ελληνική μουσική
    610 online   ·  210.851 μέλη
    fanya24
    01.12.2015, 22:28

    Παράθεση:

    Το μέλος solsound στις 29.11.2015, 18:36 έγραψε...

    ean 8es na kaneis kati swsta pigene kalitera eksoteriko. gia musiki texnologia stin sae 8a akriboplirosis ta panta an 8es bebea kai na kaneis ti doulia pou spoudases meta kai prooptikes gia oloi sou ti zoi to eksoteriko einai monodromos / i prospa8ise na perasis sta TEI musikis texnologias pou einai anta3ia .


    το πρόβλημα με τα ΤΕΙ μουσικής τεχνολογίας είναι ότι το ένα είναι στο ρέθυμνο και το άλλο στην κέρκυρα κι εγώ για οικογενειακούς λόγους δε μπορώ να αφήσω την Αθήνα, αλλιώς θα πήγαινα στο Ιόνιο Παν/μιο που έχει ένα τμήμα τέχνων ήχου και εικόνας


    fanya24
    01.12.2015, 22:36

    Παράθεση:

    Το μέλος stet στις 30.11.2015, 23:56 έγραψε...

    Βλέποντας την αγωνία του ατόμου να μπορέσει να διαλέξει ότι καλύτερο μπορεί και θέλει να πετύχει για το μέλλον του, θα ήθελα να πω δυό λόγια, με σκοπό να βοηθήσω έστω και λίγο αν μπορώ, ένα άτομο το οποίο είναι άγνωστο σε εμένα. Θεωρώ σαν δεδομένο ότι το ενδιαφέρον είναι πραγματικό και δεν πρόκειται απλώς για μία έμμεση διαφήμιση με μορφή ερωτο-απαντήσεων, αλλά ακόμα και έτσι αν είναι δεν πειράζει, κάποιες πληροφορίες μπορεί να είναι χρήσιμες σε κάποιον που ενδιαφέρεται.

    Δεν τυχαίνει να γωρίζω την Sae και το πρόγραμμα σπουδών τους, αλλά από ότι είδα στην ιστοσελίδα της Sae, δίνει Βρετανικό πτυχίο Bachelor. To πτυχίο bachelor από όσο γνωρίζω αναγνωρίζεται πλήρως σε όλη την ευρώπη. Όταν αποφοιτήσει κάποιος από ένα τέτοιο κολλέγιο, το πτυχίο bachelor που θα πάρει θα πρέπει να είναι απολύτως ίδιο με αυτό που θα έπαιρνε αν φοιτούσε στην Βρετανία στο πανεπιστήμιο Middlesex University, με το οποίο συνεργάζεται το ίδρυμα που είναι στην ελλάδα. Για σιγουριά ρωτήστε το αυτό.
     

    Η διάρκεια σπουδών στην Αγγλία (γενικά για ένα πτυχίο) είναι 36 μήνες, δηλαδή 3 χρόνια. Αυτός είναι και ο χρόνος σπουδών στην Αγγλία για να πάρει κάποιος γενικά το πρώτο πανεπιστημιακό πτυχίο (Bachelor) και αν διακριθεί για την βαθμολογία του, τότε το παίρνει  με honours, δηλαδή παίρνει "Bachelor in honours" που σημαίνει "με άριστα" ή με "αριστεία". Το bachelor  μετράει πολύ στην αγορά εργασίας σαν το σπουδαιότατο πρώτο βήμα, ή αν προτιμάτε σαν το σπουδαιότατο πρώτο άλμα προς την επαγγελματική επιτυχία. (Αυτό το HONS που διάβασα παραπάνω να υποθέσω ότι σημαίνει "Honours"?)

    Φυσικά και η εργασιακή εμπειρία που θα αποκτήσει ο απόφοιτος και κάτοχος πτυχίου Bachelor, στην πορεία της εργασίας του μετά την αποφοίτηση, θα παίξει και αυτή τον δικό της μεγάλο ρόλο.
     

