ελληνική μουσική
    281 online   ·  210.848 μέλη

    Γιατί οι τραγουδιστές δεν κάνουν μαθηματα φωνητικής? πλέον?

    VOICETEACHER
    18.09.2017, 14:05

     τα χρονια αυτα της οικονομικής κρίσης,παρατηρώ οτι ολο και λιγότεροι κάνουν μαθηματα φωνητικής,ο ενας λόγος ειναι το οικονομικό. Οι άλλοι λόγοι ειναι ,λεφτα για πλαστικές,μύτες,στηθος,μαλλιά έξτενσιονς,νύχια κλπ. Δίνουνε λεφτα για την εμφάνιση τους κι οχι για την ΥΓΕΙΑ της φωνής τους.Αυτο το πληρώνουν μετα με καλούς στις φωνητικές χορδές,η πολύποδες,αφού δεν τραγουδάνε σωστά,και κάνουν καταχρήσεις,ποτό ,τσιγαρο ,,που σημαίνει χειρουργείο και πολλα λεφτα λαθος μεγάλο ,βεβαια οι δουλειές ειναι λιγότερες το ξερω,αλλα βρε παιδια η φωνή πρεπει να εχει προτεραιότητα. Οχι το κορμι.......


    -----------------

    www.myspace.com/evavasiliadou www.youtube.com/evavasiliadou www.youtube.com/ellada exeis talento 2009 vasiliadou www.youtube.com/ellada exeis talento 2 Ant 1 Facebook.eva vasiliadou-aka Rockgranny

    [ τροποποιήθηκε από τον/την VOICETEACHER, 19-09-2017 08:25 ]


    Stoyo
    18.10.2017, 15:56

    Το θεμα το ειχα δει πριν καιρο, ξεχασα να απαντησω αλλα μιας και μπηκα ξανα να ριξω μια ματια, να πω τη γνωμη μου.

    Γενικα σαν σχολιο, για το συγκεκριμενο αγοραστικο κοινο που αναφερεστε, αν οι κοπελες φτιαχνονται εξωτερικα και δε κανουν μαθηματα, ειναι γιατι πολυ απλα δε τα χρειαζονται. Η προβολη ειναι αυτη που τους χρειαζεται και εκει επικεντρωνονται, ειτε για ψυχολογικους ή εργασιακους σκοπους, ειτε σε συνδυασμο. Νομιζω πως ειναι αστοχο να προσπαθησετε να προσεγγισετε τη συγκεκριμενη ομαδα, εκτος αν ησασταν ψυχολογος.

    Ο κυριος λογος ομως πιστευω ειναι πως πλεον στο διαδικτυο υπαρχουν παρα πολλοι καθηγητες (και μη) φωνητικης οι οποιοι προσφερουν εξαιρετικης ποιοτητας μαθηματα και μαλιστα δωρεαν. Στον αντιλογο που "ακουω" πολυ σωστα να λετε: πολλοι ειναι ασχετοι και περισσοτερο κακο θα κανουν παρα καλο, συμφωνω αλλα επισης το ιδιο ισχυει και στα μαθηματα προσωπο με προσωπο, απλα στη μια περιπτωση δε πληρωνουμε μισο μισθο (στην καλυτερη περιπτωση) μεχρι να καταλαβουμε οτι ο καθηγητης ειναι ασχετος.

    Αν καποιος με ρωτουσε για φωνητικη θα του εδειχνα 5 καναλια στο youtube και θα του ελεγα να ακολουθησει τη μεθοδο του καθηγητη που πιστευει οτι του ταιριαζει περισσοτερο. Προσωπο με προσωπο για να βρει καθηγητη που του ταιριαζει (σαν χαρακτηρας) και να ειναι και εξαιρετικος γνωστης του αντικειμενου, ειναι λιγο ρουλεττα, συν τα χρηματα που θα ξοδεψει μεχρι και αν τον βρει.


    VOICETEACHER
    19.10.2017, 15:01

    Δωρεάν μαθηματα κανεις δεν κάνει,και αυτοι που δείχνουν καποια ,πράγματα στο you tube,δεν ειναι ολοκληρωμένα μαθηματα. Αν δεν κανεις με δάσκαλο ,2 χρονια ,μαθηματα οπωσδήποτε,,δεν μαθαίνεις ,παρά μισά πράγματα.φυσικα να ψάξεις να βρεις τον σωστό. Μάθε,ρωτα,δες την δουλειά του στο you tube κλπ.εσεις τι ιδιότητα εχετε? εγω διδάσκω 17 χρονια και τραγουδάω 30. Οσο για τους επαγγελματίες τους σωστούς,ποτε δεν σταματάνε ,ειναι η γυμναστική της φωνής τους.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την VOICETEACHER, 19-10-2017 15:05 ]


    Stoyo
    20.10.2017, 00:14

    Υπαρχει απειρο ποιοτικο υλικο στο διαδικτυο, αρκει να ξερει καποιος να φιλτραρει και να ερμηνευει σωστα τις πληροφοριες. Δεν ειναι αναγκη να κανει καποιος μαθηματα με δασκαλο και μαλιστα οπως λετε, οπωσδηποτε 2 χρονια. Εξαλου υπαρχουν μουσικοι σε ολους τους τομεις που δεν ειχαν δασκαλο και εφτασαν στην κορυφη. Οπως υπαρχουν και παραδειγματα που τους ειχαν απο κοντα οι καθηγητες και ειτε βαλτωσαν, ειτε καταστραφηκαν οι φωνες τους.

    Δεν λεω να μην κανουν μαθηματα σε δασκαλο, για να μη παρεξηγηθω, ο καθενας ας επιλεξει τον τροπο μαθησης και τον ανθρωπο που του ταιριαζει. Επισης υπαρχουν εξαιρετικοι καθηγητες που δεν εχουν καναλι στο youtube (ο προηγουμενος δασκαλος μου) και αλλοι που εχουν γεμισει με video που δε μαθαινεις τιποτα...

    Επειδη με ρωτησατε, δεν εχω καποια συγκεκριμενη ιδιοτητα, ειμαι χομπιστας "μουσικος", παιζω πιανο, λιγο κιθαρα και τραγουδαω. Απο αυτα που λετε ομως ουτε εσεις εχετε καποια ιδιοτητα, το οτι διδασκετε και τραγουδατε δεν ειναι ιδιοτητα, π.χ. ο δασκαλος μου εχει πτυχιο μονωδιας, ειναι επισημα καθηγητης. Ουτε βεβαια και η ιδιοτητα συνεπαγεται σωστη γνωση και ικανοτητα μεταδοσης αυτης. Κοινως δηλαδη ο δασκαλος μου θα μπορουσε να ειχε πτυχιο χωρις απαραιτητα να το αξιζει... Προσωπικα εχω αγορασει προγραμμα απο το διαδικτυο απο καθηγητη που εμπιστευομαι και ειναι η καλυτερη κινηση που εχω κανει οσον αφορα την φωνητικη.

    Για να κλεισω, ακομα και με τον καθηγητη, βρισκομαστε μαζι 1 ωρα την εβδομαδα, σημασια εχει τι κανουμε ολες τις υπολοιπες και οπως λενε και οι αγγλοι use it or lose it.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης