ελληνική μουσική
    537 online   ·  210.830 μέλη

    Μέχρι ποια ηλικία μπορείς να ασχοληθείς επαγγελματικά με την μονωδία

    Marina86
    09.12.2017, 15:30

    Καλησπέρα.

    Πριν ένα μήνα ξεκίνησα μονωδία στο Μακεδονικό Ωδείο Θεσσαλονίκης.

    Είμαι πολύ μεγάλη για όπερα. Είμαι 31. Από μικρή ήθελα να τραγουδάω όπερα, αλλά, δυστυχώς, τότε, οι δικοί μου φρόντισαν να με κατευθύνουν στις σπουδές για το Πανεπιστήμιο, όπως κάνουν όλοι οι γονείς.

    Φέτος είπα στον εαυτό μου: Δεν πάει άλλο. Ή θα το κάνεις ή θα φύγει όλη σου η ζωή και θα μείνεις με το απωθημένο. Κι έτσι, ξεκίνησα. 

    Έχω φωνή σοπράνο. Από το 4ο κι όλας μάθημα μπορούσα να τραγουδήσω Μι# και Σολb, ενώ νόμιζα ότι δεν μπορώ να πάω πολύ ψηλά σε νότες.

    Χτες που είχα μάθημα, ανακάλυψα ότι δεν είμαι εγγεγραμμένη στο μαθητολόγιο και δεν φαίνομαι ως σπουδάστρια στο Υπουργείο. Η καθηγήτριά μου νόμιζε ότι το κάνω για πλάκα, αλλά εγώ ήθελα να τραγουδάω επαγγελματικά. Μου είπε ότι είμαι πια πολύ μεγάλη κι ότι αποκλείεται να κάνω από εδώ και πέρα καριέρα.

    Έχω στεναχωρεθεί πάρα πολύ, διότι έχω ταλέντο στην μουσική, αλλά δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να το εξελίξω όσο ήμουν μικρή. Δεν είχα στήριξη από κανέναν.

    Σας παρακαλώ, πείτε μου, μια γυναίκα στην ηλικία μου είναι γριά για να τραγουδάει;

    Μέχρι ποια ηλικία μπορείς να ξεκινήσεις επαγγελματικά την μονωδία;


    evelingeorgikou
    09.12.2017, 16:49
    Καλησπερα σας, δε ξερω εαν ειμαι ο καταλληλος ανθρωπος, αλλα πιστευω οτι το τραγουδι και η μουσικη γενικοτερα δεν εχει ηλικια. Φετος ξεκινησα και εγω μονωδια σε ωδειο και η δασκαλα μου μια μερα μου εδωσε ενα παραδειγμα που με ενθαρρυνε. Μου ειπε οτι ενας καθηγητης κιθαρας στο ωδειο ξεκινησε μαθηματα κλασικου τραγουδιου στα 30. Δεν ειχε τραγουδησει ποτε στη ζωη του και δεν ηταν ποτε το ονειρο του. Σημερα, 13 χρονια μετα, τραγουδαει στα μεγαλυτερα θεατρα του εξωτερικου...
    Marina86
    09.12.2017, 17:08

    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

    Ο άνθρωπος αυτός ήξερε ήδη μουσική εδώ και πολλά χρόνια, έτσι δεν είναι;

    Εγώ ξεκίνησα φέτος για πρώτη φορά να μαθαίνω μουσική. Είμαι σε ταχύρυθμο τμήμα θεωρίας (3 έτη σε ένα χρονο), οπότε, θα μου πάρει 10 χρόνια να βγω από το ωδείο με Δίπλωμα Μονωδίας.

    Έτσι, στα 41 θα είμαι πια πολύ μεγάλη για να με πάρει κάποιος να τραγουδήσω.

    Η καθηγήτριά μου λέει ότι σε εκείνη την ηλικία θα παίρνουν τις μικρούλες κι όχι εμένα.

