ελληνική μουσική
    582 online   ·  210.848 μέλη

    Γιατί μου είναι πιο εύκολο το να τραγουδώ ακαπέλα ;

    angel11
    12.05.2016, 02:00

    Καλη σας ημερά ,μολις ηρθα σε αυτη την ομορφη μουσική παρέα και θέλω να εκφράσω και εγω το θέμα που με απασχολεί πάνω στο πως τραγουδώ.Λοιπον ,πριν καμια 10αρια χρονακια εκανα φωνητικη-τωρα εχω 8 χρονια που έκοψα- ,εκει απο το πρωτο μαθημα ,την πρωτη γνωριμια ειπα ενα τραγουδι ωστε να δει ο δασκαλος το επιπεδο μου προφανως ,οπως πιστευω οτι ισχύει σε κάθε ωδείο.Οσο τραγουδούσα ακαπελα με βρήκε σωστή οταν όμως αρχιζε να με συνοδεύει με το πιανο εγω ξέφυγα .Φυσικά μεχρι τοτε μόνο το να τραγουδώ ακαπέλα ηξερα ,σπιτι δίχως κάποιο μουσικό όργανο .Με τον καιρό στις ασκήσεις και στα τραγούδια εμαθα να πιάνω τον τόνο με συνοδεία ,όλα πήγαν πολύ καλά .Τωρα τα τελευταία 2-3χρόνια μετα απο τοσα χρόνια αρχισα πάλι να ασχολούμαι ,διχως ωδειο και δίχως δάσκαλο ,βάσει ολων όσων έμαθα απο θέματα τεχνικής,τοποθέτησης κλπ και κάθε φορά που ηχογραφώ φωνή ακαπέλα μ αρεσει και είναι πιο σωστή απο όταν τραγουδώ με τα καραόκε του youtube (τα οποία συχνά με μπερδεύουν και χρονικά,ρυθμικά ) .Αυτό τι είδους εξάσκηση θέλει ωστε να το φέρω το τραγούδι οπως στο ακαπέλα μου ; Εχω χάσει και κάπως την επαφή με τους ειδικούς απο τότε που σταματησα το ωδείο και οι απορίες μου μενουν απορίες.Εχω σκεφτεί βεβαια αντι για καραόκε μήπως να συνόδευα τη φωνη με καποιο μουσικό οργανο γιατι ισως να ειναι ετσι πιο σωστό .Ποια η γνώμη σας  ; τι να κάνω ;Μήπως τελικα πρέπει να το παρατήσω και ολα αυτα δείχνουν παραφωνια ,φάλτσα που δεν διορθώνοναι  και δεν λεει τιποτα το ότι ακαπέλα ακούγομαι πιο σωστή ; ή απλά εχω λάθος μεθοδο λόγω του ότι δεν γνωρίζω γενιότερα τη μουσική πχ ενα μουσικό όργανο.


    angel11
    12.05.2016, 02:45

    Έτσι παθαίνω με τα καραόκε στο youtube .Όταν βαζω και παίζουν κοιτώ πότε θα υπογραμμιστούν ή χρωματιστούν οι λέξεις ,πόσο θα κρατήσει το κάθε γράμμα  ομως εκει το έχω χάσει και οταν τ ακούω μετά απογοητεύομαι .Δηλ αλλιώς νόμιζα οτι επρεπε να το πω και βλέπω να χρωματίζεται πχ πιο αργα απο οτι θα περίμενα.Τα χάνω και μπερδεύομαι.Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει κάποιο αρχείο ,μονο με το κινητο είχα κάνει καποιες απλές ηχογραφήσεις,χωρις μικρόφωνο τίποτα.Ευχαριστω :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την angel11, 12-05-2016 02:47 ]


    angel11
    12.05.2016, 03:18
    Θα το κοιταξω και αυτο ,δηλ να μην βλεπω αλλα μονο να ακουω και να τραγουδώ .Τωρα στο μελλον για περισσότερα αν βγει κανα ιεκ στο δημόσιο με φωνητική(νομίζω ειχα δει σε οδηγο ειδικοτητων των ιεκ) ή αν ασχοληθώ παραπάνω πχ με καποιο μουσικό όργανο ή επαγγελματικα ωστε να υπάρχει περισσοτερη επαφη πιστευω να λυθουν τα προβληματα.Καληνυχτα και ευχαριστω!!!!
    DanaeAthanasiadou
    16.05.2016, 01:38

    Παράθεση:

    Το μέλος angel11 στις 12.05.2016, 02:00 έγραψε...

