ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    Σχετικά με τις αμοιβές των καθηγητών στα ωδεία

    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    GuitarJournal
    18.06.2015, 00:52

    αγαπητέ Igoresse

    λέω να σε βοηθήσω λίγο σε αυτό που ρωτάς

    Ναι καθορίζεται η διάρκεια των μαθημάτων

    α) από ΦΕΚ που θα το βρεις ψαχνοντας για την ιδρυση και λειτουργια μουσικων σχολων - ωδειων

    β) από τον εσωτερικό κανονισμό του κάθε ωδείου

    Τα τελευταία χρόνια τα ιδιωτικά ωδεία για να κρατήσουν τον κόσμο αφού δεν μπορούν να ακριβήνουν τα δίδακτρα μεγαλώνουν τη διάρκεια του μαθήματος

    Δεν υπάρχει κανόνας για την αμοιβή των καθηγητών

    Σε παλαιότερα χρόνια υπήρχε Συλλογική Σύμβαση εργασίας, που και αυτή τηρούνταν μόνο σε 2 μεγάλα ωδεία της Αθήνας (στα άλλα επικρατούσε μεσαίωνας) που έλεγε σαν μισθό του καθηγητή 52% μικτά (συμπεριλαμβανομένου και του ποσοστού που εργαζόμενου στο ΙΚΑ δηλ.) επί αυτού που πληρώνει ο μαθητής

    και βεβαια υπήρχαν και τα δωρα Πασχα Χριστουγέννων κλπ

    ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ Η ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΤΟ ΣΚΩΑ Σύλλογο Καθηγητών Ωδείων Αναγνωρισμένων που εδρεύει στην οδό Σαπφους 10 (κάθετη στην Πειραιώς)


    Igoresse
    20.06.2015, 22:39

    Παράθεση:

    Το μέλος GuitarJournal στις 18.06.2015, 00:52 έγραψε...

    αγαπητέ Igoresse

    λέω να σε βοηθήσω λίγο σε αυτό που ρωτάς

    Ναι καθορίζεται η διάρκεια των μαθημάτων

    α) από ΦΕΚ που θα το βρεις ψαχνοντας για την ιδρυση και λειτουργια μουσικων σχολων - ωδειων

    β) από τον εσωτερικό κανονισμό του κάθε ωδείου

    Τα τελευταία χρόνια τα ιδιωτικά ωδεία για να κρατήσουν τον κόσμο αφού δεν μπορούν να ακριβήνουν τα δίδακτρα μεγαλώνουν τη διάρκεια του μαθήματος

    Δεν υπάρχει κανόνας για την αμοιβή των καθηγητών

    Σε παλαιότερα χρόνια υπήρχε Συλλογική Σύμβαση εργασίας, που και αυτή τηρούνταν μόνο σε 2 μεγάλα ωδεία της Αθήνας (στα άλλα επικρατούσε μεσαίωνας) που έλεγε σαν μισθό του καθηγητή 52% μικτά (συμπεριλαμβανομένου και του ποσοστού που εργαζόμενου στο ΙΚΑ δηλ.) επί αυτού που πληρώνει ο μαθητής

    και βεβαια υπήρχαν και τα δωρα Πασχα Χριστουγέννων κλπ

    ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ Η ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΤΟ ΣΚΩΑ Σύλλογο Καθηγητών Ωδείων Αναγνωρισμένων που εδρεύει στην οδό Σαπφους 10 (κάθετη στην Πειραιώς)



    Ευχαριστώ!


    DanaeAthanasiadou
    02.07.2015, 14:33

    Παράθεση:

    Το μέλος Igoresse στις 15.06.2015, 10:55 έγραψε...

    Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά ξέρεις, κάπως πρέπει να ζήσουμε κιόλας. Εγώ βιοπορίζομαι από αυτό το πράγμα. "Αν έχεις την ευκαιρία να διδάσκεις σε ωδείο [...]". Τι πάει να πει αυτό; Φυσικά και την έχω και θα πρεπε να την έχω, με τις σπουδές και την εμπειρία που έχω. Θα πω και ευχαριστώ δηλαδή που εργάζομαι για κάτω από 5 ευρώ την ώρα για εξειδικευμένη εργασία; Ξέρεις, όσο εμείς παίρνουμε αυτά τα χρήματα, τα οποία θα γίνουν ακόμη λιγότερα, το ψωμί, το γάλα και η βενζίνη εξακολουθούν να έχουν τις ίδιες τιμές. Και όσον αφορά τη διδακτική ώρα αποκλείεται να επαφίεται στην κρίση του καθενός ωδείου, γιατί τότε θα υπήρχε πλήρης ασυδοσία. Είμαι σίγουρη ότι υπάρχει κάπου γραμμένο πόση είναι η διδακτική ώρα και αυτό ψάχνω να βρω.







    Τα ιδιωτικά αναγνωρισμένα από το κράτος ωδεία λειτουργούν σύμφωνα με το πρόγραμμα του κρατικού

    ωδείου Θεσσαλονίκης ( το μοναδικό κρατικό ωδείο στην Ελλάδα) και το κρατικό ωδείο Θεσσαλονίκης

    λειτουργεί με το βασιλικό διάταγμα του '57. Επίσης μπορείς να βρεις οδηγίες στο υπουργείο πολιτισμού.


    Xenaki100
    22.08.2015, 18:05

    Δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να ορίζει το ποσοστό που παίρνουν οι καθηγητές από τα δίδακτρα που δίνουν οι μαθητές τους, αυτό έγκειται στη συφμωνία που κάνεις από την αρχή.