ελληνική μουσική
    495 online   ·  210.833 μέλη

    Προώθηση συνθέσεων, σε κάποιον καλλιτέχνη

    killbill2
    19.01.2019, 18:20

    Έχω συνθέσει κάποια τραγούδια (μουσική & στίχο).

    Σκέφτηκα πώς θα μπορούσα να τα αξιοποιήσω για να γίνουν γνωστά. Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση αυτά τα τραγούδια να γίνουν γνωστά αν τα ερνημεύσω εγώ (που δεν με ξέρει κανένας) ή μια γνωστή φίλη από την παρέα μου (παρόλο που έχει πολύ ωραία φωνή), σκέφτηκα να τα χαρίσω σε κάποιον γνωστό καλλιτέχνη, χωρίς να απαιτώ απολύτως καμία οικονομική απολαβή.

    Πιστεύετε ότι θα ήταν χάσιμο χρόνου αν τα έστελνα σε έναν γνωστό καλλιτέχνη (ή ίσως όχι και τόσο πολύ μεγάλο όνομα) να τα ακούσει και αν του αρέσουν να τα εντάξει στο ενεργητικό του; Δηλαδή να τα κάνει δικά του , να τα ερμηνεύσει αυτός, με την ορχήστρα του, και ίσως ακόμα και να τα διασκευάσει σε όσα σημεία πιστεύει (το στίχο ή τη μουσική) όπως θέλει αυτός, ή και να αλλάξει ακόμα τελείως τον στίχο αν δεν του αρέσει αλλά να κρατήσει τη μουσική, και να τα ενορχηστρώσει όπως θέλουν οι επαγγελματίες συνεργάτες του κλπ κλπ

    Να τονίσω ξανά ότι δεν απαιτώ κανένα οικονομικό αντάλλαγμα ή ποσοστά κλπ. Η μόνη απαίτησή μου είναι, το αυτονόητο, δηλαδή να αναγράφεται το όνομά μου ως συνθέτης του τραγουδιού, στα ψιλά γράμματα, όπου αυτό προβληθεί (στο cd του καλλιτέχνη, στο youtube, σε video clip κλπ).

    Ή μήπως οι καλλιτέχνες έχουν την ορχήστρα τους, τους συνθέτες τους οπότε κανείς δεν θα ασχοληθεί με κάποιον που ξεφύτρωσε από το πουθενά; ή πιστεύετε ότι δεν έχουν τίποτα να χάσουν και θα τα ακούσουν; (ειδικά αφού δεν απαιτώ καμία οικονομική απολαβή) Είναι άραγε ανοιχτοί σε προτάσεις από αγνώστους;

    Τι γνώμη έχετε για την παραπάνω σκέψη;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την killbill2, 19-01-2019 18:37 ]


    margatsif
    19.01.2019, 18:51

    Όλους κάποτε δεν τους ήξερε κανείς , από την δουλειά τους όμως τους μάθανε και τους κράτησαν ή τους ξεχάσαν. Η γνώμη μου είναι να μη χαρίσεις το παραμικρό, έτσι απλώχερα και απλά χωρίς κάποιο τίμημα χρηματικό. Αν το έργο σου αξίζει, θα έρθει μια μέρα που θα δικαιωθείς και θα κερδίσεις και χρήματα . Διαφορετικά θα βλέπεις τον τραγουδιστή να μαζεύει χρήμα με τα έργα σου και εσύ θα έχεις μόνο την χαρά που θα αναγράφεται το όνομά σου στο CD. Κάτι ακόμη που θέλω να σου πω είναι : Μην στέλνεις , αλλά να τους συναντάς και να δίνεις το έργο σου πάντα χέρι με χέρι. Καλή επιτυχία !!!


    killbill2
    19.01.2019, 19:05

    Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου!

    Κοίτα, το βλέπω ως εξής. Αυτή τη στιγμή δεν ξέρει κανείς για τις συνθέσεις μου και μένουν στο συρτάρι. Ακόμα και αν τις έβγαζα στο Youtube, πέρα από τους γνωστούς μου φίλους, κανείς δεν θα ασχολούνταν με αυτές. Είμαι στο σημείο ΜΗΔΕΝ με λίγα λόγια. Από κάπου δεν πρέπει να ξεκινήσω; Μήπως λοιπόν, ναι να χαρίσω κάποιες, έτσι για να γίνει μια ΑΡΧΗ! ?Μετά θα μπορώ να πω, "να αυτό το κομμάτι της τάδε ή του τάδε πολύ γνωστού καλλιτέχνη το έχω γράψει εγώ!" και έτσι σε δεύτερη φάση, έχοντας στο βιογραφικό μου κάποια συνεργασία (ακόμα και δεν έβγαλα ούτε 1€ από αυτήν) να μπορώ στην επόμενη δουλειά να την εκμεταλλευτώ οικονομικά.

