ελληνική μουσική
    751 online   ·  210.833 μέλη

    Πρώτη φορά αριστερά τέλος...Κλείνει η αριστερή παρένθεση;

    optiras
    20.08.2015, 20:04

    Σο ελληνικό πολιτικό σύστημα, αφού έχει αποδείξει για νιοστή φορά την πλήρη πολιτική, διοικητική, ηθική και πνευματική του ανεπάρκεια, επέλεξε να την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια...

    Η πολιτική ελίτ του τόπου δεν είναι σε θέση να λύσει ούτε τα προβλήματ;α που υπάρχουν... Συνήθως επιδεινώνει την κατάσταση, δημιουργεί τεράστια νέα προβλήματα και μετά την "κάνει" αφήνοντας ερείπια από όπου περνά...

    Ο μπουχέσας αφού τα έκανε θάλασσα την έκανε με εκλογές για δήθεν αξιοπρεπή έξοδο από την σκηνή... Το ίδιο ο γαπ, ο σαμαράς και τώρα το τσιπράκι.... Το ανφάν γκατέ της ελληνικής πολιτικής σκηνής...

    Προκηρύχθηκαν εκλογές για τις 20 Σεπτεμβρίου..... Ώρα είναι να στείλουμε και αυτούς στο χρονοντούλαπο της ιστορίας...

    Πως όμως; Τι θα ψηφίσουμε; Πως θα τους στείλουμε στην ευχή του θεού; Τι κάνουμε τώρα; Οι βάρβαροι αυτοί -υποτίθεται-  ήταν μια λύση... Ποιοι θα είναι οι επόμενοι βάρβαροι;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 20-08-2015 20:07 ]


    Hastaroth
    21.08.2015, 20:46

    Να μιλήσω;Ασε καλύτερα.....

    Οταν τα έλεγα,με κοροϊδεύατε.


    tallos
    21.08.2015, 23:33
    Ευκαιρια να δημιουργησουν νεα κοματα μερικα σαινια καινα μαζεψουν και τα τελευταια φραγκοδιφραγκα
    Konstantinosoa
    23.08.2015, 01:53

    Πόσοι Έλληνες πολιτικοί έχουν τα @@@ να μιλήσουν προεκλογικά στο λαό λέγοντας αλήθειες; Ακόμα και αν βρεθούν πόσοι θα ψηφιστούν; Και πόσοι Έλληνες ψηφοφόροι είναι σε θέση να ψηφίζουν πέρα απο το γεγονός ότι αυτό το ρεύμα ψήφιζε ο μπαμπάς, ή ότι ο τάδε με διόρισε ή ότι αυτό που λέει ο δείνα είναι αυτά που εγώ θέλω να ακούσω...

    Πριν ρίξετε τα βέλη σας στον Αλέξη Τσίπρα, αναρωτηθείτε πόσοι τον πήρατε σοβαρά και εν τέλει τον ψηφίσατε, έχοντας εκείνος δηλώσει πως "θα σκίσει τα μνημόνια" όταν το καράβι κινείται χάριν ρυμουλκού, και εμείς προαναγγέλαμε επαναφορές βασικών μισθών, επαναπροσλήψεις, επανιδρύσεις.

    Πόσοι δέχεστε τώρα πως τα μνημόνιο είναι μονόδρομος, αλλά επί Σαμαρά ήταν Γερμανοτσολιαδισμός... Και για να σας προλάβω δεν είμαι υπέρμαχος του. Απλά δεν έχω δύο μέτρα και δύο σταθμά.

    Πόσοι θα ψηφίσετε επιστροφές σε εθνικό νόμισμα, του ανεύθυνου Λαφαζάνη που έχει για server κρατικούς Βορειοκορεάτες...της γνωστής φασιστικής λαϊκής μπανανίας...

