ελληνική μουσική
    533 online   ·  210.834 μέλη

    Νέος στην κλασική κιθάρα, πιστεύω πως πρέπει να αλλάξω δάσκαλο.

    Eltzim
    30.06.2016, 16:58

    Καλησπερα,

    προσφατα ανακαλυψα την σελιδα και αφου ειδα οτι ειναι απο τις λιγες ενεργες του ειδους στην Ελλαδα, ειπα εδω ειμαστε!

    Λοιπον καταρχας θα κανω μια συντομη περιγραφη του πως ασχοληθηκα με τη μουσικη για να καταλαβετε το σκεπτικο μου και μετα θα παραθεσω τους προβληματισμους μου.

    Αρχικα ξεκινησα κλασικη κιθαρα στο γυμνασιο πριν καμια 7-8 χρονια. Τοτε λοιπον εκανα μαθηματα για περιπου 2-3 μηνες ωσπου και μετακομισαμε. Μετα τη μετακομιση δεν μπηκα στον κοπο να ξαναρχισω αλλου κιθαρα γιατι, βαριουμουν? ντρεπομουν? , ουτε γω δεν ξερω(κατι για το οποιο σημερα χτυπαω το κεφαλι μου). Τελος παντων το θεμα ειναι οτι δεν γραφτηκα.

    Παρολα αυτα η κιθαρα μου ειχε αρεσει πολυ θυμαμαι και επαιζα για λιγο ακομα καιρο μονος μου σπιτι, ωσπου καταλαβα οτι δεν μπορουσα να κανω κατι αξιολογο και το παρατησα τελειως. Η κιθαρα μπηκε στη θηκη και δεν ξαναβγηκε για πολλα χρονια. Ετσι περυσι το καλοκαιρι (τωρα το πως ειναι αλλη κουβεντα), το μικροβιο ξαναβγηκε στην επιφανεια και θελησα πολυ να αρχισω ξανα! Δεν διστασα στιγμη, εκανα μια μικρη ερευνα για ωδεια στην περιοχη μου, πηρα κατευθειαν τηλεφωνα και αφου βρηκα ενα στο οποιο συνεννοηθηκα καλα(στα λογια), μου εκανε εντυπωση και λογω τιμης που ηταν ελαφρως καλυτερη απ τα υπολοιπα και γραφτηκα.

    Παιζω λοιπον ενα χρονο τωρα περιπου. Μελεταω αρκετες ωρες τη μερα και μ αρεσει αληθεια ολο και περισσοτερο. Το θεμα ειναι ομως οτι εχω πολλα μικρα παραπονα απο τον δασκαλο μου. Αρχικα μου δινει την εντυπωση οτι το κανει καθαρα για τα λεφτα και δεν αγαπαει τη διδασκαλια. Αυτο και μονο φτανει για μενα να αλλαξω, αλλα επειδη δεν εχω εμπειρια πανω σ αυτα, θα ηθελα τη γνωμη σας. Πχ αλλα μου λεει στο ενα μαθημα κι αλλα στο αλλο. μπορει να μου πει τη μια φορα ,κατσε διαβασε αυτο γιατι θα δωσεις εξετασεις και την επομενη να μου δινει ενα ακυρο τραγουδι που του ηρθε στο μυαλο κι αρχιζει να το παιζει απο μονος του στο μαθημα. Και οχι μονο αυτο, να μην θυμαται και οτι την προηγουμενη φορα μου ειπε να μελετησω το αλλο. Ενταξει αυτο δεν συμβαινει παντα αλλα αρκετες φορες. Τη μια φορα μου λεει να μελετησω μια τεχνικη, πχ τρεμολο και την επομενη δεν ασχοληται με το αν το εμαθα καλα αλλα μου βαζει διαφορετικη, πχ σκαλες. 

    Επισης κατι αλλο που θεωρω πολυ σημαντικο ειναι το οτι νοιωθω πως δεν με πολυ παρατηρει οταν παιζω. Παιζει μαζι μου συνεχως και δεν ξερω κατα ποσο ειναι σε θεση ετσι να βλεπει με λεπτομερεια τις ατελειες και τα λαθη μου. Ενταξει το να μου λεει οτι ειμαι καλος και οτι παμε μια χαρα δεν μ αρεσει. Δεν εχω αναγκη απο επαινους. Εχω αναγκη ομως να μαθω αυτο το οργανο σε βαθος και σωστα. Οποτε θα προτιμουσα να μου επισημαινει τα λαθη μου και να καθεται επι ωρα μεχρι να τα διορθωσω.

