ελληνική μουσική
    602 online   ·  210.830 μέλη

    Συμβουλές για εξετάσεις για ανωτέρα μετά απο διακοπή μαθημάτων

    a1l
    22.02.2017, 00:31

    Καλησπέρα,

    Η ιστορία μου με το πιάνο είναι η εξής: έκανα μαθήματα για 6 περίπου χρονιά και οι τελευταίες εξετάσεις που έδωσα ήταν για β' μέση την οποία όμως δεν ολοκλήρωσα. Δυστυχώς κατά τη διάρκεια αυτών των σπουδών δεν έκανα ποτέ μαθήματα θεωρίας ή αρμονίας. Αφού σταμάτησα τα ‘επίσημα’ μαθήματα έπαιζα περισσότερο κομμάτια σύγχρονης/ποπ μουσικής εξ ακοής. Το τελευταίο διάστημα παρακολούθησα online κάποια μαθήματα θεωρίας, κυρίως μέσω youtube, έμαθα ξανά το πρόγραμμα που είχα δώσει στις τελευταίες εξετάσεις και προσπαθώ να επιστρέψω στην ανάγνωση παρτιτούρων κλασσικής μουσικής. Γενικά παρόλο που επιθυμώ να συνεχίσω τις σπουδές μου στο πιάνο, αυτό καθίσταται δύσκολο λόγω του γεγονότος ότι σπουδάζω στο εξωτερικό. Του χρόνου θα έχω την ευκαιρία να περάσω ένα χρόνο στην Ελλάδα και μου κίνησε την περιέργεια τι μπορώ να καταφέρω με προσωπικό διάβασμα στο ενδιάμεσο διάστημα και δίνοντας εξετάσεις στο τέλος του ενός χρόνου που θα περάσω στην Ελλάδα. Διαβάζοντας στο φόρουμ είδα ότι είναι αδύνατο να πάρεις κάποιο πτυχίο στα ανώτερα θεωρητικά σε λιγότερο από δύο χρόνια καθιστώντας την απόκτηση του πτυχίου(ή τουλάχιστον το να στοχεύσω στην απόκτηση του) σ' αυτό το διάστημα αδύνατη για εμένα. Έτσι λοιπόν η ερώτηση μου είναι με ποιον τρόπο μπορώ να φτάσω όσο πιο κοντά γίνεται στις εξετάσεις πτυχίου ώστε στο μέλλον να έχω τη δυνατότητα να δώσω κατευθείαν. Ο τρόπος που το σκέφτομαι είναι να προσπαθήσω να δώσω εξετάσεις για ανωτέρα και πιθανώς β' ανωτέρα και το διάστημα που είμαι εκτός Ελλάδας να μάθω το πρόγραμμα που χρειάζεται και να διαβάσω οργανωμένα θεωρία και αρμονία. Θα ήθελα να ρωτήσω σ’ αυτή την περίπτωση σε τι επίπεδο θα ήταν καλό να έχω φτάσει τις γνώσεις μου σε θεωρία και αρμονία για να δώσω για ανωτέρα και αν μπορούσε κάποιος να συστήσει κάποια βιβλία ώστε να μπορέσω με προσωπικό διάβασμα να φτάσω σ αυτό το επίπεδο. Ευχαριστώ για κάθε απάντηση εκ των προτέρων.