ελληνική μουσική
    530 online   ·  210.840 μέλη

    Ο Σάκης Ρουβάς θα ερμηνεύσει Αξιον εστί - Θεοδωράκη/Ελύτη

    sillia
    20.04.2015, 15:24

    Στο φινάλε, το Αξιον Εστί, δέν ανήκει, πιά, κάν, στον ίδιο, ή στον Ελύτη, αλλα στον Ελληνικό λαό!!!Είναι η μουσική ΣΗΜΑΙΑ, της χώρας μας!ΚΑΤΩ, ΤΑ ΧΕΡΙΑ, απ' τα ελάχιστα σύμβολα, που μας έχουν, απομείνει!!

    ............................................................................................................................

    Φαντάζομαι δεν εννοείς τα χέρια των Ελλήνων!

    Ο Οδυσσέας Ελύτης είμαι σίγουρη μας διαβάζει και γελάει !


    Orfeus
    20.04.2015, 15:30

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 20.04.2015, 14:48 έγραψε...

    [...]

    Να το απαγγείλω μπορώ να το τραγουδήσω όχι ?



    Μπορείς! Όπως μπορούμε όλοι μας, και φυσικά και ο Σάκης (στο μπάνιο του)  

    Αλλά στα 90χρονα του Μίκη; Έλεος δηλαδή. Δεν σεβόμαστε τίποτα; 

    Τι σχέση έχει η υποκουλτούρα που εκπροσωπεί ο Σάκης με το "’ξιον Εστί";
    Είναι δύο στρατόπεδα διαφορετικά. 

    Χάθηκε ο Νταράλας; Ο Μητσιάς; Ο Μακεδόνας; Τον Σάκη βρήκανε να προτείνουν;

    ’ντε να βγάλουμε και την Πάολα στο Ηρώδειο να πει το "Μαουτχάουζεν" 


    Chrysanna
    20.04.2015, 15:36

    Παράθεση:

    Το μέλος mingrelia στις 20.04.2015, 14:50 έγραψε...

    Στο φινάλε, το Αξιον Εστί, δέν ανήκει, πιά, κάν, στον ίδιο, ή στον Ελύτη, αλλα στον Ελληνικό λαό!!!Είναι η μουσική ΣΗΜΑΙΑ, της χώρας μας!ΚΑΤΩ, ΤΑ ΧΕΡΙΑ, απ' τα ελάχιστα σύμβολα, που μας έχουν, απομείνει!!

    Το Αξιον Εστί, έχει γίνει ΕΝΑ, με τον Ελληνικό λαό, την ιστορία του και τις αξίες του!!

    Το Αξιον Εστί, έχει βυζαντινές κλίμακες!!!ΠΩΣ, δηλαδή, θα το ερμηνεύσει, ο Σάκης Ρουβάς??



    Το "’ξιον Εστί" είναι ένα ποίημα κι όπως κάθε ποίημα ανήκει στον δημιουργό του και το όποιο ειδικό βάρος του έργου προέρχεται επίσης απ' τον δημιουργό του.

    Το "άξιον Εστί" έχει γίνει ΕΝΑ με τον Ελληνικό λαό μιας άλλη εποχής που δημιούργησε ιστορία και είχε αξίες. Με την ίδια λογική που ΘΥΜΩΝΕΙΣ με τον Σάκη Ρουβά λοιπόν, θα έπρεπε να θυμώνεις και τον σύγχρονο Ελληνικό λαό που δεν το αξίζει στο ελάχιστο και παρ' όλα αυτά οικειοποιείται τους συμβολισμούς του. 

    Γιατί δεν περιμένεις να δεις; Πώς ξέρεις ότι δεν θα σ' εκπλήξει;


    Orfeus
    20.04.2015, 15:37

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 20.04.2015, 15:24 έγραψε...

