ελληνική μουσική
    710 online   ·  210.832 μέλη

    Ο Σάκης Ρουβάς θα ερμηνεύσει Αξιον εστί - Θεοδωράκη/Ελύτη

    Konstantinosoa
    04.05.2015, 21:34
    Το πρόβλημα στο ’ξιον Εστί είναι να το έχεις διαβάσει πρώτα και όχι να το έχεις ακούσει.Η νίκη της διαλυμένης Ελλάδας επί του Ιταλικού φασισμού και η διάλυση του στρατού μετά το χτύπημα των Γερμανών, με τους στρατιώτες νικητές να επιστρέφουν με τα πόδια, ηττημένοι χωρίς μάχη. Απο ένας τραγουδιστή που έτρεχε να τραγουδάει στα κατεχόμενα, όταν οι ίδιοι οι Κύπριοι συχνά αρνούνται να παν εκεί. Αυτόν λοιπόν, τον μορφονιό που δεν γνώριζε, τον επιβάλουν, (λόγω πρέσβυρας και λοιπών Μ.Μ.Ε.), πρώτα με το Βραβείο Κουν και μετά δια της κολυμβήθρας του Ορφανίδιου Σιλωάμ. Διαβάζω σήμερα πρωτοσέλιδο της αχαρακτήριστης ντεμέκ αριστερής εφημερίδας των συντακτών και μου έρχεται εμετός.
    Konstantinosoa
    06.05.2015, 18:04
    Εσύ εκτός απο το να τρολάρεις στο όποιο θέμα για τον Νταλάρα καλά είναι να ασχοληθείς με κάτι πιο ουσιαστικό. Αν βέβαια είχες σχέση ελάχιστη με το αντικείμενο, θα ήξερες ότι ο μεν Νταλάρας ερμήνευσε και ηχογράφησε το ’ξιον Εστί πολλά χρόνια πριν, γυναίκες δε δεν αποτελούν σολίστες στο ολοκληρωμένο ορατόριο.
    atreu73
    07.05.2015, 11:52

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 04.05.2015, 21:34 έγραψε...

    Το πρόβλημα στο ’ξιον Εστί είναι να το έχεις διαβάσει πρώτα και όχι να το έχεις ακούσει.Η νίκη της διαλυμένης Ελλάδας επί του Ιταλικού φασισμού και η διάλυση του στρατού μετά το χτύπημα των Γερμανών, με τους στρατιώτες νικητές να επιστρέφουν με τα πόδια, ηττημένοι χωρίς μάχη. Απο ένας τραγουδιστή που έτρεχε να τραγουδάει στα κατεχόμενα, όταν οι ίδιοι οι Κύπριοι συχνά αρνούνται να παν εκεί. Αυτόν λοιπόν, τον μορφονιό που δεν γνώριζε, τον επιβάλουν, (λόγω πρέσβυρας και λοιπών Μ.Μ.Ε.), πρώτα με το Βραβείο Κουν και μετά δια της κολυμβήθρας του Ορφανίδιου Σιλωάμ. Διαβάζω σήμερα πρωτοσέλιδο της αχαρακτήριστης ντεμέκ αριστερής εφημερίδας των συντακτών και μου έρχεται εμετός.

    Δεν λέω ότι δεν είναι έτσι αλλά δεν μοιάζει λίγο με θεωρία συνομωσίας αυτό που λες; Έστω όμως. Το αυτό μπορεί κάλλιστα να ισχύει για όλους ακόμα κι αν αυτοί ανήκουν σε αντίθετες παρατάξεις.

    Όλοι χρειαζόμαστε λίγο σπρώξιμο.

     

      

     


    Hastaroth
    07.05.2015, 12:02

    Δέν είναι πάντοτε απαραίτητο το σπρώξιμο,αρκετοί (λιγώτεροι όμως από όσους θα έπρεπε) καλλιτέχνες αναδείχτηκαν αποκλειστικώς με την αξία τους.

    Στην περίπτωση τού συγκεκριμένου όμως το "σπρώξιμο" έλαβε διαστάσεις εκτίναξης.