    Όταν είσαι στο μηδέν, νομίζω ότι σε πρώτη φάση πρέπει να δεις τι μπορείς να κάνεις για να γίνεις κάπως γνωστός...Από κάπου δεν πρέπει να ξεκινήσω; Φυσικά και να νιώσω πολύ μεγάλη ηθική ικανοποίηση, αν δω έναν καλλιτέχνη να κάνει σουξέ με ένα δικό μου τραγούδι, που το όνομά μου θα αναγράφεται στο CD του και ας θησαυρίζει! Δεν θα είναι ένα πολύ μεγάλο βήμα για μένα τον άγνωστο, που τώρα ξεκινάει και που δεν τον ξέρει κανείς;

    Το θέμα είναι καταρχήν αν υπάρχει ενδιαφέρον από τον καλλιτέχνη να μπει στον κόπο να ακούσει κάποιες συνθέσεις μου και πως φυσικά μπορεί να γίνει αυτό. Σχετικά με το να τους συναντάω μάλλον φαντάζει αδύνατον! Δεν μπορώ να επικοινωνήσω με την Πέγκυ Ζήνα και να της πω, "θέλω να σε δω από κοντά να ακούσεις κάποια τραγούδια μου που θέλω να σου χαρίσω, χωρίς να απαιτώ τίποτα παραπάνω". 

    Η ερώτησή μου είναι, ενδιαφέρονται άραγε σε μια τέτοια πρόταση, από κάποιον άγνωστο που δεν απαιτεί τίποτα οικονομικά?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την killbill2, 19-01-2019 19:07 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την killbill2, 19-01-2019 19:09 ]


    ACRITAS
    19.01.2019, 20:25
    Μαλλον θα ήταν προτιμότερο πρώτα να τα δόσεις να τα ακούσουν και αν πραγματι αξίζουν να εισαι σίγουρος πως θα βρουν το δρόμο τους ετσι λοιπόν θα σου πρότεινα να προχωρήσεις βήμα βήμα πρώτο βήμα να τα προωθήσεις σε έναν τραγουδιστή και αν υπάρξει ενδιαφέρων το επόμενο βήμα να ειναι το οικονομικό Τότε κι εφόσον κάνεις το δεύτερο βήμα ρίξε λιγο η αρκετό νερό στο κρασί σου και διαπραγματεύσου τις απαιτήσεις σου ανάλογα ! ......
    killbill2
    19.01.2019, 20:47

    Πως να "πλησιάσω" μια διασημότητα όμως; Μέσω της σελίδας τους στο facebook ας πούμε, να έστελνα ένα μήνυμα; Έτσι απλά; Συνήθως όμως, απότι ξέρω, τις σελίδες αυτές των καλλιτεχνών τις διαχειρίζεται η εταιρία τους, δηλαδή δεν ασχολείται ο ίδιος ο καλλιτέχνης. Αυτό βέβαια δεν επηρεάζει τον στόχο μου, που είναι σε πρώτη φάση ανιδιοτελώς να χαρίσω κάποια κομμάτια μου προκειμένου να κάνω το πρώτο μου βήμα όπως εξήγησα και παραπάνω και να γράψω κάτι στο βιογραφικό μου, απλά το μόνο ρίσκο είναι ότι δεν ξέρεις που θα πέσεις, ποιος θα το διαβάσει δηλαδή, και τι θα κάνει με αυτό. Σίγουρα θα προτιμούσα να το ακούσει ο ίδιος αυτός καθεαυτός ο καλλιτέχνης και να το κρίνει και να το προωθήσει στους συνεργάτες του αν του κάνει κλικ. Επίσης, ποντάρω στην προσωπικότητα και στο ήθος του καλλιτέχνη που πιστεύω δεν θα αδιαφορήσει. Από την άλλη, αν το δει ένας υπάλληλος μιας εταιρίας, που διαχειρίζεται το προφιλ του καλλιτέχνη, πιθανότατα να μη δώσει σημασία...

