ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.826 μέλη

    Εσείς τι νομίζετε;

    Rock
    05.07.2005, 15:16
    Σκέφτομαι να αγοράσω μια καλή ηλεκτρική. 'Ειμαι ανάμεσα σε fender american stratocaster HSS και Gibson sg special θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτές τις δυο κιθάρες όσο αφορά των ήχο, ευκολία στο παίξιμο και εμφάνιση για να καταλείξω στην καλύτερη. Επίσης να μου πείτε εσείς πια θα διαλέγατε. Έτσι για να ξέρετε το στυλ που παίζω είναι Rock classic, hard rock,metal
    ZOSO_LED_ZEP
    06.07.2005, 12:09
    Παρε μια epiphone sg standart,αλλαξε τους μαγνητες και με τα λεφτα που θα σου μεινουν με κερνας κανενα καφε....Αμα βαλεις στην σκηνη που θα παιζεις μια κουρτινα ολοι θα νομιζουν οτι παιζεις μια gibson αλλα παιζεις μια epiphone
    kifa
    06.07.2005, 12:16
    Θα μπορούσα να σου πω αλλά έχω μείνει κάποια χρόνια πίσω...Θα σου πρότεινα βέβαια να δεις και κάποιες χειροποίητες ....

    Εγώ πριν κάποια χρόνια πήρα μια Fernandez χειροποίητη ( 2 μονούς - 1 διπλό di margio - 9 θέσεις ήχου από 3 διπλούς διακόπτες ..) η οποία και μέχρι σήμερα με έχει σώσει πολλές φορές.....

    Κοιταξε και τα e-shop του εξωτερικου μέσω net γιατί το πιθανότερο είναι να βρεις μεγάλη διαφορά στις τιμές με την Ελλάδα...


    Nekros
    06.07.2005, 18:57
    δεν υπαρχουν ομορφοτερες κυριες









    επισυναπτόμενα: dsxsc1ch1.jpg my guitar.jpg Memory-Guitar-lg.jpg 
    ZOSO_LED_ZEP
    06.07.2005, 22:49
    Απλες γνωμες

    "We roll tonight
    To the guitar bite
    And for those about to rock
    I salute you"

    Angus


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: ZOSO_LED_ZEP on 06-07-2005 22:53 ]






    επισυναπτόμενα: 6d_12_sb.jpg LAustin-Powers.jpg 
    vouliakis
    06.07.2005, 23:24
    Quote:

    Το μέλος Rock στις 05-07-2005 στις 15:16 έγραψε:

    Σκέφτομαι να αγοράσω μια καλή ηλεκτρική. 'Ειμαι ανάμεσα σε fender american stratocaster HSS και Gibson sg special θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτές τις δυο κιθάρες όσο αφορά των ήχο, ευκολία στο παίξιμο και εμφάνιση για να καταλείξω στην καλύτερη. Επίσης να μου πείτε εσείς πια θα διαλέγατε. Έτσι για να ξέρετε το στυλ που παίζω είναι Rock classic, hard rock,metal





    (Το αιώνιο ερώτημα: "Fender ή Gibson"... )

    Αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα, αγόρασε και τις δυο.

    Αν θέλεις να μάθεις "τα υπέρ και τα κατά", μπες στο google, πληκτρολόγησε Fender v.s. Gibson. Θα βρεις 116.000 (!) σελίδες με γνώμες και αντιγνωμίες.

    Προσωπικά, θα διάλεγα Fender σαν πρώτη "ακριβή" κιθάρα...

    Μια παρόμοια συζήτηση είχαμε κάνει κι εδώ... Ίσως βοηθήσει.

    Y.Γ. Καλωσόρισες στο Music Heaven

    count
    07.07.2005, 03:20
    file mou oi simerines fender tou emporiou den kanoun oute gia to tzaki.an thelis kalo modelo apo aftes pare mono signature, ( i an vreis kamia metahirismeni palia tou 85 ke kato).oi opoies ine panakrives,ke i pragmatiki tous timh ine tamisa apo oso kanei i kithara aftin tin stigmi.ta alla misa plironeis to onoma.ke oi gibson mia apo ta idia oso anafora ta hrimata.min psaroneis me tous agapimenous sou kitharistes pou ehoun tetoia modela.stin pragmatikotita aftes oi kithares pou hrisimopoioun aftoi den ehoun kamia shesi me tou emporiou.kitaxse kalitera kati se ibanez afou ine apo tis liges timies akoma kithares ,dil.gia to oti plironis pernis.alla epidi akoma ke to ftinotero modelo tis ibanez ine kali kataskevi,enw tis fender ohi
    ZOSO_LED_ZEP
    07.07.2005, 17:34
    ποπο αυτο το greeklish σου ειναι χαος...

    Και παλι πρεπει να συμφονισω στο οτι οι κιθαρες του χτες (50-80)ειναι σαφως πολυ καλητερες.Και ηταν καλητερης κατασκευης και ηταν πολυ πιο φτηνες.Τι συμαινει αυτο;τωρα πληρωνεις πιο πολυ το ονομα παρα την κιθαρα.Επειδη ο hendrix,o blackmore,o page ηταν μαγοι αυτο δεν συμαινει οτι πρεπει να την πληρονουμε εμεις!!!
    faltsoo
    07.07.2005, 17:39
    Quote:

    Το μέλος count στις 07-07-2005 στις 03:20 έγραψε:

    file mou oi simerines fender tou emporiou den kanoun oute gia to tzaki. ke to ftinotero modelo tis ibanez ine kali kataskevi,enw tis fender ohi





    Φτου γαμωτο , πως θα περασω το χειμωνα?
    ακριβηνε το πετρελαιο και οι 4 fender εχω δεν κανουν για το τζακι .





    count
    07.07.2005, 22:11
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 07-07-2005 στις 17:39 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος count στις 07-07-2005 στις 03:20 έγραψε:
    [i]
    file mou oi simerines fender tou emporiou den kanoun oute gia to tzaki. ke to ftinotero modelo tis ibanez ine kali kataskevi,enw tis fender ohi





    Φτου γαμωτο , πως θα περασω το χειμωνα?
    ακριβηνε το πετρελαιο και οι 4 fender εχω δεν κανουν για το τζακι .






    [/I]

    kala den ixseres....den rwtages;;;;;;;