ελληνική μουσική
    719 online   ·  210.832 μέλη

    Δίπλωμα πιάνου παράλληλα με σπουδές σε ΑΕΙ

    lontano
    31.07.2016, 20:14

    Καλώς εχόντων των πραγμάτων από Σεπτέμβριο θα είμαι πρωτοετής φοιτητής στο τμήμα μουσικών σπουδών του ΑΠΘ, στο οποίο θέλω να ακολουθήσω την κατεύθυνση σύνθεσης. Το δίλημμά μου είναι αν παράλληλα θα συνεχίσω και τις σπουδές μου στο πιάνο. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο επίπεδο Α Ανωτέρας (δεν έδωσα φέτος εξετάσεις για Β λόγω διαβάσματος για τις πανελλήνιες). Έχω ακούσει ότι για πτυχίο και δίπλωμα πιάνου απαιτούνται άπειρες ώρες μελέτης και ίσως αυτές να αποβούν σε βάρος των σπουδών μου στο πανεπιστήμιο - η σύνθεση έχει πολλή δουλειά. Επίσης δεν έχω καμία "τρέλα" με το πιάνο, πάντα με τη σύνθεση είχα κόλλημα. Απλώς, αν ήταν να πάρω πτυχίο και δίπλωμα με ένα δίωρο διάβασμα τη μέρα, δε θα με χάλαγε κιόλας. Η δασκάλα μου πάντως λέει να μην το παρατήσω και θα μπορούσα απλώς να βγάζω μόνο τα κομμάτια των εξετάσεων και να πάω κάθε Ιούνιο να δίνω εξετάσεις στο ωδείο (ένα ωδείο της Αθήνας - ούτε πολύ ξακουστό ούτε πολύ χάλια). Εγώ βέβαια αν είναι να συνεχίσω πιάνο θα ήθελα να το κάνω σωστά, γραφόμενος σε κάποιο καλό ωδείο της Θεσσαλονίκης και βγάζοντας κανονικά την ύλη κάθε τάξης και όχι μόνο τα κομμάτια των εξετάσεων. Αλλά μάλλον δε θα μου φτάνουν οι ώρες. Μου φαίνεται δε θα συνεχίσω καθόλου το πιάνο, γιατί αν είναι να πάρω ένα χαρτί αμφίβολης αξίας ξέροντας μόνο τα κομμάτια των εξετάσεων, τζάμπα τα εξέταστρα.


    DanaeAthanasiadou
    01.08.2016, 19:50
    Τα είπες όλα μόνος σου...δε βλέπω κάποιον προβληματισμό πάνω στον οποίο να πρέπει να εκφράσει κάποιος άποψη..
    lontano
    02.08.2016, 01:04

    Απλώς δεν ξέρω αν ακόμη και ένα "δευτεροκλασάτο" πτυχίο ή/και δίπλωμα πιάνου θα μετράει αργότερα σαν έξτρα προσόν για να πάρω υποτροφία για μεταπτυχιακό στη σύνθεση στο εξωτερικό. Μάλλον όχι, αυτό που θα κοιτάξουν πρωτίστως θα είναι τις συνθέσεις μου και τον βαθμό του πτυχίου μου.

    Πάλι απάντησα μόνος μου...


    annoula72
    02.08.2016, 09:05

    Προσωπικά θα σου έλεγα να μη βιαστείς. . Πάρε το χρόνο σου και ασχολήσου ουσιαστικά με αυτό που αγαπάς. . Επειδή την έχω πάθει κι εγώ,  ένα διπλωμα που θα νιώθεις ότι δε θα ανταποκρινεται στις δυνατότητές  θα ευχοσουν κι εσύ ο ίδιος να μην είχες μπει σε αυτή τη διαδικασία. .το δίπλωμα είναι το ανώτατο χαρτί που παίρνεις στην Ελλάδα και κατά την άποψή μου δεν αξίζει να το "χαραμισεις " αν δεν θέλεις το ουσιαστικό του υπόβαθρο και αν δεν είναι από ένα καλό ωδειο πάρα την τυπική ισοτιμία όλων των ωδειων. . Οι ώρες για τ μελέτη του διπλώματος είναι πολλές και αν δε σου αρέσει θα σε κουράσει. .. Εγώ προτείνω να κάνεις με έναν καλό καθηγητή ή την  καθηγήτριά σου ρεπερτοριο ανωτέρας και άπαξ και χτίσεις ένα καλό επίπεδο εκεί μετά θα μπορέσεις να ασχοληθείς με το δίπλωμα οποτε αγαπάς. Ή έστω προχωρησε με εξετασεις σε οποιο ωδειο θεε και μετα δες αν μπορεις να κανεις με καποιον κορυφαιη του χωρου φία διπλωμά . Αυτή είναι η γνώμη μου. . Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις!  


    lontano
    02.08.2016, 09:42

    Νά 'σαι καλά, annoula72! Τελικά αποφάσισα να μην ασχοληθώ καθόλου με πιάνο τα επόμενα 5 χρόνια. Είμαι τελειομανής και αν είναι να κάνω κάτι θέλω να το κάνω σωστά. Ίσως κάποια στιγμή όταν έχω τελειώσει με τις σπουδές στη σύνθεση να το ξαναπιάσω. Κι εσύ καλή συνέχεια σε ό,τι κάνεις.


    p-theofanis
    14.08.2016, 20:53
    Θέλει εκτός από τις σπουδές να παίρνεις και κατά την περίοδο των σπουδών σου δικές σου πρωτοβουλίες ώστε να πετύχεις στόχους για τα σημερινά δεδομένα στην Μουσική Εκπαίδευση!!!!