ελληνική μουσική
    777 online   ·  210.833 μέλη
    CRAZYFORGUITARS
    03.06.2017, 21:47

    Προσωπικά η Patti Smith είναι μία από τους καλλιτέχνες που λατρεύω παρ' όλο που δεν είναι ιδιαίτερα γνωστή στη χώρα μας, και αγαπημένο μου τραγούδι είναι το Horses. Θεωρώ ότι και η μουσική ειίναι δυνατή, αλλά και η Patti Smith εκφράζει πλήρως το συναίσθημα σε κάθε τραγούδι. She is so great!!!! {#emotions_dlg.happycrazy}

    Εσάς σας αρέσει η Patti Smith;


    Orfeus
    03.06.2017, 22:45

    Αυτά είναι υποκειμενικά πράγματα. Κάποιος θα σου πει "ναι", κάποιος άλλος "όχι" κ.ο.κ.
    Είναι θέμα γούστου. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λέει και το σλόγκαν. 
     


    AugusteDupin
    05.06.2017, 18:27
    Και το "Dancing Barefoot" είναι πολύ ωραίο τραγούδι της "νονάς του Punk κινήματος".
    Orfeus
    05.06.2017, 23:23

    Παράθεση:

    Το μέλος iereas στις 05.06.2017, 20:09 έγραψε...
    Μάλλον προσπαθείς να πεις ευγενικά ότι δεν σ' αρέσει η Patti Smith,ε;{#emotions_dlg.oops}



    Δεν προσπαθώ τίποτα. Λέω ακριβώς την άποψή μου. 


    CRAZYFORGUITARS
    10.06.2017, 13:32

    Συμφωνώ orfeus ότι κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό γούστο στη μουσική  και ότι το θέμα που έθεσα είναι υποκειμενικού χαρακτήρα. Για αυτό το λόγο, άλλωστε, καθενός η γνώμη είναι σεβαστή. Ωστόσο, δεν πρέπει iereas να συγχέόυμε το γεγονός ότι κάποιος καλλιτέχνης δεν μάς αρέσει με το ότι είναι και κακός( και το αντίστροφο). Δεν είμαι κάποια τρελή, φανατική θαυμάστρια της Patti Smith, αλλά μπορώ να αναγνωρίζω την αξία της, καθώς  έχει προσφέρει πολλά στην άνθιση της ροκ μουσικής. Ακόμη, το ότι η Patti Smith χρησιμοποιεί αλληγορικό στίχο και ότι ενδιαφέρεται για βαθύτερα νοήματα, την διαφοροποιοεί από τους άλλους ροκ  τραγουδιστές (π.χ. Joan Jett, Billy Idol) που εκφράζουν στα τραγούδια τους μόνο και μόνο για κάποιον/κάποια  που γουστάρουν  και αγνοούν άλλες πτυχές της ζωής.  Αυτό πιστεύω ισχύει γενικότερα και δεν είναι απλώς δική μου άποψη.

    -----------------------

    "The only fucking gun that our generation needs is an electric guitar."

    [ τροποποιήθηκε από τον/την CRAZYFORGUITARS, 10-06-2017 14:41 ]


    Orfeus
    10.06.2017, 22:39

    Παράθεση:

    Το μέλος iereas στις 05.06.2017, 20:09 έγραψε...

    Μάλιστα,τυχαίνει ένα από τα τραγούδια που απεχθάνομαι να είναι δικό της,το "Because the night".



    Το "Because the Night" ΔΕΝ είναι της Patti Smith. {#emotions_dlg.tt2} Είναι του Bruce Springsteen


    freak
    12.06.2017, 14:14

    Ειναι πολιτικοποιημενη μουσικος και υποστηριζει τις αποψεις της με μικρα spoken words.

    Αντικομφορμιστρια των 70s.

    Δεν γινεται να μην σου αρεσει αυτο το ατομο.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 12-06-2017 14:15 ]


    tallos
    12.06.2017, 16:33
    τι λες ρε φρηκ;αυτα γινοταν παλια.τωρα τελευταια εκανε προπαγανδα υπερ της χιλαιρυ Κλιντον.
    freak
    13.06.2017, 16:44

    Ειναι δηλωμενη Liberal και στο παρελθον εχει υποστηριξει τους Κεννεντυ οπως προσφατα τον Ομπαμα. Ολοι αυτοι ανηκουν στο ιδιο στρατοπεδο με την Χιλαρυ πολιτικα.

    Παράθεση:

    Το μέλος iereas στις 12.06.2017, 14:19 έγραψε...

    Εντάξει,freak.Αφού δεν γίνεται να μην μου αρέσει,τότε...μ' αρέσει!!!

    Από πολιτικοποιημένους και αντικομφορμιστές μουσικούς προτιμώ τους Rage Against the Machine...

    Συμφωνουμε.

    Δεν θεοποιω την Patti Smith. Ειπα οτι ειμαι θετικα προκατειλημμενος δινοντας υπερβαλουσα εμφαση οντως.


    freak
    17.06.2017, 22:29

    Εχω συγκεκριμενη αποψη για τον Bob Dylan.

    Και δεν ειναι η καλυτερη.