    Στη Αμερική η διάρκεια σπουδών γενικά για κάποιο πτυχίο Bachelor είναι 4 έτη, αλλά μη νομίζεις ότι στην Αγγλία κάνουν κάτι λιγότερο, απλά το αμερικάνικο σύστημα είναι λίγο διαφορετικό από το αγγλικό. Δηλαδή στο αμερικάνικο σύστημα μπορείς να πάρεις σαν μάθημα επιλογής "ελληνική γλώσσα", όπου σαν ελληνας που είσαι τα μιλάς άψογα, άρα έχεις ένα Α + plus στο μάθημα αυτό, κάτι που σου ανεβάζει τον μέσο όρο της βαθμολογίας σε όλα τα μαθήματα και έτσι μπορείς να πάρεις καλύτερους βαθμούς στο πτυχίο. Ή ακόμα μπορείς να επιλέξεις σαν μάθημα επιλογής "κολύμβηση" που ξέρεις π,χ, ότι είσαι πολύ καλός σε αυτό, άρα να έχεις και από εκεί ένα A+ Plus, κάτι που θα σου ανεβάσει τον μέσο όρο της γενικής βαθμολογίας.
     

    Στο Αγγλικό σύστημα δεν εχεις δυνατότητα να πάρεις ένα τέτοιο μάθημα "χάρισμα", και τα μαθήματα επιλογής είναι και αυτά σχετικά με το αντικείμενο σπουδών σου και έτσι παραμένεις σφικτά συνδεδεμένος με το κύριο αντικείμενο των σπουδών σου οπότε τελειώνεις σε 3 χρόνια. (παρενθετικά λέω ότι στην Σκωτία ίσως να υπάρχουν κάποιες διαφορές στα έτη, ας κοιτάξει ο κάθε ενδιαφερόμενος τι ισχύει)

    Φυσικά στην Αμερική για αυτό το 4 έτος πληρώνεις, δεν είναι δωρεάν. Στην Αγγλία "καθαρίζεις" σε 3 χρόνια, άρα πληρώνεις 1 έτος λιγότερο, άρα σου έρχεται πιό φτηνά, όχι μόνο σαν τα δίδακτρα του ενός επιπλέον έτους, αλλά σου έρχεται φτηνότερα και σαν κόστος διαμονής, (ενοίκια, φαγητό, και διάφορα αλλά έξοδα).
    Επειδή διάβασα σε προηγούμενο ποστ (με αγγλικούς χαρακτήρες) κάτι περίπου "πήγαινε κατευθείαν στην αγγλία να σπουδάσεις", πρέπει να πω ότι δεν είναι έτσι κάτι τόσο απλό να πάς κατευθείαν στο αγγλικό πανεπιστήμιο, γιατί θα πρέπει να υπολογήσεις τα δίδακτρα του προγράμματος σπουδών που θα ακολουθήσεις (πληροφορίες στα site των πανεπιστημίων)  και σε αυτά να προσθέσεις και το κόστος διαμονής, φαγητού, εισητήρια αεροπορικά ή και απλά καθημερινά, και διάφορα άλλα έξοδα, και θα πρέπει να γνωρίζεις ότι η Αγγλία είναι ακριβή για το μέσο εισόδημα. Για τους πλούσιους δεν τίθεται κανένα τέτοιο θέμα. Δεν το λέω αυτό για να αποθαρρύνω κανέναν, το λέω για να ληφθεί υπ όψιν.

    Αν πας κατευθείαν στην Αγγλία για σπουδές θα πρέπει επίσης να ζυγίσεις καλά τα αγγλικά που μιλάς και που καταλαβαίνεις. Είσαι σίγουρος-η ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις και να κατανοήσεις τους αγγλικούς όρους του προγράμματος που σε ενδιαφέρει; Μήπως χρειάζεσαι κάποια εντατικά μαθήματα αγγλικών και με χρήση των όρων του αντικειμένου που θα σπουδάσεις ειδικά αν σκοπεύεις να αρχίσεις (ή να συνεχίσεις) σπουδές στην Βρετανία; Δες το καλά αυτό.

