ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.847 μέλη

    Ενισχυτης ηλεκτρικης κιθαρας για διαμερισμα:3 ή 10 watt?

    apostolos77
    01.04.2018, 10:13

    Θελω να παρω ηλεκτρικη κιθαρα και ενισχυτη.

    Η ηλεκτρικη ειναι η 12χορδη Harley Benton RB-612CS την οποια θα μετατρεψω σε 6χορδη με ευρυχωρο μανικι.

    Τα μοντελα ενισχυτη modelling που με ενδιαφερουν ειναι τα εξης:

    1. Roland Micro Cube GX στα 3 watt (ισως και o VOX Mini5 στα 5 watt).

    2. Roland Cube 10GX στα 10 watt.

    Η χρηση του θα ειναι ΜΟΝΟ σε δωματιο διαμερισματος και η μεγιστη ενταση που θελω ειναι οσο μια τηλεοραση με τη φωνη δυνατα(συνηθως θα παιζω σε χαμηλοτερη ενταση, οσο μιας ακουστικης κιθαρας).Διαβαζοντας/βλεποντας αρθρα και βιντεο σας συμπεραινω οτι 3 με 5 watt αρκουν.Η κυρια απορια μου ειναι η εξης:

    Μηπως αυτος με τα 10watt θα βγαζει αισθητα πιο ποιοτικο ηχο απο οτι ο μικροτερος;(στην ιδια παντα ενταση).Δηλαδη τα 3 η 5 watt μηπως παιζουν μεν δυνατα(για δωματιο), αλλα με ηχο που θυμιζει φθηνο ραδιοφωνακι;

    Μιας και θα παιζω σχετικα χαμηλοφωνα ο 10watt θα χανει σε ποιοτητα αν εχω το volume του αρκετα χαμηλα;

    Και καποιες δευτερευοντες αποριες:

    Τα κουμπια treble-vass-mid εχουν καποια πρακτικη χρησιμοτητα η μηπως ειναι αρκετα εξεζητημενα;

    Ο ηχος stereo που εχουν καποια αλλα μοντελα ενισχυτων ειναι σημαντικη διαφορα στην ποιοτητα ηχου:

    Θα παιζω αποκλειστικα fingerstyle μελωδιες οπως αυτες(guitardownunder.com/_scores/amazing-grace.php) και καποια παλια Blues.H πολυ δυνατη ενταση ηχου και τα εφε τυπου Heavy Metal μου ειναι αδιαφορα.

    Ευχαριστω.

    Σημ.Το παιξιμο fingerstyle δινει αρκετα λιγοτερη ενταση ηχου σε σχεση με την πενα.

    Βιντεο με ειδος και τροπο παιξιματο που θα ηθελα να ασχοληθω

    [ τροποποιήθηκε από τον/την apostolos77, 01-04-2018 10:45 ]


    STEFANOS604
    01.04.2018, 17:59
    • …και 0,5 Watts είναι υπεραρκετά για ένα δωμάτιο. Πριν καν φθάσεις το volume ούτε στο 30% η ένταση του ήχου είναι τέτοια που είσαι σε θέση να παίξεις άνετα όχι μόνο σε κλειστό ήσυχο χώρο (δωμάτιο) αλλά και σε αίθουσα. 
    • Ρίξε μια ματιά στο video μου και για άλλους πολύ φτηνότερους


    https://www.youtube.com/watch?v=GdpQhMQYeygLink

    >

     

    VOX  MINI 5 RHYTHM

    Το μεγάλο πλεονέκτημα του VOX  MINI 5 σε σχέση με άλλους είναι το mic In που μου επιτρέπει να παίζω τη φυσαρμόνικα μου με το μικρόφωνο και να τραγουδώ  (Το mic input εξασφαλίζει ρύθμιση έντασης αλλά και σου επιτρέπει να εφαρμόζεις  delay/reverb effect , ταυτόχρονα με την κιθάρα στο Guitar In , ή και με κάποιον έτοιμο ρυθμό από τους 99 ενσωματωμένους ή με τους δικούς μου 22 ελληνικούς ρυθμούς (κατέβασε τους εδώ:)  από mp3 ή CD  ή σύνδεση οιασδήποτε συσκευής audio στο Aux Ιn αλλά και να συνδέω το headphone out (σαν Line Out) σε Line In ενός ΡΑ.

    Ένα άλλο χαρακτηριστικό , πολύ χρήσιμο, είναι η ικανότητα να εξασθενούμε ("attenuate") από 5 watts σε 1.5 watts ή 0.1 watts (χαρακτηριστικό που είχαν πολλοί λαμπάτοι ενισχυτές).

    Με τα 8 effects που διαθέτει (Chorus , Flanger…) είναι ιδανικός για ηλεκτρική κιθάρα.

