ελληνική μουσική
    527 online   ·  210.840 μέλη

    Κατατακτήριες στο Μουσικων Σπουδών Αθήνας και μουσικοκινητική αγωγή

    napalm
    16.09.2015, 23:18

    Καλησπέρα σας!
    Είμαι τελειόφοιτή νηπιαγωγός από το Καποδιστριακό Αθήνας και έχω πτυχίο ηλεκτρικού- εκκλησιαστικού οργάνου. Έχω κανει και τις αρμονιες, θεωρίες και όλα τα σχετικά και ένα χρόνο ειδικό αρμονίας. 

    Θα ήθελα να συνδυάσω τις δύο δουλειές μου αυτές. Έχω δουλέψει ως δασκάλα μουσικοκινητικής σε δραστηριότητες του Δήμου, αλλά θα ήθελα να το εξελίξω.

    1. Θα  ήθελα να δώσω κατατακτήριες στο Μουσικών Σπουδών Αθήνας και θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει τι περίπου θέματα πέφτουν και πόσο δύσκολα είναι.

    2.Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει τι χρειάζεται για να γίνεις δασκάλα μουσικής προπαιδείας ή μουσικοκινητικής αγωγής. Έχω βρει κάποια σεμινάρια αλλά αυτό αρκεί.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων


    sapila
    18.09.2015, 11:58

    Γειά σου φίλη napalm. Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος και περιεκτικός.

    1. Δεν έχω εμπειρία από κατατακτήριες εξετάσεις αλλά θυμάμαι ότι λύναμε θέματα κατατακτηρίων στο ωδείο μου όταν προετοιμαζόμασταν για πτυχίο Ειδικού Αρμονίας και Πανελλαδικές. Θα έλεγα πως το επίπεδο είναι ίσως ένα κλικ πιο πάνω από την Αρμονία των Πανελληνίων. Επίσης οι υποψήφιοι εξετάζονται σε Dictee (καταγραφή μελωδίας παιγμένη στο πιάνο) και Ιστορία Μουσικής. Συζήτησε με το ωδείο σου και σίγουρα θα μπορούν να σε προετοιμάσουν. Η ανακοίνωση για τις φετινές κατατακτήριες είναι εδώ: http://www.music.uoa.gr/proboli-newn/katatakthries-e3etaseis-2015.html

    2. Από ότι γνωρίζω, συνήθως οι δασκάλες προπαιδείας έχουν πτυχίο Ωδικής το όποιο περιλαμβάνει μαθήματα όπως μουσικοπαιδαγωγικά, τραγούδι κλπ. Όσον αφορά τη μουσικοκινητική αγωγή, αυτό μάλλον το διδάσκεσαι σεμιναριακά ή σαν μάθημα επιλογής στο Πανεπιστήμιο. Το γεγονός ότι είσαι και νηπιαγωγός σίγουρα βοηθάει πάντως.

    Ελπίζω να βοήθησα!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sapila, 18-09-2015 12:00 ]


    napalm
    29.09.2015, 23:10
    σε ευχαριστώ πολύ!!! με βοήθησες αρκετά!!!!
    napalm
    29.09.2015, 23:10
    ☺☺☺☺
    manuela41114
    15.06.2016, 17:33

    Εγώ δε βλέπω πως βοηθούν οι σπουδές νηπιαγωγού στο συγκεκριμένο επάγγελμα (μουσικοπαιδαγωγός), πέρα απο την αγάπη για τα παιδιά και την παιδαγωγική κατάρτιση φυσικά, ωστόσο καμία σχέση με τη μουσική δεν έχει. Για να είσαι μουσικοπαιδαγωγός πρέπει εκτός απο καλός δάσκαλος, να είσαι και καλός μουσικός, με ορισμένες δεξιότητες να "τις παίζεις στα δάχτυλα" (όπως αριστη αίσθηση του ρυθμού, δυνατότητες αυτοσχεδιασμού και αναπροσαρμογής σε κάθε περίπτωση, δημιουργικότητα στο σχεδιασμό μουσικών παιχνιδιών, καλή φωνή κα.) Στο μουσικό της Αθήνας υπάρχουν μαθήματα μουσικής παιδαγωγικής και διδακτικής όπου αναλύονται συστήματα orff, dalcroze, kodaly κτλ. Όμως απο όσο ξέρω στο μουσικό της Κέρκυρας υπάρχει ξεχωριστή κατεύθυνση Μουσικής Παιδαγωγικής. (γι αυτό και κλαίω που δεν είμαι στης Κέρκυρας σνιφ).. Απο εκεί και πέρα ρόλο παίζει η προσωπική έρευνα (όπως και σε όλα τα αντικείμενα άλλωστε...) Τώρα, για τα σεμινάρια και λοιπά συνήθως αυτά που βρίσκω εγώ είναι πανάκριβα και δε νομίζω να αξίζουν και τόσο. Εγώ λέω εάν σου αρέσει πολύ η μουσική και τα μουσικοπαιδαγωγικά και έχεις την όρεξη για επιπλέον 5 έτη σπουδών τότε δώσε κατατακτήριες!