ελληνική μουσική
    747 online   ·  210.832 μέλη

    Φυσαρμόνικα ''Υγείας''

    STEFANOS604
    22.12.2016, 14:27

    Απορώ γιατί δεν παράγουν πια τέτοιου στυλ φυσαρμόνικες!!!!!!!!!





    orfyhara
    04.01.2017, 11:01

    Γεια σας, κύριε Σκιαθίτη,

    ονομάζομαι Ορφέας Χαραλαμπόπουλος, είμαι από τη Ναυπακτο κι έχω βοηθηθεί πολύ από τα μαθήματα και τις συμβουλές σας πάνω στη φυσαρμόνικα. Παλιότερα μου είχατε απαντήσει και σε κάποια ερωτήματα μέσω αυτού του site.

    Αγόρασα πρόσφατα μία διατονική φυσαρμόνικα Suzuki Promaster 350mr valved, αλλά απ' ότι κατάλαβα εκ των υστέρων δεν είναι καταλληλη για overblows.

    Θα σας παρακαλούσα λοιπόν να μου προτείνετε μια φυσαρμόνικα που θα μου επέτρεπε να μάθω εύκολα τα overblows. Μήπως θα έπρεπε να επιλέξω την ίδια, αλλα χωρίς βαλβίδες; Και τέλος πάντων, μεταξύ ποιων ειδών θα έπρεπε να επιλέξω για εύκολο overblow;

    Έχω ακούσει για suzuki promaster 350 χωρις βαλβιδες κια για syzuki manji. Εγω προσανατολίζομαι για την πρώτη.

    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και να ξέρετε οτι με τη δουλειά σας έχετε εμπνεύσει πολλούς να ασχοληθούν με αυτό το τόσο όμορφο όργανο.

    Καλή χρονιά με υγεία!


    STEFANOS604
    04.01.2017, 12:24

    Πράγματι με φυσαρμόνικα με βαλβίδες (windsavers ή valves) από τεφλόν η τεχνική overbending δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί.

    Άρα με τη διατονική φυσαρμόνικα Suzuki Promaster 350mr valved δεν μπορεί να εφαρμοστεί η τεχνική overbending.

    Μπορείτε όμως , αν ''πιάνουν'' τα χέρια σας , εύκολα να την αποσυναρμολογήσετε και να αφαιρέσετε τις βαλβίδες και θα είναι ότι πρέπει και δεν χρειάζεται να αγοράσετε την promaster 350 χωρις βαλβιδες. 

    Η φωτογραφία ξεδιαλύνει μερικά πράγματα για την τεχνική αυτή....


    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 04-01-2017 20:48 ]


    orfyhara
    04.01.2017, 13:11

    Ευχαριστώ για την απάντηση, Στέφανε. Πάντως, προτιμώ να αγοράσω μια νεα φυσαρμόνικα χωρίς βαλβίδες παρά να μαστορέψω την παλιά. Εξαλλου και η valved είναι από μόνη της πολύ καλή καλή εστω κι αν δεν κάνει τα overbendings.

    Το τραγούδι που με ώθησε να προσπαθήσω να μάθω την τεχνική overblow είναι το Yesterday εκτελεσμένο απο την Christelle Berthon. Είναι τέλειο, επειδή υπάρχει και η παρτιτούρα που θα βοηθήσει πολύ. Για όσους μπορούν να κανουν μονο το απλό bend, όπως εγώ, είναι ένας λόγος να μάθουν και το overblow που προσπαθω κι εγω. Ασε που ύστερα θα μπορούμε να παίξουμε μια πολύ ευρύτερη γκαμα παρόμοιων τραγουδιων, δηλ. σχεδόν τα πάντα.


    orfyhara
    04.01.2017, 13:12
    Το Yesterday to βρίσκετε πολύ ευκολα με αναζητηση στο youtube.
    STEFANOS604
    04.01.2017, 14:11


    orfyhara
    04.01.2017, 14:17

    Πολύ καλό. Εγώ ειχα στο μυαλό μου το 

    , που περιέχει και την αναλυτική παρτιτούρα.


    orfehara
    06.01.2017, 22:44
    Καλησπέρα σε όλους. Να θέσω ένα θέμα. Υπάρχει άραγε κάποια λίστα τραγουδιών για σόλο φυσαρμόνικα; Εννοώ, θα μπορούσαμε να βρούμε ή να συντάξουμε εμείς οι οι ίδιοι έναν κατάλογο για τραγούδια στη φυσαρμόνικα; Πχ αν θελουμε να παίξουμε σε μια παρέα, καλό θα ήταν να μην περιοριστούμε σε δθο τρεις μελωδίες που θα μας έρθουν στη στιγμή, αλλά να έχουμε προκαθορίσει μια αλληλουχία κομματιών που να κρατάει το κέφι της παρέας για πέντε δέκα λεπτα συνεχόμενα ή και περισσότερο. Μιλάω για ελληνικά μόνο ή για ξένα μόνο ή ακόμα και για ένα αρμονικό ποτ πουρί που θα ήταν και το καλύτερο. Θα επανέλθω με μια δική μου λίστα. Στέφανε, αν έχεις κάτι κατά νου, θα με ενδιέφερε πολύ.
    STEFANOS604
    07.01.2017, 00:02

