορίζεσαι. Το καλύτερο να κανεις κάνα μαθηματάκι με κάποιον σωστό καθηγητή να μπεις σε μια γραμμή και να μη κάνεις λάθος τις ασκήσεις αφού μπορεί να σου ακούγονται απλές αλλά υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί να παρερμηνεύσεις.

    Freddie είπε πως του φαίνονταν ψεύτικες οπότε υποψιάζομαι πως εννοεί αυτό που λέμε "head voice" και όχι "falsetto"; Εσύ μάλλον μιλάς για το falsetto που όντως δε χρησιμοποιείται στη μέταλ. Στο ντο του τενόρου όπως είπες "ακούγεται" με την κανονική του αλλά στην πραγματικότητα είναι μίξη στηθικής με κεφαλική.

    Vocalesque δε πιστεύω πως είναι συχνοτικό το να θεωρείται γυναικείο όσο ερμηνευτικό αυτό που λες με τα registers chest/head/whistle και είναι τραβηγμένο να μιλάμε για whistle αφού σπανιότατα χρησιμοποιούνται και συνήθως μετά την περιοχή κοντά στο G6 αναλόγως και τον τύπο της φωνής. Στο βίντεο μπορείς να μου πεις που ακούς whistle; Από αποσπάσματα που άκουσα αν δε κάνω λάθος είναι μονίμως σε head voice/falsetto.


    vocalesque
    26.04.2015, 15:18

    Παράθεση:

    Το μέλος Stoyo στις 26.04.2015, 02:02 έγραψε...

    Vocalesque δε πιστεύω πως είναι συχνοτικό το να θεωρείται γυναικείο όσο ερμηνευτικό αυτό που λες με τα registers chest/head/whistle και είναι τραβηγμένο να μιλάμε για whistle αφού σπανιότατα χρησιμοποιούνται και συνήθως μετά την περιοχή κοντά στο G6 αναλόγως και τον τύπο της φωνής. Στο βίντεο μπορείς να μου πεις που ακούς whistle; Από αποσπάσματα που άκουσα αν δε κάνω λάθος είναι μονίμως σε head voice/falsetto.



    Το παράδειγμα στο βίντεο αφορούσε τους falsettisti που προαναφέρονται και όχι το whistle register. 

    Το "ντο του τενόρου" Do Di Petto (ντο στηθικό δηλαδή) όπως λέγεται στα Ιταλικά, και είναι νομίζω η τυπική στιγμή έντασης στη λέξη "vincero" που όλοι ξέρουμε από τον Pavarotti sto Nessun' Dorma  (

    2.46'' νομίζω) είναι στην ουσία μία φωνητική ποιότητα belting, και όχι "στηθική".  

    Υπάρχει συχνά η εσφαλμένη αντίληψη πως το belting είναι η εξώθηση της "στηθικής" φωνής, (φωνητική ποιότητα  speech στην ουσία) σε υψηλούς τόνους.  Απο αυτη την παρανόηση προκύπτει και η ιδέα πως το belting είναι επικίνδυνο. 

    Στην ουσία όμως πρόκειται για διαφορετική φωνητκή ποιότητα, κατά την οποία υπάρχει κλίση του κρικοειδούς χόνδρου μέσα στον λάρυγγα (σε αντίθεση με την ουδέτερη θέση που έχουμε στην ποιότητα speech). Οταν το belt γίνεται με κλίση αυτού του χόνδρου είναι απόλυτα ασφαλές. 

    Για αυτό λες πως είναι κάτι ανάμεσα σε στηθηκή φωνή και κεφαλική φωνή.  Δεν σου κάθεται για να είναι στηθική φωνή (και δεν είναι). 

    Γενικώς είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως το γνωστό σε όλους μας σύστημα vocal registration είναι προβληματικό για πολλούς λόγους, αλλά θα ήθελα να το αναπτύξω σε ξεχωριστό άρθρο. 


    Stoyo
    27.04.2015, 16:34
    Πολύ θα ήθελα να το διαβάσω πάντως είναι ένας τρόπος απλής συνεννόησης.