ελληνική μουσική
    338 online   ·  210.815 μέλη

    Ένα cover για solo κιθάρα στο smells like teen spirit

    orestis28
    30.05.2016, 22:26

    Ένα δικό μου cover για solo κιθάρα στο smells like teen spirit χωρίς την χρήση δαχτύλων.Με ενδιαφέρει η αποψή σας,δεκτή η οποια κριτική.Ευχαριστώ

    >
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    31.05.2016, 07:49


    DrLove
    31.05.2016, 13:06
    Καλή ιδέα που το έπαιξες μισό τόνο χαμηλότερα, για να μπορέσεις να εισάγεις ανοιχτές χορδές και να δουλέψεις με αυτές. Από εκεί και πέρα, είχε κάποια θεματάκια ο χρόνος σου σε κάποια σημεία, και μερικά ρυθμικά σημεία ήταν λάθος ή δεν ήταν παιγμένα καθαρά. Το σημείο με τα muted arpeggios δεν μου άρεσε καθόλου εκτελεστικά, παρόλο που ήταν καλή ιδέα. Στο εκφραστικό κομμάτι, διέκρινα ένα πάθος και μία ενέργεια, αλλά δεν ένιωθα ότι ήσουν συνδεδεμένος με αυτό που παίζεις. Εν ολίγοις, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ήταν μια καλή προσπάθεια η οποία με λίγη περισσότερη δουλειά στο να προσπαθήσεις να μεταφέρεις συναίσθημα μέσω της τεχνικής σου, παρά απλώς να εκτελέσεις, θα έχει ένα ακόμα πιο αξιόλογο αποτέλεσμα. Κάτι τελευταίο: Άλλαξε χορδές, κάνε ένα σεταρισματάκι στην κιθάρα σου, ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΑ ΤΑΣΤΑ, πέρασέ τα με λεμονέλαιο και αμέσως μετά σκούπισέ το. Ένα όργανο χρειάζεται καλή συντήρηση για να μπορέσει να βγάλει ακόμα καλύτερο ήχο (αν και ένα μεγάλο ποσοστό του "καλού ήχου" προέρχεται καθαρά από τα δάχτυλά μας). Καλά παιξίματα!