    Δέν προσέθεσε δέ τίποτε το αξιόλογο η ερμηνεία τού Αξιον Εστί απ'τον εν λόγω αοιδό-μάλλον το αντίθετο.


    Konstantinosoa
    07.05.2015, 19:37

    Κοίταξε εδώ δεν είναι πάνελ πρωινάδικου. Απο τη στιγμή που σε έχω τύχει εδώ τρολάρεις συνέχεια τον Νταλάρα.

    Το ορατόριο ως ορατόριο ηχογραφήθηκε σε ολοκληρωμένη μορφή:

    το 1964 με τον Μπιθικώτση, ενώ και σε συναυλία παρουσιάστηκε μόλις το 1977. Το ηχόχρωμα του Μπιθικώτση είναι μοναδικό. Όχι απαραίτητα οι εκτάσεις του, που πάντως δεν είναι λίγες. Όπως και να έχει όμως, η φωνή του γεμίζει, απλώνεται. κυριαρχεί, συγκλονίζει, βγάζει πίκρα, πόνο και δύναμη. Για τους προγόνους μας που δοξάστηκαν νικητές παρότι φτωχοί και γύρισαν ταπεινωμένοι ξυπόλητοι απο τα αλβανικά βουνά.

    Το 1988 ηχογραφήθηκε με τον Γιώργο Νταλάρα. Ήταν εξαιρετικός, αλλά το ηχόχρωμα του Μπιθικώτση σπάνιο, δεν μοιάζει με κάτι άλλο, δεν παραλληλίζεται.

    Ηχογραφήθηκε αν θυμάμαι καλά το 2002 με τον Γιάννη Κότσιρα. Τεχνικά δεν μπορεί να συγκριθεί η εκτέλεση αυτή με τον Γιώργο Νταλάρα του 1988. Ο τρόπος όμως που το είπε, είχε ομορφιά, νιότη και ψυχή και καθόλου πομπώδες δήθεν. Για μένα και η εκτέλεση του Κότσιρα ήταν πολύ καλή.

    Στον Φραγκούλη με τις δεδομένες φωνητικές ικανότητες, μου έλειπε το συναίσθημα όπως θα το ήθελα. Ο Φραγκούλης, όμως, είναι ο Φραγκούλης. 

    Το "η Μαρία Φαραντούρη τραγουδάει Μίκη Θεοδωράκη" ή το ο "Χατζής τραγουδάει Μίκη Θεοδωράκη" δεν αποτελεί ολοκληρωμένη μορφή και ηχογράφηση του έργου. Και εγώ έχω τραγουδήσει μέρη απο το ’ξιον Εστί, δεν με επέλεξαν όμως να πω επίσημα το ορατόριο. Έχει χαώδη διαφορά.

    Θα συμφωνήσω στο ότι ο Νταλάρας είναι γνωστός παγκοσμίως (μέχρι εκεί), ενώ όπως έλεγε ο πολύ δύσκολος Κουγιουμτζής, "η φωνή του καθαγιάζει το τραγούδι". Εσύ βέβαια ως μεγαλύτερος σύμπαντος του συνόλου των ελλήνων συνθετών που τον επέλεξαν για να σκίσουν οι κύκλοι τραγουδιών τους, έχεις διαφορετική γνώμη.  Τα μόνα που μαγαρίστηκαν, ήταν τα χέρια των λογιστών της ΜΙΝΟΣ, καθώς βαρέθηκαν να μετράν χρήμα απο αυτόν, αλλά και απο τις τραγουδιστριες που ανέδειξε. Πρώτος σε πωλήσεις στην Ιστορία της Ελληνικής δισκογραφίας.

    Υ.Γ.: Ο Σάκης είναι νο 1 πρέσβυς της πρέσβυρας Μαριάνας. Η οποία όπου απλώς είναι καλεσμένη τρέχουν απο πίσω τα παπαγαλάκια των συνδεδεμένων Μ.Μ.Ε. Κίνητρο, λοιπόν, υπάρχει. Απο εκεί και πέρα μια σκέψη έκανα, γιατί λογική σε απονομή βραβείου αρχαίας τραγωδίας και επιλογής τραγουδιστή ερωτικού συμβόλου απο κλασσικό διευθυντή ορχήστρας δεν βρίσκω. 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 07-05-2015 20:20 ]


    atreu73
    08.05.2015, 09:14

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 07.05.2015, 12:02 έγραψε...

