ελληνική μουσική
    533 online   ·  210.830 μέλη
    Panosst
    07.12.2015, 14:52

    Καλησπέρα σε όλους!Είναι λίγο παράξενο το ζήτημα που θέλω να συζητήσω οπότε ελπίζω να γίνω όσο γίνεται λιγότερο κουραστικός.Αφορά μεν τις μουσικές σπουδές όπως λέει και ο τίτλος αλλά δεν είναι τόσο απλό,τουλάχιστον στο μυαλό μου.


    Ας ξεκινήσουμε λοιπόν και να σας πώ την "ιστορία" μου.Αρχικά να πώ εδώ πως είμαι 19 χρονών και γύρω στα 16-17 ξεκίνησα μαθήματα ηλεκτρικής  κιθάρας για ένα με ενάμιση χρόνο,χωρίς μεγάλη επιτυχία.Κυρίως γιατί δεν είχα πολύ χρόνο να ασχοληθώ λόγω μαθημάτων κτλ.Αυτά για τις μουσικές μου "γνώσεις".Από την άλλη αυτό που με οδήγησε εδώ για να σας γράψω είναι κυρίως τα παρακάτω.Υπάρχουν πολλά βράδια που καθώς κοιμάμαι ξυπνάω έχοντας μία έμπνευση πάνω στη μουσική είτε μια μελωδία,έχω "ακούσει" στον ύπνο μου έως και πιο ολοκληρωμένες συνθέσεις.
    (Για να μην παρεξηγηθώ δεν τα λέω αυτά με καμία μορφή έπαρσης ούτε για να μου πείτε μπράβο.Ξέρω πως ακούγονται κάπως παράξενα αυτά.Ίσως κάποιοι  έχετε βιώσει  παρόμοια.)Είμαι βέβαιος πως δεν πρόκειται για κάποια άλλα τραγούδια που έχω ξανά ακούσει το έχω σιγουρέψει.Ωστόσο τίποτα δεν μπόρεσα να καταγράψω επειδή δεν ξέρω καλά ένα όργανο ούτε και θεωρία μουσικής(και φυσικά όχι αρμονία).Εκτός απο αυτές τις εξαιρέσεις που είναι 5-6,μου συμβαίνει πολύ συχνά καθώς ακούω μία μελωδία ή ένα τραγούδι να "ξεπηδάει" στο μυαλό μου η συνέχεια χωρίς φυσικά να ταυτίζεται με αυτή του τραγουδιού.Είναι "σαν" να δημιουργώ εγώ τη μουσική στο μυαλό μου.Αυτα για τη μουσική.

    Οι ερωτήσεις μου προς εσάς είναι : Έχει βιώσει κάποιος παρόμοιες καταστάσεις;Και  πως να προσεγγίσω τη μουσική;
    Να αρχίσω πάλι κιθάρα ή κάποιο άλλο οργανο;


    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα!


    PsychoKeys
    08.12.2015, 14:30

    Ο Schubert ηταν νομιζω που ειχε πει καποτε πως, οταν προσπαθουσε να δημιουργησει ενα καινουργιο εργο ηταν σαν να προσπαθουσε να θυμηθει μια μελωδια που ειχε ξεχασει.. Το ανθρωπινο μυαλο αλλα και τα ονειρα παιζουν σημαντικο ρολο σε πολλους δημιουργικους τομεις, οπως η μνημη, η λυση προβληματων και η εξευρεση νεων ιδεων..

    Πιστευω οι περισσοτεροι μουσικοι εχουν βιωσει αναλογα ονειρα σαν τα δικα σου. Μαθητες συχνα μπορει να ονειρευονται και κομματια που μαθαινουν ή προκειται να παιξουν σε εξετασεις/συναυλιες κλπ. Επισης αυτο ειναι και ενα καλο σημαδι να καταλαβεις ποσο καλα ξερεις τα κομματια σου, γενικα.

    Αν πραγματικα το θες και εισαι παθιασμενος με τη μουσικη σου, να μην εχεις καμια αμφιβολια να ακολουθησεις το ενστικτο σου. Η αποψη μου ειναι να το κανεις αληθινα και οσο πιο ολοκληρωμενα μπορεις, με τα καταλληλα εφορια και την αντιστοιχη καταρτιση.

    Καλη τυχη Cool


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    08.12.2015, 14:53

    Καλησπέρα. Θα σε συμβουλεύσω να προχωρήσεις στις μουσικές σπουδές σου. Έτσι θα είναι πιο εύκολο για σένα να γράψεις τις μελωδίες σου στο πεντάγραμμο. Ε.Σ.