ελληνική μουσική
    774 online   ·  210.833 μέλη
    capoelo
    09.09.2017, 13:12

    Καλησπέρα σε όλους!

    Υπάρχει η δυνατότητα απ'ότι μου είπανε, να κατοχυρώνεται αυτόματα νομικά οτιδήποτε φέρει το όνομά μου.

    Μπορεί κάποιος να μου πει πως γίνεται αυτό;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση.


    capoelo
    17.09.2017, 16:15
    Κάποιος;;;;;
    Orfeus
    18.09.2017, 01:19

    Δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες "αυτόματη" κατοχύρωση.
    Αυτό που ξέρω να σου πω περί κατοχύρωσης είναι ο τρόπος του ταχυδρομείου. 

    Γράψε τα ποιήματά σου τα κείμενά σου κλπ, σε ένα CD και ταχυδρόμησέ τα με συστημένη επιστολή προς τον εαυτό σου. Εννοείται ότι δεν θα ανοίξεις τον φάκελο όταν θα τον παραλάβεις. Η σφραγίδα του ταχυδρομείου με την ημερομηνία (που πρέπει να είναι ευδιάκριτη) είναι η κατοχύρωσή σου.

    Αν θέλεις να κατοχυρώσεις ακόμα μία ημερομηνία παραπάνω, βάλε τον φάκελο σε έναν μεγαλύτερο και ταχυδρόμησέ τον ξανά συστημένο προς τον εαυτό σου.   


    capoelo
    18.09.2017, 13:18
    Εννοώ αυτό που είπα και παραπάνω. Να κατοχυρώνεται νομικά ως δικό μου δημιούργημα, οτιδήποτε φέρει το όνομά μου. υπάρχει αυτή η δυνατότητα;
    Orfeus
    18.09.2017, 14:09

    Δεν είσαι σαφής. Τι θα πει "οτιδήποτε φέρει το όνομά μου"; Οτιδήποτε; 

    Έτσι άντε φόρα παρτίδα γράφουμε το όνομά μας πάνω σε οτιδήποτε και το κατοχυρώνουμε; Να πάρω λοιπόν κι εγώ ένα δικό σου ποίημα/κείμενο και να γράψω από κάτω το όνομά μου.  

    Δηλαδή αυτό:

    Πάντα άφηνε ένα φως αναμμένο. Πάντα κάρφωνε τα μάτια στο ταβάνι.
    Δεν ξέρω, ίσως έφταιγε εκείνο το βράδυ. Κάτι είχε δει, κάτι είχε ακούσει, κάτι είχε αισθανθεί.
    Ήταν εκεί. Το ήξερε ότι ήταν εκεί. Πάντα ήταν εκεί. Το’χε καταλάβει πλέον πως δεν θα τον άφηνε ποτέ…
    Τον τράβαγε κάτω, τον τράβαγε βαθιά.
    Και τα μάτια κόκκινα. Απ’τη μάχη; Απ’το μίσος; Τι σημασία είχε πλέον; Κανείς δεν μπορούσε να καταλάβει. Πίσω απ’τους στίχους μια μαύρη τρύπα. Αλλά ποιος βλέπει; Ποιος νιώθει;
    Πίσω από τους στίχους…
    Το μελάνι ρέει αλλά δεν γράφει λέξεις. Δεν γράφει ποίηση. Γράφει πόνο, γράφει οργή. Γράφει για ένα κόσμο σπασμένο, για μια αλήθεια στεγνή. Για ένα όνειρο που ασθμαίνει και αυτοκαταστρέφεται.

    Πίσω από τους στίχους…
    ........................................................

    Copyright © Γιώργος Μπιλικάς



    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 18-09-2017 14:33 ]


    roubas
    19.09.2017, 19:32

    Aνεβάζοντας τραγούδια στο bandcamp κατοχυρώνονται σίγουρα!


    panosdk
    07.10.2017, 00:53
    Τα τραγούδια κατοχυρώνονται με δημόσια εκτέλεση. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Δημόσια εκτέλεση θεωρείται και το youtube κλπ κλπ. Δείτε το φυλλάδιο της αεπί για αυτά.