    Πόσοι δεν αισθανθήκατε υπερήφανοι, με τις α-σοβαρότητες τύπου "γουάου" επί του Ντάισεμπλουμ;

    Και δικαιολογία δεν έχουν, δεν έχετε πολλοί. Έμείς ξέραμε τι μας περίμενε γιατί είχαμε παραδείγματα. Γιατί αντιμνημονιακός ήταν και ο Σαμαράς (αυτός είχε το Ζάππειο) και σε μια μέρα μέσα είδε την γλύκα. Όχι ψήφισε και το κυπριακό κοινοβούλιο και την άλλη μέρα είδε και εκείνο την γλύκα. Αυτοί είχαν την δικαιολογία ότι δεν ήξεραν. Εμείς όμως όχι. 

    Ορθή πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού και ο σταδιακός οραματισμός και προγραματισμός του αύριο. Και το σώμα της έρμης αυτής χώρας το τρώμε και εμείς, στην καλύτερη ψηφίζοντας λαμόγια.

    "Και τί να κάνουμε" θα μου πείτε, "τι να έκανε" είπε πρόσφατα ο Λαζόπουλος για τον Τσίπρα. Ας ήταν ο χ Σαμαράς και θα τον πέρναγε γενεές 14....

    Ας αγοράζουμε για αρχή πράγματα απο τον τόπο μας, ας κατεβούμε μια φορά σε πορεία με αίτημα την αξιοκρατία και την δικαιοσύνη, ας ψηφίσουμε με βάση την κοινή λογική, αν και αναγνωρίζω πως μπορεί να μην υπάρχουν στους διαθέσιμους εναλλακτικές. 

     


    Chrysanna
    23.08.2015, 03:22

    @Konstantinosoa

    "ας ψηφίσουμε με βάση την κοινή λογική, αν και αναγνωρίζω πως μπορεί να μην υπάρχουν στους διαθέσιμους εναλλακτικές. "


    Αυτό πώς μπορεί να γίνει;


    Konstantinosoa
    23.08.2015, 04:32

    62% ψήφισαν όχι, αγνοώντας οι περισσότεροι ποια ευρωπαϊκή πρόταση απορρίπτουν (δεν ξέρω εσύ προσωπικά αν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τί ήταν το Ναι και τί το Όχι). Η οποία εν λόγω πρόταση ήταν μια μικρή διαφορά σε σχέση με αυτό το μνημονιακό που είχε αντιπροτείνει και ο ίδιος ο Τσίπρας και το επιτελείο του Γιάνη. Αν πάλι είχε μπει κάποιος στον κόπο να ρίξει μια ματιά σε σχετικά άρθρα σύγκρισης των 2 προτάσεων, είτε μια ανάγνωση σε μπάνερς κομματικών περίπτερων, όπως του ΚΚΕ, όπου θα έβλεπε κάποιος τί ήταν το όχι που αντιπρότεινε ο Τσίπρας. Και φυσικά κυκλοφορούν ελεύθεροι οι κυβερνητικοί, όταν δια στόματος Δραγασάκη, ομολογήθηκε ότι επιχειρήθηκε να εκβιασθεί η Ευρωπαϊκή Ένωση.

    Δεν ξέρω ποιανού αυθεντία παρέθεσες στην αγγλετέρα γλώσσα, αλλά δεν είμαι υποχρεωμένος να την ανέχομαι σε ελληνικό site αμετάφραστη. Υπάρχουν και άτομα που δεν την κατανοούν. Ωστόσο το περιεχόμενό της είναι μια άποψη περί κοινής λογικής, που εντούτοις δεν αποτελεί πανάκεια, ούτε οφείλω να την αποδεχτώ σαν δεδομένη.

    Εν προκειμένω, η κοινή λογική λέει, πως όταν χρωστάς και έχεις μεγάλα δημοσιονομικά θέματα, δεν κάνεις τσαμπουκάδες σε αυτούς που έχεις ανάγκη. Παρακαλάς να σε δανείσουν ώστε να κερδίσεις χρόνο και χρήμα, μέχρι να ορθοποδήσεις με πρόγραμμα και μεθοδικότητα την οικονομία σου. Εμείς εκβιάζαμε κατά Δραγασάκη, μπας και πετύχει η μπλόφα, με το τίποτα στα χέρια μας. Επίσης δεν υπόσχεσαι πράγματα που δεν μπορείς να δώσεις και δεν θα σου επιτρέψουν να κάνεις.