    Δέν είναι πάντοτε απαραίτητο το σπρώξιμο,αρκετοί (λιγώτεροι όμως από όσους θα έπρεπε) καλλιτέχνες αναδείχτηκαν αποκλειστικώς με την αξία τους.

    Στην περίπτωση τού συγκεκριμένου όμως το "σπρώξιμο" έλαβε διαστάσεις εκτίναξης.

    Δέν προσέθεσε δέ τίποτε το αξιόλογο η ερμηνεία τού Αξιον Εστί απ'τον εν λόγω αοιδό-μάλλον το αντίθετο.



    ’ρα συμφωνείς ότι οι περισσότεροι χρειάζονται και λίγο σπρώξιμο. Αλλά και αυτοί ακόμα που αναδείχθηκαν με την αξία τους δεν το έκαναν χωρίς βοήθεια.

    Αυτό που νομίζω ότι εννοεί ο κονστανισοα -χωρίς να είμαι σίγουρος- είναι ότι υπάρχει κάποιο προμελετημένο και μακάβριο σχέδιο πίσω από όλα αυτά. Μια εκ του πονηρού υποβάθμιση ενός μεγάλου έργου ή μια εξίσωση που θα λυάνει κάθε αμβλεία γωνία μην αφήνοντας τίποτα παράταιρο ή σημαντικό να προεξέχει. Ένα μεγάλο χωνευτήρι μέσα στο οποίο τίποτα δεν θα ξεχωρίζει από το άλλο. Σε μουσικούς όρους ένα μάστερινγκ. Ένα γκραντ μάστερινγκ που θα εξισορροπήσει τα πάντα και θα τα κατεβάσει στο επίπεδο της ποπ κουλτούρας.

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την atreu73, 08-05-2015 09:24 ]


    Hastaroth
    08.05.2015, 09:56

    Δέν είναι απαραίτητο να υπάρχη κάποιο "προμελετημένο" μακάβριο σχέδιο από μυστήριους τύπους με μαύρα ρούχα κλεισμένους σε ένα μαύρο δωμάτιο που μελετάνε σχέδια πάνω σε μαύρο χαρτί και φοράνε μαύρα γυαλιά  κλπ κλπ.

    Ωστόσο η λογική λέει πως άμα βρεθούν πολλοί που από διαφορετικές "αφετηρίες" καταλήξουν στο ίδιο συμπέρασμα-ήτοι ότι "εντάξει μωρέ,δέν είναι και τίποτε σπουδαίο το Αξιον Εστί,αφού μέχρι κι'ο Ρουβάς το τραγούδησε",αυτό σιγά-σιγά καταφέρνει να εδραιωθή στον κόσμο.Μπορεί μάλιστα αυτοί οι "πολλοι" να μήν είναι κάν συνεννοημένοι να "περάσουν" αυτήν την νοοτροπία στον κόσμο-με το "πές,πές" γίνεται η δουλειά μιά χαρά.

    Στο κάτω-κάτω,έτσι και βρεθούν εκατό άνθρωποι και σού πούν ότι είσαι χλωμός,καταλήγεις στο τέλος να χλωμιάσης στ'αλήθεια.Αυτοί είναι εκατό κι'εσύ είσαι μόνος σου...


    Konstantinosoa
    08.05.2015, 11:26
    Όχι δεν υπαινίσσομαι ότι επιλέγουν το Σάκη για να υποβαθμίσουν το ’ξιον Εστί αλλά για να γίνει προώθηση προσωπικών επιδιώξεων. Σάκης σημαίνει και παρελκόμενα συγκεκριμένα ΜΜΕ. Κάτι σαν γκρίζα ή έμμεση αλλά δεδομένη διαφήμιση. Για εμάς έργα σαν και αυτό είναι σέβασμα, για άλλους η ευκαιρία για δημόσιες σχέσεις και προβολή. Ο Σάκης εν προκειμένω είναι ενδιάμεσος.
    geo321
    08.05.2015, 14:20

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 08.05.2015, 09:56 έγραψε...