    Από όσο γνωρίζω τα μαθήματα στα κολλέγια στην Ελλάδα γίνονται στα ελληνικά, γιατί δίνουν πρώτα έμφαση στην κατανόηση των μαθημάτων. Παράλληλα όμως ο ενδιαφερόμενος-φοιτητής  πρέπει να δείξει ενδιαφέρον για να καταλαβαίνει όσο πιό καλά την αγγλική γλώσσα. Όσο πιό καλά καταλαβαίνει αγγλικά, τόσο το καλύτερο, γιατί θα του χρειαστούν, ειδικά αν συνεχίσει τις σπουδές του στην Βρετανία.

    Επικοινώνησε με το Sae και κάνε αρκετές ερωτήσεις.

    Μιά επκοινωνία με τον Σύνδεσμο Ελληνικών Κολλεγίων, πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμη.
    Σύνδεσμος Ελληνικών Κολλεγίων
    http://hca.gr/

    υ/σ  Όλοι γνωρίζουν ότι τα ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ είναι Ανώτερα από τα ιεκ, και τα ιεκ είναι κατώτερα των Πανεπιστημίων. fanya24 γενικά  θα πρέπει να γνωρίζεις ότι υπάρχουν και αυτοί που κινούνται από ταπεινά κίνητρα και φθονούν τα Κολλέγια.

    Φθονούν την ιδιωτική εκπαίδευση για πολλούς λόγους, ίσως και προσωπικούς ή καθαρά ιδεοληπτικούς-κομματικούς. Φθονούν αυτούς που πάνε σε ιδιωτικά Πανεπιστήμια, ποιός ξέρει, ίσως επειδή δεν μπορούν να πάνε οι ίδιοι, ή για όποιον άλλο λόγο μπορείς ή δεν μπορείς να φανταστείς. Επίσης Φθονούν και την επιτυχία των άλλων. Αυτή είναι μία αλήθεια που σίγουρα έχω διαπιστώσει.

    Ακόμα και αυτά που διαβάζεις τώρα σε αυτό το ποστ από ένα απλό μέλος (εμένα) του φόρουμ, θα πρέπει να τα διασταυρώσεις, γιατί κανείς δεν μπορεί να σου πεί τι να κάνεις και οι πραγματικά αρμόδιοι να σου δώσουν όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται είναι τα ιδρύματα-Κολλέγια που συνεργάζονται με τα Βρετανικά Πανεπιστήμια. Το λέω αυτό προς αποφυγήν άσκοπων παρεξηγήσεων. Έχω ξαναγράψει σε παρόμοιο θέμα ότι μόνο οι ίδιοι οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αποφασίσουν τι να κάνουν.

    Ότι πάντως και αν αποφασίσεις να κάνεις, σου εύχομαι καλή επιτυχία.




    Ευχαριστώ πολύ! Και προσπαθώ να διασταυρώσω τις απόψεις αλλά καταλήγω όλο και πιο μπερδεμένη.. Δεν είχα σκοπό να στραφώ στα ιδιωτικά, αλλά δεν υπάρχει κάποιο ΤΕΙ ή Πανεπιστήμιο πάνω σ αυτόν τον τομέα στην Αθήνα, οπότε αναγκαστικά ψάχνω στον ιδιωτικό τομέα.. Αν μπορούσα να φύγω στο εξωτερικό για σπουδές, θα το προτιμούσα φυσικά, αλλά είναι μάλλον αδύνατο.. Οπότε και στρέφομαι στην sae που, απ ότι έχω καταλάβει από τις εγκαταστάσεις και τους απόφοιτούς της, είναι μια πολύ καλή σχολή (τουλάχιστον σε σύγκριση με τα ιεκ ξυνή κ.τ.λ., και το omiros college, αν και επίσης είναι και πολύ ακριβή). Το μόνο που με προβληματίζει είναι το γεγονός ότι η Sae στην Ελλάδα, είναι ουσιαστικά σχολή ελευθέρων σπουδών και δεν έχω καμία γνώση ως προς το τι ακριβώς σημαίνει αυτό..


    fanya24
    01.12.2015, 22:42

    Παράθεση:

    Το μέλος investor στις 01.12.2015, 15:03 έγραψε...

