ελληνική μουσική
    759 online   ·  210.832 μέλη

    ΙΕΚ Μουσικης Τεχνολογιας

    blipblop
    02.10.2019, 20:58

    γεια 

    θελω να ακολουθησω την μουσικη και να καταληξω ως performer πανω κατω

    και θεωρω πως η μουσικη τεχνολογια μπορει να μου δωσει μια μεγαλη ωθηση 

    ισχυει ομως οτι απο τον τομεα αυτον μπορω να γινω αυτο που επιθυμω??

    διαβασα επισης οτι η ελληνικη μουσικη θα παιξει σημαντικο ρολο σε αυτον τον τομεα(και οταν εννοω ελληνικη μουσικη εννοω το συγκεκριμενο μουσικο ειδος)

    ομως δυστυχως ...δεν μου αρεσει και ουτε ακουω ελληνικη μουσικη 

    οποτε για να κλεισω ....θα ηθελα αν καποιος ξερει καλα να μου πει 

    αν ο τομεας της μουσικης τεχνολογιας σε περιοριζει

    (οπως πχ το να ασχολεισαι με ελληνικη μουσικη/ειδος)

    + κατα ποιον τροπο εχει ζητηση στην ελλαδα(το λεω κυριως για να δω αν θα υπαρξει πληρης επαγγελματικη αποκατασταση)


    CROSS
    04.10.2019, 00:08

    Καταρχάς δεν υπάρχει ο όρος'' Performer πανω κάτω'',και εννοώ ότι εαν θέλεις να γίνεις performer πχ στο πιάνο ή άλλο όργανο θα πρέπει να αφοσιωθείς σε αυτό και μόνο σε αυτό γιατί δε θα έχεις χρόνο για κάτι άλλο.Αν απλώς θέλεις να παίζεις πολύ καλά κάποιο όργανο είναι κάτι διαφορετικο απο το ''Performer''.Oποτε πρώτα αποφάσισε αυτό.

    Δεύτερον η μουσική τεχνολογία μπορεί να σε βοηθήσει,εάν ασχοληθείς σοβαρά μαζί της,αλλά ως συμπλήρωμα στις σπουδές σου και ως βοηθημα σε αυτές.Μπορείς να κάνεις άπειρα πράγματα με αυτήν,αλλά με την προυπόθεση να ξέρεις μουσική,να σπουδάσεις δηλαδή και να αποκτήσεις γερές βάσεις.

    Χωρίς γνώσεις μουσικής,το να πάς μονο στην μουσικη τεχνολογία και να κάνεις παράλληλα μέσα στο ΙΕΚ λίγα πράγματα πάνω στη μουσική,δε λέει κάτι,και σε καμία περίπτωση δε θα σε κάνει performer.Είναι πολύ λίγος  ο χρόνος των 2 ετών.Εαν υπήρχε μια 6ετής σχολή μουσικης τεχνολογίας που θα συμπεριλαμβανε όλο το πακέτο των απαραίτητων μουσικών γνώσεων,θα μπορούσες να το κάνεις,αλλα και πάλι για perforrmer δε φτάνουν.Θέλεις απο 10ετία και πάνω και μετά αφοσίωση σε αυτό κατα το 90% της καθημερινότητάς σου για όσα χρόνια θέλεις να λέγεσαι performer.

    Όλα αυτά ισχυουν,εφόσον δεν έχεις βάσεις.Αν ασχολείσαι πολλά χρόνια με τη μουσική,τότε μπορείς να βοηθηθεις ακόμα και με 2ετία.(Δεν το έγραψες αυτό)

    Αυτά περι ελληνικής μουσικής κλπ ειναι άσχετα.Δε παίζουν κανένα ρόλο.Αντιθέτως στην ''ελληνική'' δεν έχει ιδιαίτερη θέση η μουσική τεχνολογία,εάν μιλάς για λαικα κλπ.Αυτό καταλαβαίνω τουλάχιστον απο αυτά που γράφεις.Ίσως περισσότερο να βλάπτει γιατί αυξάνει τα ''σκουπίδια''βοηθώντας τα να βγαίνουν προς τα έξω .


    blipblop
    04.10.2019, 15:16

    ευχαριστω για την απαντηση πρωτον

    δευτερον,με την μουσικη ασχολουμαι πολυ αλλα στο πλαισιο της "αυτοδιδασκαλιας"

