ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.832 μέλη

    Συναυλιες (live) και αγχος

    evelingeorgikou
    02.12.2017, 22:26

    Καλησπερα σε ολους,

    Λοιπον, ειμαι ερασιτεχνης τραγουδιστρια και εχω ερμηνευσει μπροστα σε κοινο ελαχιστες φορες με πληρη αποτυχια. Το αγχος με καταβαλλει και δεν μπορω να το ελεγξω. Οταν ειμαι πανω στη σκηνη, ειναι σαν να μην ειμαι εγω. 

    Θελω βοηθεια απο εμπειρους και μη...

    Ελπιζω να βρεθει μια λυση γι'αυτο👍


    evelingeorgikou
    02.12.2017, 23:31

    Δηλαδη με τσαμπουκα... Κατι που δεν εχω γενικα στη ζωη μου!! Ειμαι πολλη ντοπαλη και δεν εχω θαρρος... Αυτο δε με εχει βοηθησει σε τιποτα, ποσο μαλλον στο τραγουδι που ειναι ενας δυσκολος χώρος.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 10-12-2017 11:10 ]


    evelingeorgikou
    03.12.2017, 00:04
    Ναι θα με ενδιεφερε😊
    Vagelism
    05.12.2017, 18:35

    Αγαπητη Εβελιν..

    δυστυχως..το θεμα σκηνη κ αγχος δεν υπαρχει μουσικος η τραγουδιστης που δεν το εχει βιωσει..

    Ειδικα εσεις οι τραγουδιστες το βιωνετε πιο εντονα μιας και εισαστη στην 1η γραμμη.

    Υπαρχουν διαφορες ασκησεις αυθυποβολης περισσοτερο που προτεινονται για μουσικους μεχρι αθλητες για να αποβαλλουν το stage fright..αλλα για μενα η πιο σημαντικη ειναι η επιμονη...η υπομονη και η αγαπη για αυτο που κανεις.

    Τι εννοω...

    Οσες περισσοτερες φορες ανεβεις στη σκηνη..τοσο αγχος θα αποβαλλεις..μεχρι που θα ερθει μια μερα που θα ανεβαινεις στην σκηνη και θα νιωθειις σαν το σπιτι σου.

    Αρα μην φοβασαι να εκτεθεις στον κοσμο αλλα προσπαθησε να το δεις σαν προκληση.


    evelingeorgikou
    06.12.2017, 00:46

    Ακομα και καποιος που κανει χρονια τη δουλεια, σιγουρα θα εχει λιγο αγχος. Σε φυσιολογικα πλαισια ομως, γιατι οταν τους βλεπεις στη σκηνη, φαινονται ανετοι. Γενικα, ακομα και στο σχολειο στις απλες εξετασεις, ημουν ετοιμη να λιποθυμησω. Ποσο μαλλον στη σκηνη που εκτιθεσαι... Αν τραγουδησω κι αλλες φορες, ισως να το αποβαλλω. Αλλωστε, τοτε δεν ειχα κανει και μαθηματα. Τωρα μαθαινω πως να διαχειριζομαι καλυτερα τη φωνη μου!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την evelingeorgikou, 06-12-2017 01:50 ]


    evelingeorgikou
    07.12.2017, 17:19
    Ισως να ειναι κι αυτο!!
    evelingeorgikou
    07.12.2017, 22:02
    I'll never give up!!