    Αν διαβάσει κανείς το όλο post,και τις ερωτήσεις-απαντήσεις που δίνουν οι ίδιοι άνθρωποι(του τύπου "...αξίζει?" και λίγο παρακάτω "ναι,σίγουρα αξίζει!!!"),εύκολα καταλαβαίνει ότι πρόκειται για διαφήμιση της SAE.Oπότε αφήστε τους να τα λένε μόνοι τους.Βγάλτε το και Berklee.


    δε ξέρω αν γίνεται διαφήμιση, κι αν με αυτό εννοείς ότι κι εγώ συμμετέχω σ αυτήν. Απευθύνθηκα σε ένα site με μουσικούς, προκειμένου να βγάλω μια άκρη για τις σχολές.. ρώτησα για την sae συγκεκριμένα, γιατί μου φαίνεται πως είναι από τις καλύτερες πάνω στο αντικείμενο στην Ελλάδα. Απλά θέλω το καλύτερο που μπορώ να κάνω για το μέλλον μου, πόσο δύσκολο σου/σας είναι να το καταλάβεις/βετε; 


    geo321
    02.12.2015, 04:48

    fanya εχω να σου κανω μια ερωτηση που με την σειρα σου πρεπει να ρωτησεις εσενα την ιδια.Λες στο πιο πανω ποστ  ρώτησα για την sae συγκεκριμένα, γιατί μου φαίνεται πως είναι από τις καλύτερες πάνω στο αντικείμενο στην Ελλάδα. 

    Πως σου φαινεται αυτο οτι ειναι η καλυτερη;πηγες σε ολες τις σχολες;ειδες ολα τα στουντιο;γνωρισες απο κοντα ολους τους καθηγητες και την δουλεια τους; εχεις στα χερια σου ολα τα πραγραμματα σπουδων;

    Για να βγαλει καποιος ενα ασφαλες συμπερασμα για αυτο που θελει ο ιδιος να σπουδαση πρεπει ο ιδιος να τρεξει και να μαθει και οχι απλα να μαζευει γνωμες,εξαλλου εσυ εισαι αυτη που θα κανει την διαδρομη.

    Στα λεω ολα αυτα γιατι διακρινω μια τεραστια αγωνια στα ποστ σου και αν οντως δεν εχεις κανει ολα τα παραπανω ειναι λιγο αντιφατικο,οι απαντησεις που ζητας δεν ειναι στα φορουμς,εδω απλα ολοι θα πουμε μια γνωμη.

    Θα σου πω λιγο διαφορετικα αυτο που σου ειπε ο μιχαλης στο πρωτο ποστ,ενα πτυχιο ειναι σπουδαιο πραγμα δειχνει οτι παλεψες για κατι και τελικα το καταφερες,ομως εξισου σημαντικο και ακομα πιο σπουδαιο ειναι με αυτο που κανεις να εισαι ευτιχισμενος.

    Πες μου ποσους ανθρωπους ξερεις που δουλευουν και με την δουλεια που κανουν ειναι ευτιχισμενοι;ποσοι ανθρωποι ενω τελειωνουν την δουλεια τους ανυπομονουν να βρεθουν αυριο παλι εκει; εγω παντως δεν ξερω πολλους...

    Θα σου πω δυο πραγματα και εσυ μεσα σου τα μετρας,αν θελεις τα κρατας αν θελεις τα πετας.