    Προς Chrysana: Είναι δύσκολο ακόμα και να ψηφίσεις το μη χείρον, με δεδομένες τις υπάρχουσες κομματικές επιλογές. Καταψήφιζε, τουλάχιστον, όσους γυμνή τη κεφαλή δημαγωγούν. 


    STEFANOS604
    23.08.2015, 12:09

    Η λογική λέει ο Λεβέντης μια ζωή πασχίζει και λέει σωστές θέσεις ή έστω κατανοητές απ΄όλους ;

    Η κοινή λογική λέει να τον πάρουμε στα αστεία ;

    Αν τελικά μπει στη βουλή με ποιά λογική θα πούμε ότι μπήκε;


    STEFANOS604
    23.08.2015, 13:32

    Τελικά ,θέλω να πω, μήπως ένας έστω γραφικός (που λέει όμως αποδεδειγμένα σωστά ) μήπως είναι λιγότερο επικύνδυνος από ένα μη γραφικό αλλά πραγματικά επικίνδυνο;


    STEFANOS604
    23.08.2015, 15:04

    άλλο είπα. πχ :

    Τσοχατζόπουλος ή Λεβέντης 

    Λιαπης ή Λεβέντης

    Κουλούρης ή Λεβέντης

    ..............


    mary_omikron
    24.08.2015, 18:19

    αν και συνιστά αυτομείωση το να ασχολείται κανείς με το Λεβέντη, ένα μόνο σχόλιο: όσοι σκέφτεστε να τον...ψηφίσετε για πλάκα, θυμηθείτε ότι είναι νεοφιλελεύθερος του αισχίστου είδους και σεξιστής εκτός από ιλαρός.

    (απαλλοτριωμένο Innocent )


    STEFANOS604
    24.08.2015, 20:33

    Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ο Λεβέντης , ούτε θα τον ψήφιζα απλά ήθελα να δείξω την λογική ή την κοινή λογική ,που χρησιμοποίησε όχι επειδή έχει το χάρισμα του μάντη Τειρεσία που σωστά διέβλεψε την με ιλιγγιώδη ταχύτητα κατηφόρα  στην οποία έμπαινε η χώρα και τα χίλια δεινά που υφίσταται σήμερα ο λαός και απλά ότι τα κανάλια ακόμα και τα περιφερειακά σχεδόν καθημερινά του δίνουν βήμα για πολύ χρόνο μετατρέποντας τον κάποτε  γραφικό να φαντάζει τέρας λογικής σήμερα….. μάλιστα ένα από τα
    videoLink

    > του έχει γίνει viral….. Τουλάχιστον όμως δεν έλαβε τίποτα οπότε ας του επιτρέψουμε να μιλάει…

    Πάντως αν ήταν να διαλέξω υποχρεωτικά μεταξύ ονομάτων τέτοιων όπως αυτά που ήδη ανέφερα τότε ΝΑΙ έστω και για πλάκα.

    Δυστυχώς ο κόσμος ‘’καίγεται’’ νομισματικά και εμείς αντί να αντιμετωπίσουμε ενωμένοι την κρίση κάνουμε ανώφελες διερευνητικές…


    tallos
    24.08.2015, 22:12
    και ο Τσιπρας ονειρευτηκε ότι θα κατατροπωνε τους αποικιοκρατες αλλα τον ταραξαν στις φαπες τον βαλαν να υπογραψει και ένα μνημονιο χειροτερο από τα προηγουμενα.του δυαλυσαν και το κομμα,υπαρχουν βεβαια κατι χαμενα που τον πιστευουν ακομα.
    freak
    25.08.2015, 14:31

    Ο Αλαβανος ηταν διορατικος αλλα πηρε ποδι...

    Ετσι ειναι. Τα λαμογια επικρατουν.

