ελληνική μουσική
    696 online   ·  210.830 μέλη

    Πήρα αρμόνιο αλλά....

    GIaNNis264
    31.12.2017, 18:08

    Γειά σας!Είμαι 17 ετών και μόλις πήρα ένα αρμόνιο χωρίς όμως να ξέρω να παίζω .Εξαιτίας του σχολείου και των ανερχόμενων πανελλαδικών δεν μπορώ να πάω σε ωδείο λόγω απόστασης (καθώς το κοντινότερο είναι 16 χλμ) και διότι δεν θα μπορώ να αφιερώσω όσο χρόνο θελω και πρεπει στα απαιτητικά μαθήματα του ωδείου .Η ερώτηση λοιπόν είναι : Μπορώ να μάθω μόνος μου αρμόνιο με την βοήθεια κάποιου βιβλίου ; 

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

    ΥΓ: Όταν θα τελειώσω το σχολείο φυσικά θα θα γραφτώ σε ωδείο 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την GIaNNis264, 31-12-2017 18:17 ]


    margatsif
    01.01.2018, 11:21

    Οι επερχόμενες πανελλαδικές δεν θα σταθούν εμπόδιο αν αγαπάς το όργανο που αγόρασες.

    Βιβλία υπάρχουν πολλά στο εμπόριο, με συγχορδίες και αρχικά απλά μουσικά θέματα για αρμόνιο.

    Απο αυτά μπορείς να κάνεις μια αρχή.

    Άλλωστε στο μουσικό χώρο υπάρχουν πολλοί σημερινοί επαγγελματίες που δεν πήγαν ποτέ σε κάποιο ωδείο.

    Αγάπη χρειάζεται , υπομονή και προσπάθεια.

    Καλή επιτυχία στο ξεκίνημά σου !!


    GIaNNis264
    01.01.2018, 15:29
    Ευχαριστώ πολύ ! Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο ; ΥΓ: Χαρούμενο το 2018
    margatsif
    01.01.2018, 22:24

    Υπάχουν πάρα πολλές εκδόσεις και καλές.

    Δεν προτείνω κάτι συγκεκριμένα.

    Ψάξε για βιβλίο με εικονογραφημένες συγχορδίες για αρμόνιο ή εκμάθησης αρμονίου χωρίς δάσκαλο.

    Εκεί υπάρχουν εικονογραφημένα τα πλήκτρα και οι θέσεις των δακτύλων, για όλες τις συγχορδίες που παίζει το αριστερό χέρι.

    Να ακούς πολύ μουσική και να προσπαθείς να πιάσεις την μελωδία, χρησιμοποιώντας το δεξί σου χέρι.

    Καλή χρονιά με επιτυχίες παντού.


    yannisns
    02.01.2018, 11:35
    Γιάννη, καλοτάξιδο το όργανο.. Εγώ πήρα το πρώτο μου αρμόνιο (ένα GEM) στα 20, και μάλιστα το έκανα ανταλλαγή με ένα παπάκι που είχα τότε. Από τότε πέρασαν 30 χρόνια και πάρα πολλές ώρες μουσικής αναζήτησης καθώς και αρκετά όργανα στη συλλογή μου. Δυστυχώς στο ωδείο δεν πήγα ποτέ, αλλά τα καταφέρνω αρκετά καλά πλέον. Η πρώτη μου συμβουλή είναι να δώσεις πρωτεραιότητα στις εξετάσεις καθώς είναι πολύ σημαντικές για το μέλλον. (μια καλή σχολή μπορεί να σου εξασφαλίσει αρκετό χρόνο για τη μουσική σου έμμεσα). Η δεύτερη είναι να βρεις παρέα για τις μουσικές αναζητήσεις μόλις αισθανθείς ότι έχεις τα βασικά. Μέθοδοι υπάρχουν αρκετές και απλές, αλλά το σημαντικό είναι να ακούς καλά. Τα υπόλοιπα έρχονται μόνα τους και εσύ θα τα εξελίξεις όσο θέλεις. Το ωδείο θα σε βοηθήσει να διαβάσεις μουσική έτσι ώστε να μπορείς να επικοινωνείς με άλλους μουσικούς. Η μουσική είναι μια γλώσσα επικοινωνίας παγκόσμια. Μπορεί να την μιλήσεις όπως κάποιος που μιλάει την γλώσσα του χωρίς να έχει πάει ποτέ σχολείο. Ομως αν χρειαστεί να συνεννοηθείς με άλλους θα πρέπει να κατέχεις τα βασικά της δομής και της ανάγνωσης της μουσικής. Αυτά, καλό ταξίδι με την μουσική, καλη επιτυχία στις εξετάσεις.
    margatsif
    10.01.2018, 12:36

    GIaNNis 264 βρες και διάβασε το άρθρο του MusicHeaven '' Συγχορδίες για αρμόνιο με αυτόματη συνοδεία '' του Κυρίου Τσαμπίκος Καματερός.

    Θα σε βοηθήσει πολύ !!