ελληνική μουσική
    581 online   ·  210.830 μέλη

    Τι αρμόνιο να διαλέξω για τον μικρό μου?

    KliDo
    28.03.2017, 22:10

    Καλησπερα σας,ειμαι νεο μελος και δεν εχω την παραμικρη ιδεα απο μουσικη,ο γιος μου ειναι 7 ετων και πηγενει στην πρωτη δημοτικου,το τελευταιο διαστημα με ζαλιζε πως ηθελε να μαθει βιολι οποτε πηγαμε στο ωδειο και τελικα ξετρελαθηκε με το αρμονιο.

    Ο δασκαλος μου ειπε πως ειναι πολυ μικρουλης ακομη για κατι τετοιο αλλα θα το προσπαθησουμε και αφου πηγαμε 3 φορες μου προτεινε να του παρω κι ενα αρμονιο γιατι θα τον βοηθησει να καταλαβει καλυτερα.

    Δεν θα ηθελα να δωσω πολλα χρηματα και σε λιγο καιρο να το βαρεθει αλλα θα θα ηθελα να παρω κατι στο οποιο θα μπορεσει να κανει δουλιτσα καποια χρονια αν τελικα του αρεσει.

    Εχετε κατι να μου προτεινετε?

    Ευχαριστω πολυ!


    CRAZYFORGUITARS
    03.04.2017, 18:12

    Αρχικά, πρέπει να συμφωνήσω με το δάσκαλο μουσικής και να πω ότι ο γιος σας είναι ακόμη μικρός για αρμόνιο. Ωστόσο, αφού του αρέσει τόσο πολύ και θα ήθελε να πειραματισθεί με το αρμόνιο, ένα αρμόνιο ιδανικό για αυτή την ηλικία του είναι το Elegance mq-816.

    Μη περιμένετε όμως εξαιρετική απόδοση, δηλαδή θέλω να πώ ότι όταν μεγάλωσει και  ασχοληθεί εντατικά με το αρμόνιο, τότε ίσως να χρειαστεί να του πάρετε ένα πιο καλό και φίνο αρμόνιο.

    Η τιμή του προαναφερθέντος αρμονίου είναι περίπου 40 ευρώ, αρκετά καλή για ένα αρμόνιο.

    Σημείωση: Μπορείτε να συμβουλετείτε και το δάσκαλο μουσικής για το τι αρμόνιο θα πάρετε στο γιο σας,εάν θέλετε να είστε πιο σίγουροι για την επιλογή σας.

    Ελπίζω να βοήθησα.


    monika69s
    30.05.2017, 22:34
    Θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω, το Elegance είναι μια καλή αρχή. Όσον αφορά την ηλικία όμως, έχω λίγο διαφορετική άποψη, γιατί εγώ στα 7 μου, έπαιζα ήδη 2 χρόνια αρμόνιο. Αφήστε το παιδί, να σας "κατευθύνει", ή να "κατευθυνθεί" μέσω της μουσικής. Αν το έχει, θα φανεί. Φιλικά πάντα η άποψή μου.
    konoska
    01.06.2017, 18:12
    F 50 Yamaha τουλάχιστον ότι λιγότερο δεν είναι αρμόνιο κάνει 130 ευρώ περίπου