ελληνική μουσική
    458 online   ·  210.823 μέλη

    Ασκήσεις ανεξαρτησίας χεριών και φωνής σε μπεντίρ ή γενικά

    TzaxaFrameDrum
    19.08.2016, 12:09

    Καλησπέρα σας.Είμαι ένας αρχάριος αυτοδίδακτος παίκτης μπεντίρ και έχω παρατηρήσει το εξής :

    Οταν προσπαθώ να παίξω έναν πιο προχωρημένο ρυθμό που απαιτεί την ανεξαρτησία των δύο χεριών(δλδ τα χέρια παίζουν ανεξάρτητους μεταξύ τους ρυθμούς ) τότε χάνω τον ρυθμό του κομματιού.Επίσης το ίδιο μου συμβαίνει όταν προσπαθώ να τραγουδήσω εκτός του βασικου tempο που παίζω.

    Υπάρχει κάποιος/α που να μπορεί να μου προτείνει κάποιες ασκήσεις που θα με βοηθήσουν σε αυτό το πρόβλημα;

    Ευχαριστώ!{#emotions_dlg.thumbup}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 22-08-2016 13:15 ]


    STEFANOS604
    19.08.2016, 13:46
    1. Δεν είναι σωστό να ποστάρεις με το ίδιο θέμα 2 φορές. Θα μπορούσες στο προηγούμενο σου θέμα να γράψεις ότι θέλεις και θα ήταν στο προσκήνιο
    2. Είναι λάθος η έκφραση σου: ‘’….τα χέρια παίζουν ανεξάρτητους μεταξύ τους ρυθμούς …’’ Ο ρυθμός σ’ ένα τραγούδι είναι ενας : πχ 2/4 . 9/8 , 4/4…..και φυσικά μέσα στο ίδιο τραγούδι μπορεί να αλλάξει.Απλά με το ένα σου χέρι εκτελείς κάποια μέρη του μέτρου και με το άλλο χέρι τα υπόλοιπα μέρη του μέτρου.
    3. Για ασκήσεις δες εδώ: εδώ…….

    p-theofanis
    21.08.2016, 03:47
    Με το ένα σου χέρι μπορείς να εκτελείς κάποια μέρη του μέτρου και με το άλλο χέρι τα υπόλοιπα μέρη του μέτρου.
    TzaxaFrameDrum
    22.08.2016, 12:50
    Ηταν λάθος που έγραψα δύο φορές το ίδιο θέμα αλλά είχα κάνει λάθος και είχα αναρτήσει το θέμα στην κατηγορία "Κιθάρα, μπάσο & άλλα έγχορδα".Επίσης δεν βρίσκω και κάποια επιλογή διαγραφής του θέματος(αν ξέρει κάποιος ας μου πει). Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Πραγματικά βλέποντας το απο την πλευρα που ανεφερετε,είναι πιο εύκολο να παίξω τους ρυθμούς που θέλω.Επίσης ευχαριστώ και για τα βίντεο,είναι χρήσιμα.