ελληνική μουσική
    900 online   ·  210.851 μέλη

    Παύση Λειτουργίας Radio MusicHeaven

    jorge
    10.12.2018, 11:43

    Ο ραδιοφωνικός μας σταθμός, μετά από 12 χρόνια λειτουργίας (αν κάνω λάθος διορθώστε με), θα σταματήσει τη λειτουργία του στις 31/12/2018.

    Τα σημαντικά κόστη που πληρώνουμε ετησίως στους οργανισμούς προστασίας πνευματικής ιδιοκτησίας (Αυτοδιαχείριση, Ειδική Υπηρεσία Έκτακτης Διαχείρισης Δικαιωμάτων Ε.Υ.Ε.Δ.) καθώς και το κόστος streaming, είναι πλέον γύρω στα 1.500€, ποσό που πληρώνουμε από την τσέπη μας, καθώς ως γνωστόν το ραδιόφωνο δεν έχει έσοδα.

    Θέλω να πιστεύω πως περάσαμε όμορφα. Πως η εμπειρία των εκπομπών ήταν κάτι πρωτόγνωρο για όσους το δοκιμάσαμε. Πως θα είναι η αφορμή για να συνεχίσετε το όμορφο αυτό χόμπυ σε άλλα ραδιόφωνα...

    Λέω "παύση" και όχι διακοπή, καθώς τίποτα δεν αποκλείεται στο μέλλον.

    Ίσως, κάποια μέρα...


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    10.12.2018, 13:47

    Καλησπέρα! Πράγματι ήταν όμορφα τα χρόνια με την λειτουργία του Musicheaven. Είναι λυπηρό που δεν θα λειτουργεί από 1-1-2019. Έχω μια πρόταση να κάνω. Εάν γινόταν συνδρομητικό το ΜΗ; Μια μικρή συνδρομή δεν θα ήταν επιβαρυντική για κανέναν.  Ε.Σ.


    andikostas
    10.12.2018, 16:25
    Καλή συνέχεια φίλε μου! Ωραία περάσαμε, αλλά κοιτάζουμε μπροστά πλέον! Άλλωστε, το να μένεις στάσιμος δεν είναι ότι καλύτερο!
    JohnDok
    10.12.2018, 17:31

    Ευχαριστούμε που μας δώσατε την ευκαιρία να ζήσουμε την εμπειρία των ζωντανών εκπομπών,ήταν πολύ ζεστό το κλίμα στον σταθμό, εύχομαι καλή συνέχεια και ποιός ξέρει, μπορεί στο μέλλον να υπάρξει συνέχεια.


    ilio
    10.12.2018, 19:47

    Ευχαριστούμε πάρα πολύ Γιώργο για αυτήν την ευκαιρία που μας έδωσες να δοκιμάσουμε να κάνουμε ραδιόφωνο,μέσα από το Musicheaven.Γνωρίσαμε νέους ανθρώπους,μουσικές,κάναμε φιλίες,φτιάξαμε όμορφες εκπομπές και ιστορίες.
    'Ηταν πολύ όμορφα όλα αυτά τα χρόνια!Τα θυμάμαι και θα τα θυμάμαι πάντα με πολλή αγάπη! Smile <3

    Να είσαι καλά! Smile Να είστε όλοι καλά! {#emotions_dlg.beer} {#emotions_dlg.walkman}




    sillia
    10.12.2018, 20:02

    Μένω στο....ίσως κάποια μέρα !!!Δεν θα ξεχάσω την ζεστασιά που νοιωθαμε όταν βρισκόμαστε διαδικτυακα σε όμορφες μουσικές διαδρομές όλοι μαζί μια παρεα μια αγκαλιά. Να είσαι καλά!!! Ίσως κάποια μέρα...... Ίσως..ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!


    alkyoni
    10.12.2018, 21:38

    Προσωπικα λυπαμαι πολυ με την συγκεκριμενη ανακοινωση.... ηλπιζα ως και σημερα σε καποια ανασυνταξη/ αναβαθμιση/ανανεωση του ραδιοφωνου μας....  κριμα που δεν προβλεπεται κατι τετοιο....{#emotions_dlg.sad}

