ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.833 μέλη

    Τι πρέπει να γνωρίζουν οι στιχουργοί! Συνεργασία με συνθέτες και εταιρίες

    joyfullcreator
    21.10.2017, 08:56

    Γεια σας. Είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.

    Όπως πολλά άλλα παιδιά γράφω στίχους. Μετά από χρόνια αναζήτησης βρήκα πριν 10 περίπου χρόνια το επίσημο site που κατοχυρώνω επίσημα και ασφαλισμένα τους στίχους μου copyrightsworld.com  Από εκεί κσι πέρα πρέπει να κάνω κάτι άλλο σε περίπτωση που συνεργαστώ με συνθέτη και εταιρία.που θα κυκλοφορήσει τα κομμάτια στην αγορά cd και στο internet? Διάβασα διάφορα περί αεπι. η αεπί απλά δου κατοχυρώνει τις δημιουργίες σου όπωε το copyrightsworld? Φαντάζομαι δεν είμαι υποχρεωμένος να εγγραφτώ εκεί. Ελπίζω να σπαντήσει κόσμος που έχει πείρα και να μας καθοδηγήσει απλά και κστανοητά εμάς τους στιχουργούς για τα δικαιώματα μας. Ευχαριστώ!


    ATLANTIOS
    22.10.2017, 06:19
    ο πιο σιγουρος,οικονομικος και αξιοπιστος τροπος κατοχυρωσης ειναι : οτι γραφεις να το βαζεις σε ενα φακελλο και να τον στελνεις απο το ταχυδρομειο συστημμενο στον εαυτο σου και να τον κρατας κλειστο.---ολα τα αλλα ειναι αναξια συζητησης και μην ακους αλλον κανεναν . Υ.Γ. ( για αυτο που σου λεω , ρωτα εναν δικηγορο , για επιβεβαιωση).
    joyfullcreator
    22.10.2017, 08:19

    Γεια σου! Τα κατοχυρώνω στο site που έχω αναφέρει. Εγώ άλλο ρώτησα!


    VioletMode
    22.10.2017, 15:19
    Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα αυτό, έχω ξανακούσει περί συστημένου στον εαυτό σου, είναι έγκυρος τρόπος όμως; Και σε κατοχυρώνει νομικά;
    ATLANTIOS
    22.10.2017, 23:30
    Φυσικα ειναι εγκυρος και αξιοπιστος τροπος.-Νομικοι το σκεφτηκαν.-Επισης για τον φιλο πιο πανω ,δεν υφισταται τροπος κατοχυρωσης μεσω site.-
    joyfullcreator
    23.10.2017, 09:11
    Φίλε συγνώμη κι όλας αλλά δεν ξέρεις τι λες. Η σελίδα σου κατοχυρώνει και προστατεύει στίχους μουσική και άλλα. πιστοποιημένα. Είναι παγκόσμια σελίδα και πληρώνεις. Μπες στον κόπο να την διαβάσεις πρώτα.
    panosdk
    24.10.2017, 03:23

    Θα το ξαναπούμε άλλη μια φορά. Η κατοχύρωση ενός κομματιού,στίχου κλπ γίνεται μονο με δημόσια εκτέλεση. Πχ το ανέβασμα στο youtube θεωρείται δημόσια εκτέλεση. Κανένας άλλος τρόπος δεν θα σας καλύψει. Πόσο μάλλον μια ξένη σελίδα που δεν έχει καμια δικαιοδοσια στην ελλάδα.

    Απο την σελίδα της αεπί...

    3. Πώς κατοχυρώνεται η πνευματική μου ιδιοκτησία πάνω στο έργο μου ; Η ιδιοκτησία πάνω σε ένα πνευματικό έργο, σύμφωνα με το νόμο, κατοχυρώνεται μόνο από τη «δημοσίευσή» του. Για παράδειγμα, μία μουσική σύνθεση κατοχυρώνεται, είτε από τη στιγμή που θα γίνει προσιτή στο κοινό μέσω μίας δισκογραφικής παραγωγής, είτε μέσω μίας συναυλίας, είτε μέσω μίας εκτέλεσης στο ραδιόφωνο ή στην Τηλεόραση ή και στο Διαδίκτυο.