    Αυτα ειναι τα πιο τρανταχτα που μου ερχονται στο μυαλο, δεν εχει και νοημα να κουρασω με μικρολεπτομερειες(αν δεν το εκανα ηδη). Αυτο που ρωταω σε σας ειναι το εξης. Ειμαι λαθος που με ενοχλουν τα παραπανω? Μηπως αυτος ειναι ο σωστος τροπος διδασκαλιας? Γιατι δεν ξερω πραγματικα. Αν ειναι οκ, πασο. Αλλα αν δεν ειναι τι να κανω? Δεν ξερω, ντρεπομαι να πω στο ωδειο για αλλαγη δασκαλου και δεν ξερω τι θα πετυχω μ αυτο. Θα μπω σε ενα κυκλο συζητησεων που μπορει να μαλωσω κτλ κατι που δεν θελω γιατι εχω καλες σχεσεις. Απο την αλλη να αλλαξω ωδειο? Και που ξερω αν ο νεος δασκαλος θα ειναι της προκοπης?

    Αυτα και πολλα αλλα... 


    CROSS
    30.06.2016, 18:51

    Καλησπέρα,όλα αυτά που περιγράφεις για τον δάσκαλο είναι λίγο έως πολύ περίεργα,αλλά εάν στο ωδείο τον έχουν για καλό,διδάσκει χρόνια,έχει καλή φήμη απο απόφοιτους κλπ,τότε ίσως να είναι παραξενιες του,και κολλήματα.Μπορεί να είναι στον ''κόσμο''του,αλλά να είναι καλός σε αυτο που κάνει.Εσύ βλέπεις πρόοδο,ανεξάρτητα απο αυτα που έχεις αναφέρει ως προβλήματα;Σου αρέσει;τον συμπαθείς;αισθάνεσαι εμπιστοσύνη;Αν ναι,όλα όσα είπες εδώ πές του τα ευθέως,χωρίς να ντρέπεσαι(ναι ίσως είναι δύσκολο,αλλά έτσι πρέπει).Με καλό,ήρεμο τρόπο,όχι σαν να φάινεται ότι μαλώνεις μαζί του.Αν όχι,τότε κάνε μια έρευνα στους άλλους δασκάλους κιθάρας του ωδείου,ή ακόμα και σε άλλο.

    Να ξέρεις ότι ένα μεγάλο ποσοστό μουσικών-καθηγητών μουσικής κλπ,πάντα έχουν ένα ''χάσιμο''(με την καλή έννοια)Όσο καλύτεροι και μεγαλύτεροι(δεν εννοώ ηλικιακά)είναι,τόσο το χάσιμο μεγαλώνει.Είναι και στην τάξη μαζί σου,και αλλού ταυτόχρονα.Προπάθησε να καταλάβεις εαν ο δάσκαλός σου ανήκει σε αυτές τις περιπτώσεις και αν ανήκει έχε το νού σου κι εσύ,για ο,τιδήποτε σχετίζεται με ημερομηνίες εξετάσεων ή ό,τι αλλο ''τυπικό''σε αφορά,σε περίπτωση που συνεχίσεις μαζί του.


    Eltzim
    30.06.2016, 19:38

    Κοιτα βλεπω προοδο αυτο ειναι αληθεια. Καμια σχεση με πριν ενα χρονο που δεν μπορουσα να κανω τιποτα. Η αληθεια ειναι οτι με εβαλε να δωσω και για μεγαλη ταξη σχετικα με το χρονο που παιζω. Οποτε προοδος υπαρχει.

    Αυτο που βλεπω για εκεινον ειναι οτι ειναι καλος κιθαριστας και καλος μουσικος.  Ομως αυτα δεν ξερω κατα ποσο ειναι μονο για τον εαυτο του. Δηλαδη το να εισαι καλος δασκαλος ειναι κατι περα του να εισαι καλος μουσικος πιστευω. Θελει σιγουρα ορεξη ,μερακι και να διψας για να βλεπεις την προοδο του μαθητου σου (οχι στα χαρτια , αλλα κατ ουσιαν), γιατι μεσα απ αυτο αντανακλαται η δουλεια σου. Τωρα γαι αποφοιτους του δεν εχω ακουσει τιποτα και δεν νομιζω οτι παιζει επαγγελματικα πολλα χρονια, οποτε παλιο-κολλημενο δεν τον λες.

    Τωρα στο ωδειο δεν εχω ακουσει και πολλα γενικα και για αλλους δασκαλους, μονο για εναν ο οποιος ειναι κορυφη και πολλοι μαθητες του ειναι συνεχεια πρωτοι σε διαγωνισμους στην Ελλαδα (δεν ξερω αν αυτο λεει κατι για τη δουλεια του, παντως ειναι σιγουρα πολυ γνωστος και δεν θα θελα να πω ονομα).