    Ειναι παντα λυπηρο οταν σταματαει κατι που αγαπησες και εδωσες κομματια απο τον εαυτο σου, για σχεδον 10 χρονια...
    Θα μου λειψει "το δικο μας ραδιοφωνο".... :'( μου λειπει ηδη ...... <3
    Ευχαριστουμε για τις αξεχαστες αναμνησεις, τους φιλους , τις μουσικες, τις γνωσεις , τις αμετρητες ωρες ακροασεων και εκπομπων  , και  την δυνατοτητα να τα εχουμε....{#emotions_dlg.inlove} {#emotions_dlg.walkman} Εις το επανειδειν και εις το επανακουειν!!! {#emotions_dlg.inlove}
    {#emotions_dlg.beer}


    STEFANOS604
    10.12.2018, 23:52
    Hope to be adios and no farewell!
    pastella
    11.12.2018, 16:21

    Η τρίτη δεκαετία της ζωής μου είναι γεμάτη από Radio MusicHeaven. Τι να πρωτοθυμηθώ και να γράψω για τις απίστευτες εμπειρίες, συζητήσεις, ευτράπελα, ιστορίες και φιλίες που προέκυψαν λόγω ραδιοφώνου.

    Γιώργο, το ευχαριστούμε είναι λίγο. Και ποτέ δεν ξέρεις Wink


    CROSS
    11.12.2018, 17:10

    Ήταν είναι και θα είναι το δικό μας ραδιόφωνο.Αγαπήσαμε τις εκπομπές,τους παραγωγους και τους συνακροατές μας.Δε ξέρω αν αυτή η ατμόσφαιρα μπορεί να υπάρξει αλλού γιατί δύσκολα βρίσκεις αληθινούς ανθρώπους πίσω απο τις οθόνες και τα πληκτρολόγια.Εδώ έτυχε και έπεσαν μαζεμένοι,και γι αυτό μείναμε τόσα χρόνια κάνοντας και ακούγοντας εκπομπές.Η εμπειρία ήταν παραπάνω απο καταπληκτική.Προσωπικά τις περισσότερες φορές είχα την αίσθηση ότι βρίσκομαι σε κανονικό ραδιόφωνο και όχι στο σπίτι μου.Ολα αυτά θα συνεχίσουν να υπάρχουν στις αναμνησεις μας,και θα πετούν παρέα με τον Κουκουβάγγο!{#emotions_dlg.biggrin}Xαιρετισμούς σε όλους που συναντηθήκαμε είτε on air είτε απο κοντά!


    kostas65
    11.12.2018, 22:22

    Θα συμφωνήσω με όλους τους προηγούμενους. Θα προσθέσω μόνο ότι άσχετα με το αποτέλεσμα, ο ΜΗ υπήρξε σταθμός στη ζωή μας, μας έδωσε τη δυνατότητα να εκφραστούμε, να κάνουμε το κέφι μας αλλά το κυριότερο να γνωρίσουμε ανθρώπους, να κάνουμε φίλους, να γίνουμε καλύτεροι. Ευχαριστούμε Γιώργο!{#emotions_dlg.clap}


    mary_omikron
    13.12.2018, 14:31

    Κάτι σαν κεραυνός εν αιθρία η είδηση... εδώ και πολύ καιρό η συμμετοχή μου γενικά στο ΜΗ είχε περιοριστεί σημαντικά εξ αιτίας νέου μέλους που προστέθηκε στην οικογένεια και μονοπώλησε το ενδιαφέρον και τον χρόνο μου...ωστόσο ήμουν επαναπαυμένη πιστεύοντας οτι όλα θα ήταν στη "θέση" τους όταν επέστρεφα ενεργά και πάλι.

    Στεναχωρέθηκα κι εγώ όπως όλοι εσείς που συμμετέχετε στη συζήτηση και μοιραστήκαμε παρέα όμορφες μουσικές, εμπειρίες και -με κάποιους/ες- ακόμη και φιλίες...

    Το ραδιόφωνο όπως άλλωστε όλα τα πράγματα είχε αρχή-μέση- και έφθασε στο τέλος...μας θεωρώ όλους συνυπεύθυνους (μαζί κι εμένα φυσικά) γιατί αυτό το ραδιόφωνο έγινε από παρέα, λειτούργησε σαν παρέα και είναι κρίμα να μην το στηρίξει τώρα αυτή η ίδια παρέα...

