ελληνική μουσική
    359 online   ·  210.815 μέλη
    fanya24
    17.11.2015, 20:42

    Καλησπέρα,
    Είμαι μαθήτρια της 3ης λυκείου και με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με την μουσική τεχνολογία. 
    Συγκεκριμένα, με ενδιαφέρει το πρόγραμμα BA/BSC (HONS) Audio Production στη Sae.
    Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει αν θα μου δώσουν χαρτί κι αν αυτό θα είναι αναγνωρισμένο?


    MixalisP
    18.11.2015, 14:42
    ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ ούτε έναν λόγο να πας σε σχολή για να μάθεις ηχοληψία, το portfolio η όρεξη και το πάθος του ηχολήπτη μετράει , όχι το χαρτί.
    fanya24
    18.11.2015, 23:07

    Παράθεση:

    Το μέλος MixalisP στις 18.11.2015, 14:42 έγραψε...

    ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ ούτε έναν λόγο να πας σε σχολή για να μάθεις ηχοληψία, το portfolio η όρεξη και το πάθος του ηχολήπτη μετράει , όχι το χαρτί.


     Δε διαφωνώ, αλλά θέλω να το κάνω σωστά. Πιστεύω ότι σε μία σχολή θα μάθω πράγματα που δε θα μπορούσα μόνη μου, θα αποκτήσω εμπειρία και γνωριμίες και ένα "χαρτί" το οποίο, όπως και να το κάνουμε, είναι πλέον απαιραίτητο.
    Γιατί το πάθος, αν και είναι ότι πιο σημαντικό μπορεί να διαθέτει κανένας στον χώρος της τέχνης, δεν είναι αρκετό


    JASONTRI
    20.11.2015, 01:10

    Αγαπητη Fanya 24 , Καλησπερα

    Ειμαι ηχοληπτης και αποφοιτος της SAE Εχω παρη  πριν αρκετα χρονια το Audio engineering diploma . Από την εμπειρια των σπουδων μου στην SAE μπορω να σου πω με βεβαιοτητα  ότι  τα προγραμματα διδασκαλιας  αλλα και η πρακτικη εξασκηση που θα εχεις στην σχολη είναι από τα καλυττερα στον κοσμο σχετικα με την ηχοληψια . Οσο για το χαρτι που θα παρης bachelor of recording art αν δεν κανω λαθος  , το σιγουρο είναι ότι είναι  αναγνωρισμενο στην αγορα εργασιας καθοτι η φημη της σχολης είναι δεδομενη οχι μονο στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο πραγμα πολύ χρησιμο αν καποια στιγμη θελησης να εργαστης  στο εξωτερικο. Τωρα αν το πτυχιο –διπλωμα το αναγνωριζη το Ελληνικο κρατος αυτό μπορουν να σε κατατοπισουν υπευθυνα μονο οι ανθρωποι της σχολης.

    Τωρα αν χρειαζεται να πας σε σχολη για να μαθης την τεχνη της ηχοληψιας και της μουσικης παραγωγης  η απαντηση μου ειναι  ναι  και σε κάθε περιπτωση  και ποτε μην επιτρεψεις σε καποιον να σου πη το αντιθετο  Για την ιστορια σου αναφερω ότι και εγω πιστευα ότι  αν ασχοληθης λιγο με την ηχοληψια και διαβασης μερικα βιβλια και κανενα manual εγινες ηχοληπτης και παρολο που ασχοληθηκα πολλα χρονια διαβαζοντας συστηματικα  και γενικα ψαχοντας το αντικειμενο όταν γραφτηκα στη σχολη θεωρουσα τον εαυτο  μου σχετικο με το ειδος , στην πορεια των σπουδων όμως ανακαλυψα ότι παρολο την εντατικη   ενασχοληση  μου οι γνωσεις μου ηταν ελαχιστες  !

    Οσο αφορα το επαγγελμα του ηχοληπτη  είναι ένα πολύ ομορφο επαγγελμα  αν σου αρεση η μουσικη ο ηχος και η τεχνολογια , όμως είναι ένα επαγγελμα δυσκολο  και με ελαχιστες προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης ιδιως στην  Ελλαδα και ιδιως αυτην την εποχη οπου η μουσικη βιομηχανια βρισκεται σε τελμα , τα καναλια και οι ραδιοφωνικοι σταθμοι εκτος από ότι είναι μετρημενα στα δαχτυλα κλεινουν το ένα μετα το άλλο αφου αφησουν πρωτα τους τεχικους απληρωτους για κανα δυο χρονια . Ετσι λοιπον αν δεν εχεις ηδη εξασφαλισμενη καποια θεση εργασιας στο τομεα η συμβουλη μου είναι ξανασκεψου το .

