ελληνική μουσική
    505 online   ·  210.845 μέλη

    Σύνθεση και Youtube

    dexterous
    20.12.2016, 16:29

    Καλησπέρα,

    εδώ και καιρό γράφω μερικά στιχάκια με την κιθάρα μου και σκεφτόμουν να τα ανεβάσω στο youtube.

    Παρόλα αυτά με προβληματίζουν 2 πράγματα.Πρώτον,το γεγονός ότι δεν διαθέτω αυτό που λέμε.."καλή φωνή" και

    δεύτερον,τι παίζει με τα πνευματικά δικαιώματα.Αν μπορεί κάποιος να εκφράσει μια γνώμη,θα το εκτιμούσα! :)


    yiannakis
    22.12.2016, 14:23

    Καλησπέρα!

    Όσον αφορά τα πνευματικά δικαιώματα, αφού είναι δικές σου δημιουργίες (μουσική και στίχοι), δεν υπάρχει πρόβλημα. Τα δικαιώματα με τη δημοσίευση ανήκουν σε σένα. Ενδεχομένως να είχες εάν έλεγες τραγούδια άλλων.

    Τώρα, όσον αφορά τη φωνή, εάν δεν σε ακούσουμε δεν μπορούμε να σου πούμε.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την yiannakis, 22-12-2016 14:24 ]


    dexterous
    22.12.2016, 21:51
    εννοω αν μπορει καποιος να ιδιοποιηθει ενα τραγουδι για παραδειγμα
    yiannakis
    22.12.2016, 23:56
    Κανονικά όχι, από τη στιγμή που ανεβάζεις κάτι δικό σου αυτόματα το κατοχυρώνεις. Ωστόσο, επειδή πρόκειται για διαδίκτυο και ποτέ δεν ξέρεις, (πχ μπορεί κάποιος να το ανεβάσει και να "πειράξει" την ημερομηνία και να φαίνεται προγενέστερη), εάν κάποιος ξέρει τι ακριβώς γίνεται ας μας δώσει τα φώτα του.
    MrSickhorse
    23.02.2017, 14:30
    Όσον αφορά τα πνευματικά δικαιώματα μου χε πει κάποιος παλιότερα πως αν στειλεις γράμμα στον εαυτό σου με ταχυδρομείο τους στίχους ή τη δουλειά σ γενικά κ κρατήσεις το φάκελο με αυτά μέσα, αποτελεί αποδεικτικό υπέρ σ στο δικαστήριο σε περίπτωση λογοκλοπής. Αλλά επειδή δεν είμαι προσωπικά νομικός σύμβουλος καλύτερα να το κρατήσουμε σαν ιδέα και να μας απαντήσει γι αυτό κάποιος που είναι σίγουρος επί του θέματος.
    panosdk
    08.03.2017, 01:53
    Απο την στιγμή που κάτι παίζεται δημόσια...στην περιπτωσή σου youtube, αυτομάτως γίνεται η κατοχύρωση σε σένα.Δεν μπορεί να πειραχτεί η ημερομηνία στο youtube. Οπότε και καλή φωνή να μην έχεις απλά ανεβαζέ τα για να τα κατοχηρώνεις. Η αεπι απο όσο θυμάμαι λέει οτι η πιο νορμαλ κατωχύρωση είναι οταν το έργο εκτελεστεί δημόσια. Αυτο συμπεριλαμβάνει και το youtube όπως είπα πιο πάνω.