ελληνική μουσική
    486 online   ·  210.839 μέλη

    Ζητώ κατατόπιση σχετικά με μαθήματα μονωδίας στη Θεσσαλονίκη.

    vasiliki98
    29.09.2019, 16:16

    Καλησπέρα. 

    Είμαι 21 και εδώ και λίγα χρόνια έχω αναπτύξει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το τραγούδι. Έχω τραγουδήσει για το κέφι μου σε κάποιες ροκ μπάντες χωρίς όμως να έχω τις βάσεις ή την παραμικρή ιδέα από τεχνική έτσι ώστε να μην καταπονώ τη φωνή μου. Παρόλα αυτά πιστεύω πως έχω καλή φωνή που πρέπει να αναδειχθεί και να βελτιωθεί μέσω συστηματικής μελέτης και μαθημάτων φωνητικής. Τους τελευταίους μήνες με έχει συναρπάσει το κλασικό τραγούδι και θα ήθελα πολύ να μάθω κι εγώ. Προκύπτουν όμως κάποια ερωτήματα για τα οποία δεν έχω ακόμη καταφέρει να βρω απάντηση: 

    1. Η ηλικία των 21 θεωρείται ακατάλληλη και αποτρεπτική για να ξεκινήσει κανείς; Είναι ήδη αργά;

    2. Είναι απαραίτητες οι εισαγωγικές εξετάσεις προκειμένου κανείς να παρακολουθήσει μαθήματα κλασικού τραγουδιού και στο Δημοτικό Ωδείο Θεσσαλονίκης;

    3. Δεδομένου του ότι παλιότερα έπαιζα πιάνο και ηλεκτρική κιθάρα, χωρίς να φτάσω σε πολύ υψηλό επίπεδο, αλλά κατέχω κάποιες βασικές θεωρητικές μουσικές γνώσεις, θα με συνέφερε πιο πολύ να προσπαθήσω να εισαχθώ σε μεγαλύτερη τάξη από την προκαταρκτική ή αυτό δεν παίζει κάποιο βοηθητικό ρόλο;

    4. Γνωρίζει κάποιος και έχει να μου προτείνει κάποιον καλό δάσκαλο ή ένα καλό ωδείο για μονωδία σε οικονομική τιμή στη Θεσσαλονίκη; 

    5. Σε περίπτωση που είναι ήδη αργά για μονωδία θα με ενδιέφερε παρόλα αυτά να παρακολουθήσω μαθήματα σύγχρονης(;) φωνητικής έτσι ώστε τουλάχιστον να βελτιώσω την τεχνική μου και να μην επιβαρύνω τη φωνή μου τραγουδώντας πιο σύγχρονα κομμάτια, οπότε και θα ήθελα συστάσεις για κάτι αντίστοιχο.

    Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων! 


    VOICETEACHER
    30.09.2019, 09:32
    Για κλασικό ειναι λιγο αργά γιστι εχει πολλα χρονια σπουδών.για συγχρονο ,εδω ειμαστε αν θελεις.
    kwnstantinos40
    16.05.2020, 22:13
    Καλησπέρα. Ξέρω ότι σου απαντώ πολύ κάθηστεριμένα στα ερωτήματα σου, αλλά αφού έτυχε να δω την καταχώριση σου, ίσως σε βοηθήσω... 1. Θεωρώ την ηλικία σου ιδανική. Άλλωστε κι ο νόμος ορίζει τυπική ηλικία έναρξης σπουδών τραγουδιού για άντρες το 21ο έτος. 2.Εισαγωγικές εξ/σεις πραγματοποιούν το Κρατικό Ωδείο και το Δημοτικό Θεσσαλονίκης. Τα υπόλοιπα ...δέχονται Πελάτες γενικώς! 3. Είναι σημαντικό να εισαχθείς σ΄ ένα ωδείο σαν το Κρατικό ακόμα και στην 1η προκαταρκτική. Στη συνέχεια, κι ανάλογα με την πρόοδο σου, Έχεις δικαίωμα να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις. 4. Μόνο τη Βαρβάρα Τσαμπαλή μπορώ να σου προτείνω, στο Νέο Ωδείο, που υπήρξε και 1η δασκάλα μου. Αν και νομίζω ότι ψάχνεις κάτι οικονομικό. Γενικώς το τοπίο στη Θεσσαλονίκη είναι κάπως ...άνυδρο!.. 5. ————— Καλή τύχη!!!!
    kwnstantinos40
    16.05.2020, 22:17
    Διορθώνω: ηλικία έναρξης σπουδών μονωδίας, κατά το νόμο για γυναίκες: 17ο έτος & άνδρες:18ο.