    Νομίζω τώρα είναι η στιγμή να αποδείξουμε και έμπρακτα οτι πραγματικά το αγαπάμε ώστε η λύπη και η στεναχώρια που εκφράσαμε όλοι μας να μην μείνει μόνο στα λόγια...

    Υιοθετώ και θεωρώ δίκαιη την πρόταση της @Ευαγγελίας Σακελλαρίου να μοιραστούμε όλοι ένα μέρος του κόστους λειτουργίας του -όσο μπορεί και θέλει ο καθένας- ώστε να μην επιβαρύνει μόνο τον Jorge.

    @Jorge αν ευδοκιμήσει η πρόταση και υπάρξει ενδιαφέρον είμαι στη διάθεσή σου για το ποσόν που θα  αναλογεί.  

    Ελπίζω στο "συνεχίζειν ακούειν" {#emotions_dlg.biggrin}

    Φιλιά σε όλους σας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 13-12-2018 16:00 ]


    loukas76gr
    17.12.2018, 12:26

    Καλημέρα στην παρέα του ΜΗ!
    Ελπίζω να είστε όλοι καλά!
    7 μέρες μετά την ανακοίνωση του Γιώργου, χαίρομαι που σας βλέπω εδώ, έστω και για το δυσάρεστο νέο. Αυτό θα πει ομάδα παιδιά! Προσωπικοί λόγοι με κράτησαν για πολύ καιρό μακρυά από το ραδιόφωνο. Μιας η συνεχής αλλαγή τόπου διαμονής, μιας οι κακές παρέες :p , μιας το κρασάρισμα του παλιού laptop που χρησιμοποιούσα...

    Μπήκα σήμερα για να αναζητήσω τις ρυθμίσεις (σελίδα, κωδικούς κτλ) για να συνδεθώ στο ραδιόφωνο, αφού εδώ και μερικούς μήνες άλλαξα laptop και δεν υποστήριζε το sam. Προχώρησα, μετά από έρευνα, σε εγκατάσταση του mixxx. Και στο τελευταίο βήμα πριν τη σύνδεση... ανακάλυψα αυτή τη συζήτηση πριν από λίγο!!

    Μακάρι να βρεθεί ένας τρόπος για να μείνει ζωντανό το ραδιόφωνο και να κρατήσουμε ζωντανή την ραδιοφωνική παρέα μας.

    Σας χαιρετώ, ελπίζω προσωρινά. Καλές γιορτές σε όλους!

    Λουκάς


    aitherovamonas
    31.12.2018, 19:54

    Λίγες ώρες πριν την αλλαγή του χρόνου και της παύσης λειτουργίας του RADIO MH, θα ήθελα να εκφράσω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Jorge, για την φιλοξενία του στο Radio, δινοντάς μου την ευκαιρία να χαρώ, ένα hobby μου. Αυτό του ραδιοδωνικού παραγωγού. 

    Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους υπόλοιπους ραδιοφωνικούς παραγωγούς και ακροατές, που κατά καιρούς τα ΄΄λέγαμε΄΄ στη διάρκεια αγαπημένων τραγουδιών και εκπομπών. Με κάποιους γίναμε φίλοι και στη καθημερινή ζωή μας.

    Στο επανιδείν.....κάπου εδώ γύρω θα είμαι πάντα......

    {#emotions_dlg.rockon} ... Κωνσταντίνος, ενίοτε και ΄΄αιθεροβάμων΄΄.


    jorge
    02.01.2019, 22:48
    Είναι συγκινητικό να βλέπεις πως όλοι τελικά είμαστε "κάπου εδώ τριγύρω". Δεν ξεχνάμε, δεν έχουμε χάσει αυτά που μας έφεραν κοντά, δεν έχουμε χάσει τον εαυτό μας πάνω απ' όλα. Ελπίζω να σας έχουμε κοντά στα επόμενα βήματα του MusicHeaven.
    alkyoni
    03.01.2019, 01:36

    Καλημερα και καλη χρονια σε ολους με υγεια!!!
    Λυπαμαι που το 1ο ποστ μου γινεται σε αυτο το θεμα...{#emotions_dlg.crying}

