ελληνική μουσική
    530 online   ·  210.840 μέλη

    Αγαπημένο τραγούδι από Deep Purple

    thaliey
    17.11.2008, 20:22

    buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuurn!!!!


    blacknektar
    05.01.2009, 17:24

    den ksero... to kathena tous exei kati to diaforetiko... ostoso as po to smoke on the water, child in time, woman from tokyo


    revelation
    05.01.2009, 18:58

    deep purple ακούω από 3 χρονών. το τραγούδι που με μοίησε στην rock είναι smoke on the water και παραμένει ως σήμερα ένα από τα αγαπημένα μου,

    μετα Black Night,

    Somebody Stole My Guitar,

    Watching The Sky,

    Might Just Take Your Life,

    Highway Star, Lazy,

    Sun Goes Down,

    Burn,

    Fools,

    Hush,

    Soon Forgotten,

    You Keep On Moving,

    Gettin' Tighter.

     

    μόνο αυτά {#emotions_dlg.biggrin} 


    SouLRocK
    06.01.2009, 15:31

    ... when a blind man cries ... απλά ανατριχιαστικό!


    -----------------
    "Push u cross that line Just stay down this time Hide in yourself, Crawl in yourself, You’ll have your time Waiting for the one, The day that never comes! Love is a 4-letter word, never spoken here Love is a 4-letter word Here in in this prison"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 06-01-2009 16:38 ]


    ALXthrasher
    07.01.2009, 17:59

    Child In Time. Επικό.


    montechristos-ole
    07.01.2009, 23:29

    δε θα ελεγα ποτε μονο ενα.......

     


    princethomas
    09.01.2009, 02:52

    Παράθεση:

    Το μέλος One_last_goodbye στις 03-07-2005 στις 13:04 έγραψε...

    Quote:



    Το μέλος faltsoo στις 03-07-2005 στις 10:53 έγραψε:


    μπασο σε αυτη τη συνθεση τον deep purple επαιζε ο glen huge
    με παρα πολυ καλη φωνη ιδιαιτερα στις ψηλες και καλυπτε τον coverdale
    εκτος απο το burn εχει τραγουδησει και αλλα οπως το sail away.






    Pragmatika apisteftos o tipos. De boro na katalavo giati den tragoudouse aftos anti tou Coverdale. Poli anoteri foni. Pera apo tin (siglonistiki gia na leme kai tin alithia) erminia tou Coverdale sto SOLDIER OF FORTUNE de nomizo oti exei kali foni. Mallon kaki, kata tin tapeini mou apopsi.

    Μετά την αποχώρηση των Ian Gillan και Roger Glover to 1973, μοιραία οι DP βρέθηκαν σε αναζήτηση μπασίστα και τραγουδιστή. Βρήκαν πρώτα τον Glen Hughes (μπάσο - πρώην Trapeze) του οποίου η φωνή μάλλον τους ικανοποιούσε, αλλά θεώρησαν καλό να κρατήουν το 5μελές σχήμα και έτσι συνέχισαν να ψάχνουν για τραγουδιστή. Έτσι βρήκαν και τον David Coverdale (φωνή - πρώην goverment και fabulosa brothers). Ίσως να μην είναι η καλύτερη φωνή που υπάρχει (και αν το βάλει κάτω κανείς "στα χαρτιά" ήταν πολύ κατώτερος του προκατόχου του) αλλά πολλές φορές είναι κι αλλά πράγματα, μη μετρήσιμα, που κάνουν ένα τραγουδιστή καλό. Όπως η ερμηνεία ή η αισθαντικότητα και το πάθος.

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : princethomas στις 09-01-2009 02:58 ]


    princethomas
    09.01.2009, 02:55

     είμαι ορκισμένος οπαδός τους οπότε όσα τραγούδια γράφτηκαν σίγουρα μ' αρέσουν. Απλά θα ήθελα να προσθέσω και ένα λιγότερο γνωστό, το mistreaded από το άλμπουμ Burn.

