ελληνική μουσική
    495 online   ·  210.833 μέλη

    Η κόρη μου θέλει να σταματήσει το πιάνο, τι να κάνω;

    nasiaser
    25.05.2016, 12:19

    Η κόρη μου κάνει 3 χρόνια πιάνο, έχοντας ξεκινήσει στην ηλικία των 6 ετών. Είναι πολύ καλή, μαθαίνει ευκολα, αλλά τελευταία έχει βαρεθεί και θέλει να σταματήσει.

    Πιστεύω ότι την κουράζει η δασκάλα, γιατί είναι απαιτητική και γκρινιάρα, και βγάζει διάφορα σπαστικά χουγια, που ακόμα κι όταν προσπαθεί να τα συγκρατήσει, το παιδί προσλαμβάνει τον αρνητισμό στην ατμόσφαιρα. Της πρότεινα επανειλημμένα να αλλάξουμε δασκάλα, αλλά δεν ήθελε, ίσως γιατί ένιωθε άσχημα να αφήσει την πρώτη της δασκάλα.

    Αλλά βλέπω ότι δεν της κάνει ευχαρίστηση πια να διαβάζει, το αποφεύγει σαν τη χειρότερη αγγαρεία. Αν κάτσω να την διαβάσω εγώ, είναι συνεργάσιμη, και μαθαίνει τόσο γρήγορα!

    Νομίζω ότι είναι κρίμα να σταματήσουμε, τώρα μάλιστα που θα δώσει εξετάσεις για Α΄κατωτέρα. Είναι κρίμα γιατί έχει δυνατότητες.

    Πιστεύω ότι πρέπει να αλλάξουμε δασκάλα, γιατί αυτή που έχουμε, αν και εξαιρετικη μουσικός, έχει τα θέματά της.


    Hastaroth
    30.05.2016, 10:55

    Εξαιρετικός μουσικός δέν σημαίνει και εξαιρετικός δάσκαλος.

    Αν η εν λόγω δασκάλα δέν είναι καλή,ασφαλώς πρέπει να την αντικαταστήσετε,δέν πά να'ναι η θηλυκή έκδοση τού Ραχμάνινωβ (κι'αυτός είχε χούγια,αλλά έχω διαβάσει ότι ήταν καλός δάσκαλος)

    Κι'αφού λέτε ότι:

    Παράθεση:
    Αν κάτσω να την διαβάσω εγώ, είναι συνεργάσιμη, και μαθαίνει τόσο γρήγορα!

    γιατί δέν το δοκιμάζετε εσείς η ίδια;


    klapatas
    01.06.2016, 10:14
    Συμφωνω απόλυτα.αλλο πιανιστας αλλο δασκαλος-παιδαγωγος.χαοτικη διαφορα. Προσφατα μου εφεραν μαθητρια εκτης που εκανε 4 χρονια ιδιαιτερο και επαιζε οπως παιζουν τα πρωτακια μου στο πρωτο εξαμηνο. Και αυτη δεν ηθελε να αλλαξει δασκαλα την ειχε συνηθισει αλλα οι γονεις ευτυχως εκαναν αυτό που επρεπε για το καλό του παιδιου τους. Το παιδί δεν μπορει να ξερει τι ειναι καλό για το ίδιο για αυτό και λέγεται παιδι. Θα προτεινα να του κανεις μαθημα εσυ αφου ανταποκρινεται η να απευθυνθεις σε παιδαγωγό πιανου με πολυετή εμπειρια.
    DanaeAthanasiadou
    05.06.2016, 21:31
    Η πολυετής πείρα δε σημαίνει πως θα είναι απαραίτητα και καλός δάσκαλος κάποιος.
    mrvankelis
    10.06.2016, 15:00
    kalispera nasiaser sorry gia ta greeklish alla exei ena themataki to pc.Nomzw pws polloi mousikoi xexnane (isws me ta xronia)pws i mousiki einai paixnidi kai tropos ekfrasis.gia ta paidia pisteyw einai oti kalytero na to vlepoun etsi gia na to agapane,na psaxeis enan daskalo pou den exei ftharei ap to xrima i kapoion pou agapaei pragmatika ti mousiki,kai as min einai poly empeiros kai to paidi sou tha tin agapisei k ayto.allwste ola ta thylastika tou kosmou etsi mathainoun ap ta enilika, me to paixnidi,einai kati pou mas didaskei i fysi.otan eimaste paidia to xeroume kala,alla otan megalwnoume kati symvainei kai to ksexname
    manuela41114
    14.06.2016, 17:01

