ελληνική μουσική
    530 online   ·  210.830 μέλη

    Μπάρα Chat στο MusicHeaven

    jorge
    13.05.2015, 16:18

    Όπως έχετε δει εδώ και αρκετό καιρό, στο κατω μέρος του site, υπάρχει η μπάρα του chat. Κάνουμε κλικ στο "Chat", ανοίγει η λίστα με τα μέλη και επιλέγουμε όποιον θέλουμε για συνομιλία.

    Η λίστα των chats υπάρχει και στο μενού πάνω-πάνω, εκεί που λέει Μηνύματα.

    Νέες δυνατότητες:

    - Αποστολή αρχείων
    - Στη λίστα εμφανίζονται τα μέλη που έχουν συνδεθεί τις τελευταίες 24 ώρες και έχουν επιλέξει να εμφανίζονται "διαθέσιμα". Δεν εμφανίζονται δηλαδή μόνο όσοι βρίσκονται πραγματικά online. Αυτό γίνεται προκειμένου να μπορούμε εύκολα και γρήγορα να στείλουμε μήνυμα σε κάποιον, ακόμη και να μην είναι online. Διαφορετικά θα πρέπει να κάνουμε το εξής χρονοβόρο: να τον βρίσκουμε στην αναζήτηση (πάνω-πάνω δεξιά), να πηγαίνουμε στο προφίλ του και να πατάμε το κουμπί Προσωπικό Μήνυμα.


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    14.05.2015, 16:23

    Καλησπέρα. Δεν βρίσκω την επιλογή "διαθέσιμος-η". Επίσης, στο προφίλ μου δεν εμφανίζονται οι επιλογές "Προσωπικό μήνυμα" κσι " Προσθήκη στους φίλους" Καμιά ιδέα για αυτά; Ε.Σ.


    Orfeus
    14.05.2015, 17:22

    Λιάνα τι να τα κάνεις τα "Προσωπικά Μηνύματα" και το "Προσθήκη στους φίλους" στο προφίλ ΣΟΥ;
    Να στείλεις στον εαυτό σου ΠΜ ή να τον κάνεις φίλο;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 14-05-2015 17:23 ]


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    14.05.2015, 17:30

    Γειά σου Ορφέα με τα ωραία σου. Στο δικόσου προφίλ υπάρχουν αυτές οι επιλογές. Παρεπιπτόντως είμαι φίλη με το ευατό μου και για το ΠΜ δεν έχω δικαιολογία. Απλά, όταν γράφτηκα ως μέλος του ΜΗ οι επιλογές αυτές υπήρχαν. Ε.Σ.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 14-05-2015 17:30 ]


    Orfeus
    14.05.2015, 17:33

    Αυτά δεν υπήρχαν ποτέ στο δικό μας προφίλ Λιάνα. (Λογικό)
    Υπήρχαν από πάντα (και εξακολουθούν να υπάρχουν)  στο προφίλ του ΑΛΛΟΥ!  

    Δηλαδή: Όπως εσύ τα βλέπεις στο δικό μου προφίλ, εγώ τα βλέπω στο δικό σου. 

    {#emotions_dlg.tt2}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 14-05-2015 17:35 ]


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    14.05.2015, 17:37

    ΟΚ. Κατάλαβα. Πάλι απασχόλησα το ΜΗ αδόξως. Πάντως η επιλογή διαθέσιμος-η για το chat υπάρχει κάπου; Έχω αυτή την απορία.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 14-05-2015 17:38 ]


    Orfeus
    14.05.2015, 17:51

    Είναι το "φυλαράκι" δεξιά στη μπάρα του chat. Όταν είναι πράσινο, είσαι διαθέσιμος/η. Όταν είναι γκρι, δεν είσαι. 


    mary_omikron
    14.05.2015, 17:55

    Λιάνα αν πατήσεις πάνω στο πράσινο φυλλαράκι του chat (δεξιά κάτω) ανοίγει λίστα ονομάτων κι εκεί ψηλά επάνω δείχνει ένα γραναζάκι. Πατάς στο γραναζάκι και τικάρεις Available to chat για να είσαι διαθέσιμη εσύ για συνομιλία. 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 14-05-2015 17:57 ]


    loukas76gr
    14.05.2015, 18:31

    Συνήθως έχω ενεργοποιημένη την επιλογή 'offline' στο chat.

    Όταν αυτό συμβαίνει και προσπαθήσω να στείλω μήνυμα από την πάνω μπάρα πατώντας στο 'Μηνύματα', εμφανίζεται το παράθυρο 'Τελευταίοι Διάλογοι' (κατά την άποψή μου πιο ορθό το: 'Πρόσφατοι Διάλογοι') και αφού επιλέξω ποιο μήνυμα θα διαβάσω και θα απαντήσω, τότε το παραθυράκι της απάντησης εμφανίζεται 'μισό' στην κάτω μπάρα στα αριστερά. Μπορεί να διορθωθεί αυτό;

    Χρησιμοποιώ τα win7 (home premium), 64bit.





    jorge
    14.05.2015, 18:40
    Προς το παρόν η λύση είναι να μην είσαι offline Λουκά. Κάποια στιγμή φαντάζομαι οι κατασκευαστές του chat θα το διορθώσουν.
    loukas76gr
    14.05.2015, 18:46

    ΟΚ Γιώργο, σ' ευχαριστώ για την απάντηση!


    alkyoni
    15.05.2015, 03:57

    Παράθεση:

    Το μέλος babkal στις 14.05.2015, 22:16 έγραψε...