    Το πιο συγκινητικο θα ηταν ολοι οσοι "παρουσιαστηκαμε" στο παρων τοπικ με λογια, να μπορουσαμε να καναμε κατι ουσιαστικο μηπως και κρατουσαμε ζωντανο το ραδιοφωνο μας .
    Απο την αλλη, αφου πηρες την αποφαση να το "σιγασεις" αυτη την χρονικη στιγμη, και οχι να το ανανεωσεις/αναβαθμισεις  , τι μπορουσαμε να κανουμε οσοι το αγαπησαμε και ενδιαφερομαστε γι' αυτο? (Ελπιζω να ειναι για καποιο διαστημα και να ξαναεκπεμψει αναβαθμισμενο στο κοντινο μελλον...)

    Οπως και να εχει, ήθελα να εκφρασω την στεναχωρια μου για το σταματημα , και τις ευχαριστιες μου για οσο διαστημα το λειτουργουσες αγαπητε μας jorge , και για οσα μοιραστηκαμε με τους ακροατες και συμπαραγωγους σχεδον 10 χρονια. Προσωπικα ημουν απο το 2008 ως και σημερα αν και δεν μπορουσα να εκπεμψω τα τελευταια 2 χρονια περιπου λογω τεχνικων και προσωπικων προβληματων και λυπαμαι πολυ γι' αυτο... και μεσα απο αυτο τον χωρο μου δωθηκε η δυνατοτητα να ασχοληθω με κατι που αγαπαω απο μικρη, το ραδιοφωνο,  και σε καποιο βαθμο ενα ονειρο μου εγινε πραγματικοτητα και ευχαριστω ολους οσους ηταν μερος αυτου του ονειρου... θελω να ελπιζω οτι ξερουν ποιοι ειναι αυτοι/αυτες...

    Κλεινοντας θελω να αφιερωσω δύο (απο τα πολλα που θα ηθελα) τραγουδια , με πολυ αγαπη σε ολους οσους αγαπησαν το ραδιοφωνο μας , ειτε ως ακροατες , ειτε ως παραγωγοι και συνακροασαμε για αμετρητες ωρες , κυριως τις βραδινες ωρες , αλλα οχι μονο...
    Και τα 2 θα μου θυμιζουν παντα το αγαπημενο μας "Radio MusicHeaven , το δικο μας ραδιοφωνο!"{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.walkman}
    "You can check out any time you like,
    But you can never leave! "

    Kαι αυτο για σενα Jorge.. Ηταν για πολυ καιρο το σημα που ακουγοταν στα πρωτα χρονια που δεν ηταν με auto dj, και συνδεοταν το laptop σου νομιζω.... και το ακουγαμε ωσπου να συνδεθει παραγωγος για εκπομπη ή οταν επεφτε ο σερβερ (ναι , υπηρξαν κι αυτα... δεν ξεχνιουνται!! χαχα!!!{#emotions_dlg.biggrin} )



    Εις το επανειδειν και εις το επανακουειν MusicHeavenakia!!! {#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.walkman}
    Φιλικα και με εκτιμηση,
    Γιαννα Π. - Αλκυονη

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alkyoni, 03-01-2019 02:34 ]


    metalcity
    04.01.2019, 07:47

    Από το 2006 που ξεκινήσαμε, κάθε πρωινό Σαββάτου δίναμε ραντεβού στον αέρα του Radio MusicHeaven.

    Λίγες απουσίες μετρήσαμε όλα αυτά τα χρόνια, κάθε βδομάδα είμασταν εδώ.

    Είσασταν η αφορμή της επιστροφής μας στο ραδιόφωνο μετά από μια μικρή παύση, λίγων χρόνων.

    Τώρα πια δεν σταματάμε, συνεχίζουμε μαζί με τα υπόλοιπα συνεργαζόμενα διαδυκτικά ραδιόφωνα.

    Σε επόμενο κάλεσμα σας θα είμαστε εδώ για να ξανασυνεργαστούμε.

    Ευχαριστούμε πολύ.

    Metal City

    Ηλίας - Θωμάς


    Deos
    04.01.2019, 13:55

    Καλή Χρονιά με Υγεία σε όλους. Η 1η χρονιά χωρίς το Radio MusicHeaven.