     

    thnx 4 the topic


    Darksaga79
    14.01.2009, 20:29

    Fools

    Ολος ο δισκος(Fireball) ηταν εξαιρετικος και κατα τη γνωμη μου ο καλυτερος τους.Αν και λατρευω τους Purple μετα απο αρκετα χρονια δεν ειχαν να μου δωσουν κατι παραπανω.Αυτος ο δισκος ξεφευγε εντελως απο ο,τι ειχαν κανει μεχρι τοτε,ηταν κατι διαφορετικο.Ειδικα το Fools ειναι ενα τραγουδι που οποτε το ακουω μου σηκωνεται η τριχα...


    Rhye88
    03.06.2009, 13:49

    Θα ήθελα σε αυτό το σημείο να υπερασπιστώ τον David Coverdale. Ναι, ο Gillan βρίσκεται σε μια άλλη κλαση φωνητικά. Ναι έχει πολύ καλύτερη φωνή, αλλα και ο David δεν ειναι του "πεταματού". Μην ξεχνάτε ποιός τον διάλεξε για την μπάντα (Blackmore!!!). Προσωπικα εχω ακούσει πολυ καλυτερες Live φωνες απο του Coverdale, αλλα πιστεύω οτι ο άνθρωπος είναι ο καλύτερος ερμηνευτής όλων των εποχών(!!!) και θα το αιτιολογήσω αμέσως. Όποιος διαφωνεί ας δει την εκτελεση του Mistreated στο California Jamming το 1974. O άνθρωπος κυριολεκτικα κλαίει! Έπειτα ακούστε τον στους Whitesnake, που φτάνει στα όρια την φωνή του, ματώνει τις φωνητικές του χορδές και μετα αυτόματα γυριζει στις χαρακτηριστικες του μπάσες νότες.

    Εξάλλου ρε παιδιά, Rock ακούμε και στην Rock δεν χρειάζεται να είναι όλα τέλεια. Εμένα μου αρκει να βλέπω τον αλλον να σκίζεται πάνω στην σκηνη και ας μην παίρνει 10 στην φωνη. Αυτά ειχα να πω, και το έκανα με όλη την καλή διάθεση. Α, και αγαπημένο τραγουδι απο Purple (για αυτη την περίοδο) Lay Down Stay Down, για το απίστευτο σολο του Mr. Ritchie, που ακόμα και ο ίδιος δεν μπορει να ξαναπαιξει τόσο καλα..{#emotions_dlg.biggrin}


    nicos00
    04.06.2009, 01:14

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:35 ]


    TheDarkSideOfTheMoon
    04.06.2009, 14:50

    Highway Star και Smoke On The Water ( αν και γενικά δεν πολυακούω deep purple)


    GALOIS
    04.06.2009, 14:58

    Smoke on the water φυσικά αλλά και το child in time καλό είναι{#emotions_dlg.whistling}


    XarakiFreeSoul
    04.06.2009, 21:15

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 06-01-2009 στις 15:31 έγραψε...

    ... when a blind man cries ... απλά ανατριχιαστικό!

     

     

     

     


    -----------------
    "Push u cross that line Just stay down this time Hide in yourself, Crawl in yourself, You’ll have your time Waiting for the one, The day that never comes! Love is a 4-letter word, never spoken here Love is a 4-letter word Here in in this prison"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 06-01-2009 16:38 ]



    pes ta SoulRock.........

    When the bild man cries k mistreated


    jorge
    05.06.2009, 01:35

    Xaraki τον σκότωσες τον τίτλο αλλά σε συγχωρώ :)

    Είναι κι εμένα το αγαπημένο μου πάντως...


    XarakiFreeSoul
    05.06.2009, 07:29

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 05-06-2009 στις 01:35 έγραψε...

    Xaraki τον σκότωσες τον τίτλο αλλά σε συγχωρώ :)

    Είναι κι εμένα το αγαπημένο μου πάντως...



     

    xaxaxaxa

    re eides ti pathenw an den foraw ta gualia m???

    sorry Blind ennousa{#emotions_dlg.oops}


    ironzionlion
    06.06.2009, 21:48

    LALENA

    WHEN A BLIND MAN CRIES


    TRAVELOGUE
    17.09.2009, 12:00

    ΣΤΙΧΟΥΡΓΙΚΑ: FOOLS!! ΜΟΥΣΙΚΑ: CHILD IN TIME


    Nick-the-GreeK
    23.09.2009, 13:45

    She's makes you BURN from the wave of her hand.....


    margarette
    23.09.2009, 16:31

    To soldier of fortune fysika, k to maybe I'm a leo...