    Φυσικα η επιλογη είναι παντα δικη σου και μονο εσυ θα αποφασισης για τον εαυτο σου σου ευχομαι καλη επιτυχια σε ότι και αν κανης  !!!!!!!!!!


    despinakontogianni
    20.11.2015, 01:42
    Συμφωνώ απόλυτα με το μέλος JASONTRI. Θα ήταν δώρο στην επαγγελματική σου σταδιοδρομία η εμπειρία κι όοοο,τι μπορεί να σου προσφέρει η SAE.
    JASONTRI
    20.11.2015, 01:55
    Επισης θα ηθελα να προσθεσω αν αποφασισης να ασχοληθης με την ηχοληψια - μουσικη παραγωγη καλο θα ηταν αν οχι απαραιτητο να εχεις και γνωσης μουσικης τουλαχιστον σε επιπεδο να παιζης ενα μουσικο οργανο και βασικες θεωρητικες γνωσεις.
    investor
    20.11.2015, 02:08
    Αν δεν είναι πανεπιστήμιο(που δεν είναι),τότε είναι-πάνω κάτω-επιπέδου ΙΕΚ.Οπότε δεν αξίζει,τουλάχιστον αν πρόκειται για μουσική τεχνολογία.Δεν πρόκειται ποτέ να αποκτήσεις τις γνώσεις που χρειάζονται για να γίνεις μουσικοτεχνολόγος και κανένας δεν θα σε προσλάβει.Ούτε εδώ,ούτε στο εξωτερικό.
    JASONTRI
    20.11.2015, 02:32
    Και κατι τελευταιο αλλα πολυ σημαντικο αν αποφασισης να σχοληθης με την ηχοληψια μουσικη παραγωγη θα πρεπει να εχεις παρα πολυ υπομονη καθως να εισαι σιγουρη οτι θα συναντησης παρα πολους ασχετους και καφρους !!!!!
    despinakontogianni
    20.11.2015, 16:26

    Παράθεση:

    Το μέλος investor στις 20.11.2015, 02:08 έγραψε...

    Αν δεν είναι πανεπιστήμιο(που δεν είναι),τότε είναι-πάνω κάτω-επιπέδου ΙΕΚ.Οπότε δεν αξίζει,τουλάχιστον αν πρόκειται για μουσική τεχνολογία.Δεν πρόκειται ποτέ να αποκτήσεις τις γνώσεις που χρειάζονται για να γίνεις μουσικοτεχνολόγος και κανένας δεν θα σε προσλάβει.Ούτε εδώ,ούτε στο εξωτερικό.

    Η SAE πλέον είναι κολλέγιο..είναι παγκόσμιος φορέας με υποδομές που κανένα τμήμα δημόσιου πανεπιστημίου δεν έχει φανταστεί. Είναι BA/BSc το πτυχίο. Είναι απ' τις πιο διάσημες σχολές για creative industries στην Ευρώπη και στον κόσμο. Μέχρι πρόσφατα δίδασκε ο Chris Tsangarides. Τι λέτε; Από την εμπειρία μου στο χώρο λέω πως-στην Ελλάδα-όταν κάποιος βλέπει SAE στο βιογραφικό σου-στην περίπτωση που έχεις μπει στη διαδικασία να μοιράσεις βιογραφικά και δεν σ' έχουν ήδη "βουτήξει" από το networking που 'χεις κάνει τα χρόνια, μήνες που είσαι στη σχολή-ξέρει τι να περιμένει από σένα και τι γνώσεις έχεις. Πολλοί φίλοι απ' αυτό τμήμα (από diploma ή BA/BSc) είναι ήδη στο εξωτερικό σε studios, ραδιόφωνα κλπ. Κι όλοι κάτω από τριάντα. 