    Κανένας μάνατζερ δεν θα θέλει τόσο μεγάλη γυναίκα να την προωθήσει.


    evelingeorgikou
    09.12.2017, 18:13
    Καλησπερα και παλι, κατανοω αυτο που λες. Εγω ειμαι 19 και τωρα μαθαινω αρμονιο, γιατι ειναι απαραιτητο να ξερεις καποια πραγματα, γιατι θα σε βοηθησει στο τραγουδι. Θεωρω, οτι αν εχεις ταλεντο, θα μπορεσεις να ασχοληθεις με το τραγουδι. Ακομα και τωρα μπορεις... Δε χρειαζεται να περιμενεις 10 χρονια, για να τελειωσεις το ωδειο. Παρε καποιες βασεις αυτο το χρονο. Και παραλληλα με τα μαθηματα, μπορεις να βρεις ενα χωρο για να τραγουδας. Παντως, ενας δασκαλος εκτος απο τις γνωσεις που σου προσφερει, πιστευω οτι πρεπει να σου δινει και θετικη ενεργεια... Να σου δινει θαρρος και οχι να σε αποθαρρυνει!! Ποιο ειναι το ρεπερτοριο σου;
    Stoyo
    09.12.2017, 20:06

    Καταρχην μπραβο για την αποφαση σου! Οποια και να ειναι η εξελιξη, εχεις κανει το πρωτο βημα και αυτο ειναι το πιο σημαντικο, σκεψου να το εκανες στα 40 σου... ΔΕΝ σε εχουν παρει τα χρονια, μην αγνωνεσαι. Ετσι οπως εξεφρασες το θεμα ομως μου ηρθαν καποιες σκεψεις.

    Τι εννοεις καριερα; Εαν εν τελει αποδειχθει οτι ποτε δε θα τραγουδησεις επαγγελματικα, θα σταματησεις τα μαθηματα; Δε θα σου αρεσει πλεον το τραγουδι; Εαν αποδειχθει οτι θα εχεις επαγγελματικη αποκατασταση (εξωτερικο κτλ) εισαι σιγουρη οτι θα σου αρεσει και θα μπορεσεις να πειθαρχησεις στα 10 χρονια που απαιτουνται;

    Αποι καταλαβαινω θα συνεχισεις οτι και να γινει γιατι αυτο ηθελες να κανεις παντα.

    Τωρα αν οπως λες εχεις ταλεντο θα μπορουσες να κανεις μαθηματα χωρις να γραφτεις σε καποια ταξη η ακομα και ιδιαιτερα και μετα απο καποια χρονια να δωσεις κατατακτηριες και να γλυτωσεις αρκετες ταξεις (χρονια), οποτε δεν απαιτουνται 10 χρονια, μη πανικοβαλεσαι. Αυτο στο λεω επειδη εχω ρωτησει. Επισης να μη βιαζεσαι γιατι ενας τραυματισμος η μια λαθος τεχνικη μπορει να σε παει πολυ πισω.

    Το σημαντικοτερο τωρα ειναι να βρεις εναν ΚΑΛΟ, ΣΩΣΤΟ δασκαλο να σε στηριξει και να σε καθοδηγησει. Αυτο που σου ειπε οτι νομιζε οτι το κανεις για πλακα και οτι δε μπορεις να κανεις καριερα (αληθεια τι εννοει;) δεν ηταν και η καλυτερη αρχη. Ρωτα ποιοι ειναι οι διαθεσιμοι καθηγητες μονωδιας, συζητα μαζι τους και μη διστασεις να πας και σε αλλα ωδεια μεχρι να βρεις αυτον που σου ταιριαζει, σκεψου οτι εκει θα στηριξεις την φωνητικη σου εξελιξη, δε σε παιρνει να κανεις προχειρες επιλογες.

    Χαρηκα πολυ που διαβασα οτι καποιος πηρε αυτη την αποφαση, καλη σου συνεχεια και με θετικη ενεργεια οπως ανεφερε η evelin!


    Marina86
    09.12.2017, 23:21

    Καλησπέρα και σε σένα.