    Στο φινάλε, το Αξιον Εστί, δέν ανήκει, πιά, κάν, στον ίδιο, ή στον Ελύτη, αλλα στον Ελληνικό λαό!!!Είναι η μουσική ΣΗΜΑΙΑ, της χώρας μας! ΚΑΤΩ, ΤΑ ΧΕΡΙΑ, απ' τα ελάχιστα σύμβολα, που μας έχουν, απομείνει!!



    Ακριβώς γι αυτό, ΠΡΕΠΕΙ να το σεβόμαστε! 

    Κατά τη γνώμη σου λοιπόν, προτείνοντας τον Ρουβά δείχνουμε ότι το σεβόμαστε; 


    KRISTHESS
    20.04.2015, 15:42

    Έχω μία απορία.. αν καλούσαν τον Μαρτάκη να ερμηνεύσει ακριβώς το ίδιο..οι υπερασπιστές του Ρουβά θα τον υπερασπίζονταν με την ίδια θέρμη??

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 20-04-2015 15:59 ]


    sillia
    20.04.2015, 15:46

    Να σεβαστώ τι Ορφέα?

    Ποίηση σύνθεση ή ερμηνεία ?

     Τι προσβάλλω ?

    Την Ελλάδα ?Την πατρίδα μου ?

    Αυτό το νόημα έχει ο ήλιος της δικαιοσύνης ?

    Γιατί την ιστορία μου σαν Ελληνίδα την τιμώ !

    ’λλοι δεν την τίμησαν που μόνο στα άκρα άκρα δεξιά δεν έκασταν ..

    Κάποιοι είναι λιγότερο  Έλληνες απο άλλους επειδή τόλμησαν ή θα τολμήσουν να τραγουδήσουν την ιστορία τους όπως θέλετε να την λέτε?

    Ελεος δηλ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Τα 90 κλείνει νάναι καλά ...ΑΝ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΚΕΙ !!!!!!!!!

    Καλή συνέχεια ....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 20-04-2015 16:16 ]


    Orfeus
    20.04.2015, 16:05

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 20.04.2015, 15:46 έγραψε...

    Να σεβαστώ τι Ορφέα?

    Ποίηση σύνθεση ή ερμηνεία ?

     Τι προσβάλλω ?

    Την Ελλάδα ?Την πατρίδα μου ?

    Αυτό το νόημα έχει ο ήλιος της διακιοσύνης ?

    Γιατί την ιστορία μου σαν Ελληνίδα την τιμώ !

    ’λλοι δεν την τίμησαν που μόνο στα άκρα άκρα δεξιά δεν έκασταν ..

    Κάποιο είναι λιγότερο  Έλληνες απο άλλους επειδή τόλμησαν ή θα τολμήσουν να τραγουδήσουν την ιστορία τους όπως θέλετε να την λέτε?

    Ελεος δηλ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Τα 90 κλείνει νάναι καλά ...ΑΝ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΚΕΙ !!!!!!!!!

    Καλή συνέχεια ....



    Σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα εσένα. Πού το είδες;  Εννοούσα την πρόταση που έκαναν στον Ρουβά. Σε ρωτάω άλλωστε: Κατά τη γνώμη σου λοιπόν, προτείνοντας τον Ρουβά δείχνουμε ότι το σεβόμαστε; 

    Το "’ξιον Εστί" γράφτηκε από το λαό για το λαό και έχει ζυμωθεί με τους αγώνες του. 

    Δεν γράφτηκε μέσα σε ένα στούντιο που παράγει μουσικά υποπροϊόντα με σκοπό "να τα οικονομήσουμε".

    Η μουσική του Μίκη, εξυψώνει τον ’νθρωπο δεν τον βουλιάζει στον βάλτο του ...lifestyle! 

    Αν μη τι άλλο, η πρόταση/επιλογή του Ρουβά, δείχνει ασέβεια στον ποιητή, στον συνθέτη και στο ίδιο το έργο.   

