ελληνική μουσική
    644 online   ·  210.833 μέλη

    Πληροφορίες για κατατακτήριες εξετάσεις σε ωδεία.

    wtf
    18.09.2016, 23:43

    καλησπερα! 
    Ειμαι 18 χρονων και φετος τελειωσα το λυκειο. Εκανα περιπου 6 χρονια πιανο (ιδιαιτερα) αλλα το σταματησα πριν 2-3 χρονια,δηλαδη στην δευτερα λυκειου μιας και ηταν λιγο δυσκολο να το συνδυασω με το διαβασμα και τις πανελληνιες(ξερω βλακεια)...Ωστοσο φετος θελω να το συνεχισω κανονικα(παραλληλα με την σχολη μου) και σκεφτομαι να το κανω σε ωδειο.Δεν τα εχω ξεχασει τελειως μιας και ολα αυτα τα χρονια επαιζα κανονικα και συνεχεια, το θεμα ειναι ομως οτι επαιζα κομματια με το αυτι και ετσι εχω χασει μια μικρη επαφη με παρτιτουρες και θεωρια. Επισης δεν ξερω σε ποια ταξη βρισκομαι μιας που εκανα ιδιαιτερα αλλα απ αυτα που εψαξα νομιζω πως ειμαι στην κατωτερα.
    Αφου εκανα ολο αυτον τον προλογο ας μπω και στο κυριως ;) 
    Εψαξα και ειδα οτι στα ωδεια οταν ερχεσαι απο αλλου(αλλα ωδεια,ιδιαιτερα) δινεις κατατακτηριες εξετασεις για να μπεις στην ταξη την οποια πρεπει και να συνεχισεις. Μπορειτε να μου δωσετε μερικες πληροφοριες γι αυτες τις εξετασεις; πχ σε τι εξεταζεσαι; προετοιμαζεσαι μονος σου; Οτι αλλο πιστευετε οτι θα μου φανει χρησιμο νιωστε ελευθεροι να μου το πειτε!{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.helpsmilie}
    Ευχαριστώ για τον χρονο σας!!{#emotions_dlg.thumbup}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την wtf, 19-09-2016 00:27 ]


    CROSS
    19.09.2016, 12:26

    Καλησπέρα,εάν ακολουθήσεις τον δρόμο κατατακτηρίων απο τώρα,αυτό σημαίνει ότι θα περάσεις απο πάρα πολλές εξετάσεις(κι άρα πολλά χρήματα)που δεν έχουν κανένα πραγματικό νόημα.Θα σου πρότεινα να βρείς έναν δάσκαλο πιάνου σε ωδείο(χωρίς κατατακτήριες) ή  ιδιαίτερα(για πιο οικονομικά,γλιτώνεις εγγραφές,δικαιώματα,''κερατιάτικα''κλπ)και να κάνεις μαθήματα μέχρι να φτάσεις επίπεδο ανωτέρας.Τότε είναι η κατάλληλη στιγμή για κατατακτήριες στην τάξη του πτυχίου,για να δώσεις μια και καλή εξετάσεις και όχι κάθε χρόνο απλώς για προάγεσαι στην επόμενη τάξη.Για το πτυχίο υπάρχει ένα πακέτο υποχρεωτικών μαθηματων που θα πρέπει να έχεις κάνει απο πρίν,αλλά θα τα κάνεις στην πορεία με εντατικό ρυθμό(μέσα σε 2 χρόνια πχ).