    Έχω περάσει τα ίδια, λόγω κακών δασκάλων να θέλω να παρατήσω τη μουσική και όχι να αλλάξω δάσκαλο. Τα παιδιά δεν τα βλέπουν όπως εμείς, είναι λογικό. Να αλλάξετε δασκάλα, αλλά αυτή τη φορά να κάνετε έρευνα σε ποιόν δάσκαλο θέλετε να στείλετε το παιδί σας. Πολλές φορές διδάσκουν πιανίστες που δεν είναι παιδαγωγοί επομένως καλό είναι να ρίχνετε μια ματιά στο βιογραφικό του δασκάλου προκειμένου να τον εμπιστευτείτε. Χρειάζεστε κάποιον που να κάνει το παιδί να αγαπήσει τη μουσική και να την κάνει μερος της ζωής και του εαυτού του και όχι να το βλέπει ως αγγαρεία και ως "μάθημα" όπως όλα τα άλλα.


    jethroomi
    14.06.2016, 23:07

    καλησπερα

    σε ποιο Ωδειο,φιλη nasiaser, προκειται να δωσει εξετασεις το παιδι για την Α κατωτερα 

    και, αν επιτρεπεις, ασχετα απο το ταλεντο του παιδιου, ποσο μεγαλος ειναι ο δικος σου ποθος

    να σπουδασει το παιδι σου πιανο;

    περιμενω απαντηση

    ευχαριστω


    Hastaroth
    15.06.2016, 10:30

    Ενδιαφέρον αυτό το τελευταίο σημείο που θίγεις.

    Διότι άν η κόρη τής nasiaser ΘΕΛΕΙ να σταματήση το πιάνο,δέν υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνη η ίδια η nasiaser γιά να την εξαναγκάση να συνεχίση.


    manuela41114
    15.06.2016, 17:09

    Δε συμφωνώ. Προφανώς και δεν ταιριάζει σε όλους το πιάνο. Όμως μεγάλη σημασία έχει η ηλικία του παιδιού. Δε μπορείς να περιμένεις απο ένα παιδί να βλέπει τα πράγματα καθαρά όπως εμείς. Θα είχα μετανιώσει πικρά τώρα αν είχα παρατήσει τη μουσική, κι όμως τότε ήθελα να τα παρατήσω. Και γι αυτό υπεύθυνη ήταν η δασκάλα, που με την πίεσή της και με τη συμπεριφορά της, με είχε κάνει να δω με "κακό μάτι" το πιάνο. Γι αυτό για μένα πρέπει να δώσει μία δεύτερη ευκαιρία στη μικρή, ώστε να μη χάσει την ευκαιρία να συνεχίσει κάτι που αργότερα ίσως της φανεί χρήσιμο. Αυτό που χρειάζεται είναι να γνωριστεί ξανά απο την αρχή με τη μουσική και το όργανο και να επαναπροσδιοριστούν οι σχέσεις τους. Ο μοναδικός λοιπόν που θα μπορούσε να το κάνει αυτό, είναι ο κατάλληλος δάσκαλος. Τώρα εάν ακόμα και μετά την αλλαγή δασκάλου επιμένει πως θέλει να το σταματήσει φυσικά και δεν υπάρχει λόγος να πιεστεί γιατι τότε τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα. Όμως δώστε μία δεύτερη ευκαιρία γιατί μέχρι στιγμής δεν είμαστε σίγουροι για το άν θέλει στα αλήθεια να το σταματήσει επειδή δεν της ταιριάζει ή εάν φταίει ένας κακός δάσκαλος που την έκανε να συνδέσει τη μουσική με αρνητικά συναισθήματα... Ποτέ δεν ξέρεις, αν βρεθεί με τον κατάλληλο ίσως να αλλάξει γνώμη :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την manuela41114, 15-06-2016 17:17 ]


    jethroomi
    15.06.2016, 23:53

    γεια σας

    δεν διαφωνω με τιποτε απ ο,τι διαβασα παραπανω, ομως

    το θεμα ειναι, κατ' εμε, πολυ ενδιαφερον.

    δεν με αρεσουν τα 'σεντονια' θα ειμαι λακωνικος.

