ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.833 μέλη

    Μουσικές σπουδές - Ωδεία

    musicaholic
    20.12.2016, 22:13

    Καλησπέρα ! Ειμαι σε ηλικια που πρεπει να επιλεξω για την πορεια  μου μετα το λυκειο ( 17 χρονων ). Εχω κανει μαθηματα πιανου ( 5 χρονια ) μεχρις οτου το παρατησα και ξεκινησα κλασικη κιθαρα οπου συμπληρωνω( 7 χρονια ) και παραλληλα ασχολουμαι με την ηλεκτρικη κιθαρα εδω και δυο χρονια  ενω απο θεωρητικα εχω τελειωσει την αρμονια ( χωρις ειδικο αρμονιας ή τα επιπλεον μαθηματα για πτυχιο ) . Με ενδιαφερει πολυ η συνθεση ορχηστρικης μουσικης και μουσικης για ταινιες και το ερωτημα ειναι το εξης . Μπορω να παρω τις απαραιτητες γνωσεις απο ενα ωδειο ή ειναι απαραιτητο να κατευθυνθω προς μουσικες σπουδες σε πανεπιστημιο . Ειναι δυνατον μετα τις σπουδες μου ( οχι μουσικες ) και ενω θα εχω κανει καποια βηματα σε ωδειο να κανω τοτε σπουδες πανω σε αυτο ?

    Υ.Γ Επειδη ειμαι κανουργιος στο forum για τυχον λαθη στην συνταξη του topic ή οτιδηποτε παρακαλω ενημερωστε με...


    epo20
    24.03.2018, 23:56

    Είμαι ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Ωδείου Δήμου Νέας Ιωνίας. Με τις σπουδές που έχεις κάνει, μπορείς σε 2 χρόνια να αποκτήσεις Πτυχίο Αρμονίας και σε 2 ή 3 χρόνια Πτυχίο Κιθάρας ή Πίανου. Το Ωδείο μας έχει πολύ χαμηλά δίδακτρα, 50€ το μήνα (τον πρώτο μήνα γνωριμίας 25€) και αξιόλογους καθηγητές. Ένα λεπτό με τα πόδια από τον ηλεκτρικό Περισσός. Δευτέρα - Παρασκευή 17.00-22.00 και Σάββατο 9.00-5.30. Τηλ. 2102582708