ελληνική μουσική
    830 online   ·  210.833 μέλη

    Κατατακτηριες πιανου

    MARIAVOL
    26.10.2017, 21:41

    Θελω μα ρωτησω αν καποιος γνωριζει για θεματα κατατακτηριων στο πιανο.. κανω 3 χρονια φετος και δεν ειχα δωσει εξετασεις μεχρι τωρα γιατι ετυχε να σταματησω για πρωσωπικούς λογους και μετα οταν συνεχισα δε με γραψανε στο ωδειο γιατι θα επρεπε να ξεκινησω απο την αρχη για να μη τα πολυλεω με βαλανε να δωσω κατατακτηριες για να μπω λεει στη σωστη ταξη πρωτη κατωτερα λεει και μου ζητησανε με εκπωση απο 250 170 ευρω και το εμαθα 10 λεπτα πριν δωσω εξευασεις οτι πρεπει να πληρωσω και τετοιο ποσο κιολας. Ειναι λογικο ετσι γινεται κ ειναι τετοια τα ποσα;; κ οταν ζητησα αποδειξη μου ειπαν δε γινεται γιατι ζητησα εκπτωση η γυναικα που εμαθα τελευταια στιγμη οτι θα πληρωσω τοσο γιατι νομιζα 50 ευρω που δινουν τα παιδια εξετασεις 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 27-10-2017 10:52 ]


    freddom
    26.10.2017, 22:31

    Αν έχει περάσει ένα χρονικό διάστημα από την τελευταία εξέταση που έχεις δώσει - η όπως στην περιπτωση σου δεν έχεις δωσει- χρειάζεται ν πας σε κατατακτήριες. Το ίδιο είχαν πει καί σε μένα όταν αποφάσισα να ξαναξεκινησω στο δεύτερο έτος πανεπιστήμιου μετά απο τρία χρόνια παύση (παρόλο που την τελευταια φορα που είχα δώσει εξετάσεις είχα περάσει τρίτη μέση). Όσο για τα ποσα δεν τα γνωρίζω-τοτε ήταν ακόμη σε δραχμές και δεν θυμάμαι κιόλας. Τώρα για την ενημέρωση και την απόδειξη θεωρω ότι είναι λάθος που δεν είχε διευκρινστει πριν μπεις στη διαδικασία.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddom, 26-10-2017 22:33 ]


    MARIAVOL
    26.10.2017, 22:36

    Ναι ομως μου φαινεται υπερβολικο το ποσο για α κατωτερα δηλαδη συγνωμη αργοτερα τι ποσα θα πληρωνω για εξετασεις; και θα πρεπει να ξαναδωσω κατατακτηριες; γιατι ηταν και αλλα παιδια εκει που διναν ανωτερα λεει θεωρητικα και αυτα πληρωσαν αλλα δε ξερω ποσα και δε μπορουσα και να μαθω αλλα στη περιπτωση μου και με εκπτωση το θεωρω υπερβολικο και δε γνωριζω και αν επρεπε οντως να τα δωσω ετσι αν ειναι η συνηθης διαδικασια

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 27-10-2017 10:54 ]


    freddom
    26.10.2017, 22:50

    Για τα λεφτά, όπως προείπα, δεν ξερω. Το θέμα των εξετάσεων ειναι άλλο. Αν μπεις σε τάξη και κάθε χρόνο καλύπτεις την ύλη της, τότε δεν θα δίνεις κατατακτήριες αλλά προαγωγικες κάθε χρόνο-συνηθως καλοκαίρι - για να πας στην επομενη

    Δες και εδώ http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=17658

    Έχουν απαντήσει παλιότερα σε αντίστοιχο θεμα.  Και γενικά ψάξε λιγο μεσα στο φόρουμ.  Υπάρχουν σίγουρα παρομοια θέματα. 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddom, 26-10-2017 22:59 ]


    MARIAVOL
    26.10.2017, 23:02

    Ναι το καταλαβα και σε ευχαριστω πολυ για τια απαντησεις..απλα δε καταλαβα γιατι επρεπε μα πληρωσω τοσο και που οντως τη σημερινη εποχη μου φαινονται πολλα και γιατι αφου οπως λες και συ καθε καλοκαιρι δινουν παλι πληρωνουν νομιζω 50 ευρω και γιατι σημερα παιδια για ανωτερα θεωρητικα παλι πληρωναν και δυστυχως δεν εμαθα ποσό, δε μπορουσα .. μηπως κατι παιζει λεω εκει μεσα

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 27-10-2017 10:56 ]


    MARIAVOL
    26.10.2017, 23:05

    Τελοσπαντων δε ξερω απλα κατι δε μ'αρεσει γενικοτερα και θεωρω μεγαλο το ποσο για α κατωτερα δηλ αργοτερα για αλλα επιπεδα τι θα με βαλουν να δωσω μηπως κανα 2000-3000 για πτυχιο χαχαχ λεω τωρά

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 27-10-2017 10:57 ]


    freddom
    26.10.2017, 23:05
    Για το θέμα των χρημάτων μόνο κάποιος που έχει σχέσεις με ωδεία μπορεί ν σε διαφωτίσει περισσότερο...😺
    MARIAVOL
    26.10.2017, 23:15

    Ναι δε ξερω εγω τωρα ξαφνικα εμαθα οτι γινεται ετσι και μου κανει εντυπωση και αλλου μου ειπαν οτι και στις προαγωγικες βαση νομου απο το υπουργειο δεν πρεπει να πληρωνουμε τωρα τι να σου πω και αισθανομαι λιγο αδικημενη σημερα γιατι ηρθα προ τετελεσμενου γεγονοτος δηλ η τα εδινα η εχανα τις εξετασεις και λιγο κοροιδο γιατι το θεωρω υπερβολικο το ποσο για α κατωτερα και ισως γι αυτο το κατεβασε απο τα 250 γιατι το καταλαβε οτι ηταν γελοιο κ υπερβολικο

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 27-10-2017 10:59 ]


    MARIAVOL
    26.10.2017, 23:22

    Μια τελευταια ερωτηση και δε σε κουραζω αλλο .. εσυ ξερεις αφου εδωσες κατατακτηριες τωρα θα μου δωσει λογικα κατι, καποιο εγγραφο, καρτελα, κατι, γιατι μεχρι τωρα αφαντη εκει .. θελω να πω αν ολα γινανε οπως πρεπει κατι θα το πιστοποιει αυτο, ετσι?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 27-10-2017 11:01 ]


    freddom
    26.10.2017, 23:53

    Κάθε σπουδαστής έχει μια "προσωπικη καρτέλα" η οποία είναι καταχωρημενη στα μαθητολογια του υπουργείου -παιδειας αν θυμαμαι καλά- και στην οποία καταχωρούνται τα μαθήματα και οι βαθμολογία του στις εξετάσεις. Συνήθως τα ωδεία εκδίδουν ένα βιβλιάριο σπουδων-κατι σαν σχολικό ελεγχο- το οποίο όμως δεν ειναι υποχρεωτικό. Υποχρεωτικό είναι να σε γράψουν στα μαθητολογια του υπουργείου και επισης να σου δώσουν βεβαίωση φοιτησης με την αναλυτικη σου βαθμολογία σε περίπτωση που θελήσεις να πάρεις μεταγραφη για άλλο ωδείο.

    Βασική προϋπόθεση για την εγγραφή στα μαθητολογια είναι να ειναι το ωδείο αναγνωρισμενο.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddom, 26-10-2017 23:55 ]