    Από το 2006 έζησα κι αγάπησα πάρα πολλά ως παραγωγός και ακροατής, υλοποίησα ένα από τα όνειρα που είχα από μικρός, να βάζω αγαπημένες μουσικές, δικές μου και δικές σας, να σας αφιερώνω, να αλληλοκαλησπεριζόμαστε εντός κι εκτός Ελλάδος, να χαιρόμαστε με τη μουσική επαφή και με ένα γεμάτο chat, που πρωτοχτυπήθηκε από το Facebook, αλλά άντεξε όσο μπόρεσε.

    Το πιο σημαντικό στοιχείο είναι οι φιλίες που δημιουργήθηκαν, οι αμέτρητες όμορφες στιγμές που καλύπτουν ο,τιδήποτε άλλο, γιατί μην ξεχνάμε ότι το MusicHeaven ξεκίνησε και κατάφερε να γίνει η μεγαλύτερη μουσική κοινότητα που είχε και προσωπική επαφή από συναντήσεις, live, beach parties κι ένα ραδιόφωνο που έδινε τη δυνατότητα να γίνεις παραγωγός εκπέμποντας από οποιαδήποτε χώρα κι αν βρισκόσουν. Κάνουν όλα τον κύκλο τους, είτε το θέλουμε είτε όχι, αλλά πάντα λέμε ότι ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός κι ο χρόνος μπορεί να φέρει αέρα ανανέωσης.

    Έστω και μέσα από ένα στενόχωρο μήνυμα, χαίρομαι πολύ που ξαναδιαβάζω εδώ πολλούς παλιούς ραδιοφωνικούς και όχι μόνο φίλους, η λύπη όμως δεν πρέπει να παίρνει κανένα από κάτω και να συνεχίζει το όνειρο του ραδιοφώνου με κάθε δυνατό τρόπο γιατί μπορείτε να αλλάξετε το φτωχό ραδιόφωνο που επικρατεί εκεί έξω.

    I dreamed I was there in Country MusicHeaven, oh what a beautiful site..


    SakisKouroupos
    05.01.2019, 13:05

    ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΝΟΥΝ, αυτά που μας έδεσαν σβήνουν, οι άνθρωποι χάνονται ..... Στη μνήμη μας έχουν μείνει όμως οι εκπομπές, οι συνομιλίες, οι συναυλίες, οι εκδηλώσεις, οι συναντήσεις...Τουλάχιστον σε μας που είμαστε οι πιο παλιοί ..." Οι φίλοι" που έρχονταν πολλές φορές από πολύ μακριά, για να γνωριστούμε, να συζητήσουμε, και γιατί όχι να συνεργαστούμε.... Μετά από όλα αυτά τα ευχάριστα ....ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΟΝΟ πρός το Musicheaven. Μήπως έφτασε η στιγμή μετά από ένα μεγάλο διάστημα αποχής...να διοργανώσουμε  ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την SakisKouroupos, 05-01-2019 13:06 ]


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    06.01.2019, 10:10

    Καλημέρα και Χρόνια πολλά! Υπάρχουν ένα σωρό αναμνήσεις από το Radio MusicHeaven,  που μας ακολουθούν. Ως ακροάτρια μου λείπουν οι παραγωγοί, οι συνομιλίες τα δρώμενα και η ποιοτική μουσική που μετέδιδδε το Ρadio MusicHeaven. Όλα έχουν ένα τέλος και ταυτόχρονα είναι μια αρχή. Απευθύνομαι στο Jorge, που αν δεν τον έχουμε κουράσει, τον παρακαλώ να σκεφθεί το Radio MusicHeaven να γίνει ένα συνδρομητικό ραδιόφωνο. Μια μικρή συνδρομή δεν θα είναι βάρος για τον καθένα. Αντίθετα θα καλύπτονται τα έξοδα του σταθμού. Υπάρχει βέβαια πολλή δουλειά για τις συνδρομές, αλλά πιστεύω ότι όλοι όσοι αγαπούν το ραδιόφωνο θα δουλέψουν με ευχαρίστηση για αυτό. Με εκτίμηση Ε.Σ.