    Το email και πιθανώς και τα μυνήματα στο fb θεωρούνται αλληλογραφία και μπορεί να σταθεί στο δικαστήριο σαν στοιχείο αν φτάσετε μέχρι εκεί. Και επειδή ειμαι συνθέτης χρόνια να σας πώ το εξής. Τις περισσότερες φορές ο συνθέτης θα σας ζητήσει αλλαγές στον στίχο. Οπότε και να ίσχυε η κατοχύρωση με τους τρόπους που είπατε, το κομμάτι πιθανός θα αλλάξει.Εγώ πάντα ζητάω τον στίχο στο μαιλ μου για να ειναι καλυμένος ο στιχουργός όπως και αν δεν ξέρω κάποιον καλά του στέλνω το δείγμα επίσης απο το μαιλ.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την panosdk, 24-10-2017 03:24 ]


    joyfullcreator
    24.10.2017, 09:43
    Και το stixoi.info το ίδιο είναι αν το πάρεις έτσι. Αν ζητήσει ο συνθέτης αλλαγες το κομμστι θα αλλάξει. Εάν στείλω το κομμάτι μου στον εαυτό μου στο email μου πσλι κστοχυρώνεται.
    panosdk
    24.10.2017, 17:25
    Δεν είναι δημόσια εκτέλεση το να γράψεις κάπου τον στίχο σου σε σελίδα.
    VioletMode
    25.10.2017, 19:41
    Με λίγα λόγια πάντως ο στιχουργός μένει πάντα ξεκρέμαστος :P
    freddom
    25.10.2017, 20:12

    Παράθεση:

    Το μέλος panosdk στις 24.10.2017, 17:25 έγραψε...

    Δεν είναι δημόσια εκτέλεση το να γράψεις κάπου τον στίχο σου σε σελίδα.

    Άρα τι θεωρείται δημόσια εκτελεση για στίχο που δεν είναι μελοποιημενος; 


    panosdk
    25.10.2017, 21:14
    Βγες να τον απαγείλεις χαχαχα. Εικρινά δεν ξέρω. Και δεν νομίζω οτι σε πρώτη φάση ενας νεος στιχουργός χωρίς κάν να έχει κάνει τραγούδι πρέπει να σκεφτεται ποιός θα με κλέψει. Είναι μίζερη σκέψη αυτή. Αν έχεις ταλέντο τότε οτι γράφεις ειναι καλό. Είπαμε πιο πάνω όλα με mail και είστε καλλυμένοι. Πολλοι απο εσάς πιστευετε οτι θα γράψετε τον πρώτο στίχο και μπαμ θα γίνει χαμός. Και σου λέει κάτσε μην μου κλέψουν τον θυσαυρό. Δεν πάνε έτσι τα πράγματα όμως.
    freddom
    25.10.2017, 21:53

    Παράθεση:

    Το μέλος panosdk στις 25.10.2017, 21:14 έγραψε...

    Βγες να τον απαγείλεις χαχαχα. Εικρινά δεν ξέρω. Και δεν νομίζω οτι σε πρώτη φάση ενας νεος στιχουργός χωρίς κάν να έχει κάνει τραγούδι πρέπει να σκεφτεται ποιός θα με κλέψει. Είναι μίζερη σκέψη αυτή. Αν έχεις ταλέντο τότε οτι γράφεις ειναι καλό. Είπαμε πιο πάνω όλα με mail και είστε καλλυμένοι. Πολλοι απο εσάς πιστευετε οτι θα γράψετε τον πρώτο στίχο και μπαμ θα γίνει χαμός. Και σου λέει κάτσε μην μου κλέψουν τον θυσαυρό. Δεν πάνε έτσι τα πράγματα όμως.

    Οπότε κατ ουσίαν οι προηγούμενες απαντήσεις περί δημόσιας εκτέλεσης ήταν εκτός θέματος αφού δεν αφορουσαν γραπτό κείμενο, αλλά μουσική η τραγούδι.

    Το μέλος που άνοιξε το θέμα ρωτουσε  αν  πρέπει πέραν της σελίδας που αναφερει να προβεί σε κάποια εγγραφη στην αεπι για τους στιχους του - η κάπως ετσι- σε περίπτωση που προκύψει συνεργασια.  Δεν είδα καποιος να απαντάει ναι η όχι σε αυτό.  

    Και επειδή εγραψες περι μιζέριας.  Υπάρχει κάποιος αγραφος νόμος που λέει ότι μόνο όσοι ειναι " παλιοι" στιχουργοί συνθέτες συγγραφείς ζωγράφοι κλπ δικαιούνται να κατοχυρωνουν το έργο τους;  Ό τι κάποιος "νέος" καλλιτέχνης πρέπει να επαφιεται στην καλη προαιρεση του καθενός ότι δεν θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί τα πονηματα του;  Δεν υπήρξε ούτε μια φορά που ένας άγνωστος καλλιτέχνης έδωσε το έργο του και τελικά είδε να δημοσιευεται με το όνομα αλλου;  

    Προσωπικα δεν είμαι στιχουργός και δεν με αφορά να "δώσω σουξε" και να "κάνω μπαμ" με τα τραγούδια μου.  Ομως πιστεύω ότι είναι δικαιωμα του καθενός να ονειρεύεται να κάνει καριερα και να προστατεύει τον εαυτό του και το έργο  με τον καλύτερο και νομιμοτερο τρόπο.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddom, 25-10-2017 22:06 ]


    panosdk
    25.10.2017, 23:09
    Προφανώς για όποιον είναι τόσο ψείρας και δεν του φτάνουν τα mail, το να διαβάσει τον στίχο του σε ενα βιντεάκι στο youtube και να το κρατήσει κρυφό αν δεν θέλει να το βλέπουν οι άλλοι, είναι ενας τρόπος. Υπάρχει η ημερομηνία δημιουργίας του βίντεο.
    joyfullcreator
    26.10.2017, 08:38

