ελληνική μουσική
    761 online   ·  210.832 μέλη

    Πώς μπορώ να συνδέσω ένα μικρόφωνο με USB ώστε να κάνω πρόβες με αυτό?

    agiananitis
    27.05.2016, 13:51

    Καλησπέρα! Έχω ένα μουσικό σχήμα ( ούτι, κιθάρα και φωνή) και έχω ένα θέμα με το μικρόφωνο... Βασικά δεν ξέρω που να το συνδέσω ώστε να έχω απευθείας  τον ήχο. Δοκίμασα μέσω του υπολογιστή αλλα παντα υπάρχει μια μικρή καθηστέρηση και βγαίνω εκτος ρυθμού. Το μικρόφωνο που έχω ειναι ενα C03U με ενσωματομένη κάρτα ήχου και θυρα USB. Μετα εχω μονο headphone με μικροφωνο το οποιο δεν ειναι και η καλυτερη ποιοτητα αλλα αν μπορει να συνδεθει μου κανει. Για εξοδο ηχου εχω ηχεια  

     https://www.google.gr/search?q=ηχεια+edifier&client=opera&hs=8aH&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj97c-oivrMAhWGLMAKHW2qBFMQ_AUIBygB&biw=931&bih=598#tbm=isch&q=%CE%B7%CF%87%CE%B5%CE%B9%CE%B1+edifier+%CE%BC%CE%B5+usb&imgdii=0QWpbdnVtBAUrM%3A%3B0QWpbdnVtBAUrM%3A%3BGJ0t_ZvpbR3ClM%3A&imgrc=0QWpbdnVtBAUrM%3A

    και ενισχυτη κιθαρας.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


    STEFANOS604
    27.05.2016, 15:45

    Θα το συνδέσεις στο USB port του υπολογιστή.

    Δεν απαιτείται κάποιος driver.

    Το μικρόφωνο C03U δεν μπορεί να συνδεθεί σε κονσόλα

    Aν θέλεις να κάνεις ηχογράφηση απαιτείται ένα οποιοδήποτε software και άρα κάνει και το δωρεάν Audacity

    Αν το ηχείο σου όπως δείχνει το link σου είναι το Speaker Edifier P2060 τότε:

    • ή συνδέεται με stereo βύσμα 3,5 mm στο Line In της κάρτας ήχου
    • ή μέσω δεύτερου USB στον υπολογιστή
    • ή στο USB του ηχείου μπορείς να συνδέσεις πχ mp3 player

     Το δεύτερο μικρόφωνο θα το συνδέσεις στη mic In της κάρτας ήχου του υπολογιστή. Ομοίως ως ανωτέρω χρήση του Audacity.

    To Latency (καθυστέρηση) πιθανόν να οφείλεται σε κάποια αναβάθμιση στα windows (πχ από windows 7 στα windows 10….) ή να έχει υψηλά bits (Δοκίμασε πχ 16 ή 32  και 44100 Hz)

    Ή προσπάθησε να δεις αν γίνεται βελτίωση με mic -10db.

    Να σε βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει από υπολογιστές