    Την σαε δεν την ξερω παρα μονο απο διαφορους γνωστους που πηγαν,ξερω ομως πως οι πιο πολλοι καθηγητες σε ολες τις σχολες εχουν τα προσοντα που χρειαζονται αλλιως δεν θα ηταν εκει.Φυσικα και καποιος εχει περισσοτερα σε ενα Χ1 τομεα καποιος αλλος εχει σε ενα Χ2 τομεα και παει λεγοντας....

    Η μουσικη παραγωγη που λες δεν ειναι κατι ευκολο,πολλες φορες ο καθε ενας δινει αλλο νοημα στο τιτλο αυτο.

    Η μουσικη παραγωγη ειναι κατι πολυπλοκο και πολυπλευρο και εδω θα συμφωνησω με το μελος investor καμια σχολη και κανενα ωδειο δεν μπορει να σου μαθει μουσικη μεσα σε 36 μηνες ουτε σε 72 μηνες,οποιος σου πει κατι τετοιο σου λεει ψεματα.

    Οταν λεμε μουσικη παραγωγη δεν εννοουμε μονο την διαδικασια μιας μιξης ηχου,σε μια μουσικη παραγωγη θα πρεπει να ξερεις πολλα και διαφορα τμηματα που συνδεονται αμεσα ωστε να βγαλεις ενα τελικο αποτελεσμα σε ενα δισκο.

    Μερικα απλα παραδειγματα.......εισαι σε ενα στουντιο και δουλευεις ως υπαλληλος,μπορει καποια στιγμη να ερθει καποιος ο οποιος απλα γραφει στιχους και με το στομα του τραγουδαει μια μελωδια,εσυ θα πρεπει να του βγαλεις ενα αποτελεσμα και ενα αποτελεσμα μαλιστα να του αρεσει.Ο ανθρωπος αυτος δεν εχει μεγαλο μπατζετ αλλα θελει να κανει ενα σιντι,εσυ θα πρεπει να αναλαβεις τα παντα,απο τι μικροφωνα θα παρεις τον ηχο μεχρι και να κανεις μια ολοκληρη ενορχηστρωση ακομα και πολλες φορες να παιξεις πληκτρα με ηχους ωστε να βγει το playback που θα τραγουδηση.

    Αλλο παραδειγμα, μπορει να ερθει καποιος και να σου πει θελω να κανω διασκευη σε ενα τραγουδι και θελω να κρατησω την μουσικη και την ενορχηστρωση και να βαλω δικο μου στιχο,αλλα δεν γνωριζω απο μουσικη,εσυ θα πρεπει να κανεις ακροαση το τραγουδι και να παιξεις καθε οργανο οπως το ακους.

    Ολα αυτα απαιτουν χρονια σπουδων,οχι ομως μονο πανω στον ηχο αλλα και στην μουσικη,δηλαδη να εχεις σπουδαση καποιο οργανο να εχεις σπουδαση ενορχηστρωση που αυτο σημαινει ξερω θεωρια, αρμονια, τεχνικες συνθεσης εκτασεις οργανων,ηχοχρωματα,δυναμικες και πολλα αλλα.

    Σε μια σχολη δεν μπορουν να στα μαθουν ολα αυτα,οχι γιατι απαραιτητα δεν τα ξερουν οι καθηγητες,αλλα γιατι δεν φτανει ο χρονος.Οπως επισης και πολλα τμηματα μιας παραγωγης πανω στον ηχο.

    Σε ενα ιεκ δινουν το τιτλο μουσικη τεχνολογια,που αυτο σημαινει οτι κανω μουσικη και κανω και ηχο,οταν λοιπον καποιος δεν ξερει που να γραψει την νοτα ντο στο πενταγραμμο δεν μπορεις στο επομενο εξαμηνο να πηγαινεις σε ενα μαθημα που στο ωδειο ειναι μαθημα πτυχιου φουγκας,παραδειγμα οργανογνωσια και ενορχηστρωση,ειναι σαν να λες σε ενα παιδι δημοτικου αυτο το εξαμηνο θα κανουμε μαθηματικα δημοτικου και το αλλο λυκειου.