    Δέν είναι απαραίτητο να υπάρχη κάποιο "προμελετημένο" μακάβριο σχέδιο από μυστήριους τύπους με μαύρα ρούχα κλεισμένους σε ένα μαύρο δωμάτιο που μελετάνε σχέδια πάνω σε μαύρο χαρτί και φοράνε μαύρα γυαλιά  κλπ κλπ.

    Ωστόσο η λογική λέει πως άμα βρεθούν πολλοί που από διαφορετικές "αφετηρίες" καταλήξουν στο ίδιο συμπέρασμα-ήτοι ότι "εντάξει μωρέ,δέν είναι και τίποτε σπουδαίο το Αξιον Εστί,αφού μέχρι κι'ο Ρουβάς το τραγούδησε",αυτό σιγά-σιγά καταφέρνει να εδραιωθή στον κόσμο.Μπορεί μάλιστα αυτοί οι "πολλοι" να μήν είναι κάν συνεννοημένοι να "περάσουν" αυτήν την νοοτροπία στον κόσμο-με το "πές,πές" γίνεται η δουλειά μιά χαρά.

    Στο κάτω-κάτω,έτσι και βρεθούν εκατό άνθρωποι και σού πούν ότι είσαι χλωμός,καταλήγεις στο τέλος να χλωμιάσης στ'αλήθεια.Αυτοί είναι εκατό κι'εσύ είσαι μόνος σου...



    Με αυτο που λες φιλε μου δειχνεις πως το λογικο για την ζωη μου ειναι να ειμαι ερμαιο των αλλων,με αυτο επισης που λες δειχνεις πως δεν εχω εγω την ευθυνη του ευατου μου αλλα οι αλλοι.

    Τελικα αυτη ηταν η κουβεντα για το σακη και το καθε σακη;;;να μπορουμε εμεις οι 100 να του πουμε εισαι χλωμος;;;δεν κανεις για το αξιον εστι;;; και ο καθε σακης θα επρεπε να επηρεαστει;;;

    Το να λες στην ζωη σου δεν θα κανω αυτο επειδη ηρθαν 10.000 ατομα και μου ειπαν να μην το κανω η να το κανω δεν δειχνει υγεια,δεν δειχνει αισθημα ευθυνης,δειχνει πως παντα ειμαι εγω το θυμα και για οτι συμβαινει στην ζωη μου για ολα φταινε οι αλλοι!ειτε ειναι θετικα ειτε αρνητικα.

    Αν οι ανθρωποι σημερα με το πες πες,οπως λες επηρεαζονται και ριχνουν οι ιδιοι το καθε εργο,αυτο δεν ειναι ευθυνη του σακη και του καθε σακη αλλα του ιδιου του ανθρωπου που μπαινει σε αυτη την λογικη.

    Ο καθε ανθρωπος λεει πως θελει να αλλαξει το κοσμο,αλλα αλλο λεει αλλο εννοει και αλλο κανει,δεν το λεω εγω οι πραξεις μας το δειχνουν....................

    Η ουσια της ζωης δεν ειναι να κρινει ο ενας τον αλλο,αλλα ο καθε ενας τον ευατο του........................


    Hastaroth
    08.05.2015, 15:26

    Μάλλον δέν κατάλαβες τί εννοούσα,αλλά δέν πειράζει.Στα τεχνικά (βλ.το θέμα με το πικάπ άνευ βελόνας) είσαι σαϊνι,στά υπόλοιπα όμως...Smile

    Εχουν γίνει ουκ ολίγα ψυχολογικά πειράματα που έδειξαν πως κάποιος μπορεί ν'αλλάξη γνώμη γιά κάποιο θέμα επηρεαζόμενος από τίς απόψεις άλλων.

