ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.833 μέλη

    Αγορά ''αρμονίου''.

    monika69s
    23.05.2017, 22:48

    Παίδες καλησπέρα. Το θέμα μου αφορά την αγορά νέου ''αρμονίου''. Το βάζω εντός εισαγωγικών, δια να αποφευγχεί η σύγχυση με το κλασικό δίσκαλο αρμόνιο με πεταλιέρα. Λοιπόν, έχω στην κατοχή μου, ένα Eko tiger duo (1971) (πραγματικό σκυλί), και ένα Gem Cd1 Oriental. Μετά από τόσα χρόνια και επίσης μετά από ώριμη σκέψη, αποφάσισα να αγοράσω καινούργιο. Οι επιλογές παραπάνω από πολλές και επίσης ''περίπλοκες''. Arranger, synthesizer, workstation. Χαμός. Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 800€. Το δίλημμά μου είναι το εξής:

    1. Korg Workstation PA300

    2. Yamaha PSR-S670

    Δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορές έχουν, η εμπειρία μου εξάλλου είναι μικρή.

    Απορία: Μπορεί κάποιος να περάσει ελληνικούς ρυθμούς σε κάποιο αρμόνιο; 

    Επίσης αν έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι καλύτερο ή οικονομικότερο, θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν κούρασα. 

    Η χρήση του, θα είναι καθαρά προσωπική. Ούτε σε μπάντα, ούτε σε συναυλίες ;). 


    panosdk
    27.05.2017, 00:41
    Μόνικα όπως είχα πει και σε παρόμοιο ποστ γνώμη μου είναι να ασχοληθείς με virtual instruments στον υπολογιστή με ενα απλό midi keyboard των 100 ευρώ και έναν υπολογιστή. Πιστεύω οτι είναι λόγο άγνοιας η επιλογή σου να αγοράσεις ένα workstation. Θα μπορείς να έχεις πιο ρεαλιστικούς ήχους απο ένα αρμόνιο σε αυτή την κατηγορία ειδικά. Επίσης περισσότερους ήχους απο οτι ένα αρμόνιο. Και φυσικά θα σου έρθει και πολύ πιο φθηνά. Αν αποφασίσεις να πάς σε αυτό τον δρόμο και θές βοήθεια στείλε για οτι θές.
    floydpink
    05.06.2017, 20:37
    Arranger Workstations ετσι ονομαζονται τα αρμονια αυτου του ειδους που ψαχνεις. Και τα 2 που αναφερεις ειναι σχεδον παρομοια σε δυνατοτητες αν και το pa 300 ειναι πιο αριβο. Για καθε μοντελο της Yamaha υπαρχει το αντιστοιχο της Korg. Και στα 2 μπορεις να περασεις ρυθμους που θα βρεις δωρεαν στο ιντερνετ ή θα αγορασεις απο την ιστοσελιδα τους και τα αποθηκευεις σε usb stick. Δες διαφορα βιντεο στο youtube για να διαλεξεις κατι που να σου αρεσει στα λεφτα που μπορεις να δωσεις.