    Επεξεργασία για διευκρίνιση: Όταν λέω "γράφτηκε από το λαό" εννοώ ότι σαν ποίηση είναι ο λόγος του λαού, και ο Μίκης το συνέθεσε εμπνεόμενος από τους αγώνες του λαού (κατοχή, αντίσταση, εμφύλιος). Είναι λαϊκό έργο. 
    -----------------

     "And in the End
    the Love you Take, 
    is Equal to the Love
    you Make!"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 20-04-2015 16:19 ]


    sillia
    20.04.2015, 16:22

    Δεν θεώρησα ότι αναφέρθηκες σε μένα !Όχι βέβαια !

    Απάντησα σε πρώτο πρόσωπο παίρνοντας θέση του Σάκη και του κάθε Σάκη Έλληνα που θα τολμήσει στο μέλλον να βεβηλώσει την ιστορία ΤΟΥ !

    Καλό μας απόγευμα !


    Orfeus
    20.04.2015, 16:29

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 20.04.2015, 16:22 έγραψε...
    [...]

    Απάντησα σε πρώτο πρόσωπο παίρνοντας θέση του Σάκη και του κάθε Σάκη Έλληνα που θα τολμήσει στο μέλλον να βεβηλώσει την ιστορία ΤΟΥ !

    [...]



    Ας ελπίσουμε λοιπόν, ότι θα το ξανασκεφτούν και θα αποσύρουν την πρόταση που σου έκαναν. 


    -----------------

     "And in the End
    the Love you Take, 
    is Equal to the Love
    you Make!"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 20-04-2015 16:31 ]


    freddieKrueger
    20.04.2015, 16:36

    Παράθεση:

    Το μέλος mingrelia στις 20.04.2015, 14:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 20.04.2015, 12:46 έγραψε...

    Ακόμη κι'άν έχη κάνει "κάποια βήματα",θα έπρεπε το αποτέλεσμά τους να έχη εμφανιστεί σε πρόσφατα τραγούδια του.

    Εντάξει,θυμάμαι πως είχα δεί ένα βιντεοκλίπ του που τραγουδούσε αυτό το κομμάτι με τα πολλά "I knew" στο refrain (μού διαφεύγει ο τίτλος του αυτήν την στιγμή αλλά είναι πασίγνωστο κομμάτι),πλήν όμως δέν είδα ν'απαιτή ειδικές ικανότητες γιά να το πή ένας που δηλώνει επαγγελματίας τραγουδιστής-το έχω ακούσει και από άλλους σε πολύ καλύτερες εκτελέσεις.Και επιπλέον είναι και σε διαφορετικό μουσικό ύφος...



    Ο Σάκης έχει καταπληκτική εμφάνιση και το κάλλος, αρχαίου θεού, αλλα απο φωνή, λυπάμαι (βαράτε...ένας, ένας, παρακαλώ!), δέν διαθέτει, τίποτα, το ιδιαίτερο!!Είναι showman, και όχι, τραγουδιστής!Δέν θυμάται, κανείς, δηλαδή, εκείνο το απαίσιο...στονάρισμα, στο βίντεο προώθησης, εκείνου του ασήμαντου τραγουδιού, που είχε τραγουδήσει, στην Eurovision???Τόσο ασήμαντο, σάν τραγούδι, που δέν θυμάμαι, κάν, τον τίτλο του.Αλλα εκείνο το στονάρισμα, στην 2η, απο τις 3 επαναλήψεις, μιάς συγκεκριμένης φράσης, που η φωνή του, ...έφευγε, 1/4 του τόνου, πιό ψηλά, απ' ότι έπρεπε, το θυμάμαι, ακόμα, γιατι ήταν, σάν να μου έμπηγαν, μιά...καρφίτσα, στο τύμπανο.Και είχα ιδιαίτερα ενοχληθεί, απ' το γεγονός, που, ώς φαίνεται, δέν είχε βρεθεί, ΚΑΝΕΙΣ, απ' τους συντελεστές της ηχοληψίας, να το παρατηρήσει και να το διορθώσει και το έβγαλαν, έτσι, όπως ήταν, στο ελληνικό promotion, της EuroVision!!!Το Αξιον Εστί, έχει βυζαντινές κλίμακες!!!ΠΩΣ, δηλαδή, θα το ερμηνεύσει, ο Σάκης Ρουβάς??Το Αξιον Εστί, έχει γίνει ΕΝΑ, με τον Ελληνικό λαό, την ιστορία του και τις αξίες του!!Δέν έχει ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση, με το star system, που πρεσβεύει, ο Σάκης Ρουβάς!Το ΑΚΡΙΒΩΣ αντιθετο, μάλιστα !!!Με ΘΥΜΩΝΕΙ, αφάνταστα, αυτή η τραγελαφική ιδέα, ο Δήμος Νέας Σμύρνης και ο ίδιος, ο Μίκης, ΑΝ έχει δώσει, την έγκρισή του, σε μιά τέτοια ιεροσυλία!!Στο φινάλε, το Αξιον Εστί, δέν ανήκει, πιά, κάν, στον ίδιο, ή στον Ελύτη, αλλα στον Ελληνικό λαό!!!Είναι η μουσική ΣΗΜΑΙΑ, της χώρας μας!ΚΑΤΩ, ΤΑ ΧΕΡΙΑ, απ' τα ελάχιστα σύμβολα, που μας έχουν, απομείνει!!