    Λουκα και εσυ με το ιδιο θεμα και σε εμενα δεν το εμφανιζει το τσατ

    Μηπως μας βοηθουσε να μας ελεγες, τι λειτουργικο χρησιμοποιεις ? (τι windows δηλ.  ή mac)
    Eπισης,  ποιον browser χρησιμοποιεις...?  Να εκανες και μια αναβαθμηση του  ή να δοκιμαζες και με καποιο αλλο... (firefox, chrome, explorer, opera κλπ) ,  δειχνει  τα ιδια σε ολους?

    Περιεργο να μη στο δειχνει μονο εσενα παντως....κατι ισως  δεν ειναι συμβατο  με την εφαρμογη του νεου chat , στον browser σου....

    Γραψε αν θες τις παραπανω πληροφοριες ισως βοηθησουν να καταλαβουμε καλυτερα.

    Καλη επιτυχια!


    loukas76gr
    15.05.2015, 15:40

    Έχω κι εγώ google chrome Μπάμπη, με τα ίδια με εσένα windows. Αν θες, θα μπορούσαμε να δούμε το θέμα σου, π.χ. μέσω skype και με λίγη τύχη ίσως καταφέρουμε κάτι :)


    solo-clarino
    31.05.2015, 18:10
    δηλ. το chat γίνεται μόνο μεταξύ 2 προσώπων κάθε φορά ή μπορείς να στείλεις ένα γενικότερο μνμ / ερώτηση για αόριστοα ρθμό αποδεκτών;
    alkyoni
    02.06.2015, 03:29
    Kat' arxas , sygnwmh gia ta greeklish ,eimai se daniko tablet kai de gnwrizw pws allazei sta ellhnika. Sto thema mas....... Apo to tablet loipon , de mporw na apantisw , oute na steilw neo mhnyma, oute anoigei to chat katw deksia. Mporw mono na ta diavasw, patwntas panw sto fakellaki, opou me metaferei sth selida me ola ta mhnymata mou. Gi' auto to logo, osoi mou stelnoun pm , epidh de mporw na apantisw apo edw, proswrina, parakalw na mou steiloun to email tous, gia na apantisw ekei. Euxaristw gia thn katanohsh sas, elpizw na diorthonetai to provlhma. (An voithaei, to tablet exei android version 4.0.3.) Kalh synexeia se olous..
    MusicHeaven.gr
    02.06.2015, 08:41
    Κάτω δεξιά δε σου εμφανίζει ένα Mobile chat κουμπι;
    alkyoni
    23.06.2015, 02:58

    Βabkal.... καπου μπερδευτηκες μαλλον....
    Για να βαλεις φωτο με την εικονα της οθονης σου για να καταλαβουμε το προβλημα καλυτερα , πατησε "απαντηση" και γραψε κατι σαν κειμενο εδω και μετα,  πατησε κατω αριστερα το κουμπακι  "εισαγωγη attachments" για να "βρεις" την εικονα  που εχεις αποθηκευσει στο pc σου και να την ανεβασεις  κατω απο το μηνυμα σου εδω μεσα.

    ( Προσεξε να ειναι με λατινικους χαρακτηρες το ονομα του αρχειου της φωτογραφιας που θα ανεβασεις , π.χ. eikona1.jpg ακολουθησε τις οδηγιες που δειχνει μεσα στο παραθυρακι που θα σου ανοιξει ;)
    Αφου την ανεβασεις , και εμφανιστει ως ονομα στο παραθυρακι εκεινο , πατας εκει μεσα ΟΚ,    και μετα ,  πατησε "αποστολη μηνυματος" εδω ,   για να εμφανιστει μαζι με το μηνυμα σου η φωτο εδω μεσα )

    Καλη επιτυχια!  :)


    Evmorfia-Theiopoulou
    16.07.2015, 22:34

    Λοιπόν Μπήκα με Team Viewer στον υπολογιστή του Μπάμπη...Δεν υπάρχει πουθενά η μπάρα, δηλαδή βλέπω το site όπως ήταν πριν την αναβάθμιση.

    Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει, πρέπει να λυθεί αυτό το θέμα!!!


    alkyoni
    25.07.2015, 03:29

    Ανεβαζω μια φωτογραφια  της οθονης του babkal που μου εστειλε πριν μερικες μερες...
    (και του ζητω συγγνωμη για την καθυστερηση στο ανεβασμα...{#emotions_dlg.oops} )

    Ελπιζω να βοηθησει στην κατανοηση και λυση του προβληματος του.

    Υπενθυμιζω οτι  χρησιμοποιει  windows 7 ,   firefox kai chrome .

    Καλη επιτυχια! :)