    Δε λέω πως με το καλημέρα σας σου βρίσκει δουλειά, αλλά σίγουρα δε μένεις και στον αέρα. Μιλώντας πάντα για το τμήμα ηψχολήψίας, μηχανικών ήχου και λοιπής τεχνολογίας. 

    fanya24, αν μπορείς να στηρίξεις οικονομικά το τμήμα κάντο και δώσου σ' αυτό. Είναι αρκτά δύσκολο να την τελειώσεις, επίσης!


    investor
    20.11.2015, 21:29
    Σε 18 μήνες δεν γίνεσαι μουσικοπαραγωγός,όπως γράφουν στο site τους οι Sae...Σε 18 μήνες δεν γίνεσαι απολύτως τίποτα επαγγελματικά.Δεν είναι δυνατόν σοβαρά πανεπιστήμια σε Γερμανία και Αγγλία να έχουν τέλειο εξοπλισμό και να θέλουν τα διπλά χρόνια για να σου μάθουν τα πολύ βασικά και αυτοί εδώ να σου μαθαίνουν τα πάντα σε 18 μήνες.Πασαλείματα κάνουν οι άνθρωποι.
    fanya24
    20.11.2015, 23:41


    Παράθεση:

    Η SAE πλέον είναι κολλέγιο..είναι παγκόσμιος φορέας με υποδομές που κανένα τμήμα δημόσιου πανεπιστημίου δεν έχει φανταστεί. Είναι BA/BSc το πτυχίο. Είναι απ' τις πιο διάσημες σχολές για creative industries στην Ευρώπη και στον κόσμο. Μέχρι πρόσφατα δίδασκε ο Chris Tsangarides. Τι λέτε; Από την εμπειρία μου στο χώρο λέω πως-στην Ελλάδα-όταν κάποιος βλέπει SAE στο βιογραφικό σου-στην περίπτωση που έχεις μπει στη διαδικασία να μοιράσεις βιογραφικά και δεν σ' έχουν ήδη "βουτήξει" από το networking που 'χεις κάνει τα χρόνια, μήνες που είσαι στη σχολή-ξέρει τι να περιμένει από σένα και τι γνώσεις έχεις. Πολλοί φίλοι απ' αυτό τμήμα (από diploma ή BA/BSc) είναι ήδη στο εξωτερικό σε studios, ραδιόφωνα κλπ. Κι όλοι κάτω από τριάντα. 

    Δε λέω πως με το καλημέρα σας σου βρίσκει δουλειά, αλλά σίγουρα δε μένεις και στον αέρα. Μιλώντας πάντα για το τμήμα ηψχολήψίας, μηχανικών ήχου και λοιπής τεχνολογίας. 

    fanya24, αν μπορείς να στηρίξεις οικονομικά το τμήμα κάντο και δώσου σ' αυτό. Είναι αρκτά δύσκολο να την τελειώσεις, επίσης!




    Σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και την ενθάρυνση, γιατί πραγματικά πιστεύω (και ακούω) ότι μόλις τελειώσω τη σχολή, δε θα μπορέσω να βρω δουλειά. Οπότε λοιπόν, πολλοί πιστεύουν ότι καλύτερο θα ήταν να πάω στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο που έχει ένα ανάλογο τμήμα, το οποίο όμως δε πιστεύω ότι είναι αντάξιο, χωρίς βέβαια να έχω προσωπική εμπειρία για να κρίνω. Η αλήθεια είναι ότι 425 τον μήνα που είναι η SAE πάνω κάτω, δεν είναι εύκολο να βρεθούν, παρόλα αυτά έχω αναλάβει πλήρη ευθύνη αυτής μου της απόφασης και επιμένω στο να δουλεύω κι εγώ ούτως ώστε να βάζω, αν όχι όλα, τα μισά από τα χρήματα. Τώρα, όσο αναφορά το επίπεδο δυσκολίας, γνωρίζω ότι δε θα είναι εύκολο, είμαι όμως αποφασισμένη!


    fanya24
    20.11.2015, 23:46

    Παράθεση:

    Το μέλος investor στις 20.11.2015, 21:29 έγραψε...

    Σε 18 μήνες δεν γίνεσαι μουσικοπαραγωγός,όπως γράφουν στο site τους οι Sae...Σε 18 μήνες δεν γίνεσαι απολύτως τίποτα επαγγελματικά.Δεν είναι δυνατόν σοβαρά πανεπιστήμια σε Γερμανία και Αγγλία να έχουν τέλειο εξοπλισμό και να θέλουν τα διπλά χρόνια για να σου μάθουν τα πολύ βασικά και αυτοί εδώ να σου μαθαίνουν τα πάντα σε 18 μήνες.Πασαλείματα κάνουν οι άνθρωποι.