    -----------------

    mingreliaSmile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mingrelia, 20-04-2015 14:57 ]



    Με όλο το σεβασμό καλή μου,δεν έχω τίποτα να χωρίσω μαζί σου,αλλά με αυτά που γράφεις εκτίθεσαι ανεπανόρθωτα.

    Κρίνεις ενα τραγουδιστη απο μερικα σθοναρισματα??Πλακα μου κανεις?

    Θεωρεις δλδ πως ο Ρουβας δεν ακουει??Αυτο ειναι αστειο.

    Και το άλλο πως το Αξιον εστι ειναι φωνητικα...δύσκολο...επειδή έχει...Βυζαντινές κλίμακες??

    Συγνώμη,αλλα δεν μπορούσα να μη τοποθετηθώ στα γραφόμενά σου.

    Δεν κρίνω εσενα,κρινω αυτα.Αυτα σε εκθετουν να το ξερεις.

    Φιλικα Χρηστος


    freddieKrueger
    20.04.2015, 16:45

    Μη μου πείτε τώρα πως από άποψη φωνητικων εχει απαιτησεις το παραπανω ασμα?Με εκταση μικροτερη απο μια οκταβα?

    Πλακα μας κανετε?

    Η
    εδωLink

    > χρειαζεται να χει καποιος φωνητικες ικανοτητες??

    Σας ενοχλει που θα τραγουδησει ο Ρουβας,αλλα αν τραγουδουσαν τα ανωθι οι

    -θανασης Παπακωνσταντινου

    -Θανος Μικρουτσικος

    -Μανος Λοιζος

    -Μιλτος Πασχαλιδης

    - ο ιδιος ο Μικης Θεοδωρακης(που ειναι κακοφωνος)

    που εχουν μετριοτατες φωνες τοτε ΤΙ θα λεγατε???Θα μου λεγατε πως πατουν σωστα τις νοτες και δεν...σθοναρουν???Ετσι κρινεται η αξια και η ποιοτητα μιας φωνης??Απο ενα στραβοπατημα κι ας τραγουδουν ολοι οι ανωθι μετα βιας γκαριζοντας μια μιση οκταβα,ολοσωστα τονικα???Εδω σας θελω μαγκες!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 20-04-2015 16:54 ]


    Orfeus
    20.04.2015, 16:50

    "Της Δικαιοσύνης Ήλιε Νοητέ
    και Μυρσίνη εσύ Δοξαστική,
    μη παρακαλώ σας μη..."

    Το αφιερώνω εξαιρετικά στους αρμόδιους των πολιτιστικών εκδηλώσεων του Δήμου Νέας Σμύρνης. 


    tallos
    20.04.2015, 17:04
    Από τον Δημο δεν εκανε κανενας καμια ανακοινωση;
    Orfeus
    20.04.2015, 17:11

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 20.04.2015, 16:45 έγραψε...