    Anyway, ας πάρουμε την θετική περίπτωση που θα φτάσει όντως στα χέρια, αν όχι του ίδιου καλλιτέχνη, κάποιου τελος παντων σοβαρού και αξιόλογου ατόμου. Πιστεύετε ότι θα ασχοληθεί με μια τέτοια πρόταση; Ασχολούνται δηλαδή με τέτοιου είδους προτάσεις και προσφορές από αγνώστους συνθέτες; ή θα το θεωρήσουν χάσιμο χρόνου; Αναρωτιέμαι πως θα το πάρουν. Μήπως πει ο καλλιτέχνης δηλαδή  "εγώ έχω τον συνθέτη μου που μου γράφει επιτυχίες, γιατί να ασχοληθώ με κάποιον άγνωστο". Ή θα είναι ανοιχτός και θετικός σε κάτι τέτοιο; Δεν ξέρω και πολύ φοβάμαι μήπως καθημερινά δέχονται τέτοιες προσφορές τραγουδιών από αγνώστους και έτσι καταλήγουν στο καλάθι των αχρήστων. Βέβαια η δική μου πρόταση ίσως να διαφέρει από των άλλων, στό ότι δεν απαιτώ τίποτα οικονομικό για αντάλλαγμα

    Βέβαια, όπως είπα, θα μπορούσα να δοκιμάσω να προσεγγίσω με την πρότασή μου ένα όχι και τόσο μεγάλο όνομα στην αρχή...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την killbill2, 19-01-2019 21:04 ]


    ACRITAS
    19.01.2019, 21:14

    Τώρα το πως μπορείς να πλησιάσεις μια διασημότητα ειναι νομίζω ένα καίριο ερώτημά εγώ θα σου πρότεινα γιατί οχι μέσα από τις σελίδες κοινωνικής δικτύωσης facebook κτλ και ακριβώς επειδη τις διαχειρίζονται οι εταιρίες στο ξαναλέω αν πραγματικα αξίζουν τα τραγούδια σου αργά η γρήγορα θα βρουν το δρόμο τους !!! Αρκεί εσυ από τη μεριά σου να επικεντρωθείς στον στόχο σου εξάλλου οι εταιρίες και οι τραγουδιστές που εκπροσωπούν από τους δημιουργούς περιμένουν το "σουξέ" για τα προς το ζην ....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ACRITAS, 19-01-2019 21:15 ]


    killbill2
    19.01.2019, 21:37
    Ο προβληματισμος μου είναι ο εξής, για να το πω απλα: αν πίσω από τον καλλιτέχνη υπογράφει ένας Θεοφανους, ένας Νικολοπουλος κλπ γιατί να δείξουν ενδιαφέρον για έναν άγνωστο και να "σπαταλησουν" το χρόνο τους? Μήπως να στοχευσω σε όχι τόσο πρωτοκλασάτα ονόματα καλλιτεχνών? Αλλά σε ποια?
    ACRITAS
    19.01.2019, 21:51

    Θα σου έλεγα να στοχεύσεις πρωτίστως σε εταιρία η εταιρία θα το αναθέσει εκεί που αυτή θεωρεί ότι θα αποδώσει καλύτερα αν έχεις λοιπόν όπως γράφεις ολοκληρωμένα τραγούδια Ψηφιοποιημένα ξεκίνα και χτυπά πόρτες.. καπως ετσι η ετσι  ξεκίνησαν οι περισσότεροι .....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ACRITAS, 02-02-2020 08:54 ]


    killbill2
    19.01.2019, 22:18
    Νομίζω ότι έχεις δίκιο. Μια εταιρία διαθέτει μεγάλο εύρος τραγουδιστών. Από ανερχόμενους μέχρι πολύ γνωστούς και διαφορετικών στυλ. Οπότε κάπου πιθανόν να κολλάει κάποια σύνθεση μου. Εξάλλου τι είχα τι έχασα που λένε!
    ACRITAS
    19.01.2019, 22:24
    Έτσι ειναι βήμα βήμα λοιπόν!!!! Καλή επιτυχία σου ευχομαι από καρδιάς !!!!
    andikostas
    20.01.2019, 00:19