    Αρα....... κατα την αποψη μου εαν θελεις πραγματικα να ασχοληθεις με αυτο το πραγμα θα πρεπει να πας και σε ενα ωδειο και να κανεις σπουδες για αρκετα χρονια στην μουσικη.

    Η ουσια δεν ειναι μονο το πτυχιο απο οπου και να ειναι,θα πας σε ενα στουντιο θα ζητησεις δουλεια και αυτοι θα σου πουν θελω αυτο αυτο και αυτο,ξερεις; αν δεν εχεις τα προσοντα πρακτικα δεν θα σε παρουν.

    Οτι λεω πιο πανω το λεω για το καλο σου,ειμαι μαζι σου στο ονειρο σου γιατι ειναι πολυ ομορφο να εχεις ονειρα,ομως η πραγματικοτητα ειναι σκληρη.

    Αν το θελεις πολυ και εχεις τα ψυχικα αποθεματα εχεις καιρο μπροστα σου να τα καταφερεις!!


    fanya24
    02.12.2015, 16:42

    Παράθεση:

    Το μέλος geo321 στις 02.12.2015, 04:48 έγραψε...

    fanya εχω να σου κανω μια ερωτηση που με την σειρα σου πρεπει να ρωτησεις εσενα την ιδια.Λες στο πιο πανω ποστ  ρώτησα για την sae συγκεκριμένα, γιατί μου φαίνεται πως είναι από τις καλύτερες πάνω στο αντικείμενο στην Ελλάδα. 

    Πως σου φαινεται αυτο οτι ειναι η καλυτερη;πηγες σε ολες τις σχολες;ειδες ολα τα στουντιο;γνωρισες απο κοντα ολους τους καθηγητες και την δουλεια τους; εχεις στα χερια σου ολα τα πραγραμματα σπουδων;

    Για να βγαλει καποιος ενα ασφαλες συμπερασμα για αυτο που θελει ο ιδιος να σπουδαση πρεπει ο ιδιος να τρεξει και να μαθει και οχι απλα να μαζευει γνωμες,εξαλλου εσυ εισαι αυτη που θα κανει την διαδρομη.

    Στα λεω ολα αυτα γιατι διακρινω μια τεραστια αγωνια στα ποστ σου και αν οντως δεν εχεις κανει ολα τα παραπανω ειναι λιγο αντιφατικο,οι απαντησεις που ζητας δεν ειναι στα φορουμς,εδω απλα ολοι θα πουμε μια γνωμη.

    Θα σου πω λιγο διαφορετικα αυτο που σου ειπε ο μιχαλης στο πρωτο ποστ,ενα πτυχιο ειναι σπουδαιο πραγμα δειχνει οτι παλεψες για κατι και τελικα το καταφερες,ομως εξισου σημαντικο και ακομα πιο σπουδαιο ειναι με αυτο που κανεις να εισαι ευτιχισμενος.

    Πες μου ποσους ανθρωπους ξερεις που δουλευουν και με την δουλεια που κανουν ειναι ευτιχισμενοι;ποσοι ανθρωποι ενω τελειωνουν την δουλεια τους ανυπομονουν να βρεθουν αυριο παλι εκει; εγω παντως δεν ξερω πολλους...

    Θα σου πω δυο πραγματα και εσυ μεσα σου τα μετρας,αν θελεις τα κρατας αν θελεις τα πετας.

    Την σαε δεν την ξερω παρα μονο απο διαφορους γνωστους που πηγαν,ξερω ομως πως οι πιο πολλοι καθηγητες σε ολες τις σχολες εχουν τα προσοντα που χρειαζονται αλλιως δεν θα ηταν εκει.Φυσικα και καποιος εχει περισσοτερα σε ενα Χ1 τομεα καποιος αλλος εχει σε ενα Χ2 τομεα και παει λεγοντας....

