ελληνική μουσική
    469 online   ·  210.823 μέλη

    Τυπος ενισχυτη ηλεκτρικης για μελωδικο γλυκο ηχο.

    apostolos77
    25.03.2018, 20:12

    Θελω να παρω ηλεκτρικη κιθαρα και ενισχυτη.Το μονο που με ενδιαφερει ειναι να παιζω μελωδιες χωρις πενα, με τα δακτυλα(fingerstyle) και Blues, χωρις extreme παραμορφωσεις.Συνεπως θα ηθελα να εχω ηχο οσο γινεται πιο μελωδικο και γλυκο(για ηλεκτρικη κιθαρα)

    Απο ερευνα στο ιντερνετ συμπεραινω οτι το βασικοτερο πραγμα για να εχω τετοιο αποτελεσμα ειναι ο ενισχυτης.Μπορει καποιος να μου πει τι χαρακτηριστικα θα πρεπει να εχει για να κανω τη δουλεια που θελω;Οι ενισχυτες modelling μηπως προγραματιζονται για τον ηχο που θελω;10watt ειναι αρκετα για να παιζω σε δωματιο χωρις να ενοχλω τους γειτονες;Μηπως ο τυπος της ηλεκτρικης κιθαρας επηρεαζει σημαντικα τον ηχο που θελω;Ο τυπος Semi-hollow body κανει;To scale length αν ειναι μικροτερο απο το συνηθες 650mm βοηθαει;

    Ευχαριστω 


    STEFANOS604
    28.03.2018, 14:29

    ...κυρίως τα νύχια....ακόμα και στην ηλεκτρική!

    Δες εδώ:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&id=4629


    panosdk
    29.03.2018, 20:07
    Θα σου απαντήσω σε αυτά που μπορώ, 10 watts είναι μια χαρά για δωμάτιο. Ναι ο τύπος παίζει ρόλο. Στην θέση σου θα κοιτούσα για καμια Stratocaster ή και les paul. Προσωπικά για γλυκό ήχο θα διάλεγα μια strat.Αλλά είναι γούστα. Semi-hollow μια χαρά κάνει για Blues. Σε ότι αφορά τις διαστάσεις, δεν νομίζω να παίζουν κάποιο ρόλο. Γενικά πάντως όλα καταλήγουν στο πώς παίζεις και τι θές να κάνεις.