    Εν προκειμένω δέ,άν αρχίσουν διάφοροι Σάκηδες,Βέρτηδες,Βαλάντηδες και λοιποί να "ερμηνεύουν" (my ass) έργα ποιοτικώς ανώτερα από τα σκουπιδοτράγουδα που τραγουδάνε συνήθως (και να τα "ερμηνεύουν" με τα γνωστά μέτρια αποτελέσματα),ο κόσμος αρχίζει να ικανοποιήται με αυτά τα μέτρια αποτελέσματα και παύει να αναζητά το άριστο,την ποιότητα.Διότι σκέπτεται (ο κόσμος,είπαμε) ότι "ε,δέν είναι και τίποτε σπουδαίο το Αξιον Εστί και το Τραγούδι τού Νεκρού Αδελφού,αφού τα λέει και ο Βαλάντης,ο Βέρτης και ο Βολάνης χωρίς να κάνουνε φάλτσα".

    Αλλωστε το έχει πεί και ο επί τής παιδείας μπαλτάς-συγγνώμην,ο υπουργός που τον λένε Μπαλτά-ότι η αριστεία είναι ρετσινιά και συνεπώς δέν πρέπει να την επιδιώκουμε....


    -----------------

    Ακολούθα μόνο
    εμέναLink

    > ,είμαι ο ανάξιον man

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 08-05-2015 15:27 ]


    geo321
    08.05.2015, 18:11

    Hastaroth 

    Εχουν γίνει ουκ ολίγα ψυχολογικά πειράματα που έδειξαν πως κάποιος μπορεί ν'αλλάξη γνώμη γιά κάποιο θέμα επηρεαζόμενος από τίς απόψεις άλλων.

    Συμφωνω με αυτο που λες και το ξερω,οπως εχουν γινει ψυχολογικα τεστ που εαν σε βαλουν να σκοτωσεις ενα ανθρωπο και σου πουν πως εσυ δεν εχεις καμια ευθυνη για το θανατο του πατωντας ενα κουμπι,αυτα τα ποσοστα φτανουν μεχρι και το 70%.

    Εγω ομως αλλο εδειξα,καλα ειναι τα τεστ που δειχνουν το πως συμπεριφερομαστε,εγω απλα ρωτησα αυτο το πραγμα μεσα του εχει υγεια;;; αυτο το πραγμα μεσα του εχει την ευθυνη του ευατου μας;;;

    Παραδειγμα..............

    Λεει ο Music-ologist σε ενα ποστ του σε καποιον,οτι κουβεντα κανουμε,οχι ομως μονο εμεις εδω μεσα αλλα και πολλοι αλλοι...........

    Hastaroth εισαι ο περιπτερας της γειτονιας μου,ερχομαι λοιπον και σου λεω............... κατα την αποψη μου εισαι σκατα ο κουλος μου φιλος μου δινει καλυτερα τα πραγματα στο χερι εισαι αναξιος λοιπον να εισαι περιπτερας και τι ειναι αυτα τα τσοντοπεριοδικα που εχεις στο περιπτερο σου καλα δεν εχεις ψυχη μεσα σου;;; τα βλεπουν παιδια αυτα τα πραγματα!!!πουλας το θανατο σε κουτες τα πατατακια σου ειναι βλαβερα ετσι εισαι και εσυ ενα τιποτα στην κοινωνια!!!

    Αυτο λοιπον ερχομαι και στο λεω καθε μερα,αυτο λοιπον ειναι κουβεντα;;; θα με ανεχοσουν;;;εχει υγεια μεσα του;;; εχει ευθυνη και πια ευθυνη;;;οτι σε κραζω;;;μα γιατι να σε πειραξει φιλε μου,την αποψη μου σου λεω........απλα θα στην λεω καθε μερα μπας και το κλεισεις το μαγαζακι!!!

    Κανω εγω τωρα το περιπτερα και εσυ το πελατη,μου λες τα ιδια ακριβως που σου ειπα οχι ομως και καθε μερα!

    Κυριε Hastaroth εαν δεν σας αρεσει το θεαμα η ο τροπος που σας εξυπηρετω η αυτο που αντιπροσωπευω μπορειτε να πατε σε καποιο αλλο μαγαζι,εγω κανω οτι μπορω για να ζησω.

    Με ενα τροπο δεν σου δινω αλλο χωρο στην ζωη μου!εχω την ευθυνη για οτι κανω,αν εσυ συνεχισεις και ερχεσαι και μου λες καθε μερα τα ιδια τοτε πρεπει να δεις λιγο μεσα σου!