    Παρ'ολ'αυτά εάν θέλεις να μπείς με κατακτήριες απο τώρα σε ωδείο,η ύλη των εξετάσεων διαφέρει ανάλογα με την τάξη.Αφού έχεις κάνει 6 χρόνια ιδιάιτερα λογικά θα μπορείς να δώσεις για Α μέση,αλλά εάν σε επηρέασε αρνητικά η 3ετία που απέχεις απο τα μαθήματα,ίσως χρειαστείς περισσότερη προετοιμαία γι αυτό.Γράψε τι κόμματια και τι βιβλία παίζεις αυτή τη στιγμή,με άνεση,για να σου με πιο πολλές λεπτομέρειες τι ακριβώς χρειάζεσαι για τις κατατακτήριες.


    wtf
    19.09.2016, 17:39

    Αρχικα σ'ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου{#emotions_dlg.biggrin}
    Παρατηρησα απ αυτα που ειδα στο ιντερνετ οτι παρολο που κανω 6 χρονια τωρα θα ξεκινουσα την κατωτερα μιας και εχω κανει μονο τα βιβλια που αναφερονται στην προκαταρκτικη και θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι λιγο πριν τελειωσει η χρονια η καθηγητρια μου μου ειπε αν τελικα συνεχισεις και του χρονου θα πρεπει να αγορασεις το δευτερο βιβλιο του μπαχ  Πιστευω πως υπηρξε αυτη η καθυστερηση επειδη το πηγαιναμε καπως χαλαρα,δηλαδη καναμε και αλλα κομματια που δεν ειναι στην υλη τα οποια μου τα εδινε εκεινη σε νοτες ή αργοτερα που ανακαλυψα οτι εχω μουσικο αυτι με βοηθουσε ωστε να τελειοποιησω διαφορα κομματια που εβρισκα μονη μου κλπ. Τι να πω δεν ειμαι και ειδημων.Παντως τωρα αμα συνεχισω σκοπευω να αφιερωνω περισσοτερο χρονο σε διαβασμα απ οτι αφιερωνα τοτε.Επισης γι αυτο που με ρωτησες, τωρα δεν παιζω αυτα που εκανα τοτε,παιζω μονο κομματια που μ'άρεσουν εμενα οποτε σιγουρα θα χρειαστω προετοιμασια
    Τωρα οσο αφορα το ωδειο και γω σκεφτομαι το οικονομικο πιο πολυ και αγχωνομαι γιατι δεν ειναι οτι θα μπορω να το πληρωνω μονη μου, θα βοηθαν οι δικοι μου κατα κυριο λογο οποτε αν ειναι το ιδιο με το να συνεχισω ιδιαιτερα θα προτιμησω αυτο που θα ναι και πιο οικονομικο
    Κατι αλλο, αν οπως ειπες συνεχισω ιδιαιτερα και αργοτερα κανω κατατακτηριες στην ταξη του πτυχιου δεν θα πειραζει που δεν εχω ξαναδωσει εξετασεις;


    CROSS
    19.09.2016, 19:39

    Δεν παίζει κάνενα ρόλο το ότι δε θα χεις ξαναδώσει κατατακτήριες.Αυτό το νόημα έχουν αυτές οι εξετάσεις.Να σε κατατάξουν σε ένα επίπεδο,όποιο κι αν είναι αυτό.

    Στα ιδιαίτερα θα χρειαστείς περίπου τα μισά χρήματα απ'οσα σε ωδείο,απλά ψάξου για έντιμο δάσκαλο γιατί το να σε κράτησε ο προηγούμενος τόσο πίσω στα 6 χρόνια είναι τουλάχιστον εξαπάτηση.Δε μπορεί να έφταιγες μόνο εσύ,αλλά κι έτσι να ήταν έπρεπε να σου πεί κάποια πράγματα.Τέλος πάντων.Καλή συνεχεια απο εδώ και πέρα :)


    wtf
    19.09.2016, 20:00

    Οκ! Με κατατοπισες αρκετα!! Σ'ευχαριστω πολυ! {#emotions_dlg.biggrin}


    music4u
    20.09.2016, 14:32
    Ψάψε στο google για την ύλη πιάνου. Έτσι θα ξέρεις τι βιβλίο αντιστοιχεί σε κάθε τάξη, αν πηγαίνεις αργά ή γρήγορα!