    Καλη σας ημερά ,μολις ηρθα σε αυτη την ομορφη μουσική παρέα και θέλω να εκφράσω και εγω το θέμα που με απασχολεί πάνω στο πως τραγουδώ.Λοιπον ,πριν καμια 10αρια χρονακια εκανα φωνητικη-τωρα εχω 8 χρονια που έκοψα- ,εκει απο το πρωτο μαθημα ,την πρωτη γνωριμια ειπα ενα τραγουδι ωστε να δει ο δασκαλος το επιπεδο μου προφανως ,οπως πιστευω οτι ισχύει σε κάθε ωδείο.Οσο τραγουδούσα ακαπελα με βρήκε σωστή οταν όμως αρχιζε να με συνοδεύει με το πιανο εγω ξέφυγα .Φυσικά μεχρι τοτε μόνο το να τραγουδώ ακαπέλα ηξερα ,σπιτι δίχως κάποιο μουσικό όργανο .Με τον καιρό στις ασκήσεις και στα τραγούδια εμαθα να πιάνω τον τόνο με συνοδεία ,όλα πήγαν πολύ καλά .Τωρα τα τελευταία 2-3χρόνια μετα απο τοσα χρόνια αρχισα πάλι να ασχολούμαι ,διχως ωδειο και δίχως δάσκαλο ,βάσει ολων όσων έμαθα απο θέματα τεχνικής,τοποθέτησης κλπ και κάθε φορά που ηχογραφώ φωνή ακαπέλα μ αρεσει και είναι πιο σωστή απο όταν τραγουδώ με τα καραόκε του youtube (τα οποία συχνά με μπερδεύουν και χρονικά,ρυθμικά ) .Αυτό τι είδους εξάσκηση θέλει ωστε να το φέρω το τραγούδι οπως στο ακαπέλα μου ; Εχω χάσει και κάπως την επαφή με τους ειδικούς απο τότε που σταματησα το ωδείο και οι απορίες μου μενουν απορίες.Εχω σκεφτεί βεβαια αντι για καραόκε μήπως να συνόδευα τη φωνη με καποιο μουσικό οργανο γιατι ισως να ειναι ετσι πιο σωστό .Ποια η γνώμη σας  ; τι να κάνω ;Μήπως τελικα πρέπει να το παρατήσω και ολα αυτα δείχνουν παραφωνια ,φάλτσα που δεν διορθώνοναι  και δεν λεει τιποτα το ότι ακαπέλα ακούγομαι πιο σωστή ; ή απλά εχω λάθος μεθοδο λόγω του ότι δεν γνωρίζω γενιότερα τη μουσική πχ ενα μουσικό όργανο.



    Πολλά προβλήματα βλέπω σύμφωνα με όσα λες. Αλλά αν δε σε ακούσουμε είτε a capella είτε με κάποια συνοδεία, δε μπορούμε να κρίνουμε. 

    Η συμβουλή μου πάντως ως επαγγελματία είναι να μάθεις κάποιο όργανο εσύ, πχ.κιθάρα, ώστε να συνοδεύεις τον εαυτό σου κ για να αποκτήσεις μουσική παιδεία, κάτι που θα σε βοηθήσει κ στο τραγούδι. 

    Ο τραγουδιστής, ειδικά στην Ελλάδα δυστυχώς δεν είναι μουσικός..θα έπρεπε όμως..


    angel11
    19.05.2016, 23:02
    Γεια σας και παλι .Πράγματι πιο καλά χωρις να διαβαζω τις λέξεις οπως βγαινουν ομως οπως και να εχει καταλαβαίνω οτι κααθε τραγούδι θελει εξάσκηση και εγω το κανω τελειως αυθόρμητα ολο αυτο αλλα βεβαια στ αληθεια μ αρεσει πιο πολυ τ αποτελεσμα οταν δεν ακολουθω τις γραμμούλες του καραόκε .Για το οργανο πιο οικείο μου ειναι κατι σε πλήκτρα ,κιθαρα μου φαινεται δυσκολη στο κρατημα.Μουσική παιδεια πριν 10 χρονια ημουν σε ωδεια και εκανα μονωδία,θεωρία,σολφεζ αλλα και 1 χρονο αρμονια ,νομίζω οτι για το ρεπερτόριο που ενδιαφέρομαι(ποπ,λαικο) ειναι αρκετα με λιγα λογια σε αυτο το κομμάτι πιο πολυ με προβληματίζει η σκηνική παρουσια παρα τα της μουσικης.Σας ευχαριστω όλους που ενδιαφερθήκατε .Το παν ειναι να προσπαθούμε για οτι καλύτερο ,για τον καλύτερο εαυτό μας .Πιστευω οτι εστω σαν χόμπυ και για εμενα με μερικές συμβουλες και πανω σε οτι θυμαμαι απο τα μαθηματα στα ωδεια να βελτιώνομαι μερα με τη μερα
    Gkely
    23.05.2016, 00:14
    Το καραόκε δεν ειναι καλό σύστημα ουτε για να μάθεις να τραγουδάς σωστά αλλα ουτε και μπορεις να ακους καλα ωστε να εισαι σωστος τονικά .Δηλ αν πχ ειναι δυνατά η μουσική του δεν ακους καλά και φυσικα ουτε η φωνη παει εκει που πρέπει .Πρέπει να ακούμε και τη φωνη μας οταν τραγουδάμε με μουσικη ,εκτος απο το τονικό υπάρχει και κακή χρήση αν φωνάζουμε τραγουδώντας λάθος.Το ακαπέλα φαινεται πιο εύκολο γιατι πιανεις τον τονο που θες και σε νορμαλ ενταση φωνης τραγουδάς.Συχνά με το ακαπέλα λόγω της απουσίας της μουσικής η φωνή μπορει να πάρει και πιο μελλοδική ,μουσική ταυτότητα,ισως να ειναι και αυτό κατι .Τελος ναι οχι στο καραόκε καλύτερα κανενα αρμονιο ή ακομη και ακαπελα.Τα κααραόκε ειναι παιχνίδι ,να καλεις φιλους για σουβλακια,αναψυκτικα,μπυρες,πιτσες και να διασκεδάζετε με αυτο.Απο οσο ξέρω για κατι τετοια παιζει και πολύ το autotune ,ο καθενας με αυτο γινεται φωναρα στο καραοκε αλλα δεν εχει κανενα νοημα .Μην ασχολείσαι ,εμενα αυτη η γνωμη μου για τα καραοκε