    δηλαδη δεν εχω παει ποτε σε ωδεια (σε σοβαρο επιπεδο) και τετοια γιατι εδω στην πολη μου τουλαχιστον(πυργος ηλειας)

    ειναι αχρηστα ολοι κοιμουνται,γιατι εχω δοκιμασει να παω και δεν εβγαλα ακρη 

    επισης με πηρε μια καθηγητρια απο ενα ιεκ που ειχα τηλεφωνησει πιο πριν και με πηρε να μου πει οτι δεν ειναι

    καν καλη ιδεα να κατευθυνθω προς τα εκει γιατι δεν εχει μελλον..

    εμενα με προβληματισε παρα πολυ αυτο και ολα αυτα που μου ειπε ηταν σαν να μου γινοταν πλυση εγκεφαλου χωρις πλακα

    ωσπου και εγω ο ιδιος εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι οντως τελικα ισως και να μην ειναι καλη ιδεα

    παρολα αυτα ομως εμενα μαρεσει πολυ και δεν μπορω να με φανταστω να κανω κατι αλλο...στο κατω κατω ημουν διατεθειμενος

    να ασχοληθω σοβαρα με ολο αυτο

    οποτε πραγματικα δεν εχω ιδεα τι να κανω πλεον


    CROSS
    04.10.2019, 22:34

    Δηλαδή το ΙΕΚ που σκεφτόσουν είναι στην περιοχή σου;ή σκόπευες να μετακομίσεις;το λέω γιατί αν δεν βρηκες εκεί ίσως βρείς στην πόλη που θα πάς και καλό ωδείο ή δάσκαλο κλπ.Για να το βλέπεις έτσι πάντως,τουλάχιστον προσπάθησέ το.Αλλά να το δουλεύεις πολύ σε όλα τα επίπεδα και οπωσδήποτε να μπείς σοβαρά στη διαδικασία εκμάθησης μουσικής,θωρητικών και οργάνου.Χωρίς αυτά δε θα ξέρεις τι να την κάνεις την τεχνολογία.Εκτός αν θελεις να το πάς προς ηχοληψία,αλλά και εκεί θα σου χρειάστούν μουσικές γνώσεις.


    blipblop
    05.10.2019, 00:50

    παντως περα απο την πλακα ευχαριστω για τις απαντησεις ..δεν περιμενα να απαντησει κανεις

    και ναι σκοπευω να μετακομισω..

    αυτο που ηθελα να καταληξω εξ αρχης ειναι αν μπορω να βγαλω κατι σιγουρο απο την μουσικη τεχνολογια

    γιατι λατρευω την μουσικη ασχολουμαι με αυτην...και μπορει να μην εχω γνωσεις οπως θα ειχε ενας που παει ωδειο 918282 χρονια

    αλλα ξερω σιγουρα ολα αυτα που σε καθιστουν γνωστη της μουσικης

    εξαλλου παιζω ηδη απο μονος μου ukelele piano και λιγο bass guitar

    και ας συμπληρωσω οτι πριν απο ολα αυτα ο αρχικος μου σκοπος ηταν να μαθω ντραμς

    αλλα επειδη πιανουν πολυ χωρο κατεληξα να μαθω οτι αλλο εκτος απο αυτο(που λεει ο λογος)

    οποτε για να μην τα πολυλογω ...θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει σιγουρια οσον αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση

    διοτι ειχα και μια προσφατη συναντηση με καθηγητη απο ιεκ ο οποιος ο ιδιος μου ειπε να το ξεχασω τελειως αυτο και να παω αλλου...

    και οτι δεν χρειαζεται να την παρατησω την μουσικη απλα να την κανω παραλληλα με οτι αλλο διαλεξω να κανω

    πραγματικα δεν ξερω τι να κανω


    CROSS
    05.10.2019, 23:56

    Η επαγγελματική αποκατάσταση δεν εύκολη για κανένα επάγγελμα.Οπότε αφου θα δυσκολευτείς έτσι κι αλλιώς,γιατί να μην δυσκολευτείς κάνοντας αυτό που σου αρέσει;Καλή τύχη εύχομαι σε ό,τι κι αν αποφασίσεις.


    blipblop
    06.10.2019, 04:38

    ευχαριστω παρα πολυ για ολα