    Για την ακρίβεια, το πρόγραμμα διαρκεί 36 μήνες, κι όπως αναφέρθηκε προηγουμένως, είναι κολλέγιο. Επίσης δεν είναι ελληνικό, αλλά τηρεί τα παγκόσμια standards. Δε περιμένω όμως ότι αυτοί οι 36 μήνες οπουδήποτε θα με έκαναν μουσικό παραγωγό, παντού και πάντα και τα πάντα γίνονται με κόπο. 


    despinakontogianni
    25.11.2015, 14:41
    Νομίζω το κόστος είναι το ίδιο με το να φύγεις και να μείνεις στο Ληξούρι..sooo..καλή τύχη!
    solsound
    29.11.2015, 18:36
    ean 8es na kaneis kati swsta pigene kalitera eksoteriko. gia musiki texnologia stin sae 8a akriboplirosis ta panta an 8es bebea kai na kaneis ti doulia pou spoudases meta kai prooptikes gia oloi sou ti zoi to eksoteriko einai monodromos / i prospa8ise na perasis sta TEI musikis texnologias pou einai anta3ia .
    JASONTRI
    30.11.2015, 23:14
    Επισης μπορεις να πας για ιδιαιτερα μαθηματα στο ABBEY ROAD STUDIO η ακομη καλλυτερα στα BLADE STUDIOS του Λονδινου, ωπου θα γνωρισης και διασημους παραγωγους και καλλιτεχνες !!!!!!. ας σοβαρευτουμε λιγο..................
    stet
    30.11.2015, 23:56

    Βλέποντας την αγωνία του ατόμου να μπορέσει να διαλέξει ότι καλύτερο μπορεί και θέλει να πετύχει για το μέλλον του, θα ήθελα να πω δυό λόγια, με σκοπό να βοηθήσω έστω και λίγο αν μπορώ, ένα άτομο το οποίο είναι άγνωστο σε εμένα. Θεωρώ σαν δεδομένο ότι το ενδιαφέρον είναι πραγματικό και δεν πρόκειται απλώς για μία έμμεση διαφήμιση με μορφή ερωτο-απαντήσεων, αλλά ακόμα και έτσι αν είναι δεν πειράζει, κάποιες πληροφορίες μπορεί να είναι χρήσιμες σε κάποιον που ενδιαφέρεται.

    Δεν τυχαίνει να γωρίζω την Sae και το πρόγραμμα σπουδών τους, αλλά από ότι είδα στην ιστοσελίδα της Sae, δίνει Βρετανικό πτυχίο Bachelor. To πτυχίο bachelor από όσο γνωρίζω αναγνωρίζεται πλήρως σε όλη την ευρώπη. Όταν αποφοιτήσει κάποιος από ένα τέτοιο κολλέγιο, το πτυχίο bachelor που θα πάρει θα πρέπει να είναι απολύτως ίδιο με αυτό που θα έπαιρνε αν φοιτούσε στην Βρετανία στο πανεπιστήμιο Middlesex University, με το οποίο συνεργάζεται το ίδρυμα που είναι στην ελλάδα. Για σιγουριά ρωτήστε το αυτό.
     

    Η διάρκεια σπουδών στην Αγγλία (γενικά για ένα πτυχίο) είναι 36 μήνες, δηλαδή 3 χρόνια. Αυτός είναι και ο χρόνος σπουδών στην Αγγλία για να πάρει κάποιος γενικά το πρώτο πανεπιστημιακό πτυχίο (Bachelor) και αν διακριθεί για την βαθμολογία του, τότε το παίρνει  με honours, δηλαδή παίρνει "Bachelor in honours" που σημαίνει "με άριστα" ή με "αριστεία". Το bachelor  μετράει πολύ στην αγορά εργασίας σαν το σπουδαιότατο πρώτο βήμα, ή αν προτιμάτε σαν το σπουδαιότατο πρώτο άλμα προς την επαγγελματική επιτυχία. (Αυτό το HONS που διάβασα παραπάνω να υποθέσω ότι σημαίνει "Honours"?)

    Φυσικά και η εργασιακή εμπειρία που θα αποκτήσει ο απόφοιτος και κάτοχος πτυχίου Bachelor, στην πορεία της εργασίας του μετά την αποφοίτηση, θα παίξει και αυτή τον δικό της μεγάλο ρόλο.
     