    [...]

    Σας ενοχλει που θα τραγουδησει ο Ρουβας, αλλα αν τραγουδουσαν τα ανωθι οι

    - θανασης Παπακωνσταντινου

    - Θανος Μικρουτσικος

    - Μανος Λοιζος

    - Μιλτος Πασχαλιδης

    - ο ιδιος ο Μικης Θεοδωρακης (που ειναι κακοφωνος)

    [...]



    Όταν ο Μίκης τραγουδάει συγκινούμαι. Με ντύνει η ψυχή του. Πολλές φορές προτιμώ τη δική του ερμηνεία από οποιαδήποτε άλλη. 
     


    -----------------

     "And in the End
    the Love you Take, 
    is Equal to the Love
    you Make!"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 20-04-2015 17:20 ]


    BandofBounty
    20.04.2015, 17:32

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 20.04.2015, 16:45 έγραψε...

    Μη μου πείτε τώρα πως από άποψη φωνητικων εχει απαιτησεις το παραπανω ασμα?Με εκταση μικροτερη απο μια οκταβα?

    Πλακα μας κανετε?

    Η
    εδωLink> χρειαζεται να χει καποιος φωνητικες ικανοτητες??

    Σας ενοχλει που θα τραγουδησει ο Ρουβας,αλλα αν τραγουδουσαν τα ανωθι οι

    -θανασης Παπακωνσταντινου

    -Θανος Μικρουτσικος

    -Μανος Λοιζος

    -Μιλτος Πασχαλιδης

    - ο ιδιος ο Μικης Θεοδωρακης(που ειναι κακοφωνος)

    που εχουν μετριοτατες φωνες τοτε ΤΙ θα λεγατε???Θα μου λεγατε πως πατουν σωστα τις νοτες και δεν...σθοναρουν???Ετσι κρινεται η αξια και η ποιοτητα μιας φωνης??Απο ενα στραβοπατημα κι ας τραγουδουν ολοι οι ανωθι μετα βιας γκαριζοντας μια μιση οκταβα,ολοσωστα τονικα???Εδω σας θελω μαγκες!!!


    Υπάρχει κάτι που λέγεται "αίσθηση" και κάτι που λέγεται αισθητική"...Όταν θα ακούω τον Σάκη στο ’ξιον Εστί, θα έχω την αίσθηση της καλλιτεχνικής του προιστορίας και την αισθητική του Pop-idol (κι αυτό ασυναίσθητα θα με ενοχλεί (λάθος ή σωστό...δικαίωμά μου, πάντως)). Και επειδή, το δικαίωμά μου στην κριτική (ως μουσικός) είναι αναφαίρετο, θα την ασκώ, όπως κι εσύ.

    Σε καμιά περίπτωση όμως δεν δέχομαι να τσουβαλιάζεις ένα Pop-idol μαζί με συνθέτες που διάλεξαν μια διαφορετική αισθητική από αυτήν του Σάκη και που, όπως και να το κάνουμε, τα ποιοτικά στεγανά της...είναι ως επί το πλείστον αντικειμενικά και κυρίως, ΥΠΑΡΚΤΑ. Στα λέω, γιατί, με όλο τον σεβασμό...εκτίθεσαι κι εσύ!


    freddieKrueger
    20.04.2015, 17:50

    Φιλε εγώ Μίλησα αποκλειστικά για ποιότητα φωνής κι αυτά που γράφω είναι Πόλυ συγκεκριμενα.Είσαι κολλημένος με ποπ ιντολ στερεότυπα.ο Σάκης Ρούβας έχει αντικειμενικά πολύ καλύτερη φωνη απ αυτους της λιστας .Μεγαλύτερη έκταση πιο δουλεμενη τεχνικά φωνη μεγαλύτερη άνεση κ χίλια δυο αλλα.Γι το αν εκτιθομαι η όχι ΑΣΕ να έχουν άποψη ανθρώποι που ξέρουν να ξεχωρίζουν πως άλλο φωνητική ποιότητα κι άλλο αισθητικη την όποια μάλιστα με ενα εντελώς απόλυτο μην πω φασιστικό τροπο καποιοι αλλοι αυστηρα προσπαθουν να περιχαρακωσουν!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 20-04-2015 18:25 ]