    ΧΑΣΑΠΙΚΑ – 2/4 ΣΕ ΤΟΝΙΚΟΤΗΤΕΣ ΜΑΤΖΟΡΕ

     A             ΤΑ ΠΛΕΟΥΜΕΝΑ

    A             ΜΑΝΤΕΛΕΝΑ

    A             ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΗΤΑΝΕ ΚΑΛΑ

    A             ΔΕΛΦΙΝΙ

    A             ΠΟΤΗΡΙ ΚΑΝ' ΤΑ ΧΕΙΛΗ ΣΟΥ

    A             ΕΡΧΟΜΑΙ - ΕΡΧΟΜΑΙ

    A             ΌΤΑΝ ΣΗΜΑΝΕΙ Η ΩΡΑ

    A             ΚΥΡΑ ΓΙΩΡΓΑΙΝΑ

                

                   

    C             ΑΠ ΤΗΣ ΖΕΑΣ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ

    C             ΑΚΟΡΝΤΕΟΝ

    C             ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ

    C             ΣΟΥΡΩΜΕΝΟΣ

    C             Η ΑΜΑΞΑ

    C             ΠΑΛΙΟΖΩΗ

    C             ΔΕ ΣΟΥ ΧΡΩΣΤΑΩ ΤΙΠΟΤΑ

                   

                   

    D             ΣΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ

    D             ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ

    D             ΕΧΟΥΝ ΡΙΞΕΙ ΠΑΡΑΓΑΔΙ

    D             ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΓΩΝΙΑ

    D             ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ

    D             ΠΕΙΡΑΙΩΤΙΣΣΑ

    D             ΜΑΤΙΑ ΒΟΥΡΚΩΜΕΝΑ

    D             Η ΚΥΡΑ

    D             ΜΟΒΟΡΟ ΠΑΝΤΟΤΕ

    D             ΜΟΔΙΣΤΡΟΥΛΑ

    D             ΑΡΑΜΠΑΣ ΠΕΡΝΑ

    D             ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΖΟΥΓΚΛΑ

    D             ΕΡΗΜΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΧΩΡΙΣ

    F              ΦΤΩΧΟΛΟΓΙΑ

    G             ΣΤΡΩΣΕ ΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΣΟΥ

    G             ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΕΊΝΑΙ ΚΑΥΤΑ

    G             ΠΟΥ ΠΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΓΑΠΗ

    D             ΘΑ ΣΕ ΞΑΝΑΒΡΩ ΜΠΑΞΕΔΕΣ

    G             ΣΑΝ ΛΥΓΑΡΙΑ

                   

                   

    D             Ο ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΣ

    D             ΣΗΚΩ ΧΟΡΕΨΕ ΣΥΡΤΑΚΙ

    D             ΖΟΡΜΠΑΣ

    D             ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΝΗ

    D             ΡΩΜΙΟΣ ΑΓΑΠΗΣΕ

                   

                   

    C             ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΕΣ

    D             ΕΙΧΑ ΦΥΤΕΨΕΙ ΜΙΑ ΚΑΡΔΙΑ

    D             ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ

    D             ΦΕΥΓΑΝ ΟΙ ΕΡΓΑΤΕΣ

    D             ΌΤΙ ΚΙ ΑΝ ΠΩ ΔΕ ΣΕ ΞΕΧΝΩ

    D             ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ

    D             ΖΟΥΣΑ ΜΟΝΑΧΟΣ

                   

                   

                   

                   

    F              ΠΟΤΑΜΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΠΙΚΡΟ

    G             ΠΟΥ ΠΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΓΑΠΗ

    G             ΚΑΝΕ ΤΟ ΔΑΚΡΥ ΣΟΥ

    G             ΤΟ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ ΣΟΥ

    G             ΧΙΛΙΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ

    G             ΑΣ ΕΒΡΙΣΚΑ ΈΝΑΝ ΑΝΘΡ


    orfehara
    07.01.2017, 00:16
    Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν έχω χρόνο να τα δοκιμάσω σήμερα. Θα σου πω αυριο, Στέφανε τι κατάφερα.
    orfehara
    09.01.2017, 12:20
    Στέφανε, είναι πολύ εύστοχα τα τραγούδια που μου έστειλες. Στις τελευταίες τρύπες βγαίνουν σχετικά εύκολα. Στις πρώτες όμως απαιτείται καλό bending. Και λέω εύστοχα γιατί με ανάγκασαν να εξασκηθώ στο bending ώστε να βγει η νότα καθαρή, αφού μερικές νότες δεν υπάρχουν στο απλό, χωρίς bends, παίξιμο. Θα με ενδιέφερε πολύ αν είχες και κάποιο ρεπερτόριο με ξένα τραγούδια και ειδικά σε νέγρικο στυλ. Καθαρά Blues. Ψαξε στο youtube το bye bye bird toy Sonny Boy Williamson. Απλά μοναδικό.
    STEFANOS604
    09.01.2017, 13:03