    Στη Αμερική η διάρκεια σπουδών γενικά για κάποιο πτυχίο Bachelor είναι 4 έτη, αλλά μη νομίζεις ότι στην Αγγλία κάνουν κάτι λιγότερο, απλά το αμερικάνικο σύστημα είναι λίγο διαφορετικό από το αγγλικό. Δηλαδή στο αμερικάνικο σύστημα μπορείς να πάρεις σαν μάθημα επιλογής "ελληνική γλώσσα", όπου σαν ελληνας που είσαι τα μιλάς άψογα, άρα έχεις ένα Α + plus στο μάθημα αυτό, κάτι που σου ανεβάζει τον μέσο όρο της βαθμολογίας σε όλα τα μαθήματα και έτσι μπορείς να πάρεις καλύτερους βαθμούς στο πτυχίο. Ή ακόμα μπορείς να επιλέξεις σαν μάθημα επιλογής "κολύμβηση" που ξέρεις π,χ, ότι είσαι πολύ καλός σε αυτό, άρα να έχεις και από εκεί ένα A+ Plus, κάτι που θα σου ανεβάσει τον μέσο όρο της γενικής βαθμολογίας.
     

    Στο Αγγλικό σύστημα δεν εχεις δυνατότητα να πάρεις ένα τέτοιο μάθημα "χάρισμα", και τα μαθήματα επιλογής είναι και αυτά σχετικά με το αντικείμενο σπουδών σου και έτσι παραμένεις σφικτά συνδεδεμένος με το κύριο αντικείμενο των σπουδών σου οπότε τελειώνεις σε 3 χρόνια. (παρενθετικά λέω ότι στην Σκωτία ίσως να υπάρχουν κάποιες διαφορές στα έτη, ας κοιτάξει ο κάθε ενδιαφερόμενος τι ισχύει)

    Φυσικά στην Αμερική για αυτό το 4 έτος πληρώνεις, δεν είναι δωρεάν. Στην Αγγλία "καθαρίζεις" σε 3 χρόνια, άρα πληρώνεις 1 έτος λιγότερο, άρα σου έρχεται πιό φτηνά, όχι μόνο σαν τα δίδακτρα του ενός επιπλέον έτους, αλλά σου έρχεται φτηνότερα και σαν κόστος διαμονής, (ενοίκια, φαγητό, και διάφορα αλλά έξοδα).
    Επειδή διάβασα σε προηγούμενο ποστ (με αγγλικούς χαρακτήρες) κάτι περίπου "πήγαινε κατευθείαν στην αγγλία να σπουδάσεις", πρέπει να πω ότι δεν είναι έτσι κάτι τόσο απλό να πάς κατευθείαν στο αγγλικό πανεπιστήμιο, γιατί θα πρέπει να υπολογήσεις τα δίδακτρα του προγράμματος σπουδών που θα ακολουθήσεις (πληροφορίες στα site των πανεπιστημίων)  και σε αυτά να προσθέσεις και το κόστος διαμονής, φαγητού, εισητήρια αεροπορικά ή και απλά καθημερινά, και διάφορα άλλα έξοδα, και θα πρέπει να γνωρίζεις ότι η Αγγλία είναι ακριβή για το μέσο εισόδημα. Για τους πλούσιους δεν τίθεται κανένα τέτοιο θέμα. Δεν το λέω αυτό για να αποθαρρύνω κανέναν, το λέω για να ληφθεί υπ όψιν.

    Αν πας κατευθείαν στην Αγγλία για σπουδές θα πρέπει επίσης να ζυγίσεις καλά τα αγγλικά που μιλάς και που καταλαβαίνεις. Είσαι σίγουρος-η ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις και να κατανοήσεις τους αγγλικούς όρους του προγράμματος που σε ενδιαφέρει; Μήπως χρειάζεσαι κάποια εντατικά μαθήματα αγγλικών και με χρήση των όρων του αντικειμένου που θα σπουδάσεις ειδικά αν σκοπεύεις να αρχίσεις (ή να συνεχίσεις) σπουδές στην Βρετανία; Δες το καλά αυτό.

    Από όσο γνωρίζω τα μαθήματα στα κολλέγια στην Ελλάδα γίνονται στα ελληνικά, γιατί δίνουν πρώτα έμφαση στην κατανόηση των μαθημάτων. Παράλληλα όμως ο ενδιαφερόμενος-φοιτητής  πρέπει να δείξει ενδιαφέρον για να καταλαβαίνει όσο πιό καλά την αγγλική γλώσσα. Όσο πιό καλά καταλαβαίνει αγγλικά, τόσο το καλύτερο, γιατί θα του χρειαστούν, ειδικά αν συνεχίσει τις σπουδές του στην Βρετανία.

    Επικοινώνησε με το Sae και κάνε αρκετές ερωτήσεις.