    εχουμε λοιπον (η σειρα εινα ασχετη γιατι οι σχεσεις μπερδευονται) :

    ΠΑΙΔΙ α) δεν ειναι ταλεντο β)ειναι ταλεντο γ)δεν ειναι ταλεντο αλλά μελεταει γ)ειναι ταλεντο αλλά 

    δεν μελεταει δ)ειναι ταλεντο και μελεταει

    ΓΟΝΕΙΣ α) αρνητικοι β)αδιαφοροι γ)σχετικοι δ)ψωνια

    ΔΑΣΚΑΛΟΙ(ΕΣ) α) μονο για τα χρημα β) χρημα συν τιμιοτης γ)τιμιοτης δ) να μισει το ταλεντο.

    τις αποψεις σας παρακαλω.


    manuela41114
    16.06.2016, 00:11
    τη δικη μου αποψη ζητατε; μαλλον δεν καταλαβα καλα το σχολιο σας...
    jethroomi
    16.06.2016, 00:43

    νομιζω οτι ειμαι σαφης γραφοντας (ξαναδιαβαστε παρακαλω την κατακλειδα)

    τις αποψεις σας παρακαλω


    δεν απευθυνομαι σε εσας αλλά σε ολους τους συνφορουμιτες

    και βεβαια δεν διαφωνω με εσας

    απλως επεκτεινω το θεμα επειδη το θεωρω σοβαρο

    και δεν ειναι καλο να στεκομαστε στον κακο δασκαλο,υπαρχουν και κακοι γονεις.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jethroomi, 16-06-2016 00:47 ]


    manuela41114
    16.06.2016, 01:03

    "κακοι" ειναι καπως βαρυς χαρακτηρισμος. Όπως και να'χει ναι,υπάρχουν γονείς που παροτρύνονται απο τα συναισθήματα και τα βιώματά τους (ή αυτά που δεν είχαν...),κάνουν πέρα τα του παιδιού τους και γίνονται πιεστικοί/υπερπροστατευτικοί και τα σχετκά. Καλά κάνατε και θίξατε το θέμα. Γι'αυτό και όπως είπα ήδη προηγουμένως, σημασία έχει φυσικά η γνώμη το παιδιού, μέχρι εκεί που θεωρούμε ότι μπορεί να κρίνει σωστά,θα προσθέσω: όμως αρχικά θα πρέπει να είμαστε σίγουροι ότι και εμείς (απο την πλευρά των γονιών)κρίνουμε σωστά για το καλό του παιδιού και όχι βάσει των δικών μας επιθυμιών (που βαραίνουν ενίοτε τα παιδιά...) Αυτή είναι η άποψή μου, Καλό μας βράδυ :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την manuela41114, 16-06-2016 01:05 ]


    blogarismenos-enge-falos
    22.06.2016, 18:09

    1. Να αφουγκραστείτε την μουσική κλίση της κόρης σας ως πρός το είδος της μουσικής που έχει το φυσικό της τάλαντο. Καλό είναι να την ρωτήσετε επιλέγοντας να ακούσει διάφορα είδη μουσικής σαλσα ρούμπα, τζάζ, μπλούζ, country, μπαλάντες, η οτιδήποτε άλλο και στο τέλος να τα ομαδοποιήσετε βρίσκοντας το κοινό χαρακτηριστικό.

    2. Να αφουγκραστείτε την κλίση της κόρης σας σε ποιό μουσικό όργανο της αρέσει να εκφράζεται περισσότερο. Ξεκινήστε να εξερευνάτε έγχορδα με τάστα και άταστα με ήχους απο διάσημα μουσικά κομμάτια, πνευστά, κρουστά. Δέν είναι αλήθεια οτι οι κρουστοί δεν είναι μουσικοί αφού χωρίς ρυθμό μουσική δεν υπάρχει

    3. Κάντε την θεωρία ενδιαφέρουσα δίνοντας παραδείγματα για τα μέτρα για τις αξίες και άλλα απο ηχογραφήσεις

    4. Να θυμόμαστε οτι οι ασκήσεις του Μπάχ δεν είναι ότι πιο ανάλαφρο για μιά κοπελίτσα εννέα χρονών, πόσο μάλλον φούγκες αιώνων πρίν. Καλές για τα "μαθηματικά" της μουσικής αλλα εντός των τετριμμένων των ωδείων.