    Οσο για αυτους της αντιπερα οχθης τι να πει κανεις...Καραμανλης, Σαμαρας, Ντορα, Μητσοτακης. Αρκουν για να ξερασουμε ομαδικως. Ωστοσο καποια πουλακια που διαμαρτυρονται απο δω μεσα,τους ψηφισαν στο παρελθον. Να τους χαιρομαστε λοιπον.

    Αριστερα δεν ειναι ο Τσιπρας. Τελος παντων.


    Και για τον μια ζωη ματαιοδοξο Λεβεντη, αυτος πολιτευτηκε και με Πασοκ και με ΝΔ. Αρκει. Μπορει να μην ειναι τοσο ξεφτιλα (βλεπε ΑΝΕΛ, ποταμια, κλπ) αλλα τι να το κανεις...


    Hastaroth
    25.08.2015, 16:10

    Σε μιά χώρα που δέν παράγει σχεδόν τίποτε και τα εισάγει όλα απ'έξω,που θεωρεί την επιχειρηματικότητα έγκλημα,τον επιχειρηματία εκ προοιμίου λαμόγιο και το έντιμο κέρδος θανάσιμο αμάρτημα,όλη η καϋλα μας είναι να ψηφίσουμε αυτόν που μάς υπόσχεται να φτιάξη τον μεγαλύτερο δημόσιο τομέα γιά να μάς βολέψη όλους μέσα.Ολα κρατικά και κολχοζικά,αυτό είναι το σύνθημα και το όραμα όλων τών πολιτικών.Ολα κρατικά γιά να βολεύουμε τους "δικούς" μας,όπως έκαναν και στην αλήστου μνήμης Σοβιετία.

    Κανέναν απ'τους προβεβλημένους πολιτικούς δέν έχω ακούσει μέχρι τώρα να υπόσχεται κατάργηση τής γραφειοκρατίας,άρση τών εμποδίων στην επιχειρηματικότητα,άνοιγμα τών κλειστών επαγγελμάτων ώστε να μπορούν να τα ασκούν όλοι οι έχοντες τα προσόντα κι'όχι μόνο όσοι ανήκουν στίς συντεχνίες,κατάργηση τών φόρων "υπέρ τρίτων",χαμηλούς φορολογικούς συντελεστές γιά να μπορούν όλοι να πληρώνουν φόρους και να μπορούν να έρθουν στην χώρα επενδύσεις από έξω κι'από μέσα και ν'ανοίξουν θέσεις εργασίας.Ολοι το μόνο που κάνουν είναι να βάζουν φόρους,χαράτσια κι'έκτακτα "ειδικά" τέλη που εν τέλει γίνονται μόνιμα.Κι'όλοι,το μόνο που κάνουν είναι να νομοθετούν υπέρ τών δικών τους συντεχνιών,επιβάλλοντας την παρουσία δικηγόρων και συμβολαιογράφων εκεί που δέν χρειάζεται,την απόκτηση αδείας "άσκησης επαγγέλματος" στους ήδη έχοντες πτυχία πανεπιστημίου,επιβάλλοντας ελάχιστες και μέγιστες αποστάσεις σ'όποιον θέλει ν'ανοίξη ένα συμβολαιογραφείο ή φαρμακείο δίπλα σ'ένα άλλο-μπάς και κλέψη την πελατεία.

    Και όσοι ελάχιστοι δειλά-δειλά βγαίνουν και λένε πέντε λογικές κουβέντες,λοιδωρούνται και υβρίζονται ώς "νεοφιλελεύθεροι" (αλήθεια,ακόμη δέν έχω λάβει απάντηση στο ερώτημα "ποιοί είναι οι παλαιοφιλελεύθεροι και γιατί είναι κακό να είσαι φιλελεύθερος-έστω και "νεο"- τέτοιοι;".