    Ήταν το όνειρό μου να μπορώ να τραγουδάω όπερα σε μεγάλα θέατρα στην Ευρώπη, διότι στην Ελλάδα δεν μπορείς να είσαι τραγουδίστρια όπερας. Βέβαια, μπορεί αυτό αν ακούγεται μεγαλόπνοο σχέδιο και ίσως να με θεωρήσετε και ψωνάρα, αλλά πάντα θαύμαζα όσες γυναίκες έβλεπα να τραγουδάνε όπερα και ήθελα να γίνω σαν κι αυτές. Τον τελευταίο μήνα, έχω κολλήσει με την φωνή της Diana Damrau και η μεγαλύτερή μου μου επιθυμία είναι να μπορέσω κάποτε να τραγουδήσω την Βασίλισσα της Νύχτας από τον Μαγικό Αυλό του Mozart. (Ας πω αυτό το κομμάτι και δεν θέλω τίποτε άλλο!)

    Θεωρώ ότι έχω ταλέντο, διότι έχω μουσικό αυτί και ωραία φωνή, όπως μου λένε οι γύρω μου.Μπορώ και βγάζω μια μελωδία στο μικρό μου αρμόνιο μέσα σε 5-10 λεπτά, αν, φυσικά, φάω κόλλημα με μια συγκεκριμένη μελωδία. Δεν μπορώ να παίξω και με τα 2 χέρια, γιατί δεν είμαι μαθημένη, αλλά πατάω σωστά στους ήχους. Το ταλέντο που θεωρώ ότι έχω το έχω κληρονομήσει από τους γονείς μου, οι οποίοι είναι καλλίφωνοι και οι δύο (και μάλιστα τον μπαμπά μου τον είχαν πάρει στο Κρατικό Ωδείο) και στο σόι, ως πολύ πιο μακρινό συγγενή, είχαμε και ένα γνωστό τραγουδιστή που η φωνή του ήταν στα πατήματα του Καζαντζίδη.

    Από χτες που μου έκοψε τα φτερά η δασκάλα μου, δεν έχω όρεξη ούτε να διαβάσω θεωρία ούτε να κάνω τις αναπνοές...τίποτα...Είμαι πάρα πολύ απογοητευμένη και θυμωμένη. Έπρεπε να μου το είχε πει από την αρχή ότι υπάρχουν δύο κατηγορίες σπουδαστών. Δεν φαίνομαι πουθενά ως σπουδάστρια. Και μου είπε ότι μπορώ να δώσω κατατακτήριες τον Οκτώβρη, μπας και κερδίσω καμιά χρονιά. Αλλά, αν δεν κερδίσω και μου πούνε "πάνε στην 1η τάξη"; Τι γίνεται τότε; Θα έχω χάσει και την φετινή.

    Έχω και ένα μικρό ψυχολογικό πρόβλημα: Πώς θα τραγουδήσω μπροστά σε άλλους; Θα τα χάσω. Δεν θα τα καταφέρω. Αυτό ήταν το μόνο "φρένο" που είχα ως τώρα (πέρα από το γεγονός ότι δεν είχα στήριξη από την οικογένεια). Κάθε φορά που έλεγα στον μπαμπά μου ότι ντρέπομαι να τραγουδήσω μπροστά σε άλλους, αντί να μου πει : "έλα να το ξεπεράσουμε", μου έλεγε "Άμα ντρέπεσαι και φοβάσαι, δεν κάνεις για τραγουδίστρια". Αλήθεια, αυτό πώς ξεπερνιέται;

    Όρεξη να ασχοληθώ έχω. Δεν ξέρω τι θα συνατήσω μπροστά μου και πόσο δύσκολο είναι, ούτε τι μαθήματα ακολουθούν. Είμαι τελείως άσχετη επί του θέματος. Έχω πλήρη μεσάνυχτα. Το πιο εκνευριστκό από όλα είναι ότι το μισό τμήμα θεωρίας αποτελείται από οκτάχρονα παιδιά. Όλοι ξέρουν από ένα όργανο να παίζουν κι είμαι η μόνη άσχετη, που τώρα μαθαίνει να βρίσκει μια μια τις νότες στο πεντάγραμμο. Νιώθω σαν αναλφάβητη.

    Και το τελευταίο ερώτημα είναι: Για πόσον καιρό ακόμα θα μπορώ να πληρώνω; Μπορεί να μην καταφέρω ποτέ να πληρώσω τα συνολικά δίδακτρα όλων των ετών.