    5. Μην ξεχνάτε οτι πολλοί απο τους πιο διάσημους παγκοσμίους μουσικούς δεν διαβάζανε παρτιτούρα. Ελέγξτε το "αυτί" της κόρης σας αν μπορεί να αναπαράγει μελωδίες χωρίς παρτιτούρα, και άν μπορεί να φτιάξει μόνη της μελωδίες αυτοσχεδιαστικά ενώ εσείς παίζετε κάποιο άλλο όργανο. Η εξέλιξή της μπορει να είναι πιο γρήγορη απο αυτή που φανταζόσασταν

    6. Μετρονόμος. Δέν είναι εχθρός αλλα φίλος. Ξεκινήστε να κάνετε ρυθμικές ασκήσεις για να μπορεί να καταλάβει τις μουσικές φράσεις κάθε μελωδίας. Μελετήστε τρίηχα, τέταρτα, όγδοα, δέκαταέκτα με δημιουργικό τρόπο και με αυγά, μαράκες και ντέφι, τονίστε την μουσική, είναι πολυτονική και όχι μονότονη με τον μετρονόμο.

    αυτά τα ολίγα για αρχή όσο εγώ έκανα πιάνο/αρμόνιο και ήθελα να το σταματήσω για όλους τους παραπάνω λόγους


    xrysanthifotiou
    29.06.2016, 13:41

    Πιστευω οτι ολοι μεσα μας εχουμε καποιο ειδος τεχνης που πρεπει να ανακαλυψουμε για να μπορουμε να εκφρασουμε τα συναισθηματα μας η απλα να δημιουργησουμε κατι ομορφο. το να θελει ενας γονιος ντε και καλα ενα συγκεκριμενο ειδος τεχνης να ακολουθησει το παιδι του ειναι εγωιστικο. Καλο θα ηταν αφου αλλαξετε δασκαλο του χρονου με το καλο και η αρνηση της κορης σας παραμενει,να κανετε μια συζητηση μαζι της και να τη ρωτησετε κατι απλο. Οταν ακους μουσικη που σου αρεσει τι σου ερχεται να κανεις ? να χορεψεις ,να τραγουδισεις? να παιξεις κατι στο πιανο? Οταν εισαι πολυ θυμωμενη η πολυ χαρουμενηη πολυ λυπημενη ,τι σου ερχεται να κανεις? μηπως να το ζωγραφισεις, να το γραψεις σε ενα χαρτι ? Αφηστε τα παιδια να εκφραστουν οπως θελουν μην τα πιεζεται να κανουν πραγματα που εσεις ονειρευεστε για αυτα...μπορει να εχει ταλεντο στο πιανο αλλα η αγαπη της να ειναι ο αθλητισμος η μια αλλη τεχνη, μην ειστε κολλημενος στο πιανο. μιλαω εγω που ενω εχω ταλεντο στο ναπαιζω πιανο,και αγαπη για την κλασσικη μουσικη , το μεγαλο παθος μου ηταν ο χορος και μαλιστ ο κλασσικος- μπαλετο. ποτε δεν μου το επετρεψαν και ειχα πολλες σωματικες και ψυχικες ικανοττητες, ξεκινησα πιανο στα 10 μου και τα παρατησα μετα απο 3 χρονια...η δασκαλα μου ηταν καλη και γλυκια λλα τι μπορουσε να κανει και αυτη μεσα σε 45 λεπτα μια φορα την εβδομαδα?. τωρα στα 30 μου ξαναξεκινησα με πολυ αγαπη το πιανο, αλλα ξερω οτι η τεχνη που ειχα παντα μεσα μου ηταν ο χορος....  αν το παιδι σας ειναι πολυ εξυπνο μαλλον βαριεται γρηγορα και θελει δεξιοτεχνη δασκαλο να την αναλαβει . μακαρι να βρει τον εαυτο της και να γινει πολυ ευτιχισμενη!


    -Sadahzinia-
    30.06.2016, 10:31

    Μιλώντας πάντα και μόνο από προσωπική πείρα θα πρότεινα να αφήσετε την κόρη σας να ξεκουραστεί για κάποιο (μικρό ) διάστημα και μετά να προσπαθήσετε με κάποιον άλλο δάσκαλο. Έται έδειχνα και εγώ παιδάκι στους γονείς μου ότι βαρέθηκα το πιάνο και με σταμάτησαν και τελικά το μετάνιωσα. Τα παιδάκια κουράζονται από την πειθαρχία που απαιτεί η εκμάθηση πιάνου σύν του ότι πολλοί δάσκαλοι δεν μπορούν να αναπτύξουν την κατάλληλη χημεία με το παιδί . Μπορείτε να τη διαβάζετε εσείς αυτό το διάστημα .

    Αν βέβαια η δυσαρέσκεια παραμείνει μπορείτε να δώσετε την ευκαιρία στο παιδί να δοκιμάσει με κάποιο άλλο μουσικό όργανο.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την -Sadahzinia-, 30-06-2016 10:32 ]