    Τέλος πάντων.Τα είπα,τα ξαναλέω,τζάμπα χάνω το σάλιο μου αλλά έχω τουλάχιστον την συνείδησή μου ήσυχη.Αν δέν "στρώσουμε κ..λο" να δουλέψουμε,προκοπή δέν θα δούμε-όσα δάνεια κι'επιδοτήσεις κι'άν πάρουμε απ'έξω.Κι'άν δέν αποφασίσουμε από μόνοι μας να κάνουμε αλλαγές στα κακώς κείμενα τής χώρας αλλά εξακολουθούμε να ψηφίζουμε πολιτικούς που μάς κάνουν ρουσφέτια,στα ίδια κόπρανα θα πλέουμε πάντοτε.

    ΥΓ.Και ο Τσίπρας στον χορό τών stages,πληροφορήθηκα.Αντε,τού εύχομαι να χοντρύνη κι'όλας,όπως ο Μπένυ.Να φορέση και γραβάτα όμως,άν δέν έχη μπορώ να τού δανείσω εγώ δυό-τρείς.Η μάλλον,να τού τίς νοικιάσω (φτηνά εννοείται,500 ευρώ τον μήνα την καθεμιά).Εχω και παπιγιόν,άν θέλη,να μοιάζη με σερβιτόρο μπάς και τον προσλάβουν να βγάλη κανένα μεροκάματο,γιατί δέν βλέπω να τον παίρνη κανείς να τού χτίση σπίτι....


    Orfeus
    25.08.2015, 17:41

    Είσαι πολύ ακριβός Αλμπέρτο. Εγώ με τα ίδια λεφτά, θα του νοικιάσω δύο γραβάτες!!!


    STEFANOS604
    25.08.2015, 18:28

    Γιατί να πάρει από σας αφού ο Γιούνκερ θα τη δώσει δωρεάν (θα τη δεχτεί όμως???)


    KRISTHESS
    25.08.2015, 20:52

    Θετικό για μένα ότι ο Τσίπρας προσγειώθηκε στην πραγματικότητα. Γιατί μέχρι τις 30 Ιουνίου τουλάχιστον, ζούσαν όλοι στο ροζ συννεφάκι τους.Δεν ξέρω αν ήταν αριστερή παρένθεση ή όχι, αλλά καλό είναι οι  υποψήφιοι πολιτικοί -δεξιοί ή αριστεροί- να πολιτεύονται με βάση ρεαλιστικά δεδομένα και να μην υπόσχονται αρλούμπες και φύκια για μεταξωτές κορδέλες.Το ρόλο τώρα του υποψήφιου Σωτήρα με ένα άλλο σχέδιο που ανάθεμα κι αν ξέρει κι αυτός ποιο είναι , τον ανέλαβε ο Λαφαζάνης που στις 25 Μαρτίου 'χόρευε' ρυθμικά στην παρέλαση με τη χαρά και από χαρά..της "πρωτης φοράς Αριστερά σε ..παρέλαση"(το έβλεπα και δεν το πίστευα τότε..{#emotions_dlg.blink}). Με τον ίδιο ρυθμό λοιπόν μετά από 4 χρόνια (για να κάνουμε και λίγο χιούμορ) , βλέπω να βγαίνει ..για να καταργήσει και πάλι, αυτή τη φορά.. το 3ο μνημόνιο...με σύνθημα."πρώτη φορά Αριστερά..γιατί η προηγούμενη πρώτη ήταν ..μούφα"{#emotions_dlg.biggrin}...Ο Μανώλης με τα λόγια..χτίζει ανώγεια και κατώγεια.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 25-08-2015 21:11 ]


    Hastaroth
    26.08.2015, 20:28

    Σε καμμιά πραγματικότητα δέν προσγειώθηκε ο Τσίπρας.Υπέγραψε κάτι στο οποίο δέν πιστεύει και τώρα επιχειρεί να στρίψη διά τών εκλογών.

    Ο Ρήγας Φεραίος νομίζω έγραψε και κάτι γιά τίς υποχρεώσεις τού πολίτη,αλλά αυτό το αποσιωπούμε (δέν λέω "το κάνουμε μόκο" διότι το μόκο στα Μαορίδικα σημαίνει τατουάζ και γίνεται στο σώμα με κόκκαλο από άλμπατρος).Καλόν είναι να το θυμώμαστε αυτό,διότι οι πολίτες δέν έχουν μόνο δικαιώματα.