    BandofBounty
    20.04.2015, 18:22

    Αφού η κριτική μου, όπως δεν είπες, αλλά τελικά δεν κρατήθηκες και είπες, εμπεριέχει φασιστικό τρόπο...τότε δεν θα ξανασχολιάσω. Προφανώς, η κρίση είναι αποκλειστικό δικό σου δικαίωμα καθώς, αυτο - χρίζεσαι ειδικός.

    Επιμένω πάντως, για τελευταία φορά και προς αποφυγή άλλων παρεξηγήσεων με άλλους, ότι τα ονόματα που ανέφερες είναι συνθέτες - στιχουργοί...και όχι τραγουδιστές. Αυτό λέγεται αδόκιμη σύγκριση όπως αδόκιμες είναι και οι εικασίες σου, τι θα λέγαμε εμείς οι υπόλοιποι, αν και αν...Η φωνητική ποιότητα, όπως αναφέρεις, είναι υποκειμενικό ζήτημα και του Σάκη την βρίσκω μέτρια. Μάλλον ήθελες να πεις...ορθότητα (που είναι αντικειμενικός όρος).


    freddieKrueger
    20.04.2015, 18:35

    1)Για το φασισμό δεν έχω να πω τίποτε παραπάνω μια και δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε σένα.Όμως όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. 2)Τραγουδιστές είναι  αυτοι που ανεφερα εκτος αππο συνθετες, από τη στιγμή που επέλεξαν να τραγουδήσουν δημόσια και να εκτεθούν στο κοινό.Λες να γράφεται στο κούτελο του καθενός αν είναι η όχι τραγουδιστής? 3)Απόψεις που θεωρουν τα κομματια του Αξιον Εστι υψηλων φωνητικων απαιτησεων θα πρεπε να κρυβονται... Τελεια και παυλα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 20-04-2015 18:36 ]


    Chrysanna
    20.04.2015, 18:39

    Παράθεση:

    Το μέλος mingrelia στις 20.04.2015, 18:17 έγραψε...

    Είναι ένα απ' τα ελαχιστα, σύμβολα, του νεο-ελληνικού πολιτισμού

    Εγώ είμαι η Χρυσάννα, η απάντηση σου αφορά την Sillia :)

    Εφόσον μιλάς για συμβολισμούς, πρέπει ν' αφαιρέσεις απ' το κείμενο σου την λέξη "νεο".


    Το έργο είναι σύμβολο του πάλαι ποτέ Ελληνικού πολιτισμού. Νεοελληνικός πολιτισμός δεν υπάρχει και αν υπάρχει σίγουρα δεν αξίζει να συνδεθεί με το παρόν έργο. Ο Νεοελληνικός πολιτισμός έχει κάνει τον Ρουβά είδωλο. Ο Νεοελληνικός πολιτισμός γεννάει Pop Idols και groupies.

    Ο Νεοελληνικός πολιτισμός απαρτίζεται από ανθρώπους που θεωρούν ότι μπορούν ν' απαγορεύσουν στους συνανθρώπους του να κάνουν μια οποιαδήποτε προσπάθεια και γι' αυτόν τον λόγο τους στοχοποιούν, τους προσβάλουν και τους επιτίθενται.


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 20-04-2015 18:41 ]


    BandofBounty
    20.04.2015, 18:41

    ’λλαξες την διατύπωσή σου εκ των υστέρων, και μετά μου λες ότι έχω την μύγα;;; Δεν σε τιμά. Τελεία (χωρίς παύλα).