    Εμπιστοσυνη σαν μουσικο επομενως του εχω. Ξερω οτι κανει στην κιθαρα του το σωστο και μου δειχνει το σωστο. Καμια αμφιβολια επ αυτου. Το θεμα ειναι ομως πως το κανει αυτο. Οταν ρωταω κατι οπως πχ για τις αρμονικες, που απλα ακουσα και δεν ηξερα τι ειναι ,δεν μου εδωσε να καταλαβω και απλα προχωρησαμε παρακατω.Δεν εχω και γω πολυ εμπειρια και δυστυχως δεν μπορω να κρινω. Αυτο ομως που μου βγαζει ειναι οτι δεν το αγαπαει. Ειναι απλως τα χρηματα. Δεν τον πολυνοιαζει κιολας. Εννοειται πως αν κανω θεμα να αλλαξω δασκαλο ή ωδειο, ξαφνηκα ολοι θα νοιαστουν και θα πεσουν πανω μου να με προσεχουν συνεχως. Ομως το θεμα ειναι να το κανεις απο μονος σου αυτο γιατι το γουσταρεις και οχι γιατι θα φοβασαι μην χασεις αλλα 20 ευρω τη βδομαδα(γιατι γνωριζουμε οτι εχουν δεχθει μεγαλο πληγμα τα ωδεια).

    Για αυτο λοιπον δισταζω να ανοιξω τετοιες παρτιδες.

    Οταν λες να κανω ερευνα τι ακριβως εννοεις? Απλα να μαθω για τους αλλους δασκαλους ή να κανω κι απο κανενα μαθημα?

    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση παντως, γιατι ειναι ενα θεμα που με καιει, καθως θεωρω τον δασκαλο πολυ σημαντικο παραγοντα και ειναι καλο να βρεις τον καταλληλο για σενα απο νωρις.


    panagos1980
    01.07.2016, 11:40

    Καλημέρα φίλε μου!

    Οι απορίες που σου έχουν δημιουργηθεί σχετικά με το αν πρέπει να συνεχίσεις με τον ίδιο δάσκαλο είναι πολύ λογικές με βάση αυτά που έγραψες. 

    Πρέπει να ξέρεις ότι το πιο δύσκολο στη σχέση μαθητή-δασκάλου είναι να βρεθεί η κατάλληλη χημεία, ώστε να μπορέσει η διαδικάσια εκμάθησης του οργάνου να προχωρήσει. Έχω ακούσει πολλούς μαθητές να λένε ότι ο δάσκαλος τους είναι καλός, αλλά δεν μπορεί να τους "περάσει" τις γνώσεις του ή δεν έχει μεταδοτικότητα ή δεν μπορούν να επικοινωνήσουν. Σε αυτές τις περιπτώσεις η μόνη λύση είναι αλλάξεις δάσκαλο. Το ξέρω ότι σου φαίνεται απόλυτο, αλλά αν δεν υπάρχει η χημεία από την αρχή, κατά την άποψη μου δεν μπορεί να χτιστεί με την πάροδο των χρόνων. Ακόμα σκέψου ότι υπάρχουν αρκετοί αξιόλογοι δάσκαλοι οι οποίοι θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν και δε μιλάω βέβαια μόνο για τα μεγάλα ονόματα της κιθάρας, σαν κι αυτό το δάσκαλο του ωδείου σου που έχει πρωτιές σε διαγωνισμούς, αλλά και για νέους καθηγητές που αγαπούν πραγματικά αυτό που κάνουν.

    Πάντως αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι αφού υπάρχει καπνός θα υπάρχει και φωτιά. Δηλάδη εφόσον έχεις δεύτερες σκέψεις για το δάσκαλο σου, κάτι δεν πάει καλά και καλά θα έκανες να ψάξεις για κάτι άλλο και να μην αφήσεις τον καιρό να περνάει και να χαλάς την καλή σου διάθεση απέναντι στη μουσική. 

    Το πως μπορείς να εντοπίσεις τον καλύτερο δάσκαλο για σένα, αυτό είναι μια απορία χωρίς συγκεκριμένη απάντηση, γιατί πάλι παίζει ρόλο η χημεία που προανέφερα. Σίγουρα όμως οι καλές συστάσεις από γνωστούς και φίλους ή ακόμα και η προσωπική επαφή με το δάσκαλο ή η παρακολούθηση μαθημάτων μπορούν να βοηθήσουν. 

    Καλή συνέχεια στην αναζήτηση σου.


    CROSS
    01.07.2016, 13:57

    Αν φαίνεται ότι το κάνει μόνο για τα λεφτά τότε οκ,σκέψου να τον αλλάξεις,αν σε ενοχλεί πολύ.Αλλά καλό θα ήταν να ζυγίσεις τα θετικά και τα αρνητικά και να βγάλεις συμπέρασμα.Αν όμως είναι καινούριος στη διδασκαλία,θα θέλει το χρόνο του να συνηθίσει.Μην ξεχνάς ότι όλοι απο κάπου ξεκινάνε,δεν είναι έμπειροι ως δια μαγείας(αν και αυτή τη μαγεία την έχουν δεδομένη όλοι όσοι ψάχνουν καθηγητές και δασκάλους για τα ωδεία,σχολές κλπ,και έιναι η απόλυτη ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ που επικρατεί σε όλους τους χώρους.Άρα το να είναι άπειρος και να εργάζεται σε ωδείο το βλέπω χλωμό-εκτός κι αν μιλάμε για κανένα χωριό).