    Κι εγώ αυτό ζήτησα να μάθω freddom!!!!!! Μακάρι να βρεθεί ένας καλός άνθρωπος να μας εξηγήσει απλά και κατανοητά. Και συμφωνώ ότι ο κάθε άνθρωπος μπορεί να κάνει και να πετύχει ότι θέλει όταν αγαπά αυτό που κάνει και δεν είναι καλό να ειρωνευόμαστε τους άλλους.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την joyfullcreator, 26-10-2017 08:38 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την joyfullcreator, 26-10-2017 09:10 ]


    panosdk
    26.10.2017, 19:17
    Θα στο πώ αλλιώς για να μην νομίζεις οτι σε ειρωνεύομαι αν και έχω την αίσθηση οτι τσάμπα μιλάω. Ξέρεις την αγορά; Μπορείς να γράψεις κάτι που θα σταθεί στο ράδιο και θα εκφράζει τον κόσμο και οχι εσένα; Εχεις κάποιο κύκλο γνωριμιών που θα σου φέρουν πελάτες. Τραγουδιστές, παραγωγοί κλπ κλπ; Έχεις κάτσει να μελετήσεις στιχουργικά γνωστά τραγούδια; Αυτά τα έχεις όλα και κοιτάς τώρα πως θα κατοχυρώσεις τον στίχο σου; Τους τρόπους κατοχύρωσης αλλά και αποδεικτικών στοιχείων σε περίπτωση κλοπής τους είπαμε πιο πάνω. Αυτά και καλή επιτυχία.
    joyfullcreator
    26.10.2017, 19:36

    Καλησπέρα Πάνο. Γενικά μίλησα και όχι για σένα. Φυσικά πιστεύω ξέρω την αγορά και τι ακούει ο κόσμος. Όσο για το αν έχω γράψει κομμάτια που εκφράζουν τον κόσμο και μπορούν να ακουστούν είμαι βέβαιος! Έχω πολύ δυνατούς στίχους γιατί είναι και βιωματικοί συνήθως. Και δεν το λέω για να το παίξω κάποιος απλά είναι η αλήθεια. Κύκλο προς το παρόν μουσικό ακόμα δεν έχω! Να σαι καλά για τον χρόνο σου. Πάω να σου στείλω προσωπικό μήνυμα αλλά δεν με αφήνει να επιλέξω το προσωπικό μήνυμα. Αν θες πες μου το email σου για να σου στείλω από εδώ ή στείλε μου το σε προσωπικό μήνυμα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την joyfullcreator, 26-10-2017 20:05 ]


    mariso
    27.10.2017, 16:36

    Καλησπέρα. 

    Γράφω κι εγώ στίχους και κατοχυρώνω με συστημένη επιστολή στον εαυτό μου από το ταχυδρομείο. Η ημερομηνία στη σφραγίδα του ταχυδρομείου κατοχυρώνει την κατάθεση του συγκεκριμένου έργου. Το ίδιο κάνει και ο συμβολαιογράφος. Η σφραγίδα με ημερομηνία κατάθεσης κατοχυρώνει το έργο σου.  Προσοχή! ! Δεν αποδεικνύει κανείς ότι σου ανήκει, απλά η ημερομηνία σε καλύπτει ως προς την έγκαιρη κατάθεσή του από εσένα. 

    Όσο για τις κλοπές, συμβαίνει ασύστολα, απλά δεν κλέβουν ολόκληρο ποίημα.  Δεν είναι χαζοί.  Θα πάρουν λίγο από το δικό σου, λίγο από το δικό μου ή κάποιου άλλου.  Εγώ αφαίρεσα όλα τα ποιήματα από το stixoi. info. gr και άφησα μόνο τα μελοποιημένα.  Αυτό που είπε ο φίλος για το YouTube είναι σωστό.  Καλύτερα να δημοσιεύεις έτοιμα μουσικά έργα και να επικοινωνείς μέσω email με συνθέτες για τα ποιήματά σου. :)


    joyfullcreator
    27.10.2017, 17:16

    το καλύτερο συτό είναι αλλά πρέπει νσ βρεις και  τους συνθέτες και τον κύκλο σου για να τα δημοσιεύεις ολοκληρωμένα!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την joyfullcreator, 27-10-2017 17:19 ]


    mariso
    29.10.2017, 17:19
    Θα βρεις τα πάντα, αρκεί να έχεις υπομονή και να είσαι προσγειωμένος. Εύχομαι καλή επιτυχία στη δημιουργική σου πορεία. Πάντα να ελπίζεις! !