    Η μουσικη παραγωγη που λες δεν ειναι κατι ευκολο,πολλες φορες ο καθε ενας δινει αλλο νοημα στο τιτλο αυτο.

    Η μουσικη παραγωγη ειναι κατι πολυπλοκο και πολυπλευρο και εδω θα συμφωνησω με το μελος investor καμια σχολη και κανενα ωδειο δεν μπορει να σου μαθει μουσικη μεσα σε 36 μηνες ουτε σε 72 μηνες,οποιος σου πει κατι τετοιο σου λεει ψεματα.

    Οταν λεμε μουσικη παραγωγη δεν εννοουμε μονο την διαδικασια μιας μιξης ηχου,σε μια μουσικη παραγωγη θα πρεπει να ξερεις πολλα και διαφορα τμηματα που συνδεονται αμεσα ωστε να βγαλεις ενα τελικο αποτελεσμα σε ενα δισκο.

    Μερικα απλα παραδειγματα.......εισαι σε ενα στουντιο και δουλευεις ως υπαλληλος,μπορει καποια στιγμη να ερθει καποιος ο οποιος απλα γραφει στιχους και με το στομα του τραγουδαει μια μελωδια,εσυ θα πρεπει να του βγαλεις ενα αποτελεσμα και ενα αποτελεσμα μαλιστα να του αρεσει.Ο ανθρωπος αυτος δεν εχει μεγαλο μπατζετ αλλα θελει να κανει ενα σιντι,εσυ θα πρεπει να αναλαβεις τα παντα,απο τι μικροφωνα θα παρεις τον ηχο μεχρι και να κανεις μια ολοκληρη ενορχηστρωση ακομα και πολλες φορες να παιξεις πληκτρα με ηχους ωστε να βγει το playback που θα τραγουδηση.

    Αλλο παραδειγμα, μπορει να ερθει καποιος και να σου πει θελω να κανω διασκευη σε ενα τραγουδι και θελω να κρατησω την μουσικη και την ενορχηστρωση και να βαλω δικο μου στιχο,αλλα δεν γνωριζω απο μουσικη,εσυ θα πρεπει να κανεις ακροαση το τραγουδι και να παιξεις καθε οργανο οπως το ακους.

    Ολα αυτα απαιτουν χρονια σπουδων,οχι ομως μονο πανω στον ηχο αλλα και στην μουσικη,δηλαδη να εχεις σπουδαση καποιο οργανο να εχεις σπουδαση ενορχηστρωση που αυτο σημαινει ξερω θεωρια, αρμονια, τεχνικες συνθεσης εκτασεις οργανων,ηχοχρωματα,δυναμικες και πολλα αλλα.

    Σε μια σχολη δεν μπορουν να στα μαθουν ολα αυτα,οχι γιατι απαραιτητα δεν τα ξερουν οι καθηγητες,αλλα γιατι δεν φτανει ο χρονος.Οπως επισης και πολλα τμηματα μιας παραγωγης πανω στον ηχο.

    Σε ενα ιεκ δινουν το τιτλο μουσικη τεχνολογια,που αυτο σημαινει οτι κανω μουσικη και κανω και ηχο,οταν λοιπον καποιος δεν ξερει που να γραψει την νοτα ντο στο πενταγραμμο δεν μπορεις στο επομενο εξαμηνο να πηγαινεις σε ενα μαθημα που στο ωδειο ειναι μαθημα πτυχιου φουγκας,παραδειγμα οργανογνωσια και ενορχηστρωση,ειναι σαν να λες σε ενα παιδι δημοτικου αυτο το εξαμηνο θα κανουμε μαθηματικα δημοτικου και το αλλο λυκειου.

    Αρα....... κατα την αποψη μου εαν θελεις πραγματικα να ασχοληθεις με αυτο το πραγμα θα πρεπει να πας και σε ενα ωδειο και να κανεις σπουδες για αρκετα χρονια στην μουσικη.

    Η ουσια δεν ειναι μονο το πτυχιο απο οπου και να ειναι,θα πας σε ενα στουντιο θα ζητησεις δουλεια και αυτοι θα σου πουν θελω αυτο αυτο και αυτο,ξερεις; αν δεν εχεις τα προσοντα πρακτικα δεν θα σε παρουν.

    Οτι λεω πιο πανω το λεω για το καλο σου,ειμαι μαζι σου στο ονειρο σου γιατι ειναι πολυ ομορφο να εχεις ονειρα,ομως η πραγματικοτητα ειναι σκληρη.

    Αν το θελεις πολυ και εχεις τα ψυχικα αποθεματα εχεις καιρο μπροστα σου να τα καταφερεις!!




    Ξέρω ότι τα πράγματα είναι δύσκολα στην αγορά εργασίας, ειδικά στον συγκεκριμένο τομέα, παρ όλα αυτά, ακριβώς επειδή όπως είπες κι εσύ, θέλω η δουλειά μου να είναι κάτι που θα με ευχαριστεί, για αυτό και διαλέγω αυτόν τον δρόμο!
    Όσο αναφορά τις μουσικές γνώσεις, ξέρω ότι αν και ουσιαστικά δεν είναι απραίτητες, είναι αναγκαίες, κι ενώ παίζω πιάνο και κιθάρα 5 χρόνια αυτοδίδακτα, πλέον αποφάσισα ότι πρέπει να μάθω τις νότες, την θεωρία κ.τ.λ. οπότε έχω ξεκινήσει μαθήματα σε ωδείο. Είναι κάτι που θέλω να κάνω σοβαρά!
    Όσο αναφορά τις σχολές, έχω κοιτάξει όσες έχω βρει πάνω στο αντικείμενο. Κοίταξα σε ποιες σχολές ξέρω τους καθηγητές, κοίταξα τις εγκαταστάσεις και τους απόφοιτους. Στο τέλος κατέληξα σε τρία: τη Sae, το Aegean Omiros College και το Metropolitan College. Τo δεύτερο το απέκλεισα, αν και έχει πολύ καλούς καθηγητές, κατέλειξα στο ότι δεν μου κάνει, οπότε λοιπόν, δεν καταλήγω απευθείας στην Sae, απλά επειδή είναι η πρώτη μου επιλογή σκέφτηκα να μαζέψω γνώμες και πληροφορίες.
    Επαναλαμβάνω, γνωρίζω ότι μουσική ουσιαστικά κανένας δε μπορεί να σου μάθει, και για την ακρίβεια τίποτα δε μπορεί κανείς να σου μάθει χωρίς ατομική προσπάθεια και ενδιαφέρον εκτός των διαδκτέων. 
    Κλείνοντας, η πραγματικότητα είναι όντως σκληρή και δύσκολη, αλλά έχω σκοπό να δώσω όλη μου τη δύναμη προκειμένου να καταφέρω αυτό που θέλω!


    trelakias
    02.12.2015, 19:05

    ΜΗΝ σπουδάσεις ακόμα.

    Είμαι υπέρ των ΑΕΙ ή ΤΕΙ (γιατί φθονώ τα ιδιωτικά bachelor {#emotions_dlg.biggrin}) και του εξωτερικού αλλά αν δεν μπορείς για τους λόγους σου τότε συνέχισε να ασχολείσαι με ωδείο, όργανα, προσπάθησε να ηχογραφήσεις, βρες μια μπάντα, μάθε περί παραγωγής, τεχνολογίας κλπ. 

    Φτάσε σε ένα επίπεδο τα skills σου, μάθε το χώρο και μετά κάνε την επιλογή σου.  Οι λόγοι είναι πολλοί.

    Αυτός είναι ο σωστός τρόπος για να το κάνεις κατά τη δική μου γνώμη Smile