    Προσωπικά, δεν θα το έκανα, αν ήταν να αλλάξουν τα γραφόμενα μου...Θα τα κρατούσα και θα τα έδινα σε κάποιους, αλλά μόνο αυτά που άξιζαν...Επίσης, δεν θα το έκανα ποτέ, αν δεν είχα οικονομική απολαβή και αν δεν γινόμουν εγω, γνωστή, οτι δηλαδή είναι δικά μου...Πιστεύω ότι κανείς δεν πρέπει να αλλάζει ότι γράφει ένας στιχουργός, διότι έτσι, το έργο του δεν θα είναι το ίδιο...Αν κάποιος το αλλάξει, θα είναι σα να μη γράφτηκε ποτέ απο το συγκεκριμένο άτομο που το έγραψε...Δεν καταλαβαίνω το εξής, πάνω σε αυτά που λές...Όταν γράφεις κάτι, καταθέτεις την ψυχή σου σε αυτό...Για πιο λόγο να το αλλάξεις, εκτός και αν το αλλάξει κάποιος άλλος, επίτηδες!!! Αν όμως δεν το μάθεις εσύ, αν δηλαδή δεν στο πουν, πως θα μπορέσεις να καταγγείλεις το γεγονός; Ειδου η απορία...Και αν όπως λες δώσεις τα έργα σου σε κάποιον άλλο για δικά του, εσύ πως θα αναγνωριστείς ως στιχουργός; Δεν στέκει αυτό που λες...Όχι, δεν θα το δεχόμουν ποτέ, και αν κάποιος γνώριζε κάτι εν αγνοία μου, θα του έλεγα να το καταγγείλει στην αστυνομία...Επειδή γράφω και εγώ όπως θα δεις, αν κάποιος τα <έκλεβε> απο δω μέσα και τα έκανε <δικά του>, θα ήθελα όποιος το γνώριζε να μου το πει, για να το καταγγείλω προσωπικά...Εγώ τα έδωσα σε εκδότες αλλά κανείς δεν μου είπε αν εκδόθηκε κάτι, διότι είμαι και συγγραφέας εκτός απο στιχουργός...Και μάλιστα μου κάνει εντύπωση το γεγονός, επειδή τα έδωσα πριν πέντε χρόνια σε κάποιους...Και να σου πω κάτι; Τα περισσότερα άξιζαν, θα ήθελα να τα δω τυπωμένα! Και φυσικά, εγώ θα αποφάσιζα ποιος θα τραγουδούσε ορισμένα απο τα ποιήματα μου...


    Orfeus
    20.01.2019, 11:22

    Συμφωνώ με Margatsif. 
    Να μη χαρίσεις τίποτα. Να δώσεις και μάλιστα χέρι με χέρι.
    Πώς να συναντήσεις τον καλλιτέχνη; Να πας να τον βρεις στο μαγαζί που εμφανίζεται, ή στην όποια συναυλία θα δώσει.

    Αυτά!



    killbill2
    20.01.2019, 16:12

    Ευχαριστώ για τις απόψεις σας τις οποίες θεωρώ ότι έχουν λογική βάση. Κοιτάξτε... Πριν γίνεις σεφ, έχεις κάνει λατζα. Κάπως έτσι το βλέπω. Είμαι στην αρχή είμαι στο μηδέν. Πως να απαιτήσω χρήματα από γνωστό καλλιτέχνη? Είμαι στο ξεκίνημα. Δεν θα είναι ένα πολύ μεγάλο πρώτο βήμα για μένα αν μπει το όνομά μου ως συνθέτη σε τραγούδι πασίγνωστου καλλιτέχνη? Και ας μην πήρα ούτε ένα ευρώ, θα έχω κάνει την αρχή και θα μπορώ να ζητήσω στα επόμενα τραγούδια χρήματα.

    Μία διευκρίνηση για αυτό που έγραψα παραπάνω σχετικά με το ότι "επιτρέπω να απορριφθεί ο στίχος και να εγκριθεί η μουσική μου μόνο": φυσικά και θα θεωρούσα επίσης επιτυχία αν η μουσική μου, άρεσε στον καλλιτέχνη αλλά μου πρότεινε να αλλάξει το στιχο ή να τον τροποποιήσει. Είμαι άγνωστος και ξεκάρφωτος. Θα μου έπεφτε λίγο δηλαδή αν έστω τον καλλιτέχνη τον κέρδιζε η μουσική μου αλλά όχι ο στίχος? Δηλαδή θα μου κακοπεφτε να δω το όνομά μου στο πεδίο "μουσική" κάτω από video clip του Ρεμμου? Θα έλεγα όχι επειδή θα απέρριπτε το στιχο μου αλλά όχι τη μουσική μου? Τότε δε θα ήταν σαν να μου χάριζαν έναν γάιδαρο και να τον κοίταζα στα δόντια?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την killbill2, 20-01-2019 19:04 ]


    Orfeus
    20.01.2019, 17:13

    Γιατί το μυαλό σου είναι συνέχεια στο "να ζητήσω χρήματα"; 

    Θα τα δώσεις (εννοείται κατοχυρωμένα) και αν τα πάρει (όποιος τα πάρει) θα μπει το όνομά σου από κάτω και θα πάρεις τα προβλεπόμενα. Τι άλλο θέλεις;


    killbill2
    20.01.2019, 19:09

    Ακριβώς αυτό θέλω!