    Το ρεπερτόριο μου σε Blues είναι ελάχιστο. Δεν τραγουδάω κανένα απλά ‘’χρωματίζω’’ αν τύχω με κάποιον κιθαρίστα με τα ίδια licks με κάποιες παραλλαγές αυτοσχεδιασμού, όπως στο video:

    Το ρεπερτόριο μου σε ξένα είναι περίπου το παρακάτω:

    HAVA NAGILA

    MOSCOW NIGHTS

    DANUBE WAVES

    DELILAH

    VALSE MUSSETE

    POLKA GYPSY WALTZ

    PIECNA ACORDEONOWA

    HOUSE RISING SUN

    BESAME MUTSIO

    LA STORIA DI  AMOR

    SUMMERTIME

    EL CONDOR PASSA

    MISSIRLOU

    KALINCA

    ROMANCE D' AMOR

    LONDONERRY AIR

    LET IT BE

    YESTERDAY

    AVE MARIA

    VOLA COLOMBA BIANCA

    Και πολλά τραγούδια του Enrico Macias σε μινόρε


    orfehara
    09.01.2017, 20:27
    Το βιντεάκι ήταν όλα τα λεφτά. Νύχτα καταστροφής. Σ' ευχαριστώ για το κομμάτι αυτό, δεν το ήξερα καν. Θα σου δώσω κι εγώ ένα. Δοκίμασε να βγάλεις το γνωστό Imagine. Αν έχεις φυσαρμόνικα G majore ταιριάζει υπέροχα. Απλά έχει δυο τρία bends λίγο δύσκολα, αλλά βγαίνει. Για ό,τι άλλο μπλουζιάρικο ή Jazz κομμάτι σκεφτείς Στέφανε, θα χαρώ να μου πεις.
    orfehara
    09.01.2017, 20:43
    Διορθώνω αυτό που είπα για τα bends δεν ισχύει. Στις τελευταίες νότες το κομμάτι παίζεται εξ ολοκλήρου με απλές νότες.
    STEFANOS604
    09.01.2017, 20:46

    Το Blues ρεπερτόριο μου όλο κι όλo είναι ΜΟΝΟ ελάχιστα τραγούδια , αλλά περισσότερο ''απ' έξω'' μου 'ρχονται στο νου τα licks του 2ου:

    Δυστυχώς δεν έχω άλλα. Ναι μεν ακούω κάπου - κάπου Blues ξένα (γιατί ελληνικά εκτός απ' αυτά τα 2 δεν είχα βρει άλλα  - όταν πρωτομάθαινα Blues) αλλά δεν μπορώ να τα συγκρατήσω (ηλικία βλέπεις!!!)

    ‘’
    ΓλάροςLink

    >’’: Με την κιθάρα παίζω σε G και φυσαρμόνικα σε C Blues 2nd position (cross harp)


    Link

    ">’ Νύχτα Καταστροφής ’’ : Με την κιθάρα παίζω σε C και φυσαρμόνικα σε F Blues 2nd position (cross harp)


    orfehara
    09.01.2017, 21:28
    Γλάρος των Locomondo. Ναι, πολύ καλό για το ρεπερτόριο που θέλω να φτιάξω. Λοιπόν σκέφτηκα και τον ύμνο των μαύρων σκυλιών , του Κηλαηδόνη, και το ,άσχετο αλλά μ αρέσει ο ρυθμός, Εγώ θα σ' αγαπώ και μη σε νοιάζει! Τραγούδι του 1948, παρακαλώ. Θα μου πεις τώρα, πού κολλάει το μπλουζ. Εντάξει, δεν είναι μπλουζ, αλλά ο γρήγορος ρυθμός είναι έτσι κι αλλιώς ελκυστικός στο ακροατήριο.
    STEFANOS604
    09.01.2017, 22:17

    Παράθεση:

    Το μέλος orfehara στις 09.01.2017, 21:28 έγραψε...

    Γλάρος των Locomondo. Ναι, πολύ καλό για το ρεπερτόριο που θέλω να φτιάξω. Λοιπόν σκέφτηκα και τον ύμνο των μαύρων σκυλιών , του Κηλαηδόνη, και το ,άσχετο αλλά μ αρέσει ο ρυθμός, Εγώ θα σ' αγαπώ και μη σε νοιάζει! Τραγούδι του 1948, παρακαλώ. Θα μου πεις τώρα, πού κολλάει το μπλουζ. Εντάξει, δεν είναι μπλουζ, αλλά ο γρήγορος ρυθμός είναι έτσι κι αλλιώς ελκυστικός στο ακροατήριο.

    ρυθμός 4/4 Swing με γρήγορο τέμπο.....


    orfehara
    09.01.2017, 22:29
    Swing... Tι τέλειο! Κι όπως έλεγε κι ο Stiven King όταν χόρευε Swing: 'Ο χορός είναι ζωή'.
    orfehara
    09.01.2017, 22:30
    Stephen King
    STEFANOS604
    10.01.2017, 22:29

    Δες και στο χρόνο 2:12 του video ένα lick σε 12 bar Blues…..




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία