ελληνική μουσική
    531 online   ·  210.833 μέλη

    Πανελλήνιες και μουσικές σπουδές

    xNikosx
    29.08.2016, 20:29

    Καλησπερα.Ειμαι τριτη λυκειου φετος και στοχος μου ειναι το ΠΑΜΑΚ της Θεσσαλονικης.Εχω ενημερωθει σχετικα με τα ειδικα μαθηματα.Παρολα αυτα ηθελα να ρωτησω τι ακριβως συμπεριλαμβανεται στην αρμονια που δινουμε.

    π.χ Οταν ειχα δωσει για το πτυχειο μου στην αρμονια νομιζω πως εδωσα βασιμο,χωρικο και μελωδια (εχουν περασει 3 χρονια μπορει να κανω και λαθος)

    Μπορει λοιπον καποιος να μου πει με βεβαιοτητα τι ακριβως συμπεριλαμβανεται στις εξετασεις αρμονιας των πανελληνιων; 

    Ευχαριστω εκ των προτερων.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 30-08-2016 13:16 ]


    CROSS
    29.08.2016, 23:21

    Λοιπόν το θέμα σου είναι λίγο περίπλοκο γιατί υπάρχουν διάφορες απόψεις που σχετίζονται με το τί ακριβώς κάποιος θεωρεί επίπεδο ειδικού αρμονίας και τί υποχρεωτικού.Αυτό εξαρτάται και απο τον μαθητή και απο τον καθηγητή.Απο την πλευρά του μαθητή παίζει ρόλο πόση δουλειά θα κάνει,πόσα θέματα θα λύσει,πόσο θα εμβαθύνει και με τι ωριμότητα θα αντιμετωπίσει το σύνολο των σπουδών του στην αρμονία.Στο τελευταίο πολύ σημαντικό ρόλο παίζει η ηλικία.Φαντάσου ότι κάποτε υπήρχε όριο άνω των 18 ετών να γίνονται δεκτοί σε κατατακτήριες ειδικού αρμονίας.Εσύ λοιπόν που είσαι τώρα 17 και πήρες πριν 3 χρόνια το πτυχίο σου,έκανες αυτές τις σπουδές απο 11 εώς 14 ετών.Αν θέλεις πές μας ποιά βιβλία είχες κάνει και απο πού ήταν τα θέματα που έλυνες,για να καταλάβω το επίπεδο του πτυχίου σου και να μπορέσω να σου πώ εάν θα σου είναι κατώτερο,ισάξιο ή ανώτερο το επίπεδο της αρμονίας των πανελλαδικών,

    Γενικά πάντως είναι επίπεδο υποχρεωτικού,πολύ κατώτερου απ το ειδικό δηλαδή,και όλα τα θέματα που έχω δεί μέχρι σήμερα που έχουν μπεί σε τέτοιες εξετάσεις είναι καθαρά υποχρεωτικής αρμονίας.Θα ακούσεις όμως κι άλλες διαφορετικές απόψεις,για το λόγο που σου είπα πιο πάνω.Οπότε αναφέρεις αν θέλεις ό,τι σου είπα πιο πάνω και θα σου πώ πιο συγκεκριμένα.


    xNikosx
    30.08.2016, 11:13

    Οχι δεν καταλαβες.Μαλλον δν το εθεσα σωστα.Θελω να μαθω τι ακριβως θα δωσω στις παννεληνιες.Για τα ακουστικα ξερω αλλα για την αρμονια δν μου εχει πει κανεις αν θα δωσω οπως και για το πτυχιο, βασιμο,χωρικο και μελωδια.


    CROSS
    30.08.2016, 12:42

    Μία μελωδία δίνεις μικρής έκτασης,περίπου 15 μέτρα.Υπάρχουν διαθέσιμα θέματα προηγούμενων ετών αν θέλεις να τα δείς.


    DanaeAthanasiadou
    09.09.2016, 22:59

    Παράθεση:

    Το μέλος xNikosx στις 30.08.2016, 11:13 έγραψε...

    Οχι δεν καταλαβες.Μαλλον δν το εθεσα σωστα.Θελω να μαθω τι ακριβως θα δωσω στις παννεληνιες.Για τα ακουστικα ξερω αλλα για την αρμονια δν μου εχει πει κανεις αν θα δωσω οπως και για το πτυχιο, βασιμο,χωρικο και μελωδια.






    Εύχομαι ολόψυχα να διαψευστώ, αλλά και μόνο που λες "ακουστικά" για το Dictee σε προηγούμενη ανάρτηση, και συνεχίζεις εδώ λέγοντας βασιμο, χωρικο και μελωδια, μην έχεις κ πολλές ελπίδες.

    Καλή επιτυχία πάντως.


    music4u
    20.09.2016, 14:47
    Καλή επιτυχία αλλά...τι κάνεις μετά; ΄Δεν εννοώ αυτή την πρίοδο, αλλά γενικά εκτός από δασκαλος σε σχολείο.