ελληνική μουσική
    554 online   ·  210.848 μέλη

    Φωνή τοποθετημένη στα λαρυγγικά αντηχεία

    STEFANOS604
    28.10.2015, 18:21

    Φωνή τοποθετημένη στα λαρυγγικά αντηχεία (Throat Singing)

    Μέχρι τώρα στα Topics φωνητικής είχα συναντήσει κείμενα που προτρέπουν φωνή τοποθετημένη στη μάσκα (στο άνω έμπροσθεν μέρος του ουρανίσκου) και ο τραγουδιστής (ίσως  εκτός από τον κλασσικό) , αλλά και αυτός  που θέλει να αποδίδει  σωστά η φωνή του, χωρίς στο εγγύς μέλλον  να του παρουσιαστεί  πρόβλημα στο λαιμό, πρέπει να μάθει να τοποθετεί τη φωνή του στη μάσκα και ότι όσοι τοποθετούν τη φωνή με κέντρο το λάρυγγα ή το φάρυγγα θα τους δημιουργήσει προβλήματα (πχ κουρασμένη φωνή, συχνά κρυώματα, χαλάρωση, βραχνάδα,  ‘γδαρσίματα’ λαιμού…).

    Σήμερα  παρακολούθησα ένα video - (που δεν είναι στο YOUTUBE , όπου οι φθόγγοι που ακούγονται είναι  ευκρινείς, καθαροί και εντυπωσιακοί  και μερικοί μου θυμίζουν τον ήχο του φλάουτου) - με  Χορωδία Throat Singers που μ΄ εντυπωσίασαν τόσο  οι φωνές όσο και τα σχήματα των εγχόρδων ώστε το είδα πολλάκις :Δείτε το Εδώ:

    Επίσης :

    Ψάχνοντας πληροφόρηση αποκόμισα τα εξής :

    Με φωνή τοποθετημένη στο λαρυγγικό αντηχείο, ένας  τραγουδιστής μπορεί να παράγει δύο ή περισσότερες νότες ταυτόχρονα  (στην πραγματικότητα δύο τόνους κατά την ίδια στιγμή - έναν χαμηλό και έναν υψηλό ) μέσα από εξειδικευμένη τεχνική φώνησης εκμεταλλευόμενος τα χαρακτηριστικά συντονισμού του λαρυγγικού αντηχείου.

    Η Tuva είναι μια κατεξοχήν αγροτική περιοχή της Ρωσίας που βρίσκεται βορειοδυτικά της Μογγολίας . Εκεί ,αυτή  την τεχνική τη λένε  Khφφmei . Οι τραγουδιστές χρησιμοποιούν μια μορφή κυκλικής αναπνοής που τους επιτρέπει να ‘κρατούν’ πολλές νότες για μεγάλη χρονική διάρκεια .

    Ερωτήματα:

    1. Μπορεί μια φωνή να είναι τοποθετημένη ταυτόχρονα σε 2 θέσεις (λάρυγγα / μάσκα , Φάρυγγα /λάρυγγα , Φάρυγγα /μάσκα....) ;
    2. Έλληνες τραγουδιστές (Μου θυμίζουν το Ν Γούναρη),  σαν περάσματα σε κάποια τραγούδια, χρησιμοποιούν τους λεγόμενους  λαρυγγισμούς . Είναι παρόμοιας τεχνικής φώνησης ;
    3. Είναι τεχνική προς αποφυγή για τους πολλούς ;
    4. Υπάρχει στην Ελλάδα κάποια σχολή που διδάσκονται ‘’λαρυγγισμοί’’ ;
    5. Ο κλασσικός τραγουδιστής διδάσκεται τέτοια τεχνική ;

    lgiorgos
    29.10.2015, 00:53

    Είχαν έρθει και στην Ελλάδα πριν αρκετά χρόνια κάποιοι από Μογγολία που τραγουδούσαν με αυτή την τεχνική. Είναι εντυπωσιακό αν μη τι άλλο! Απ'ότι φαίνεται η μία φωνή είναι σφύρηγμα και η άλλη είναι κάτι σαν vocal fry. Για αυτό γίνεται να συνδυαστούν. Νομίζω πως είναι καλύτερο να μην το προσπαθήσει κανεις χωρίς ειδικό δάσκαλο γιατί φαίνεται πολύ επικίνδυνο. Εννοείται πως δεν διδάσκεται τέτοια τεχνική ο κλασσικός τραγουδιστής και μάλλον κανένας άλλος τραγουδιστής εκτός του συγκεκριμένου είδους. Δεν ξέρω τι είναι οι λαρυγγισμοί. Η φωνή του Γούναρη όπως την ακούω μου θυμίζει λίγο το crooning που χρησιμοποιούν οι τραγουδιστές της τζαζ ή την mezza voce στην κλασσική μουσική. Για να παράξεις ήχο τύπου Γούναρη θα πρέπει να έχεις απόλυτη χαλάρωση στις φωνητικές σου χορδές και στον λαιμό γενικά. Ο ήχος που παράγεται είναι χαμηλής έντασης. Όλα αυτά βέβαια τα υποθέτω. Δεν ξέρω, εσυ τι νομίζεις; Απ'ότι φαίνεται οι παλιοί Έλληνες τραγουδιστές το έψαχναν πολύ περισσότερο απ΄ότι οι σημερινοί δυστυχώς...

    >

    >
    STEFANOS604
    29.10.2015, 08:57

    Αυτά τα αμανέδικου τύπου περάσματα τα ανέφερα ως λαρυγγισμούς εντός εισαγωγικών ('' '')γιατί δεν ήμουν σίγουρος   για τη σωστή ονομασία και θα ήθελα να ξέρω τη σωστή λέξη: Πχ

    Στο χρόνο 2:48

     

    Στο χρόνο 11:22 ο ‘’λαρυγγισμός’’ της Αλεξίου στη συνοδεία της χορωδίας