    Επίσης όταν η τράπεζα μάς δίνη τόκο γιά τα λεφτά που τής δανείζουμε (καταθέτουμε),δικαιούται μετά από πέντε χρόνια να διαγράφη ("κουρεύη") τίς καταθέσεις μας,ή αυτό είναι ληστεία,κλεψιά τών αιμορουφηκτικών τραπεζών;

    Ο adaptsοund πάντως είναι ο άνθρωπος που γύρευα,θα μού δανείση καμμιά διακοσαριά χιλιάρικα να πάω διακοπές στάς Σεϋχέλλας (είχε πάει κι'ο αδελφός μου μήνα τού μέλιτος εκεί όταν παντρεύτηκε και μάς έλεγε πόσο ωραία χώρα είναι) κι'όταν μού ζητήση να τού τα επιστρέψω θα τού απαντήσω "ά πάεινε από κεί ρε",που έλεγε και ο πτέραρχος Μπόζνος-και θ'αρχίσω να βαράω το νταούλι καθ'ότι ειδικός στά κρουστά,διά να χορεύη ο κύριος adaptsound εις ρυθμόν τσάμικον.

    ΥΓ.Είναι πολλά 500 ευρώ τον μήνα γιά ενοίκιο γραβάτας;Καλά,να τα κάνω 250 τότε.Αν και μπορώ να τον αναγκάσω να φορέση γραβάτα με άλλο τρόπο:θα τού επιβάλω φόρο "αγραβατωσύνης",άν θέλη να εμφανίζεται σάν λέτσος....

    ΥΓ.Lafazan=(τουρκικά) πολυλογάς,φαφλατάς,παρλαπίπας

    Αντε,πολλά είπα πάλι,πάω να φάω το φαγάκι μου γιατί συγχίστηκα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 26-08-2015 20:38 ]


    KRISTHESS
    26.08.2015, 22:05
    Eμένα πάντως κύριε Hastaroth μου , μου δίνει την εντύπωση ο Τσίπρας ότι πλέον πατάει στο έδαφος. Τώρα αν κάνω λάθος, ο χρόνος θα δείξει. Απλά δε θέλω άλλα ψέματα από κανέναν πολιτικό πια, ούτε άλλά Ζάππεια ούτε άλλα προγράμματα Θεσσαλονίκης. Είναι γελοίο αυτό που βιώνουμε κατά καιρούς.Είναι τόσο δύσκολο αυτό που ζητάω?Τόσο δύσκολο να μας λένε ότι 1+1 = 2 και όχι 3 ή 4? Αν όλοι έλεγαν την αλήθεια θα κερδίζαμε πολλά περισσότερα θεωρώ..Η αλήθεια μπορεί να πονάει αλλά είναι πολύ καλύτερο να μη ζει κανείς με απατηλές ελπίδες, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό. Είναι άλλο να αποδέχεσαι και να προσπαθείς να καλυτερεύσεις μια πραγματικότητα όσο σκληρή κι αν είναι..και άλλο να βρίσκεσαι διαρκώς σε μία άρνηση και να θεωρείς ότι η πραγματικότητα δεν είναι έτσι αλλά κάπως αλλιώς.
    STEFANOS604
    26.08.2015, 22:16

    Και λίγο για αποφόρτιση του κλίματος

    Πόσο κάνει 1 + 1 = ???. Ερώτηση σε συνέντευξη για διορισμό.

    Δόθηκαν 3 διαφορετικές απαντήσεις γιατί πιστεύαν ότι κάποιο λάκο έχει η φάβα και είναι ερώτηση παγίδα:

    1 + 1 = 2 στα δεκαδικό σύστημα

    1 + 1 = 0 και 1 το κρατούμενο στο δυαδικό σύστημα

    1 και 1 = 11  οπτικά

    Προσελήφθη ο ανιψιός του υπουργού !!!!