    Μιά επκοινωνία με τον Σύνδεσμο Ελληνικών Κολλεγίων, πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμη.
    Σύνδεσμος Ελληνικών Κολλεγίων
    http://hca.gr/

    υ/σ  Όλοι γνωρίζουν ότι τα ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ είναι Ανώτερα από τα ιεκ, και τα ιεκ είναι κατώτερα των Πανεπιστημίων. fanya24 γενικά  θα πρέπει να γνωρίζεις ότι υπάρχουν και αυτοί που κινούνται από ταπεινά κίνητρα και φθονούν τα Κολλέγια.

    Φθονούν την ιδιωτική εκπαίδευση για πολλούς λόγους, ίσως και προσωπικούς ή καθαρά ιδεοληπτικούς-κομματικούς. Φθονούν αυτούς που πάνε σε ιδιωτικά Πανεπιστήμια, ποιός ξέρει, ίσως επειδή δεν μπορούν να πάνε οι ίδιοι, ή για όποιον άλλο λόγο μπορείς ή δεν μπορείς να φανταστείς. Επίσης Φθονούν και την επιτυχία των άλλων. Αυτή είναι μία αλήθεια που σίγουρα έχω διαπιστώσει.

    Ακόμα και αυτά που διαβάζεις τώρα σε αυτό το ποστ από ένα απλό μέλος (εμένα) του φόρουμ, θα πρέπει να τα διασταυρώσεις, γιατί κανείς δεν μπορεί να σου πεί τι να κάνεις και οι πραγματικά αρμόδιοι να σου δώσουν όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται είναι τα ιδρύματα-Κολλέγια που συνεργάζονται με τα Βρετανικά Πανεπιστήμια. Το λέω αυτό προς αποφυγήν άσκοπων παρεξηγήσεων. Έχω ξαναγράψει σε παρόμοιο θέμα ότι μόνο οι ίδιοι οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αποφασίσουν τι να κάνουν.

    Ότι πάντως και αν αποφασίσεις να κάνεις, σου εύχομαι καλή επιτυχία.


    solsound
    01.12.2015, 12:38
    k.JASONTRI de xriazete na ginete aytos o xlebasmos gia to post h ousia den einai na pisoume na paei kapoios ekei pou nomizoume emeis oti einai kala simasia exoun ta gegonota kai oti ayta 8a epireasoun tin zoi aytou pou e8ese tis erotisis peri ixolipsias gia olh ti zoi den einai kati aplo wste o ka8enas na ypostirizi ti sxoli tou me to et 8elw ean katsi kai psa3i kai bri gegonota 8a di oti o eksoteriko einai sxedon monodromos gia mia kali ekpedeysi sti musiki texnologia kai epeisis epeidi gnorizw gia to bachelor tis sae na 8imiso oti o protos 1.5 xronos einai to audio "engineering" kai alos 1.5 xronos sxedon einai kata 1/2 askopo management an exei mialo kai koita3i 8a di ta stoixia kai ayth. Elpizw na kaneis tis swstes epiloges kai na dis kai alla pragmata pou sou aresoun ean skopebis na minis ellada 8a protina kai koita3is gia kati allo.
    investor
    01.12.2015, 15:03
    Αν διαβάσει κανείς το όλο post,και τις ερωτήσεις-απαντήσεις που δίνουν οι ίδιοι άνθρωποι(του τύπου "...αξίζει?" και λίγο παρακάτω "ναι,σίγουρα αξίζει!!!"),εύκολα καταλαβαίνει ότι πρόκειται για διαφήμιση της SAE.Oπότε αφήστε τους να τα λένε μόνοι τους.Βγάλτε το και Berklee.
    JASONTRI
    01.12.2015, 21:10
    Nαι Κυριε Investor αφηστε μας να τα λεμε μονοι μας ειναι το καλλυτερο που εχεται να κανεται
    JASONTRI
    01.12.2015, 21:27
    Κ solsound μαλλον δεν διαβασατε τα προηγουμενα posts η δεν κατανοησατε ακριβως καθως αυτα ειναι γραμμενα σε Ελληνικα και οχι σε greeklish Προτεινω να διαβασεται παλι προσεκτικα το τι εχω γραψη ειδκα εγω καθως απευθυνεσται σε εμενα Αν παλι εχεται δυσκολια στην αναγνωση ελληνικης γραφης λυπαμαι αλλα δεν μπορω να τα ξαναγραψω σε greklish