    Νομίζω ότι έχεις δίκιο. Πρέπει να αλλάξω δασκάλα και ωδείο, αλλά δεν ξέρω που να πάω. Αυτήν την δασκάλα μια γνωστή που κάνει πιάνο και ρώτησε την δασκάλα της μου την πρότεινε.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και ελπίζω να μην με πέρασες για ψωνάρα!{#emotions_dlg.biggrin}


    Marina86
    09.12.2017, 23:34

    Παράθεση:

    Το μέλος evelingeorgikou στις 09.12.2017, 18:13 έγραψε...

    Καλησπερα και παλι, κατανοω αυτο που λες. Εγω ειμαι 19 και τωρα μαθαινω αρμονιο, γιατι ειναι απαραιτητο να ξερεις καποια πραγματα, γιατι θα σε βοηθησει στο τραγουδι. Θεωρω, οτι αν εχεις ταλεντο, θα μπορεσεις να ασχοληθεις με το τραγουδι. Ακομα και τωρα μπορεις... Δε χρειαζεται να περιμενεις 10 χρονια, για να τελειωσεις το ωδειο. Παρε καποιες βασεις αυτο το χρονο. Και παραλληλα με τα μαθηματα, μπορεις να βρεις ενα χωρο για να τραγουδας. Παντως, ενας δασκαλος εκτος απο τις γνωσεις που σου προσφερει, πιστευω οτι πρεπει να σου δινει και θετικη ενεργεια... Να σου δινει θαρρος και οχι να σε αποθαρρυνει!! Ποιο ειναι το ρεπερτοριο σου;

    Καλησπέρα Evelin. Σε εχαριστώ πολύ που με ενθαρρύνεις. Το έχω πραγματικά ανάγκη. Έχω μετανοιώσει που στην ηλικία σου με φρέναρε ο φόβος και η ντροπή του να με ακούει κάποιος να τργαουδάω Live. Έχασα 10 χρόνια από την ζωή μου σπουδάζοντας κάτι που δεν ήθελα και τώρα που ξέρω τι θέλω αφήνω τον κάθε δάσκαλο να μου καθορίζει την άποψη που έχω για τον εαυτό μου.

    Ξεκίνησα Νοέμβριο τα μαθήματα μονωδίας και ακόμα δεν έχω ρεπερτόριο. Ακόμα τις γνωστές ηλίθιες ασκήσεις κάνω. Στο 1ο μάθημα γελούσα που με έβαζε να κάνω "μουουυυ" και μου-μι-με-μο-μα, αλλά, τώρα, κατάλαβα ότι δεν είναι γελοίο. Προετοιμάζεις στο σώμα σου με αυτά.

    Κάτι που ξέχασα να ρωτήσω είναι: Γιατί φέτος κάνω μόνο ΜΙΣΗ ώρα εξάσκηση την βδομάδα;  Δεν είναι λίγο; Δεν απορώ που κάνουνε 10 χρόνια να πάρουνε πτυχίο! Άμα σε κάνουνε μισή ώρα την βδομάδα, δεν είναι παράλογο που τελειώνεις στα 10 χρόνια! Εγώ περίμενα να κάνουμε 2-3 φορές την βδομάδα...


    evelingeorgikou
    09.12.2017, 23:49
    Κι εγω κανω 40 λεπτα την εβδομαδα. Στα ωδεια ετσι γινεται..Εκτος αν κανεις μαθηματα με δασκαλα εκτος ωδειου. Ποσα πληρωνεις το μηνα, αν επιτρεπεται;
    Marina86
    09.12.2017, 23:55
    Στο συγκεκριμένο ωδείο είναι 50€ η εγγραφή και 450€ το 1ο έτος. Νομίζω ότι είναι το ίδιο και για την 2η χρονιά και μετά πάει στα 675€+50€ η εγγραφή. Είναι πολλά ή λίγα; Έχεις κάποια καλή δασκάλα ή ωδείο να μου προτείνεις;
    evelingeorgikou
    10.12.2017, 00:00
    Εγω πληρωνω 20 για την εγηραφη και 70 το μηνα, αλλα ειμαστε 3τεκνοι με χαμηλο εισοδημα και δινω 50. Εγω παω στο ωδειο της Καλαματας.
    Stoyo
    10.12.2017, 01:14

    Δε ξερω ποσο παρηγοριτικο θα ειναι για σενα η για οποιονδηποτε αλλα βρισκομαι στην ιδια ακριβως θεση με εσενα, περιπου ιδια ηλικια και μολις προσφατα πηρα αποφαση να ασχοληθω σοβαρα με το πιανο.

