ελληνική μουσική
    785 online   ·  210.833 μέλη

    Είναι καλή αυτή η κιθάρα;

    Polilogas
    02.11.2015, 01:16

    Γειά σας.
    Έκανα εγγραφή σε ωδείο για να μάθω ακουστική κιθάρα, όμως οι τιμές για μια ακουστική κιθάρα στη ρόδο ξεκινάνε από 180 ευρώ.Με μια ματιά που έριξα στο ίντερνετ βρήκα στην ίδια τιμή (και άλλες πιο φτηνές εννοείτε) μια με τα εξής χαρακτηριστικά:

    Ηλεκτροακουστική με σκάφος Dreadnought,
    καπάκι από έλατο
    πλάτη και πλαϊνά από μαόνι,
    μπράτσο από μαόνι και ταστιέρα από rosewood.

    Επίσης διαθέτει Θήκη ώμου, Extra χορδές, Λουρί Ωμου, Πέννες και Εκπαιδευτικό DVD.

    Είναι καλή για έναν που θα ξεκινήσει την κιθάρα;

    Η κιθάρα


    JULIOS
    02.11.2015, 17:30

    Καλησπέρα.

    Προφανως δεν θες να δωσεις πανω απο ενα 200ρι

    Θα ελεγα να κοιταξεις καμια Yamaha που εχουν και το καλυτερο quality control (ειδικα σε "φτηνα" οργανα -κατα την γνωμη μου-.)

    Κατα τα αλλα μην περιμενεις μεγαλες διαφορες παρα μονο αν η κιθαρα θα ειναι για πεταμα μετα απο κανα χρονο ή οχι.Γι αυτο σου προτεινω καμια Yamaha ακομα κ 2ρο χερι που λογικα δεν θα σου βγαλει προβληματα.


    Brokenchord
    02.11.2015, 19:02

    Θα βρεις καλύτερο όργανο στα ίδια λεφτά αν κοιτάξεις στα μεταχειρισμένα.
    Το ότι κάποιος πουλά την παλιά του κιθάρα δεν σημάνει ντε και καλά ότι έχει κάποιο πρόβλημα το όργανο. Η πιο συνηθισμένη περίπτωση είναι να θέλει να μαζέψει λεφτά για να αγοράσει ένα καλύτερο μιας και το παίξιμο του ανέβηκε επίπεδο.

    Προς το παρόν απέφυγε της ηλεκτροακουστικές και μείνε στις σκέτες ακουστικές. Ξέρω ότι σε πωρώνει η ιδέα ότι θα μπορείς να την συνδέεις με κάποιο ενισχυτή κάποια στιγμή αλλά στην φάση που είσαι δεν σου χρειάζεται. Και δεν θα σου χρειαστεί για πολύ καιρό ακόμα. Θα σκάσεις τζάμπα λεφτά για τα μπλιμπλίκια.

     To όργανο φτηνό η ακριβό ότι κ αν είναι, είναι επένδυση.Ακόμα κ αν μείνει μέσα σε κάποια ντουλάπα να μαζεύει σκόνη, ποτέ δεν ξέρεις. Αλλά νομίζω πως κάποιος που γράφεται σε ωδείο 
     είναι και κάποιος που θέλει να ασχοληθεί σοβαρά. Μπορώ να νιώσω την ανυπομονησία και την αγονία σου να έχεις επιτέλους την δικιά σου κιθάρα αλλά κάνε υπομονή, ψάξε καλά και δεν θα χάσεις.

    Τα 200 γύργια είναι ένα καλό κομπόδεμα για μια αξιοπρεπέστατη πρώτη ακουστική κιθάρα.

    Αυτά απο εμένα

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Brokenchord, 02-11-2015 19:11 ]


    Polilogas
    03.11.2015, 04:15

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. {#emotions_dlg.blush}

    Δεν έχω ιδέα από χαρακτηριστικά για αγορά κιθάρας, όμως μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω μεταχειρισμένες;.
    Ναι όντως στην αρχή δε θα μου είναι χρήσιμη μια ηλεκτροακουστική κιθάρα ούτε θα μου φανεί χρήσιμη η διαφορά στον ήχο μιας και πρόκειται για αρχάριο, όμως δε θέλω να μη μου ακούγεται καλά, είτε είναι αρχή ή κάτι προχωρημένο, ο ήχος θα με ενθαρρύνει περισσότερο.

    Μίλησα με το δάσκαλο και θα ξεκινήσουμε τα μαθήματα πάνω σε μια κλασική (με πένα φυσικά) έως ότου αγοράσω μια ακουστική.
    Επίσης τυχαίνει να έχω ενισχυτή στο σπίτι. {#emotions_dlg.rolleyes}

    Τελικά είναι καλή αυτή η κιθάρα για αρχή;


    Brokenchord
    03.11.2015, 09:45

    Καλημέρα!

    Ξαγρυπνίες απο την κιθαροαγονία βλέπω! 

    Αν σου άρεσε ο ήχος της. Έστο χτυπώντας μια μια τις χορδές
    Αν την ένιωσες άνετα στα χέρια σου. 
    (Ειναι απο το ίντερνετ βεβαια)
    Αφού έχεις ενυσχητή κιθάρας κ όχι οτιδήποτε άλλο.

    Τσίμπα την.  Μια χαρά φαίνεται για αρχή.

    Δεν είναι μόνο ο ήχος που θα σου κρατήσει το ενδιαφέρον, αλλλά κ άλλα πράματα! 


    Polilogas
    07.11.2015, 05:57

    Καλημέρα παιδιά.
    Συγνώμη που αργησα να απαντήσω.


    Τελικά θα ακολουθήσω τη συμβουλή του Brokenchor , έψαξα να βρω αν η κιθάρα αυτή μου αρέσει στον ήχο που βγάζει, όμως δε τη βρίσκω πουθενά στο youtube για να ακούσω τον ήχο της ;/. Για το πως θα είναι πάνω μου δεν ξέρω, αλλά δε νομίζω να έχει πολύ μεγάλη διαφορά, λογικά θέμα συνήθειας θα είναι, σωστά; :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Polilogas, 07-11-2015 08:07 ]


    Brokenchord
    07.11.2015, 09:48

    Γιατί δεν μας λες το ακριβές μοντέλο μάρκα κτλπ?


    Polilogas
    07.11.2015, 11:41
    Κιθάρα Ηλ. Ακουστική ASHTON SPD25CEQ-WRS
    AndrewPap
    09.11.2015, 17:13

    Βασικά, θέμα συνηθειας είναι πολλά τα πράγματα....Smile

    ...χωρις να ειμαι και ο ειδικότερος πάντως, θα σου πρότεινα να μην παρεις κιθάρα που δεν μπορείς να δεις και να παίξεις, "ζωντανά"...

    Ο ηχος μιας κιθαρας απο τα ηλεκρονικα μέσα (π.χ. youtube) μπορεί να διαφέρει σημαντικά απο την πραγματικότητα, κατά τη γνώμη μου.... 

    Γιατι δεν κάνεις μια βολτα απο ολα τα μουσικομάγαζα της Ροδου να δοκιμασεις κιθάρες π.χ. κάτω των 250€ ωστε να πάρεις μια ιδέα????


    Brokenchord
    09.11.2015, 17:40

    Τι εννοείς όσο κ αν έψαξες δεν βρήκες Demo?


    Δεν μ αρεσε προσωπικά λιγο θαμπή

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Brokenchord, 09-11-2015 17:43 ]