     

    • Τα 10 watt ή περισσότερο για μεγαλύτερη αίθουσα γεμάτη κόσμο ή ανοιχτό χώο.
    • Όχι δεν χάνει σε ποιότητα
    • Φυσικά έχουν πρακτική σημασία. Το λένε οι ίδιες οι λέξεις

    apostolos77
    01.04.2018, 22:43

    Αρα για δωματιο ο 10watt(1x 8"ηχειο) ειναι πλεονασμος και δεν θα μου προσφερει τιποτα παραπανω (εκτος απο τα bass-treble-mid) απο τον 3watt(1x 5" ηχειο, που παιρνει και μπαταριες,εχει μικροτερο μεγεθος και περισσοτερα extras).

    Mπορεις να μου πεις που χρησιμευει η διαβαθμιση των watt στο Vox Mini5, εκτος απο το οτι θα καιει λιγοτερο ρευμα;

    1.Roland Micro Cube GX 3watt-1x 5" speaker

    2.Roland Cube 10GX 10watt-1x 8" speaket (εχουν σχεδον την ιδια τιμη)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την apostolos77, 01-04-2018 22:51 ]







    [ τροποποιήθηκε από τον/την apostolos77, 01-04-2018 22:58 ]


    STEFANOS604
    02.04.2018, 00:19
    1. Για το δωμάτιο ΝΑΙ
    2. γιατί κάνεις  εξασθένηση  χωρίς να επηρεάζεται η ποιότητα του  tone

    blue-bass
    02.04.2018, 15:46

    Φίλε Απόστολε, το να περιμένεις να έχεις αυτό που ονειρεύεσαι, δηλαδή "καθαρό" ήχο για fingerstyle, με ελάχιστα watt και ελάχιστες ίντσες, είναι απλώς αδύνατο. Αυτό που θα πάρεις θα είναι ήχος "ραδιοφώνου χειρός" για να το περιγράψω κομψά.

    Υπάρχει λόγος που χρησιμοποιούνται δεκάιντσα και 12ιντσα μεγάφωνα στους ενισχυτές.

    Επειδή τα μηχανήματα που παρέθεσες, καθώς και αντίστοιχα τέτοιας λογικής, υπάρχουν στην Ελληνική αγορά, πήγαινε άκουσε τα και μετά άκου κι έναν ενισχυτή με τις ίντσες που σου έγραψα (πάντα μιλώντας για τον ήχο που ψάχνεις) και θα καταλάβεις.

    Καλές μουσικές....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την blue-bass, 02-04-2018 15:48 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την blue-bass, 02-04-2018 15:49 ]


    STEFANOS604
    02.04.2018, 17:57

    Παράθεση:

    Το μέλος blue-bass στις 02.04.2018, 15:46 έγραψε...
    Αυτό που θα πάρεις θα είναι ήχος "ραδιοφώνου χειρός" για να το περιγράψω κομψά....

    Λάθος πληροφόρηση.

    Η οδήγηση μεγάλης διαμέτρου μεγαφώνου, απαιτεί περισσότερα watts.

     Σε δωμάτιο ή και ταβερνούλα γεμάτη κόσμο με το mini VOX στα 5 W και επιλέγοντας το κατάλληλο αρεστό model AMP setting ακόμα και με χαμηλό volume έχει πάρα πολύ καλή απόδοση και για φωνή με καλό μικρόφωνο.

    Φυσικά υπάρχουν και ΦΟΡΗΤΟΙ ενισχυτές κιθάρας με ισχύ μεγαλύτερη από 5 W ,όμως η τιμή τους είναι αλμυρή και μάλλον δεν θα τους βρείτε σε ελληνικά μουσικά καταστήματα : Πχ οι Φορητοί :

    Αξίζει όμως να πληρώσουμε τόσα χρήματα για έναν φορητό που μπορεί να τον χρησιμοποιήσουμε σπανίως σε μέρη χωρίς ΔΕΗ ; Η άποψη μου είναι όχι. Αν κάποτε χρειαστούμε έναν μεγάλης ισχύος ενισχυτή σε μέρος χωρίς ΔΕΗ είναι προτιμότερο να έχουμε τον ενισχυτή μας των 220 V AC ή να αγοράσουμε ένα πχ διαλέξτε ΕΔΩ : και να χρησιμοποιήσουμε μια γεννήτρια ρεύματος πχ : Γεννήτρια 220 V AC αλλά και  12 V DC  , (για φόρτιση μπαταριών αυτοκινήτου) 1 KVA/ 0.8 KW. Κόστος 85 Ευρώ . ΕΔΩ : που θα μας χρησιμεύει να τροφοδοτήσουμε ταυτόχρονα και λαμπτήρες στον υπαίθριο χώρο χωρίς ΔΕΗ.


    blue-bass
    03.04.2018, 09:51

    Αν είναι "λάθος" η πληροφόρηση, εύκολα θα το ακούσει ο Απόστολος παίζοντας και συγκρίνοντας....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την blue-bass, 03-04-2018 10:20 ]