    Οσον αφορα τη θεωρια, καθεσαι και διαβαζεις, δινεις εξετασεις και γλυτωνεις αρκετα χρονια. Εδωσα και περασα την θεωρια 3 χρονων και τωρα διαβαζω για να δωσω και να περασω απο απευθειας στον 2ο χρονο αρμονιας. Ζοριζομαι στο σολφεζ και το Dictee αλλα καθομαι και μελεταω... Στα γραφω γιατι εφοσον εχεις το πολυ 1-2 ωρες τη μερα και ορεξη για μελετη, μπορεις να τα κανεις και εσυ. Για την ιστορια, οταν εσκασα μυτη πρωτη φορα στο τμημα αρμονιας το οποιο αποτελουνταν μονο απο κοριτσια 13-14 ετων... σκασανε στα γελια για ποση ωρα, κυριολεκτικα!

    Τωρα καποια θεματα που ανεφερες, ξερεις να τραγουδας η τωρα μαθαινεις;

    Ξεχνα το τι ΔΕΝ εχεις και να εισαι ευχαριστημενη που οπως λες εχεις μουσικο αυτι κτλ. Εγω οταν ξεκινησα να τραγουδαω πριν 5 χρονια δεν ειχα ουτε αυτο, και ακομα δυσκολευομαι πολλες φορες να ακουσω σωστα και επισης ντρεπομουν να τραγουδησω ακομη και για τον εαυτο μου!

    Με τον καιρο και καθως αποκτας αυτοπεποιθηση και μουσικες ικανοτητες, σωστες νοτες και ωραιο ηχοχρωμα, δε θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα. Πριν λιγη ωρα εκανα βολτα με κοσμο εξω και τραγουδουσα σαν να ηταν κατι φυσιολογικο, ουτε που θα το φανταζομουνα ποτε, οποτε, χωρις να θελω να προσβαλω τον μπαμπα σου που το ειπε, ειναι προχειρη αυτη η σκεψη.

    Ασε πισω τον αρνητισμο που βρηκες (και θα βρισκεις) πισω σου και δες τι μπορεις να κανεις απο δω και περα.

    "Έχω μετανοιώσει που στην ηλικία σου με φρέναρε ο φόβος και η ντροπή του να με ακούει κάποιος να τργαουδάω Live. Έχασα 10 χρόνια από την ζωή μου σπουδάζοντας κάτι που δεν ήθελα και τώρα που ξέρω τι θέλω αφήνω τον κάθε δάσκαλο να μου καθορίζει την άποψη που έχω για τον εαυτό μου."

    Να εισαι ευχαριστημενη που στα 30 σου βρηκες τι θελεις να κανεις και μπορεις, αν οχι οι περισσοτεροι, πολλοι συνανθρωποι σου ΔΕΝ εχουν βρει σε αυτην την ηλικια τι θελουν και μπορει να μη το βρουν η να μη καταφερουν να το πετυχουν και ποτε. Στο οικονομικο μπορεις να γλυτωσεις χρηματα με τον τροπο που σου ειπα αν το προσεξες.

    Τελος και συγνωμη αν κουραζω, την εξασκηση την κανεις μονη σου, στο μαθημα παιρνεις συμβουλες και κατευθυντηριες, κατοπιν ολο το βαρος πεφτει σε σενα.


    Marina86
    10.12.2017, 01:26
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!Όσον αφορά το θέμα της εξάσκησης, η δασκάλα μου είπε να κάνω μόνο τις αναπνοές...είναι σωστό αυτό; Αρκεί;
    Stoyo
    10.12.2017, 12:17
    Μαλλον εισαι πολυ αρχαρια οποτε κανε αυτο που σου λεει και την αλλη φορα πες της το.