    Αν κατσω να το βαλω σε λεξεις (λαθος,σωστο,αδικο,δικαιο) μπλεκω σε παιχνιδια ψυχολογικα και εκει δεν θα βρουμε ακρη σιγουρα.

    Καποιοι μου ειπαν για το τραγουδι μου εδω στο διαγωνισμο,ηταν αδικη η θεση που πηρε,αυτοι οι ανθρωποι δεν ειχαν κανενα δολο αντιθετως ηθελαν να μου δειξουν την αγαπη τους για το τραγουδι μου και την συμπαρασταση τους,αθελα τους φυσικα με βαζουν σε ενα ψυχολογικο παιχνιδι με τον ευατο μου!

    Σκεψης..........μαλλον εχουν δικιο,το τραγουδι μου δεν επρεπε να ειναι εκει,μου το ειπε ο ταδε και ο ταδε και ο ταδε κ.λ.π. Ξαφνικα μου βγαινει θυμος,πρεπει να μπω και να τους τα πω ενα χερακι!

    Αρα παρασυρομαι και βγαινω και την λεω στο καθε ενα!οπως ειπες με το τεστ! να λοιπον κατι που ξεκινησε με καλο σκοπο και θα μπορουσε να ειχε γινει χαμος αν το ειχα βαλει σε λεξεις.

    Τι ειπα;;; συναιβει,εκανα την κριτικη μου με τα δεδομενα που ειχα και εβαλα τελεια και ειπα παμε παρακατω!!

    Δεν χαλασα ουτε την ψυχη μου ουτε την μερα μου αλλα ουτε και το κοσμο!!

    Αν θελω να αλλαξω κατι φιλε μου σε αυτο το κοσμο πρεπει να κανω καλυτερο εμενα,κανεις δεν θα κατσει διπλα σε εναν ανθρωπο που του φταει ο σακης και ο καθε σακης!!!

    Τα τεστ υπαρχουν,οχι για να τα κοιταμε αλλα και για να τα λυνουμε.............!


    Konstantinosoa
    10.05.2015, 23:05

    Απο τα πολλά που είπαμε, σκέφτηκα αυτές τις ημέρες τον ποιό κατάλληλο στίχο κατ΄ εμέ, για να εκφράσει την πολιτιστική μας παρακμή και την όλη ιστορία της εκτέλεσης του Σάκη Ρουβά.

    Κώστας Τριπολίτης

    Χαίρε Φτώχεια (μελοποιημένος στο δίσκο του Θάνου Μικρούτσικού "Συγνώμη για την ’μυνα", 1992)

    ’κουσα τα λόγια της βροχής
    ήσυχα βαριά προσεχτικά
    πάνω στους τσίγκους

    Στον καταυλισμό που αντηχεί
    μελαγχολικά υπνωτικά
    φέρνουν ιλίγγους

    Χαίρε φτώχεια και φτώχεια της φωνής
    και φτώχεια στις παράγκες χαίρετε!
    εκ των πραγμάτων αφανείς παράγωγα της μηχανής
    που έχει ανάγκη από τραγούδια με ανάγκες
    χαίρετε!

    Έφτασα στο τέλος των σκοπών
    μίζερη στεγνή λογιστική
    με fax και bonus

    Ζώντας διαμέσου των σιωπών
    δάκρυα με θλίψη αυθεντική
    στους βλεννογόνους



    Hastaroth
    11.05.2015, 08:38

    @geo321:Πάλι δέν κατάλαβες τί θέλω να πώ.Δέν πειράζει όμως,θα το καταλάβης όταν θα βγή ο Σεφερλής στην Επίδαυρο να παίξη τον Οιδίποδα επί Κολωνώ και ο κόσμος θα λέη :"ωραία τον έπαιξε ο τύπος τον δίποδο στο Κολωνάκι"....

    @Konstantinosoa:Ο Τριπολίτης το έχει πιάσει το θέμα.Ως στιχουργό τον παραδέχομαι,ώς πρόεδρας τής ΑΕΠΙ μάς τα χαλάει.