    Όχι δεν το μυαλό μου κολλημένο στο "να ζητήσω χρήματα". Απλά απαντάω στα άλλα μέλη της συζήτησης που αυτά επιμένουν και ισχυρίζονται ότι "μην τα δώσεις χωρίς να ζητήσεις χρήματα". Επιμένουν σε αυτό και εγώ απαντάω (διάβασε όλη τη συζήτηση).

    Η ανησυχία μου πάντως ακόμα είναι στο κατά πόσο θα μπουν στον κόπο να τα ακούσουν, ασχέτως αποτελέσματος. Πιστεύετε θα μπουν στον κόπο; ή το μήνυμά μου θα φάει delete χωρίς καν να τα ακούσουν; Ξέρει κανείς αν οι εταιρίες δείχνουν ενδιαφέρον σε μια τέτοια περίπτωση όπου κάποιος τελείως άγνωστος προσφέρει (αφιλοκερδώς) κομμάτια; ή θα το θεωρήσουν χάσιμο χρόνου, αφού συνεργάζονται έτσι και αλλιώς με μεγάλα ονόματα και μεγάλους μουσικοσυνθέτες.... Σε αυτό θα ήθελα παρακαλώ τη γνώμη σας και όχι σχετικά με απόφαση που έχω πάρει να στείλω κομμάτια δωρεάν.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την killbill2, 20-01-2019 19:09 ]


    Orfeus
    21.01.2019, 09:07

    Παράθεση:

    Το μέλος killbill2 στις 20.01.2019, 19:09 έγραψε...

    [...] Ξέρει κανείς αν οι εταιρίες δείχνουν ενδιαφέρον σε μια τέτοια περίπτωση όπου κάποιος τελείως άγνωστος προσφέρει (αφιλοκερδώς) κομμάτια; ή θα το θεωρήσουν χάσιμο χρόνου, αφού συνεργάζονται έτσι και αλλιώς με μεγάλα ονόματα και μεγάλους μουσικοσυνθέτες....



    Αυτό δεν μπορεί να σου το εγγυηθεί κανείς. Χρειάζεται να έχεις επιμονή και υπομονή. 





    killbill2
    28.01.2019, 16:29

    Σε περίπτωση μη εκδηλωσης ενδιαφέροντος από γνωστό καλλιτέχνη, πιστεύετε ότι θα υπήρχε ενδιαφέρον να απευθύνω πρόσκληση εδώ στο φόρουμ για όποια θέλει να αποκτήσει δικές της ερμηνείες σε νέα κομμάτια? Σκοπός μου είναι να διαδώσω τις συνθέσεις μου στον κόσμο μέσα από τα social media κάνοντας απλα το hobby μου. Δεν υπάρχει συναλλαγή στη μέση ή αμοιβή. Εγώ "κερδίζω" ότι θα δω τα κομμάτια μου ολοκληρωμένα και η ερμηνεύτρια "κερδίζει" ότι θα πει "δικά της" τραγούδια. Και όλα αυτά δωρεάν. Τα προωθούμε στο YouTube Facebook κλπ και ότι βγει. Πως το βλέπετε όλο αυτό ?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την killbill2, 28-01-2019 16:29 ]


    Orfeus
    18.05.2019, 22:57

    Μην το κουράζεις και μην το ταλαιπωρείς το πράγμα τόσο πολύ. 
    Εσύ ζητάς εν των προτέρων να σου πούμε για το αν θα είναι τα νερά βαθιά, για το αν θα υπάρχουν γύρω-γύρω σωσίβια, για το αν τα κύματα θα είναι απαλά ή μήπως σκάσει και κανένα δυνατό έτσι στα ξαφνικά, για το αν θα υπάρχει ναυαγοσώστης στην παραλία, για το αν θα είναι το νερό ζεστό ή κρύο...   

    Μην ασχολείσαι με τόόόόόόση λεπτομέρεια. Έλεος! Πέσε στη θάλασσα και κολύμπα.  
    Καλή τύχη... 


    Kostas32
    20.01.2020, 20:26
    Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω τον Kill Bill Αν μετά απο 1 χρόνο κατάφερε κάτι... γιατί εγώ που βρίσκομαι στην ίδια φάση δεν έχω καταφέρει να λάβω ούτε απάντηση ακόμα απο κάποιον καλλιτέχνη.
    Unknownbro
    21.01.2020, 02:46
    Καλησπέρα, έχω την ίδια απορία και βρίσκομαι κι εγώ στην ίδια θέση. Kill Bill και Kostas32 σας εύχομαι καλή τύχη και θα ενημερώσω από τη μεριά μου αν έχω νέα!